Skocz do zawartości
IGNORED

Śmiać się czy płakać?


roge

Rekomendowane odpowiedzi

> jacch

> qb_1

 

Nie powiem, że "specjalne" stoliki wprowadzają duże zmiany w porównaniu ze stolikiem za 2 stówki. Niemniej zmiany BYWAJą słyszalne - oczywiście przy sprzęcie o wysokiej rozdzielczości.

Są to jednak zmiany wyraźnie mniejsze, niż w przypadku kabli (poza gramofonami, gdzie mogą być większe).

 

Wielu jest przekonanych, że różne kable nie wpływają słyszalnie na dźwięk. Dla nich wpływ mebla na dźwięk będzie ułamkiem z niczego.

Jeżeli jednak ktoś wydaje ponad 30 kzł na kable głośnikowe tylko i jest z tego powodu bradzo szczęśliwy, to może drobny ułamek z tego na meble pod względem dźwiękowym nie byłby od rzeczy.

 

W jaki sposób to się dzieje? Możemy sobie wymyślać różne teorie, niekoniecznie zbliżając się do prawdy. Ale podobnie jak przy kablach - jeżeli czegoś nie rozumiemy, to nie znaczy, że to coś nie istnieje.

 

Żeby podeprzeć się cudzym "autorytetem" zwracam uwagę wszystkim czytelnikom 'Stereophile", że przy każdym teście w ramce "Associated Equipment" podają, na czym sprzęt był ustawiony. A testowanie megli w ogóle nie jest bynajmniej nowym wynalazkiem naszych redaktorów.

 

Żeby spróbować bliżej zetknąć się z problemem nie inwestując w to specjalnej kasy, proponuję następujące proste eksperymenty:

 

1. Odsłuch klocka (wzmacniacz, CD-player) na meblu i na podłodze na dywanie przed meblem

 

2. Odsłuch klocka na nóżkach fabrycznych, na 3 stożkach szpicami w dół i w górę i na piłkach tenisowych.

(w następnym etapie można eksperymentować ze stożkami różnego rodzaju)

Uwaga! To z piłkami może być niebezpieczne. Wszystkie eksperymenty przeprowadzacie na własne ryzyko.

 

Niezależnie od podstawy dobrze by było, żeby sprzęt w którym się cokolwiek obraca i porusza (mechanika) był dobrze wypoziomowany - a przy gramofonie to podstawa i początek wszystkiego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby było jasne, nie twierdzę, że stolik ma jakiś znaczący wpływ na brzmienie. Ja po prostu tego nie wiem. Mam wrażenie, że szanowni oponenci bazują jedynie na własnym mniemaniach a nie konkretnych doświadczeniach. Jeśli takowe istnieją, to proszę o podzielenie się obserwacjami. Zwłaszcza, jeśli ktoś eksperymentował ze stawianiem gramofonu na kanapie.

Np. z tego co pamiętam, józwa ma stolik STO, może zdradzi nam tajemnicę, czy używa go dla bajeru(bo z wyglądu to fajny bajer jest), czy jednak ten mebelek coś daje?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

Less

To że różnica pomiędzy spikami , damperami jest -wiem robiłem próby ,ale różnica pomiędzy tymi dwoma przykładami nóżek pod sprzęt jest zasadnicza , jeśliby ją z kolei , porównać do różnicy zmian pomiędzy tymi nieszczęsnymi stolikami.

 

Jężeli budowa stolika jest wykonana prawidłowo,masz kolce pod cd ( inne klocki niech też będą ) , to stoi na granicie , a stolik też na kolcach ( paranoja) to chyba ten sprzęt jest w takim stopniu odizolowany od drgń podłoża , że chyba lepiej być nie możę i nie wierze w różnice pomiędzy różnymi kolcami , czy rurami/prętami/nogami - zaznaczam jęśli są wykonane prewidłowo.

 

DUŻO wieszy wpływ mogą mieć drgania wywołane przez fale dzwiękowe docierające do sprzętu z powietrzem , że się tak wyraże, ale na to stolik już nijak wpływa.

Amen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewątpliwie takie stoliki są niezbędne przy odsłuchu z gramofonu.

Natomiast jeśli chodzi o CD , to mam doświadczena z CD położonym na bardzo grubym filcu. Wysokie tony stały się klarowniejsze. Być może zachodziło zjawisko mikrofonowania. To fakt oparty na wielotygodniowym odsłuchu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

Chłopaki nie kwestionujemy tu wpływu stolika na dzwięk , ale różnicy ( i to ponoć dużej) pomiędzy stolikami!

