Skocz do zawartości
IGNORED

Klatka schodowa - problem dużego czasu pogłosu


AZimi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Forumowiczów,
Jestem tu po raz pierwszy i chciałem się podzielić doświadczeniami w zakresie akustyki pomieszczeń, a konkretnie w pozbyciu się dużego pogłosu występującego na klatce schodowej. Od razu zaznaczam, ze jestem amatorem w tej kwestii, nie mniej trochę zagłębiam temat, a i nawet w 2019 r. miałem okazję podyskutować z kolegą Bartkiem Chojnackim na AVS w Warszawie. Za jego namową zakupiłem „Podręcznik akustyki” Altona Everesta i zacząłem go studiować. Powoli teorię zacząłem przekuwać w praktykę.
Jako, że nowobudowane domy to często parter + poddasze użytkowe, gdzie parter jest w formule „open space” pojawia się problem dużego pogłosu na klatce schodowej. Tak właśnie jest u mnie w domu (dokładniej było). Prowadzenie rozmowy pomiędzy dołem, a górą było praktycznie niemożliwe z uwagi na niezrozumiałość mowy. Sprzęt audio ustawiony jest w salonie, a zbyt duży czas pogłosu na klatce schodowej degradował dźwięki, że krew z uszu szła.
Koniec tej męki, postanowiłem coś z tym zrobić. Z uwagi na fakt, że na klatce schodowej nie ma miejsca na ustawienie ustrojów akustycznych, do zagospodarowania został jedynie sufit klatki schodowej o powierzchni 18,4 m2. Przystąpiłem do pomiarów zarówno z mikrofonem ustawionym na klatce schodowej jak i w salonie, tak aby mieć dane z czasu pogłosu przed adaptacją sufitu. 
Kolejny krok to poszukiwanie na rynku sufitów akustycznych. W teorii jest ich sporo, natomiast aby coś kupić, przy takich detalicznych ilościach jakie mnie interesowały graniczyło z cudem. Albo takich małych ilości nie przywożą, albo czekanie po kilkanaście tygodni, albo całymi paletami. Nie mniej udało się znaleźć hurtownię, w której bez żadnych problemów udało się zamówić praktycznie 100% potrzebnych materiałów. W hurtowni dostępnych było kilka rodzajów płyt g-k o różnym stopniu perforacji, a co za tym idzie i różnych właściwościach akustycznych. Producent tego systemu (sufitu akustycznego) bardzo dokładnie opisał jak go zbudować i podał dokładnie współczynniki pochłaniania dźwięków dla oktaw 125, 250, 500, 1000, 2000 i 4000 Hz. Mając te dane wybrałem najbardziej optymalny system, kierując się jak najlepszą poprawą akustyczną pomieszczenia jak i aspektami wizualnymi. Ostatecznie wybrałem płyty g-k Cleaneo Akustik, z perforacją rozrzuconą okrągłą 8/15/20 R, udział perforacji 9,9% +  fizelina akustyczna + wełna. Producent systemu podaje współczynniki pochłaniania dźwięku dla sufitu podwieszanego o trzech wysokościach konstrukcyjnych (obniżeniach sufitu) 65 mm, 200 mm i 400 mm. Dla tych wysokości podaje dwie możliwości bez wełny mineralnej lub z wełną mineralną. W moim systemie do obliczeń wybrałem wysokość 65 mm + wełna mineralna o grubości 3cm. Ważna sprawa odnośnie wełny mineralnej – musi to być wełna do zastosowań akustycznych, która spełnia odpowiednie parametry. Jednym z parametrów jest warunek oporu wzdłużnego przepływu powietrza min. ≥ 11kPa∙s/m². Dla tych danych dokonałem obliczeń spodziewanego czasu pogłosu RT60.
Wynikami obliczeń byłem bardzo pozytywnie zaskoczony i przyjąłem je z pewnym niedowierzaniem (pierwszy raz obliczałem czas pogłosu). Zachęcony wynikami obliczeń zrobiłem listę materiałów sufitu akustycznego i wysłałem je do kilku hurtowni. Tak naprawdę „rękawicę podniosła” tylko jedna hurtownia z Rzeszowa i po kilku mailach uszczegóławiających termin, formę dostawy i kwotę, pod dwóch tygodniach materiały miałem w domu.
Zakasałem rękawy i do roboty, pomocnicy: kolega popołudniami + dzieci ?, po 4 dniach finał.  Kilka fotek z realizacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

