Skocz do zawartości
IGNORED

Jaka podłoga - twardy winyl czy panele drewniane


burz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, jestem przed zmianą podłogi w całym mieszkaniu. Obecnie wszędzie terakota.

Chcę na to położyć, na podkładzie kwarcowym 3mm, panele... I tu pytanie: czy pod względem akustyki będzie różnica między panelami drewnianymi (trójwarstwowe) a panelami winylowymi z twardym rdzeniem (SPC)? Najchętniej posłuchałbym użytkowników lub fachowców od podłóg;)

Żona optuje za tymi drugimi... Ja już w sumie sam nie wiem, jeszcze do wczoraj twardo obstawiałem drewno.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem twarda nawierzchnia jest zawsze kiepska, ważniejsze jest podkład absorbujący dla niskich zakresów,
a na wierzch bez dywanu ani rusz dla wyższych zakresów

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, avilla napisał:

Nikt chyba nie robi tego typu badań. 

A czym jest ten „podkład kwarcowy 3 mm”? Chodzi o jakiś drobny piasek?

Coś takiego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wygłuszenie w matach niewiele daje, a każda pływająca podłoga "gra".

Moim zdaniem najlepiej panele przykleić do wylewki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Sentinel44 napisał:

wygłuszenie w matach niewiele daje, a każda pływająca podłoga "gra".

Moim zdaniem najlepiej panele przykleić do wylewki.

jedno z lepszych rozwiązań dać na klej ale wtedy już lepiej dać deski raz a konkretnie po latach da się odświeżyć lakier i dalej nowe   , albo podkład korkowy  najgrubszy jaki możesz dać , te wszystkie plasticzane podkłady  są do dupy, tylko po to aby wyrównać i żeby  lużny piasek z posadzki nie skrzypiał pod panelami 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Sentinel44 napisał:

wygłuszenie w matach niewiele daje, a każda pływająca podłoga "gra".

Moim zdaniem najlepiej panele przykleić do wylewki.

A na jakiej podstawie stawiasz tak kategoryczne tezy? Masz na to jakiś dowód, analizę, wyniki badań?

Ja mam podłogę z paneli drewnianych (tzw. Deska barlinecka) na macie korkowej i nic mi nie gra. 
 

A wracając do pytania @burz to po pierwsze to panel panelowi nierówny, to samo z winylami. Każdy ma inną sztywność dynamiczną i mogą się różnie zachowywać pod względem akustycznym. 
Ogólnie to sztywne powierzchnie położone na miękkim podkładzie będą odbijać wysokie i pewnie średnie częstotliwości (zwykle negatywne zachowanie, ale może być pozytywne gdy planujesz dać dużo innych cienkich pochłaniaczy i nie chcesz „przegłuszyć” wysokich tonów), natomiast mogą pochłaniać jakiś zakres niskich (zwykle pozytywne). Ale jaki konkretnie to ciężko przewidzieć - trzeba by pomierzyć przed i po fakcie i porównać - co jest dla Ciebie rozwiązaniem bez sensu. 
 


Chyba że masz od producentów jakieś dane na temat charakterystyki pochłaniania akustycznego, ale wątpię żeby się w to ktoś bawił.

Wiem, nie pomogłem za wiele. 
 

Ale przynajmniej wiesz z grubsza co i dlaczego możesz osiągnąć. ?

W dniu 6.02.2021 o 09:35, .:Gerard:. napisał:

Moim zdaniem twarda nawierzchnia jest zawsze kiepska, ważniejsze jest podkład absorbujący dla niskich zakresów,
a na wierzch bez dywanu ani rusz dla wyższych zakresów

Gerard - nie wiem skąd ta teoria, że „twarda nawierzchnia jest zawsze kiepska”. Na przykład ściana z GK na ruszcie jest sztywna i twarda a jednak potrafi lepiej pochłaniać niskie częstotliwości niż oklejony pluszem i cienką pianką beton.
 

Albo np. absorbery panelowe lub membranowe - też są twarde a jednak dobrze pochłaniają określone częstotliwości. 

Znam relacje z kilku realizacji adaptacji akustycznych studiów gdzie są nawet panele z cienkiej blachy i pianki pod spodem przywieszone na ścianach, które świetnie pochłaniały bardzo niskie częstotliwości.

Wszystko zależy od warunków i celu w jakim chcesz dane rozwiązanie zastosować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, avilla napisał:

Gerard - nie wiem skąd ta teoria, że „twarda nawierzchnia jest zawsze kiepska”. Na przykład ściana z GK na ruszcie jest sztywna i twarda a jednak potrafi lepiej pochłaniać niskie częstotliwości niż oklejony pluszem i cienką pianką beton.
 

Albo np. absorbery panelowe lub membranowe - też są twarde a jednak dobrze pochłaniają określone częstotliwości. 

Znam relacje z kilku realizacji adaptacji akustycznych studiów gdzie są nawet panele z cienkiej blachy i pianki pod spodem przywieszone na ścianach, które świetnie pochłaniały bardzo niskie częstotliwości.

