Skocz do zawartości
IGNORED

Zestaw stereo + wzmacniacz czy amplituner?


romek.niewiadomek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

poszukuję czegoś do nagłośnienie mojego małego "salonu" (~25 m. kw)

- zestaw stereo, najlepiej podłogowy - bassreflex do dołu albo do przodu, kolumny będą stały blisko ściany

- wzmacniacz albo amplituner (?), możliwość transmisji dźwięku po wifi lub/i po USB

- przeznaczenie: słuchanie muzyki z zewnętrznych źródeł, telewizja i filmy

- musi mieć wejście optyczne dźwięku - tak myślę 2 szt - pod urządzenie multimedialne i CD/DVD

- sprzęt bardziej na jakość dźwięku niż na jego masę, ale dobre basy mile widziane 

 

budżet na całość 6,5k z delikatnym buforem 

 

nie znam się za bardzo na tym i liczę na fachową pomoc

- zaproponowano mi ROTEL'a A12 + STX electrino 250, chciałem posłuchać tych kolumn, zadzwoniłem do TOP-HIFI Kielce i pytam się czy mają STX'y (?) a gościu "pierwsze słysze ..." po chwili się zreflektował i, że coś tam, że nie mają wszystkiego i takie tam. 
No i sam teraz nie wiem, czy te kolumny to jakaś nisza czy co (?)  :)

Po drodze gdzieś wyczytałem (może tu w jakimś wątku), że polecają dopłacić do A14 bo warto, no okej ale w tym budżecie kolumny nie wiem jakie, czy rzeczywiście może warto w ciemno zamówić te STX'y ....sam już nie wiem, doradźcie coś albo rozwiejcie moje wątpliwości :) z góry dziękuję za pomoc

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem ani A12 ani A14 nie ma wifi i możliwości odtwarzania z usb. Mają natomiast bluetooth i wejścia cyfrowe np do tv.

Top hifi nie ma w asortymencie produktów Stx.

Jeśli chcesz odtwarzać z sieci to albo możesz kupić amplituner sieciowy albo klasyczny wzmacniacz i do niego prosty odtwarzacz sieciowy jak chromecast albo yamaha wxad10 lub coś podobnego.

Pozdrawiam

P.S. Do tych roteli raczej warto pomyśleć o wyższej klasy głośnikach niż te stx.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Andy2008
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki adres: Winnicka 4 i proponuję jako bazę polecaną do znudzenia ? RN803 Yamahy

a do niej, żeby się spokojnie zmieścić w budżecie np: Wilson Raptor 7, 

Indiana Line Tesi 560, Melodika BL 40 Mk3 ale STX'a chyba też mają ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 hours ago, Andy2008 said:

Z tego co wiem ani A12 ani A14 nie ma wifi i możliwości odtwarzania z usb. Mają natomiast bluetooth i wejścia cyfrowe np do tv.

Może trochę źle się wyraziłem - wystarczy jak dobrze będzie sobie radził odtwarzając po BT aby czasem móc spiąć "go" z telefonem czy czymś podobnym

 

19 hours ago, Andy2008 said:

Jeśli chcesz odtwarzać z sieci

raczej nie koniecznie

 

8 hours ago, audioburak said:

Taki adres: Winnicka 4

rozumiem,  że chodzi o Kielce :)

8 hours ago, audioburak said:

proponuję jako bazę polecaną do znudzenia ? RN803 Yamahy

chyba wolałbym jednak wzmacniacz z BT niż taki kombajn :) no chyba, że rzeczywiście warto go nabyć

8 hours ago, audioburak said:

Melodika BL 40 Mk3

bassreflex może być do tyłu (?) jeśli kolumny będą stały praktycznie przy samej ścianie (?)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez romek.niewiadomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę rzeczy ma na pokładzie poza prawdziwą mocą czy USB albo BT:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

bo o wejściach PHONO, cyfrowych ( 4 ) czy wyjściu na sub nie ma co pisać ... ? 

Mowa była o Kielcach, więc może trafnie ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem te kolumny stx electrino 250.Połączone były z denonem dra 800h .Do nich potrzeba dobrego wzmaka. Jak podpiąłem denona pm800 to było o wiele lepiej . Koniec końców sprzedałem te stx nie mogłem wytrzymać już z nimi. Kuło mnie poprostu w uszy jak ich słuchałem. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Salony Top Hifi mogą mieć wyłącznie produkty z własnej dystrybucji w związku z czym nie znajdziesz u nich STX. Są to poprawne kolumny pasujące bardziej pod cieplejszą elektronikę taką jak Denon DRA800h ale i tak można uzykać lepsze brzmienie. 
Jeśli chciałbyś postawić na lepszą dynamikę oraz szerszą prezentację sceny dźwiękowej to masz Yamahę RN803d + Dali Oberon 7. 

