Skocz do zawartości
IGNORED

Konfiguracja filtrów Hypex Fa 123


Janusz5
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forumowiczów. Z zainteresowaniem śledzę to forum ale jest to mój pierwszy wpis więc jestem tu nowy.

Od dawna chciałem miec jakiś audiofilski zestaw audio. Były przymiarki do kupna kolumn, ale po namyśle zdecydowałem się na wyzwanie w postaci budowy kolumn samemu.

Myślę ,że jest większa satysfakcja z takiej zabawy niż kupeinie gotowca w sklepie.

Obudowy i projekt kolumn zleciłem innej osobie. Będą to kolumny aktywne, trójdrożne w obudowie zamkniętej.

Zakupiłem już głośniki i wzmacniacze Hypex Fa 123.

Kolumn zrobionych jeszcze nie mam ale postanowiłem poprzyglądać się temu oprogramowaniu (HFD) do projektowania filtrów.

I tu jest moje największe wyzwanie.

Po pierwsze wszystko jest po angielsku, po drugie nie mam doświadczenia w tego typu sprawach aby to dobrze poustawiać i by to dobrze grało.

Mam pewien koncept odnośnie podziału pasma akustycznego ale gorzej z wykonaniem tego. Przetłumaczyłem sobie instrukcję darmowym translatorem ale i tak ciężko mi się do tego zabrać.Nie chcę czegoś sknocić czy uszkodzić przetworników ,a jak czytałem o to nie trudno.

Czy ktoś z Was szanowni forumowicze ma doświadczenie wze wzmacniaczami Hypex fa 123 i mógły mi pomóc lub dać wskazówki jak zabrać się za konfigurację tych wzmacniaczy i zwrotnic.

Jeśli tak będę bardzo wdzięczny za wszystkie sugestie i pomoc .

Pozdrawiam.

Janusz

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi,
Podziwiam cie za „odwage“ i masz moje pelne uznanie , ale dla kogos kto nie ma zielonego pojecia o tym i nie zna angielskiego jest to na pewno nie proste.
Znam HFD bo majstrowalem na takich modulach glosniki dla mojego syna. Ale udzielenie rad, pomocy w takim zakresie poprzez forum jest prawie ze niemozliwe.

Abys nie musial zaczynac od zera, od podstaw, zalecal bym ci znalezc kogos, kto tez ma takie 3-drozne moduly i juz je skonfigurowal. Wtedy moze ci skopiowac i przeslac swoja konfiguracje (mozna je zapisac do pliku, ktory mozesz wczytac). To ze nie bedzie pasowac do twoich glosnikow nie odgrywa roli. Wazne jest ze pewne parametry sa juz skonfigurowane, a ich wartosc mozesz potem dopasowac do twoich konkretnych przetwornikow.

Jest tuataj na forum kilku uzytkownikow tych modulow. Zapytaj ich czy nie byli by gotowi ci cos takiego podeslac.

Rozejzyj sie w sieci czy nie znajdziesz gotowych presetow do zaladowania i dopasowania.

Chyba cos takiego widzialem u Gravesena.

BTW. Beuz mikrofonu i pomiarow nie zajdziesz za daleko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Xajas za odpowiedź.

Czytałem wcześniej ,że robiłeś coś na tych wzmacniaczach i bardzo chwaliłes rozwiązania aktywne.

Ja czytając trochę o tym też wyszedłem z założenia ,że to może być fajna opcja w stosunku do zestawu wzmacniacz i kolumny pasywne.Jest tu tez dużo więcej możliwości konfiguracji i zmiany filtrów i innych parametrow.A brzmieniowo opinie też są pozytywne.Stosunek jakość cena też wydaje się na plus ,no i jest przy tytm zabawa.

Wiem ,że rzuciłem się na głęboką wodę ,ale jak się powiedziało A ,to trzeba iść do końca i powiedzieć B.

Mój projekt będzie na głośnikach SB23nrx45-8 + SB17nrx35-8+ Scan Speak hds 2608, w obudowie zamkniętej.

Dla nie trudność to nauka obsługi tego programu i poznanie sztuki konstruowania zwrotnic,a przy tym najważniejsze nie uszkodzenie sprzętu.

Dziękuję za wskazówki.Postaram się poszókac więcej osób ,które miały styczność z Hypex Fa 123.

Jak się nie uda pozostanie żmudna praca.