Ponadto twierdzę , że pawidłowo zrobiony stolik np. z granitu połączonego metalowymi rurami będzie , ani lepszy , ani gorszy od stolika sto czy dwieście :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jężeli budowa stolika jest wykonana prawidłowo,masz kolce pod cd ( inne klocki niech też będą ) , to stoi na granicie , a stolik też na kolcach ( paranoja) to chyba ten sprzęt jest w takim stopniu odizolowany od drgń podłoża , że chyba lepiej być nie możę"

- owszem może być lepiej, co widać np. na wcześniej załączonych przeze mnie obrazkach - tam sprzęt jest w każdym przypadku zawieszony na linkach. Firma, która wykonuje te ustrojstwa, nie bez powodu nazywa się Pro-String.

 

"jęśli są wykonane prewidłowo"

Od kiedy zaczyna się prawidłowo? Czy nie może być bardziej i mniej prawidłowo?

 

Poza tym nie chodzi tylko o szkodliwe drgania otoczenia. Dobrze jest też osłabiać negatywny wpływ drgań wewnątrz klocków. W większości urządzeń zasilanych elektrycznie występuje zasilacz z drgającym transformatorem. W urządzeniach, w których cokolwiek się kręci, mamy drgające silniki i elementy ruchome. Naturalnie producenci starają się zminimalizować te drgania, lecz trudno je wyeliminować całkowicie. Można próbować zmniejszać ich negatywny wpływ przez ustawianie na różnych materiałach. A że materiały te i ich kombinację mają różne właściwości, w różny sposób i w różnym stopniu przejmują energię drgającego komponentu i wpływają przez to na brzmienie.

 

Na marginesie: Dostrzegam tu dużą atencję dla płyt granitowych, czy innych kamiennych. Czy naprawdę porównywaliście je z grubymi płytami drewnianymi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Chłopaki nie kwestionujemy tu wpływu stolika na dzwięk" - to mamy spory postęp!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie na tym forum przeczytalem, ze to jaki masz stolik pokazuje miejsce Twojego systemu w drabince audiofilskiej perfekcji? Na pytanie z tytulu odpowiadam: wzruszyc ramionami. Nie wiem jaki to emotikon.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

"Chłopaki nie kwestionujemy tu wpływu stolika na dzwięk" - to mamy spory postęp!"

A czy ja gdzięś to robiłem , czy ty nie rozumiesz co czytasz?Ja wyżej napisałem co mnie tak wk...wiło!

Czytaj zdania do końca!, to Ci dużo wyjaśni!!!

"Od kiedy zaczyna się prawidłowo? Czy nie może być bardziej i mniej prawidłowo?"

TEZ to napisałem , ale dla Ciebie jeszcze raz - jak normalnie stoi i się nie TELEPIE/chwieje/stoi prosto/nie ugina się pod ciężarem klocków,

 

"Poza tym nie chodzi tylko o szkodliwe drgania otoczenia. Dobrze jest też osłabiać negatywny wpływ drgań wewnątrz klocków. W większości urządzeń zasilanych elektrycznie występuje zasilacz z drgającym transformatorem. W urządzeniach, w których cokolwiek się kręci, mamy drgające silniki i elementy ruchome. Naturalnie producenci starają się zminimalizować te drgania, lecz trudno je wyeliminować całkowicie. Można próbować zmniejszać ich negatywny wpływ przez ustawianie na różnych materiałach."

 

A myślisz że te kolce i granity to po co?

 

I nie mów mi ( będe się powtarzał) że drgania transformatora z wzm., któy stoi na kolcach na granicie ,BĘDZIE czuć piętro wyżej na półce na której stoi granit , a na nim na kolcach cd?

 

I jeżeli Ci do stwierdzenia tego nie wystarczy zdrowy rozsądek tylko eksperyment ,

to uwierze , że aby się przekonać czu kupa ma tą samą temperature ( zaraz po zrobieniu) co dupa , to wsadzisz do niej palec a zaraz potem do.... to w ramach eksperymentu oczewiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacch

 

cytuję:

"że aby się przekonać czu kupa ma tą samą temperature ( zaraz po zrobieniu) co dupa , to

>wsadzisz do niej palec a zaraz potem do.... to w ramach eksperymentu oczewiście."

 

Naprawdę, robiłeś takie eksperymenty? Oczywiście, nie pytam o szczegóły.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redaktorzy