Wszystko zależy od warunków i celu w jakim chcesz dane rozwiązanie zastosować.

Ja mam ściany wokół 28cm z cegieł i tynku, podłoga drewniana klejona na beton i sufit żelbeton,
jak tylko zdejmę dywan, pogłos przechodzi w echo
Temat jest o podłodze, zakres średniowysoki będzie od płaskich twardych nawierzchni odbijany i powielany

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też u mnie żelbet. Właśnie dlatego nie będę miał klejonej, tylko pływającą na podkładzie kwarcowym (prawdopodobnie jest najlepszy jeśli chodzi o izolacje akustyczną i dźwięki odbite).
A podłoga już zamówiona - jednak deska barlinecka 14 mm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.02.2021 o 23:28, avilla napisał:

A na jakiej podstawie stawiasz tak kategoryczne tezy? Masz na to jakiś dowód, analizę, wyniki badań?

Na wszystko musisz mieść dowody, analizy i wyniki badań? Nie możesz przyjąć bez tego czegoś, o czym mówi ktoś inny na podstawie jego własnego doświadczenia?

Mam w domu i deskę barlinecką klejoną do podłoża, i taką samą deskę na podkładzie korkowym.

Chcesz dowodu, to weź piłkę kauczukową i kilkakrotnie odbij od podłogi, a będziesz wiedział na ile efektywny jest podkład na piasku kwarcowym ? i jaka jest różnica w rezonansie podłogi gdy deska jest przyklejona do wylewki ?

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Sentinel44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosek z twojego eksperymentu z piłeczką jest jeden - korek jest gorszy akustycznie (dźwięki odbite) od deski klejonej na wylewce (a ta opcja też pozostawia wiele do życzenia pod względem tłumienia dźwięków odbitych i transmisyjnych - klejenie wiąże dechę z podłożem na sztywno i każde szurnięcie przenika przez betonowy strop).

Robiłeś taki piłeczkowy eksperyment z matą poliuretanową z  wypełniaczami mineralnymi, popularnie zwaną kwarcową? Jej parametry akustyczne (3 mm): tłumienie odgłosu kroków i innych dźwięków odbitych: -30%, tłumienie dźwięków transmisyjnych: ∆Lw =18 dB. Są jakieś lepsze, alternatywne podkłady?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez burz
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.02.2021 o 09:35, Sentinel44 napisał:

Na wszystko musisz mieść dowody, analizy i wyniki badań? Nie możesz przyjąć bez tego czegoś, o czym mówi ktoś inny na podstawie jego własnego doświadczenia?

...

Chcesz dowodu, to weź piłkę kauczukową i kilkakrotnie odbij od podłogi, a będziesz wiedział na ile efektywny jest podkład na piasku kwarcowym ? i jaka jest różnica w rezonansie podłogi gdy deska jest przyklejona do wylewki ?

 

 

Nie muszę mieć analiz na wszystko, tylko podkreśl wtedy że twierdzisz tak na podstawie swojego doświadczenia i opisz to doświadczenie - inaczej ci co się nie znają uwierzą w te bzdury, które napisałeś jak w prawdę objawioną. 

A, że napisałeś bzdury to już wykazałem w poprzednim wpisie, więc nie brnij w to dalej.

Twój dowód z piłeczką kauczukową dowodzi tylko i wyłącznie, że podkład korkowy nie tłumi odgłosów piłeczki kauczukowej na panelach drewnianych ? Fala akustyczna to nie piłeczka, a dźwięki to nie uderzenia. Nie szukaj analogii tam gdzie jej nie ma.

Cienki korek nie jest idealnym materiałem na podkład to pewne, ale z mojego doświadczenia dość dobrze izoluje akustycznie i całkiem dobrze pochłania odgłosy kroków w porównaniu do zwykłej pianki którą miał sąsiad. Odgłosy kroków są cichsze i jakby bardziej „dociążone w niskich zakresach”. Tak jakby korek lepiej pochłaniał wyższe zakresy częstotliwości. Co jest milsze dla mojego ucha ?
 

Mat kwarcowych nie testowałem i dziękuję koledze za informację, że takowe istnieją. Co prawda trochę śmieszy podawanie tłumienia w % ale to może po to, aby zwykły Kowalski wiedział czego może się spodziewać.

A moje doświadczenie to 3 wykończone mieszkania z panelami na korku, jedno ze stropami betonowymi i dwa z drewnianymi, w czym jedno z wyrównaniem na płytach fermacell na podsypce fermacell. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez avilla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bzdury to Ty opowiadasz, a najgorsze, że jako niby autorytet doradzasz ludziom, którzy zainwestują pieniądze i będą niezadowoleni. Przy tym chwalisz to co ludziom sprzedajesz. Na dodatek pozwalasz sobie bezpodstawnie na osobiste wycieczki. Ja wybudowałem sobie swój własny dedykowany pokój odsłuchowy. Poświęciłem dużo czasu i trochę pieniędzy na testy materiałów. Tak na marginesie, płyty fermacella też mam ułożone.

