Jump to content
IGNORED

Opera

Recommended Posts

Kiedyś słuchałem dużo, czasem coś oglądałem (na żywo i z zapisu). Wg mnie opera tzw. "żelaznego repertuaru" to niestety pieśń przeszłości - nie ma już metod szkolenia, ludzie z dużymi głosami mogą robić kariery gdzie indziej, a granie muzyki klasycznej częściej dziś przypomina odrabianie lekcji. Dzisiejsze gwiazdy wokalne 50 lat temu miały by problemy żeby załapać się do top 10 w swojej kategorii (a to już były czasy schyłkowe).
Czasem puszczę sobie jakiś akt Parsifala albo Mestersingerów albo jakiś miks arii. Generalnie lubię Mozarta, Wagnera, Straussa i włoską operę z końca XIX w. Nie lubię belcanta i opery francuskiej. Opery barokowej praktycznie nie znam - tu być może dzieje się lepiej bo chyba HIP jeszcze nie dostał aż takiej zadyszki.

Podchodziłem do tego tematu wielokrotnie i... nie dałem rady .Nawet kiedyś założyłem taki wątek . Jak i od czego zacząć .

Dla jasności w tzw. muzyce poważnej jestem w miarę oblatany .Od muzyki dawnej do XX wiecznej awangardy . Ale z operą mam problem .O ile jeszcze same arie jestem w stanie zaakceptować a nawet się zachwycić to jako całość nudzi mnie a nawet irytuje . Te recytatywy , kiczowate libretta , statyczność akcji to wszystko mi przeszkadza . Ale są wyjątki . Mam na BR Rigoletto z młodą Netrebko w nowoczesnej reżyserii i to mi się podoba .Tę samą operę oglądałem na żywo w Operze we Lwowie , w tradycyjnej inscenizacji i zrobiła wrażenie . Opera to specyficzny teatr , pełna konwencja .Umowność , bajka niczym western .Albo to się kupuje albo nie .Ostatnie 50 lat to istna rewolucja w kwestii inscenizacji operowej .Pojawiła się nowoczesna reżyseria ,scenografia a nawet aktorstwo .Współczesny śpiewak operowy to także aktor . Czasami o dużej sprawności fizycznej .We wspomnianej przeze mnie inscenizacji Netrebko musi śpiewać niemal do góry nogami ! Ja to wszytko wiem ale jednak nadal nie mogę się przełamać . Prawdziwe odkrycie opery chyba jeszcze przede mną .

Samo słuchanie opery z audio, to tak podziwianie jazzu tylko z płyt - prawdziwa jazda to live. Myślę, że po doświadczeniach na żywo, to i płyty operowe wchodzą lepiej i są lepiej rozumiane. Ale być może się mylę, chociaż moja nieżona jest miłośniczką opery i oprócz przedstawień w chicagowskiej Civic ma doświadczenia z live w nowojorskiej Metropolitan i jako słuchaczka nie ma problemów z operą z płyt nawet zaraz po przedstawieniu. Ja na przykład po jakimkolwiek koncercie live z CSO nie mogę się długo przyzwyczaić do nagrań symfoniki czy też w ogóle klasyki z płyt. Na niektóre wybrane opery publika przychodzi poubierana w stroje z epoki i w perukach - taka jazda!  ?

• Like 1

Parker's Mood

Samo słuchanie opery z audio, to tak podziwianie jazzu tylko z płyt - prawdziwa jazda to live. Myślę, że po doświadczeniach na żywo, to i płyty operowe wchodzą lepiej i są lepiej rozumiane. Ale być może się mylę, chociaż moja nieżona jest miłośniczką opery i oprócz przedstawień w chicagowskiej Civic ma doświadczenia z live w nowojorskiej Metropolitan i jako słuchaczka nie ma problemów z operą z płyt nawet zaraz po przedstawieniu. Ja na przykład po jakimkolwiek koncercie live z CSO nie mogę się długo przyzwyczaić do nagrań symfoniki czy też w ogóle klasyki z płyt. Na niektóre wybrane opery publika przychodzi poubierana w stroje z epoki i w perukach - taka jazda! 
Problem w tym, że nawet nie ruszając się z Polski masz szansę posłuchać na żywo jazzmanów albo pianistów klasycznych wysokiej klasy. Otella nie posłuchasz nawet u siebie w Hameryce bo ostatni wybitny Otello przekroczył 80-kę. To samo dotyczy 80-90% ról w repertuarze włoskim czy niemieckim. Sam pamiętam ze dwa udane wieczory operowe w ostatniej dekadzie. Generalnie w operze można miło spędzić czas ale nic więcej. Opera może balansować między kiczem i głupotą i być jednocześnie wielką sztuką, ale gdy staje się tylko reliktem - to jest koniec. Możesz sobie podziwiać szkielet T-Rexa w muzeum i wmawiać sobie, że taki stwór na żywo to musiało być coś...
Dlatego ja lubię słuchać bardzo starych nagrań- to jak słuchanie głosów umarłych w Grze w klasy Cortazara (choć tam akurat chodziło o jazz).

No to Panowie, generalnie skreśliliście operę.

Jest to dla Was coś takiego, co zamiata się pod dywan.

Skreśliliscie Art Deco, Secesję szeroko rozumianą?

Belle Epoque?

Poważnie - nie ma tu żadnego fana opery? Nawet jednego?

Jestem Eszkimosem. Na Aktarktydzie jestem rebe

9 godzin temu, skynyrd napisał:

No to Panowie, generalnie skreśliliście operę.

??? No co żesz Pan? Nikt nie skreśla, przynajmniej nie Ja - dawaj przykłady, a ja będę je sprzedawał swojej nieżonie i udawał oblatanego w operach bardziej niż ona ?

Parker's Mood

9 godzin temu, skynyrd napisał:

Poważnie - nie ma tu żadnego fana opery? Nawet jednego?

Niekoniecznie- ja lubię operę barokową: Monteverdi, Handel. Polecam np. opery Monteverdiego na DVD pod Harnoucourtem- wspaniałe wykonania i naprawdę widowiskowe inscenizacje. Na CD/streaming Rinaldo Handla pod Malgoirem (wzór niedościgły) z Eswoodem.

Generalnie od opery w bardziej współczesnych inscenizacjach odstręcza mnie maniera inscenizacji współczesnej na dodatek często zideologizowanej- było jakieś wykonanie bodajże Rinaldo czy Juliusza Cezara, gdzie goście występowali w mundurach przypominających nazistowskie. 

Więc to tak: gramy muzykę całkiem OK, ale mamy do treści dystans i żebyś widzu nie dał się nabrać, że my tu śpiewamy i gramy na poważnie, ależ skąd! Jesteśmy poprawni.

Poza tym wygłupy np Jarousskiego to dobre do hipermarketu a nie opery.

Ale to moja bardzo osobista opinia. Jednakże nieprzypadkowo wymieniłem na początku wykonania z lat 70-tych, gdzie takich jaj nie było.

No i aspekt techniczny: opery są zazwyczaj długaśne, dobry TV i odtwarzacz są nieodzowne. 

A co najważniejsze- znajomość libretta:

weźmy na ten przykład Il combattimento di Tancredi e Clorinda Monteverdiego- bez znajomości przekładu Piotra Kochanowskiego (Jerozolima Wyzwolona wg T. Tassa) - a to poezja najwyższej próby, pełnego efektu nie dostaniemy.

Pozdrowienia od starego zgreda a3

Edited by absinth3

"zresztą wydaje mi się również, że Kartaginy powinno nie być"