Jeśli można zapytać. Jesteś zadowolony z dźwięku tych kolumn ,które zrobiłeś dla syna.Jakie to kolumny i jak to gra?

Pozdrawiam

Janusz

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi,

Tutaj wyszukalem ci opis krok po kroku, jak to wszystko zmajstrowac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy bylismy zadowoleni? O tak, bardzo
W zasadzie to mialy byc tylko 2 male tanie glosniczki komputerowe. A skonczylo sie na aktywnie sterowanych podstawkowcach z dwoma wielkimi Subwooferami

Jeden stereofoniczny modul hypexa napedzal te podstawkowce, ale zabuowany DSP mial jeszcze wyjscie na dodatkowe 2 kanaly (na subwoofery). Calosc dobrze namierzona grala w relacji do ceny znakomicie

IMG_5833.pngIMG_5834.jpgIMG_5835.pngIMG_5836.jpgIMG_5838.jpgIMG_5837.png

Jak dalismy gazu, to ksiazki z regalu spadaly

IMG_5839.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zaangarzowanie.

Już wcześniej przetłumaczyłem to sobie na translatorze.Tylko nie łatwo to wszystko samemu ogarnąć.

Co do Twojego projektu to powiem WOW!!! Naprawdę mocny.Robi wrażenie.To już musi mieć tąpnięcie.

Mam rozumieć ,że podstawkowce są na fa 123 + wyjście z nich na dodatkowe dwa moduły wzmacniaczy do subów?

W każdym razie widac ,że warto iść w tym kierunku.

Dużo zajęło Ci czasu opanowanie tego HFD?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, to nie byl FA, to byl AS2.100D (wtedy jeszcze nie bylo FA)

To byl moj 3 albo 4 DSP, tak ze nie bylo to dla mnie zadnym problemem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jestes pewny ze ten wybrany niskotonowy pasuje?
od 150Hz?

cos tu jest nie tak

jak wpadles na to zestawienie przetwornikow?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu ma nie pasować?

Parametry do budy zamkniętej ma nienajgorsze. Chcę go ciąć na ok

300- 400 hz.Resztę przejmie 17-stka.

Jak możesz to powiedz co tu nie pasuje .Jesteś dużo bardziej doświadczony więć chętnie poznam Twoją opinię.

Sugerowałem się w miarę tanimi przetwornikami, które mają zbliżoną efektywność. Te Sb wydają się nie być złe na wykresach.Ta 17 stka ma tylko garby wielbłąda powyrzej 3 khz ale gość który mi składa skrzynki powiedział ,że to można skorygować,a o tu Scanie krążą dobre opinie więc zaufałem forumowiczom.

Są to moje pierwsze kolumny więc daję sobie prawo do małego błędu i nabieram doświadczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
A czemu ma nie pasować?
Parametry do budy zamkniętej ma nienajgorsze. Chcę go ciąć na ok
300- 400 hz.Resztę przejmie 17-stka.

Nie wnikalem w detale, ale pisza ze zastosowanie od 150Hz (moze to blad)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) IMG_5841.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polska realizacja projektu na modułach hypex:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.Kontaktowałem się z konstruktorem. To były kolumny na zamówienie na najmocniejszych modułach Hypexa.Świetne są, tylko chwilowo nie miałem drobnych? więc zdecydowałem się zrobić sobie sam.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Janusz5 napisał:

Czy ktoś z Was szanowni forumowicze ma doświadczenie wze wzmacniaczami Hypex fa 123 i mógły mi pomóc lub dać wskazówki jak zabrać się za konfigurację tych wzmacniaczy i zwrotnic.

Chyba 'Ivan Nikitin' używa albo używał tych modułów. Najlepiej jednak wg instrukcji, ewentualne pytania będą wtedy wyglądać bardziej rzeczowo.

20 godzin temu, Janusz5 napisał:

Czytałem wcześniej ,że robiłeś coś na tych wzmacniaczach i bardzo chwaliłes rozwiązania aktywne.

Rozwiązanie aktywne to bardzo dobry kierunek, ale nie ma pewności czy jako pierwsze ?. Niemniej jednak zalecam powalczenie z tematem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za utwierdzenie w temacie. Będę walczył z tematem,aż do skutku.

