Jump to content
IGNORED

Stare kolumny czy warto?


Recommended Posts

Zastanawiam się nad kupnem kolumn JBL 250 Ti. Kolumny mają prawie 40 lat, oryginalnych głośników już nie ma. Zastanawiam się czy oryginalne ( jeżeli to są oryginalne) mogły przetrwać taki szmat czasu? Czy też należy od razu wkalkulować regenerację głośników i zwrotnic i czy to nie pogorszy grania tych kolumn.

Link to post
Share on other sites

Zakup jakichkolwiek kolumn z nieoryginalnymi przetwornikami mija się z celem, obudowę, zwrotnice projektuje się dla przetworników, nigdy odwrotnie, na pasmo przenoszenia, charakterystykę ma wpływ mnóstwo czynników, dlatego zaprojektowanie dobrego zestawu głośnikowego jest niezwykle problematyczne i złożone, sytuacja w której montaż nieoryginalnych przetworników spowodowałaby poprawę brzmienia całego zestawu jest w gruncie rzeczy niemożliwa.  

 • Like 2
Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, porlick napisał:

Jeśli nie ma oryginalnych głośników, to czy to jeszcze są JBL 250 TI?

To są JBL250TI MK2 ?. Jak zamiana głośnika zrobiona jest z głową to nie musi być gorzej. Wszystko zależy od jakości podmienionego głośnika i umiejętności osoby go adaptującej.

W dniu 29.01.2021 o 13:49, comen napisał:

Sprawdź tutaj - świeży wątek ktoś kupił i gra.

Pod koniec wątku ktoś drugi kupił ze zmienionym głośnikiem niskich tonów.

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Link to post
Share on other sites
21 minut temu, Lech36 napisał:

To są JBL250TI MK2 ?. Jak zamiana głośnika zrobiona jest z głową to nie musi być gorzej.

Przykro mi, ale moje pytanie było retoryczne. Otóż z innym głośnikiem, niezależnie jak gra, to juz NIE JEST JBL, tylko przeszczep.

 • Like 1
Link to post
Share on other sites
17 minut temu, porlick napisał:

Przykro mi, ale moje pytanie było retoryczne. Otóż z innym głośnikiem, niezależnie jak gra, to juz NIE JEST JBL, tylko przeszczep.

Można ustalić % o jaki nie będzie to JBL. W końcu tylko najniższy zakres nie będzie obsługiwany przez JBL, reszta to JBL. Oczywiście to wyklucza jakąkolwiek sprzedaż pod marką JBL, z tym się jak najbardziej zgadzam.

15 minut temu, przemak napisał:

Szczerze mówiąc z postu nie wynika, że te konkretne egzemplarze mają wymienione głośniki, raczej chodzi o to, że nie można głośników kupić jakby co.

Można spróbować spytać o regenerację. Może to być właściwe rozwiązanie. Oczywiście spytać firmy z doświadczeniem. 

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, porlick napisał:

Jeśli nie ma oryginalnych głośników, to czy to jeszcze są JBL 250 TI?

haha....kolumny mają oryginalne głośniki (ponoć) ale gdyby któryś padł to już nie dokupię oryginału. Pozostaje regeneracja. Tylko czy to dalej będzie takie samo granie? Widziałem, że kolega, który nabył te kolumny, wymienia większość komponentów na nowe, czyli tak naprawdę buduje nowe kolumny w starych obudowach. Czy to ma sens?

Link to post
Share on other sites

Nie bardzo, bo pomijając resztę głośników, zwrotnicę, pasma, to nawet woofer, żeby zagrał poprawnie

trzeba instalować w odpowiednim litrażu i dobrze dostroić. Czasem producent podaje odpowiednie

litraże i częstotliwości strojenia obudowy. Przykład to choćby Visaton:

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

... i zamiast IV RP jest PRL II

Link to post
Share on other sites

Mało kto zdaje sobie sprawę że z czasem magnesy też tracą swoje właściwości. Przy regeneracji zawsze ponownie magnesowałem ferryty i po tym zabiegu głośniki wyraźnie grały głośniej. Niestety wszystko  się starzeje.Zawieszenia ulegają wytrzepaniu. Pięknie to widać w głośnikach estradowych. 