Możesz także pomyśleć nad lepszym wzmacniaczem takim jak NAD C356BEE + Yamaha WXAD10/ Audio PRo Link 1 + dynamiczne Q Acoustic 3050i lub Pylon Audio Sapphire 31. 

Zapraszam oczywiście do skorzystania z odsłuchu w naszym salonie. 

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minutes ago, Q21 said:

Zapraszam oczywiście do skorzystania z odsłuchu w naszym salonie. 

witam

 

a gdzie mieści się ten salon?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
40 minutes ago, Q21 said:

Jeśli chciałbyś postawić na lepszą dynamikę oraz szerszą prezentację sceny dźwiękowej to masz Yamahę RN803d + Dali Oberon 7. 

czy bassreflex może być " do tyłu" jeśli kolumny będą stały blisko ściany - tyłem  (?)

 

- ponawiam moje pytanie gdyż z tego co się orientuję w kolumnach, które mają stać "przy ścianie" bassreflex może być jedynie do dołu lub do przodu - poprawcie mnie jeśli źle myślę

- poza tym ten zestaw jest grubo ponad mój budźet

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Q21 to ok 140 km na pn-zach od Kielc ? 

Nawet kolumny z BR na froncie lepiej trochę odsunąć od ściany,

a te z tylnym na pewno; czasem wystarcza tylko 30 cm, ale czasem ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez audioburak

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minutes ago, audioburak said:

a te z tylnym na pewno; czasem wystarcza tylko 30 cm, ale czasem ...

a jednak tak jak pisałem, u mnie bedą stały dość blisko

8 minutes ago, audioburak said:

Nawet kolumny z BR na froncie lepiej trochę odsunąć od ściany,

to te trochę (~ 10cm) luzu mam i nic poza tym :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.02.2021 o 18:22, romek.niewiadomek napisał:

STX electrino 250, chciałem posłuchać tych kolumn, zadzwoniłem do TOP-HIFI Kielce i pytam się czy mają STX'y (?) a gościu "pierwsze słysze ..." po chwili się zreflektował i, że coś tam, że nie mają wszystkiego i takie tam. 
No i sam teraz nie wiem, czy te kolumny to jakaś nisza czy co

kolega się zakręcił. STX nie mamy w ofercie ?

15 godzin temu, Q21 napisał:

Salony Top Hifi mogą mieć wyłącznie produkty z własnej dystrybucji w związku z czym nie znajdziesz u nich STX.

Nieprawda, możemy mieć co chcemy. Mamy chociażby Pioneera, Kefa, a dystrybutorem tych marek  nie jesteśmy.

Z naszej oferty odsłuchałbym Yamahę R-N803D z kolumnami Elac Debut Reference F5, PSB Imagine X1T, Mission QX-3, Indiana Line Diva 552. Mój faworyt to PSB (także dlatego, że ma bas reflex z przodu).

Zapraszamy na odsłuch do naszych salonów.

W dniu 6.02.2021 o 18:22, romek.niewiadomek napisał:

A14

piszesz o budżecie na całość 6500 z małym buforem, a za chwilę czytam o wzmacniaczach za tą kwotę prawie... A12 i A14 zagrają lepiej, jednak potrzeba źródła chiciażby Audio Pro Link 1 z wyjściem optycznym do ich DAC i kolumny...

Edytowane przez Top Hi-Fi & Video Design

Ogólnopolska sieć salonów audio-video Top Hi-Fi & Video Design
30 lat doświadczenia | 20 salonów na terenie Polski | Profesjonalni doradcy | Sale odsłuchowe w każdym salonie
www.tophifi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.02.2021 o 18:22, romek.niewiadomek napisał:

pytam się czy mają STX'y

 

W dniu 6.02.2021 o 18:22, romek.niewiadomek napisał:

czy te kolumny to jakaś nisza czy co (?)  ?

Istnieje od 30 lat .

O ile nie mylę z inną firmą ,  kolumny były sprzedawane na Volumenie Wa-wa .

pamiętam ich brzmienie .?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez KALIBER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

jeśli BT wystarczy to spojrzałbym na zestaw Cyrus One z kolumnami Fyne Audio F501. Myślę, że byłbyś zadowolony z takiego połączenia. ?