Co do pytań dotyczących konfiguracji filtrów wzmacniacza to na razie jestem na etapie  poznawania tematu,więc na teraz nie wiem nawet o co pytać. Uczę się obsługi programu.Liczyłem na to ,że ktoś z Was ma go już opanowanego i ,że będzie mógł podpowiedzieć co i jak.Dziękuję za odzew i sugestie.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Janusz5 napisał:

Dzięki za utwierdzenie w temacie. Będę walczył z tematem,aż do skutku.

Na forum była chyba osoba która zbudowała zestaw cztero czy pięciodrożny. Ta osoba wystawiała go nawet na wystawie w Warszawie w pokoju DIY. Zdjęcia znajdziesz w archiwum forum. Ocena tych co słuchali była raczej pozytywna, choć oczywiście jak zwykle może być lepiej w zależności od podejścia do tematu.

Godzinę temu, Janusz5 napisał:

Liczyłem na to ,że ktoś z Was ma go już opanowanego i ,że będzie mógł podpowiedzieć co i jak.Dziękuję za odzew i sugestie.

Używam innych systemów, więc w tym konkretnym przypadku pewnie nie pomogę, ale zawsze postępowanie zgodnie z instrukcją powinno przynieść pozytywny efekt. Podpowiem tylko że być może na stronie producenta jest możliwe przetłumaczenie instrukcji w przeglądarce Google, całkiem dobrze tłumaczy z bardzo dużej ilości języków. Oczywiście to zgrubne tłumaczenie i trzeba je "wygładzić" swoim komputerem centralnym (tym w głowie) ?.   

P.S. Na stronie producenta niestety jest plik pdf a tego nie da się przetłumaczyć translatorem Google, chyba że czegoś nie wiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę, to ten HFD służy nie tylko do konfiguracji filtrów, ale to kompletny soft do ich zaprojektowania, bo robi się nim również pomiary. Moja rada, jak już będziesz miał głośniki przynajmniej na początku wysokotonówkę podłącz przez kondensator ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ,masz rację i właśnie tu jest mała górka w tym wszystkim,żeby to zrobic i jeszcze najlepiej poprawnie. Dziękuję za radę z tym kondensatorem.Wezmę pod uwagę.

Pozdrawiam

 

Dzięki xajas za sugestię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 11 miesięcy temu...

Witam ponownie szanownych forumowiczów.

Po moich  blisko rocznych doświadczeniach z moimi pierwszymi kolumnami aktywnymi opartymi na wzmacniaczach płytowych Hypex Fa123 ,chodzi mi po głowie udoskonalenie projektu,a właściwie nowy projekt kolumn oparty o te same wzmacniacze.

Po wielu modyfikacjach aktywnych zwrotnic gra to na moje ucho dosyć przyzwoicie. Pewnie jest wiele jeszcze do poprawy tak w konstrukcji samych kolumn jak i ustawieniach dsp.

Jednak wydaje mi się ,że można jeszcze wycisnąć więcej z tych wzmacniaczy w zakresie brzmienia a zwłaszcza basu z obudowy zamkniętej.

Jako ,że mam w swoich kolumnach po jednym niskotonowym głośniku (SB 23 NRX) czuje mały niedostatek niższego basu. Sama faktura i precyzja basu są ok, ale brakuje  większego tąpnięcia i zejścia.

Cały czas się uczę i raczkuję dopiero w tym temacie,nabywam wiedzy ale wiem ,że jej nigdy nie za wiele.

Wiem ,że na tym forum są osoby ,które mają duże doświadczenie ,wiedzę i pojęcie o projektowaniu kolumn głośnikowych, dlatego też liczę na Waszą pomoc w wolnym czasie oczywiście i jednocześnie prośbę o ocenę mojej przyszłej koncepcji.

 

Chcę zbudować od podstaw kolumny w obudowie zamkniętej w układzie trójdrożnym.

Proponowane głośniki to;

Niskotonowe  2 szt  SB Acoustics SB23NBACS45-8  łączone równolegle

Na średnicę SB Acoustics Satori 6,5" MW16P-8

Tony wysokie   BlieSMa T25B-6

Pojemność obudowy dla wooferów ok70-80l (chciałbym uzyskać 0,707 - 0,76  Qtc obudowy razem z wytłumieniem).

Pojemność dla średnicy i 8-10 l

oraz wydzielone mała komora dla wysokotonowego.

Złożenie skrzynek pozostawię chyba stolarzowi bo brakuje czasu.

Proszę Was o opinię na temat tych przetworników ,ewentualne sugestie na temat dobranych pojemności pracy głośników oraz wskazówki jakie proponujecie zwrotnice do nich.