Natomiast mówienie że można podmienić z głową jeden głośnik na inny to jak do mercedesa  dorobić przód malucha. Nawet "z głową" to już nie będzie Mercedes w iluś tam % tylko ulep.

Narobiło się teraz naprawiaczy bo każdy średnio rozgarnięty poradzi sobie z wymianą resora. Bo co to za filozofia...

I trafiały do mnie głośniki które po wymianie zawieszeń przestały grać.  A powód był prosty .Odklejony układ drgający (po naprawie)  kładę na wagę i szok. Wg producenta waga np 56gram a to co rozkleiłem waży ponad100. 

To nic że ślady od kleju to nic że trochę brzydko to nic że w h.. ciężko ale taaanio Panie tanio.

Wielu głośników nie da się zregenerować bo producenci nie udostępniają części . 

Niestety indolencja i niedouczenie jest cechą główną krzykaczy z internetu i szkoda czasu na dyskusję 

 • Like 5
Link to post
Share on other sites
17 godzin temu, piter z napisał:

Tak starych kolumn się nie kupuje bo to szrot. Nie ma możliwości aby głośniki przetrwały tyle lat bez zmian parametrów. Zwrotnice też pewnie ich nei trzymają. Stare to wino jest dobre.

Mam stare kolumny, a dokładniej dwa zestawy. Nie wiem jak grały w dniu produkcji i na ile ich dźwięk się zmienił. NIKT tego nie wie i nie jest w stanie sprawdzić. Wiem natomiast jak grają dzisiaj, gdy porównać je ze współczesnymi w budżecie wielokrotnie większym. Warto kupować stare paczki - warunek oczywiście ,że nikt przy nich nie majstrował

 • Like 2
 • Thanks 1

Zakaz skrętu w lewo

Link to post
Share on other sites

Ja gram na Tannoy z 76r. Porównywałem je bezpośrednio z ich współczesnymi następcami (Tannoy Legacy Cheviot) i żadnej lepszości nie zauważyłem. Wręcz przeciwnie moje grają bardziej przejrzyście. Obecnie zrobiłem im większe obudowy i jest jeszcze lepiej

Link to post
Share on other sites

A porównywał kolega zwrotnice? Głośniki też podlegają zmianom .Posiadam membrany scan-speak 18w8545 z początku produkcji i jedną z UB roku różnica w masie 8 gram. Gdy wsadzić jedną w drugą nie pasują do siebie . 

To się nazywa postęp. 

Natomiast można trafić na zestawy głośnikowe jednego producenta o tym samym oznaczeniu jednak grające zupełnie odmiennie . Inne wymagania ma rynek europejski inne azjatycki. Tylko ignoranci tego nie zauważają. 

Wystarczy dokładnie przeczytać forum by zauważyć że np pro AC na w jednej kolumnie kilka różnych zwrotnic.  W zależności od wersji modelu czy rynku zbytu produkty różnią się zasadniczo 

 

 

Edyta. Zwrócił się do mnie ostatnio ktoś o wymianę cewek w głośnikach firmy X z alu membranami . Odpisałem że głośnik jest nienaprawialny bo producent używa kleju metakrylowego w ilości 0,7grama! I nie da się go usunąć z membrany bez jej zniszczenia . Pocisnął mi od buraków że nie potrafię itd . Po miesiącu gdy dostał odpowiedź od producenta zgodną z moją przyszedł w łaskę. Że może na jego odpowiedzialność itd... 

Edited by utopia
Link to post
Share on other sites

Nie bardzo miałem czas by odnieść się do kilku słów. 

Nikt nie wie jak grają kolumny po latach w porównaniu do oryginału. Otóż -wie.

Było już kilka porównań bo ktoś znalazł leżaki magazynowe.  Nowe kolumny zawsze grały bardziej sucho matowo ,miały mniej powietrza. 

Przyczyną jest prosta .Zawieszenia głośników a dokładniej dolny resor.