AS-3.thumb.jpg.2b71a3b734d8a2e4f767dace138fbcf5.jpg

AS.thumb.jpg.abffe413713e5045760cd9a34cb73ee8.jpg

Teraz chwila prawdy. Czas na pomiary akustyczne po adaptacji sufitu. Wykres przedstawia czas pogłosu RT60 przed adaptacją, czas pogłosu obliczeniowy i czas pogłosu po adaptacji sufitu klatki schodowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  

Jak widać czas pogłosu (kolor niebieski na wykresie) na klatce schodowej bez adaptacji w zależności od oktawy wynosi od 1 do 1,65 s i proszę mi wierzyć bardzo to przeszkadzało, ponieważ mowa była niezrozumiała i a podczas odsłuchu muzyki w salonie, klatka wybrzmiewała jak budynek kościoła. Wyniki obliczeń pokazuje wykres koloru zielonego i bazuje on na danych współczynnikach pochłaniania dźwięków podanych przez producenta systemu sufitu akustycznego. Czas pogłosu po adaptacji sufitu (kolor pomarańczowy) jest dość zbieżny z wynikami obliczeń. Dla oktawy 62,5 Hz różnica wynosi 8% i może wynikać stąd, że współczynnik pochłaniania dźwięku (WPD) dla tej oktawy przyjąłem z „kapelusza” ponieważ producent sytemu go nie podał. Dla oktawy 125 Hz różnica w czasie pogłosu wynosi dość dużo (50%) na korzyść wykonanego sufitu, być może wzięła się stąd, że do obliczeń przyjąłem dane producenta systemu, które zakładały wysokość sufitu 65 mm i 3 cm wełnę mineralną. W rzeczywistości ja obniżyłem sufit bardziej, bo 125 mm i zastosowałem wełnę o grubości 5 cm, a jak wiemy im bardziej obniżony sufit tym WPD dla niskich częstotliwości jest większy, co przekłada się na zmniejszenie czasu pogłosu. Od oktawy 500 Hz pomiary wykazały, że czas pogłosu jest większy niż obliczyłem. Błąd rzędu 20%. Podejrzewam, że spowodowane jest to tym, że w rzeczywistości zastosowałem ze względów technologicznych i dekoracyjnych tzw. fryzy wokół ścian i wejścia na strych, które przysłoniły perforację płyt sufitowych. W obliczeniach nie uwzględniłem również powierzchni włazu na strych. Łączna powierzchnia zastosowanych fryz i włazu to 3,7m2, co stanowi 20% powierzchni całego sufitu. Stąd pewnie pogorszenie w pochłanianiu dźwięków i wydłużeniu czasu pogłosu względem obliczeń.
No dobrze, ktoś powie, że na klatce schodowej nie słuchamy muzyki, to fakt, ale odsłuch muzyki w salonie po adaptacji sufitu klatki schodowej to niebo a ziemia. To jak przesiadka z malucha do mercedesa. Druga kwestia, nawet gdy pominiemy kwestię odsłuchu, komunikacja pomiędzy parterem a poddaszem jest perfekcyjna, w końcu mowa jest zrozumiała. Można być w sypialni na poddaszu i słuchać wiadomości radiowych z salonu – wszystko jest zrozumiałe. Wcześniejsze włączenie światła generowało dźwięk kontaktu tak, że pół domu się budziło, po adaptacji jest tylko „pstryk” i tyle.

Poniżej wykres RT60 dla salonu po adaptacji sufitu klatki schodowej. Wyraźnie widać, że czas pogłosu uległ istotnemu zmniejszeniu i co najważniejsze jest to „słyszalne”.