Nie chce mi się już z Tobą gadać...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.02.2021 o 09:52, burz napisał:

Wniosek z twojego eksperymentu z piłeczką jest jeden - korek jest gorszy akustycznie (dźwięki odbite) od deski klejonej na wylewce

Rzeczywiście, parametry akustyczne tych podkładów są dobre. 

Mam w domu i strop drewniany na legarach, w nim 20 cm wełny (Akuplat), na to podkładka z grubego kartonu, płyta OSB 25, podkład korkowy i deska barlinecka. Od spodu ruszt drewniany mocowany do wieńca za pośrednictwem elastomerowych podkładek tłumiących, płyta OSB 10 i na to płyta GK. Robiony osobiście z zamysłem jak najefektywniejszego wyciszenia. 

Mam też strop lany żelbet 14 cm, styropian, wlewka z 7 cm betonu i deska klejona do niej. 

Pod względem przenikania dźwięków nie ma porówniania, na korzyść betonu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Sentinel44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Sentinel44 napisał:

...

Pod względem przenikania dźwięków nie ma porówniania, na korzyść betonu. 

No nic nadzwyczajnego - cięższe przegrody zwykle lepiej tłumią dźwięki - tutaj można zastosować taką uogólnioną regułę. Oczywiście nie dotyczy to przenoszenia dźwięków uderzeniowych.
 

Wynika to wprost z prawa masy - służę ciekawym artykułem dla ciekawskich: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

17 godzin temu, Sentinel44 napisał:

bzdury to Ty opowiadasz, a najgorsze, że jako niby autorytet doradzasz ludziom, którzy zainwestują pieniądze i będą niezadowoleni.
 

Przy tym chwalisz to co ludziom sprzedajesz.

Na dodatek pozwalasz sobie bezpodstawnie na osobiste wycieczki.

Poproszę o konkrety - jakie konkretnie bzdury napisałem - jeśli tak było to chętnie przyznam się do błędu i sprostuję wpis.

Nic nikomu nie sprzedaję, pracuję w korpo i nie prowadzę własnego biznesu. Może kiedyś - narazie pogłębiam wiedzę i zbieram doświadczenie.

Nie pozwalam sobie na osobiste wycieczki - nie odnosiłem się do twojej osoby tylko do tego co napisałeś w tym wątku. Nie insynuuj nieprawdy.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
W dniu 5.02.2021 o 20:53, burz napisał:

Hej, jestem przed zmianą podłogi w całym mieszkaniu. Obecnie wszędzie terakota.

Chcę na to położyć, na podkładzie kwarcowym 3mm, panele... I tu pytanie: czy pod względem akustyki będzie różnica między panelami drewnianymi (trójwarstwowe) a panelami winylowymi z twardym rdzeniem (SPC)? Najchętniej posłuchałbym użytkowników lub fachowców od podłóg;)

Żona optuje za tymi drugimi... Ja już w sumie sam nie wiem, jeszcze do wczoraj twardo obstawiałem drewno.

Witaj, 

ja myślę że z punktu widzenia akustyki mieszkania jedno i drugie będą podobne 

Co innego z punku przenoszenia się dźwięków do pomieszczenia poniżej , na pewno będzie lepsza podłoga drewniana , ze względu na jej masę 

Jeżeli żona uprze się na PCV jako podkład możesz zastosować Quick  Fit  który poprawi 

Odnośnie poprawy akustyki w mieszkaniu to na podłogę  dywan z grubym włosiem np Shaggy 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

Finałowe podsumowanie.
Remont trwał 3 miesiące, miałem dość.
Na terakotę na podłodze poszła wylewka samopoziomująca zbrojona włóknem polipropylenowym (w niektórych miejscach grubość wylewki wynosiła 3 cm!, tak nierówna była podłoga), na to podkład kwarcowy 3 mm i całość zwieńczyła deska barlinecka 14 mm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Podłoga w użytkowaniu sprawdza się świetnie (a sąsiedzi na dole odetchnęli), w dwóch małych pokojach mam deski na  legarach i tam jest głośniej przy chodzeniu.

Akustycznie nowa podłoga sprawdza się bardzo dobrze. Jeszcze niewiele słuchałem, bo robię końcowe poprawki, listy przypodłogowe itp pierdoły, ale w porównaniu do poprzedniej terakoty drewniane panele na twardym i ciężkim podkładzie (zostały mi ścinki podkładu, jeśli ktoś ciekawy, możemy się dogadać i wyślę) dają lepsza akustykę w pomieszczeniu, jakby mniej nerwowo jest. A przy zamkniętych drzwiach (drzwi w przedpokoju i sypialni) w sypialni prawie nie słychać głośnej muzyki (np. łomot w wykonaniu Architects).

IMG_20210408_192235.jpg

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez burz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.