Pozdrawiam,

Michał

Zapraszamy na odsłuchy i do wypożyczeń - www.natemataudio.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
On 2/7/2021 at 9:09 AM, audioburak said:

Taki adres: Winnicka 4

dzwoniłem - odsłuch płatny :(

8 hours ago, Top Hi-Fi & Video Design said:

z kolumnami Elac Debut Reference F5,

proszę Was Państwo, nie będę wywalał za znaczek extra 30% ceny albo i więcej, mój budżet - wzmacniacz + kolumny to 6 i pół koła + jakaś tam stówka czy dwie w kieszeni zawsze mam :)

 

 

 

8 hours ago, Top Hi-Fi & Video Design said:

piszesz o budżecie na całość 6500 z małym buforem, a za chwilę czytam o wzmacniaczach za tą kwotę prawie...

no matematycznie to będzie tak :)

- dzwoniłem do jednego sklepu i jest A14 w ofercie za 4,500 zł, to zostaje mi na kolumny 2000 + "bufor" :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteśmy w centrum Polski w Pabianicach koło Łodzi. Odnośnie bas refleksu panuje przekonanie, że umiejscowienie z przodu czy od spodu jest jednoznaczne z możliwością przysunięcia do ściany. Tak to niestety nie działa i wiele zależy od danych kolumn. Jeśli byłbyś w stanie nagiąć nieco budżet to mógłbyś postawić na Fyne Audio F501 w połączeniu z Audiolab 6000a. Zyskasz przestrzenne brzmienie z mocniejszą podstawą basową oraz łagodną górę. 

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 hours ago, Na Temat Audio said:

to spojrzałbym na zestaw Cyrus One

brak światłowodowego wejścia - odpada

35 minutes ago, Q21 said:

Jesteśmy w centrum Polski w Pabianicach koło Łodzi.

Chętnie bym zajrzał ale mieszkam ponad 60km od kielc na południe

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, romek.niewiadomek napisał:
10 godzin temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

z kolumnami Elac Debut Reference F5,

proszę Was Państwo, nie będę wywalał za znaczek extra 30% ceny albo i więcej, mój budżet - wzmacniacz + kolumny to 6 i pół koła + jakaś tam stówka czy dwie w kieszeni zawsze mam ?

 

 

 

10 godzin temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

piszesz o budżecie na całość 6500 z małym buforem, a za chwilę czytam o wzmacniaczach za tą kwotę prawie...

no matematycznie to będzie tak ?

- dzwoniłem do jednego sklepu i jest A14 w ofercie za 4,500 zł, to zostaje mi na kolumny 2000 + "bufor" ?

a co jest złego w tych kolumnach? Wybierane są na odsłuchach dość często tym bardziej z Yamahą.

Co do samego Rotela, kolumny za 2k bez sensu. Lepiej kupić tańszy wzmacniacz i dołożyć do kolumn.

Jakaś dziwna ta matematyka...

Godzinę temu, Q21 napisał:

Odnośnie bas refleksu panuje przekonanie, że umiejscowienie z przodu czy od spodu jest jednoznaczne z możliwością przysunięcia do ściany. Tak to niestety nie działa i wiele zależy od danych kolumn.

Dokładnie. Ave dla Was ?

Ogólnopolska sieć salonów audio-video Top Hi-Fi & Video Design
30 lat doświadczenia | 20 salonów na terenie Polski | Profesjonalni doradcy | Sale odsłuchowe w każdym salonie
www.tophifi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, romek.niewiadomek napisał:
W dniu 7.02.2021 o 09:09, audioburak napisał:

Taki adres: Winnicka 4

dzwoniłem - odsłuch płatny ?

12 godzin temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

z kolumnami Elac Debut Reference F5,

proszę Was Państwo, nie będę wywalał za znaczek extra 30% ceny albo i więcej, mój budżet - wzmacniacz + kolumny to 6 i pół koła + jakaś tam stówka czy dwie w kieszeni zawsze mam ?

 

Płatny odsłuch?! -jezuniu...dno i wodorosty, no ale to świadczy o podejściu firmy...