528024492_2021_01_01.SalonRT60poadaptacjisufituklatkischodowej.thumb.jpg.0e53ecf812f3837f04cbb6e35f62f98d.jpg

Szanowni Forumowicze mam nadzieję, że moje zabawy z adaptacji sufitu dodadzą Wam odwagi w okiełznaniu klatek schodowych. Naprawdę warto. Nie mniej sugerowałbym, abyście nie działali po omacku. Najpierw pomiar, obliczenia, poszukanie materiałów, realizacja, pomiar po adaptacji, cieszenie się dźwiękiem i podzielenie się swoim doświadczeniem. Co do kosztów – całość bez robocizny to 2 300 zł.
Pozdrawiam
 
  


 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość adamnl

(Konto usunięte)
2 godziny temu, AZimi napisał:

Z uwagi na fakt, że na klatce schodowej nie ma miejsca na ustawienie ustrojów akustycznych, do zagospodarowania został jedynie sufit klatki schodowej

Na dzisiaj u mnie te kilka kawałków wełny załatwiły/po części problem pogłosu. 2-3 nastolatki w pokoju córeczki potrafią czasem narobić niezłego hałasu.
 

Z zainteresowaniem przeczytałem twój wpis i ja także zdecyduję się na podobną adaptację sufitu. 
 

Gratuluję pomysłu i bardzo mi się podoba efekt. Dziękuję.


 

 

82405D78-69EB-419A-A489-2EC4E9EEFA2E.jpeg

5865F3DC-2798-4542-91B2-A130ECA7B8CA.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że kolega WAZ ma większy niż ja ? Kolorystycznie ładnie wygląda i jeśli ucho na tym zyskało to super. Czy jakieś pomiary przed i po były robione? Jeśli tak, może by kolega się nimi podzielił.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość adamnl

(Konto usunięte)
5 godzin temu, AZimi napisał:

Czy jakieś pomiary przed i po były robione?

Żadnych pomiarów/REW i inne nie robiłem. 
Nie umiem i nie potrafię ich/wyników zinterpretować.

Różnica po zawieszeniu wełny bardzo wyraźna. Echo występuje a jakże, natomiast dźwięk pralki w zamkniętej łazience i odgłosy dobiegające z pokoju córeczki/koleżanki jest mniej dokuczliwy w salonie na dole. 

Na zdjęciu wełna na ścianie w kuchni. Zdjęcie z komórki nie oddaje, jak według mnie estetycznie to wygląda. Kuchnia otwarta na salon. Włączony piecyk, odgłosy gotującej się wody, czy wody z kranu stały się akceptowalne dla wszystkich domowników. 

C3906F48-A019-40D2-AD70-EE1B16AD6E3A.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to są naprawdę fajne działania. Super wygląda tej sufit w kropki. Ile m2 razem sufitu? OK 20, jak dobrze liczę? 

Jak uczyłeś się pomiarów REWem i czym liczyłeś? Jakieś dobre tutoriale? Pokieruj co czytać, albo napisz jakieś światłe rady, bo wyniki obliczeń bardzo ładnie ci się pokryły z pomiarami (wręcz zaskakująco dobrze)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkowita powierzchnia sufitu to 18,4 m2.

Pomiary robiłem Room EQ Wizard, trochę szperania w Internecie i jakoś ogarnąłem obsługę programu. Oczywiście wcześniej dokupiłem mikrofon Dayton Audio, kable i kartę dźwiękową zewnętrzną Focusrite.

Obliczanie czasów pogłosu robiłem autorskim algorytmem napisanym w Excelu ? . Tak jak pisałem zacząłem studiować "Podręcznik akustyki" Altona Everesta. Wg mnie napisany bardzo przystępnym językiem. Są tam również wzory podane do obliczeń i praktycznie cały "przepis" jak przeprowadzić obliczenia.

Skanu fragmentu książki to raczej nie załączę, bo to chyba nielegalne, ale jeżeli jest takie zapotrzebowanie to mogę podać przepis jak to obliczyć. Tylko na to potrzebuję chwilę czasu, aby coś takiego przygotować.

Jeśli znajdą się trzy dusze na tym forum, które potrzebują takich obliczeń, to przygotuję przepis jak ogarnąć obliczeniowo czas pogłosu RT60. To jak Szanowni Forumowicze działamy czy odpuszczamy temat?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez AZimi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyciąg z mojej prezentacji, chyba z Monachium w 2019 roku... w największym możliwym skrócie ? nie trzeba Everesta skanować

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Bartek troszkę teorii wrzucił, a ja wrzucam mój pliczek, który wykorzystywałem do obliczeń. Może komuś się przyda. Miłej zabawy ?  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.