Tu jest ogromne pole do popisu bo można zrobić praktycznie dowolne podziały i nachylenia fitrów w dsp.

Pewnie i tak będę tutaj kierował się swoimi preferencjami ale miło mi będzie posłuchać wskazówek dużo bardziej doświadczonych kolegów na tym forum.

Wertowałem sporo ostatnio szukając optymalnych głośników. Myślałem ostatnio o satori wo24 p-4 po jednej sztuce na kolumnę ale ostatecznie myślę, że korzyść na basie będzie większa z dwóch sb 23 a cena wyjdzie podobna.

Nie jestem jeszcze pewien czy na średnicę ten satori będzie optymalny czy nie lepiej iść w aluminiowe SB. Nie widze jakiś innych sensownych kandydatów w podobnej cenie.

Niektóre osoby mówią ,że aluminiowe na śrenicy są męczące , a sam hypex fa 123 jest raczej jasnym wzmacniaczem więc nie chciałbym aby brzmiało to zbyt chłodno i natarczywie.

Co do wyboru głośnika wysokotonowego czytałem o nim trochę porównując go z opiniami o berylowym satori. Ci którzy je słyszeli mówią ,że BlieSMa gra bardziej przestrzennie.Drogi jest jak piorun ,ale chciałbym już mieć porządny głośnik ,który zostanie ze mną na bardzo długo.  Osobiście nie słyszałem żadnego z wymienionych przetworników więc może ktoś z Was ma w tym jakieś doświadczenie i mógłby się nim podzielić.Czytałem trochę na temat membran z berylu i ponoć jest to jeden z najlepszych materiałów na membranę głośnika wysokotonowego,ponoć jest precyzyjny ale nie męczący i o to mi chodzi.

Wiecie czytanie opinii i subiektywne odczucia innych to jedna sprawa a praktyka i to co z tego wyjdzie to druga,ale myślę że Wasze opinie i osobiste doświadczenia pomogą mi albo utwierdzić si w wyborze albo znaleźć jeszcze lepsze dla mnie rozwiązania.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam:

Janusz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie odkrywal kola na nowo, tylko spojrzal na gotowe sprawdzone projekty (np. Gravesona) a jego zwrotnice zrealizowal / zoptymalizowal altywnie przy uzyciu twojego Hypexa

BTW.

FA123 nie jest ani „jasnym“ ani „ciemnym“ wzmacniaczem. FA123 jest takim wzmacniaczem, jak go samemu dostroisz/zaprogramujesz (strojenie DSP do preferowanego przebiegu charakterystyki amplitudowej). Mozesz sam zdecydowac jak go zgodnie z twoimi upodobaniami stroic

Masz mozliwosc programowania rozych setupow, wiec mozesz sobie przygotowac jeden „jasny“ a jeden „ciemny“ i przelanczac jak ci sie podoba.

Dawno dawno temu zmajstrowalem takie aktywne Hypexowskie zestawy dla syna i wtedy mozna to bylo przelanczac (zdalnym pilotem), wiec mysle ze nadal jest to mozliwe

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Xajas za sugestię. Zgadzam się ,że korzystanie ze sprawdzonych projektów to dobra ,bezpieczniejsza droga,ale ja wolę szukać swojej drogi, i nie iść utartymi szlakami.Biorę to ryzyko na siebie i świadom jestem różnych efektów i ryzyka ,dlatego też zdaję się na Wasze sugestie i za wszystkie jestem wdzięczny.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz isc wlasna droga i lubisz experymenty (jestem za!), to nie pytaj o nasze sugestje.

Just do it!

 

PS.

Zaraz dostaniesz tysiace sugestji od osob, ktore same jeszcze nigdy nic nie zmajstrowaly 🙂

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 lata później...

Odkopię trochę temat, 

zmontowałem trójdrożne kolumny, mam pytanie tak w skrócie, do szanownych kolegów, jaki najprostszy sposób pomiarów i załadowania plików polecacie do Hypex FA 253? Instrukcja jest uboga w tej kwestji, szukam w sieci i szukam...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja próbowałem to robić z instrukcją,jeśli chodzi o tworzenie filtrów. Pomiarów nie robiłem,stroiłem na ucho choć to nie jest profesjonalne podejście.Można kupić mikrofon pomiarowy. Instrukcja angielska tłumaczy krok po kroku jak tworzyć filtry i je potem załadować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.