"nie będę wywalał za znaczek 30% extra" -ale co to jest za stwierdzenie? -Skoro te Elac-i będą faktycznie lepiej brzmieć...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, Tonnii99 said:

Skoro te Elac-i będą faktycznie lepiej brzmieć...

idąc Twoim tokiem - to takie za 20k będą brzmieć jeszcze lepiej ... tylko co z tego ... nie każdego stać na ferrari i za to co ma chciałby kupić coś porządnego w danych pieniądzach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do lokalizacji, to chyba bardziej "rozwojowym" kierunkiem byłby Kraków,

albo i Tarnów; ew. rozejrzenie się tam za  używanymi gratami, ale to pewnie odpada ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, romek.niewiadomek napisał:

idąc Twoim tokiem - to takie za 20k będą brzmieć jeszcze lepiej ... tylko co z tego ... nie każdego stać na ferrari i za to co ma chciałby kupić coś porządnego w danych pieniądzach

chyba się "gdzieś" nie zrozumieliśmy...

Ja odniosłem się do Twojego wpisu, -gdyż wynikało z niego, że dopłacanie nie ma sensu za "znaczek" - a Ty teraz piszesz, że nie każdego stać na Ferrari,-no to proponuję się zastanowić nad Twoim tokiem rozumowania ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, Tonnii99 said:

chyba się "gdzieś" nie zrozumieliśmy...

Ja odniosłem się do Twojego wpisu, -gdyż wynikało z niego, że dopłacanie nie ma sensu za "znaczek" - a Ty teraz piszesz, że nie każdego stać na Ferrari,-no to proponuję się zastanowić nad Twoim tokiem rozumowania ?

już Ci pędzę wytłumaczyć ...

 

widzisz ... masz pod "nikiem" zdjęcie z alfą, która to pewnie więcej ze swego żywota spędzi na lawecie niż bezpośrednio na drodze ... nie to jednak zły przykład ;)

 

widzisz ... nie trzeba kupować ferrarki aby cieszyć się wysoką adrenaliną z jazdy, są auta za ułamek tej ceny, które spełniają to zadanie dając jeszcze więcej emocji z jazdy niż "włoski ogier" będąc przy tym szybsze i wygodniejsze ... rozumiesz czy dalej nic ... ?

to że, ferrari to ferrari nie oznacza wcale, że dla wszystkich ferrari to ferrari    :)

 

i tak ... po głębszych przemyśleniach doszedłem do następującej konkluzji, mianowicie wszystkie pogadanki na temat - czy ten "sprzęt" to gra tak a to tak, to gra lepiej a to jeszcze lepiej ...albo gorzej, jest tematem na tyle wysoce subiektywnym, że jakiekolwiek sugerowanie sie nie ma najmniejszego sensu, to trzeba sprawdzić "własnoręcznie, organoleptycznie czy po prostu osobiście" ... posłuchać i tyle ...

 

temat uważam za zamknięty.

Dziękuję Wszystkim i pozdrawiam

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
W dniu 7.02.2021 o 17:37, luzaczek82 napisał:

Miałem te kolumny stx electrino 250.Połączone były z denonem dra 800h .Do nich potrzeba dobrego wzmaka. Jak podpiąłem denona pm800 to było o wiele lepiej . Koniec końców sprzedałem te stx nie mogłem wytrzymać już z nimi. Kuło mnie poprostu w uszy jak ich słuchałem. 

To neutralnie grające kolumny te kłucie to od wzmacniacza ?miałem 150 i 250 stx różnica w tym że 250-tki grały większym dźwiękiem i basem były podłączone do Rotela RB-03 i grały całkiem dobrze i w ich przedziale cenowym nie znalazłem kolumn grających lepiej,poza tym za 2000zł nie można mieć wszystkiego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, romek.niewiadomek napisał:

widzisz ... masz pod "nikiem" zdjęcie z alfą, która to pewnie więcej ze swego żywota spędzi na lawecie niż bezpośrednio na drodze ... nie to jednak zły przykład ?

co to za przekonanie z tą lawetą? Miałeś od nowości taki samochód? Czy klepiesz na zasadzie, "bo kolega miał, więc tak jest"? Kurde, zaszło "starą datą" i przekonaniami "naukowymi" - faktycznie zakończmy tą rozmowę, nie dogadamy się...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Krakowie masz salon "Audiofan" na Krakowskiej 21 bardzo fajny pan to prowadzi. Odsłuch i doradztwo masz za darmo, no i lepsze ceny jak w Kielcach

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Dobre połączenie w zależności od oczekiwań słuchacza przy tym metrażu poradzi sobie bez problemu. Najlepiej jakbyś zgłosił się do jednego z salonów audio i przesłuchał paru propozycji jako alternatywę, nie kupuj w ciemno.   

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj Pioneera SX-S30DAB, ma wszystko czego potrzebujesz (sieć, Bluetooth, HDMI, koaksjal, spdif, USB)...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez burz
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.