Ogólnie to się nazywa wygrzewanie cewki. Nie wiem co za idiotą to wymyślił Co może ulec zmianie w cewce która już raz była wypieczona w piecu albo usmażona prądem stałym. Tylko kompletny ignorant może widzieć większą szlachetność betonu potygofniu na słońcu. Coś co raz zostało sklejone już się nie zmieni. (No chyba że dostanie w palnik ponad normę i klej się wypali) 

Jedyny element zmienny to dolny resor na szmacie z termoplastu . Zdawało by się że tyłu wykształconych i obytych a nadal powtarzając wygrzewaniu....... Tylko czego ? Cewki moczowej?

 

Można zapisać 1-2waty i kilkaset Hz i po tygodniu głośnik zmieni połowę parametrów a cewka się nawet nie zagrzeje. Gdzie więc to magiczne wygrzewanie?. Z niezrozumienia powstają legendy a z nich smoki i krasnale ... 

Posiadam GD 20/10.  Dwie sztuki fabrycznie nowe leżaki kartonowe i kilka używanych na stadionie ....gdyby  porównać to jak dwa inne głośniki. 

To na ile zrozumiemy zmiany to już tylko nasze chęci . Fakty vs mity.... 

 

 • Like 2
Link to post
Share on other sites

Przepraszam jeśli odzywam się w nie odpowiednim wątku,ale mój problem teżdotyczy starych kolumn Tonsil ZG 25 C rok 1977. I mam pytanie gdzie wysłac głosniki do regeneracji ,czy do Tonsila? jak dzwoniłem do gościa z serwisu to nie kojażył co to jest za model wogóle,i pianek nie mają musza dorabiać.

Czy do firmy Umifon pan sam dorabia pianki.

Sam nie chce sie z tym grzebac brak mi cierpliwości,a chciał bym żeby głośnikibyły zbliżone do orginału,obudowy sa w świetnym stanie jak na swój wiek, i cała reszta ,oprócz wygłuszebia i pianek.

Jaka pianke polecicie do wygłuszenia ?

Link to post
Share on other sites

Odpuść Tonsil. Powody możesz znaleźć na grupie Unitra-Tonsil na Fejsie. 

Inżynier Umiński posiada stare oryginalne matryce do zawieszeń . One się nie zużywają. Ten gentelmen potrafi robić powtarzalne elementy czego nie umie właściciel praw do nazwy Tonsil ??. Ja już przeszedłem na emeryturę ale napisz do Pana Henryka z umifona -pomoże 

Link to post
Share on other sites

Dzwoniłem i wyślę do Niego,jak pisałem wcześniej brak mi cierpliwości ,a chce dać im drugie życie ,bo naprawdę w świetnym stanie się zachowały.

Mam pytanie odnośnie zwrotnic .

czy wymienic srare przewody?

co ze starymi przewodami głośnikowymi wymienić czy zostawić?

napiszcie coś odnośnie wygłuszenia czym to zrobić?

Link to post
Share on other sites

Jeśli masz jakieś  ciekawe przewody spróbuj ,może polepszysz walory brzmieniowe.Ja w swoich Dynaudio 1,8mkII zmieniłem i jestem zadowolony.Zawsze to nowe doświadczenie a stare można wlutować  jeśli się nie spodoba.

Ja jestem zwolennikiem starych konstrukcji,nowe to już nie to.

 

Link to post
Share on other sites
W dniu 2.02.2021 o 19:40, utopia napisał:

Nie bardzo miałem czas by odnieść się do kilku słów. 

Nikt nie wie jak grają kolumny po latach w porównaniu do oryginału. Otóż -wie.

Było już kilka porównań bo ktoś znalazł leżaki magazynowe. 

Nie znam się na elektronice , ale podobno nieużywane kondensatory starzeją się, a nieużywane przez lat kilkadziesiąt ...

Stąd wniosek ,że nikt nie sprawdzi jak kiedyś sprzęt grał, no chyba ,że wyprodukować nowe elementy identycznie jak te stare - tak se myślę?

Zakaz skrętu w lewo

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock podczas używania strony.

Zarejestrowani użytkownicy mogą wyłączyć ten komunikat.