Zaczęło się bardzo snobistycznie, ale widzę że potem mimo wszystko odbyła się jakaś dyskusja. Nawiasem mówiąc snobizm "na głuchego jasia" na naszym forum jest bardzo rozpowszechniony, nie wiem dlaczego. Co i rusz zrywają się jacyś komisarze, którzy w imieniu prostego człowieka deklarują, że to czy owo jest oszustwem, bowiem "zdrowy rozsądek" jest przeciw. Otóż ja nie wiem, czym dla kogo jest ten zdrowy rozsądek, ale jeśli ma oznaczać to samo co "wiedza samoistna", to ja dziękuję. Co do mojej opinii nt. wpływu podstaw izolujących i tłumiących (bo tym mniej więcej jest stolik, albo audio rack, albo powiedzmy stelaż audio), to jest ona otwarta. Nigdy nie dysponowałem na tyle zaawansowanym zestawem audio (ani uszami), aby móc usłyszeć wpływ zmiany stolika na brzmienie wzmacniacza. Inna sprawa, że nigdy nie trzymałem sprzętu na byle czym, najpierw była to Ostoja, a potem doszedł STO. Są podstawy aby sądzić, że generalnie wpływ istnieje. W przypadku gramofonu, który trzymam na STO, sprawa jest jasna - odpowiednia podstawa jest niezbędna, gdyż wibracje bezpośrednio zakłócają pracę igły w rowku. To chyba nie ulega wątpliwości dla nikogo. I różnica oczywiście jest, po byku, zwłaszcza kiedy ktoś przechodzi w pobliżu. Przedtem bywało różnie, dochodził lekko buczący pogłos, obecnie tego nie ma. Natomiast skoro jasta tak ewidentny wpływ przy dużych zakłóceniach, to musi też być mniejszy przy małych. Na koniec przypomnienie ogólnej zasady naukowej: absence of evidence is not an evidence of absence. A co do głośnego wyrażania zdziwienia, jak to ludzie mogą nabijać w butelkę głupich audiofilów, to świetnie pamiętam jak ktoś początkujący podniósł tutaj taki sam gewałt na widok gramofonu Acoustic Solid. Po prostu wcześniej nie widział nigdy współczesnego gramofonu o dużej masie... Tak więc radzę wstrzemięźliwość w sądach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze uznac, ze to nieistotne w koncu jest? Ja moge powiedziec, ze kupilem sobie sofe za 10kpln bo mi sie podobala i nie musze do tego dorabiac teorii ze leczy z hemoroidow, trzymajac sie jackowej dupnej frazeologii. Jestem w duzo lepszej sytuacji niz ten, ktory musi sprzedac swoja sofe a innych argumentow - niz taki z hemoroidami - dla kupujacego nie ma. Dobrze jednakowoz pamietac, ze fakt niewyleczenia z hemoroidow nie moze byc podstawa do reklamacji - w koncu fakt ze nie ustapily nie jest dowodem braku wplywu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś pisałem na ten temat

Gramofon analogowy musi stac na odpowednim stoliku który nie rezonuje i dobrze tłumi drgania to nie ulega watpliwości.

CD Player równiez nie powinien być narażony na drgania i winien być odpowiednio posadowiony. Natomiast wpływ brzmienia stolika za zilion złotych na brzmienie wzm. czy przetwornika C/A to bery i bojki ludu śląskiego. Wiem bo to już wiele razy przerabiałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa stolika jest jak najbardziej istotna, i przy odpowiednim doborze sprzetu wyraznie zauwazalna.

 

Najprostszym przykladem jest ustawianie roznych platform pod sprzetem, w zaleznosci od uzytego materialu, zarowno wzmacniacz, przedwzmacniacz czy CDP beda graly inaczej. O podobnej tematyce watek pojawil sie ostatnio na diyAudio forum, gdzie rozwazany jest wplyw materialu obudowy na brzmienie danego urzadzenia. Godne uwagi sa wpisy Charles Hansen'a (of Ayre):

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Inny ciekawy link dotyczacy podobnego tematu mozna znalezc tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Stelaz ktory w ostatnich czasach cieszyl sie duza popilarnoscia to Pagode :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Swego czasu sporo experymentowalem z materialami, i tak np nawet tak dobrze mechanicznie zaprojektowany transport jak ML31.5 (triple isolation) wciaz zyskuje na jakosci dzwieku jesli odpowiednio go ustawimy. Na zdjeciu widac air suspention platform (Newport) ktora przez krotki czas uzywalem wraz z playerem. Air Platform jest oparta na nastepnej platformie z acryliku (2 plyty 1" z guma pomiedzy). Po wielu probach odsluchu doszedlem jednak do wniosku ze transport najlepiej gra gdy ustawiony jest na tylko jednej plycie z akryliku (bez air suspention platform) na dywanie z underpad i betonowej podlodze. Testowalem tu tez platformy z MDF, granitu, cienszego akryliku, aluminum, drewna, i kazdy z tych materialow mial inny wplyw na dzwiek.

[obrazekLUKASZ-258507_1.jpg]

post-3442-100009927 1170264297_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze danielu

Tak tak zmiany są na pewno olbrzymie nic tylko próbowac stawiac sprzęt na stolikach za kosmiczne pieniądze. Tylko wiekszosc tych mądrali co wierza w cudowny wpływ podstaw na wzmak i przetwornik słuchają tego wszystkiego w tragicznych warunkach akustycznych. To jest dopiero czarne VOODOO.

A ile ludzi ma kase w kondycjonerach czy innych tego typu wynalazkach a ściany gołe lub stoi regał z ksiązkami- kabaret.

Perkusista Budki Suflera czy właściciel Fast Audio jednoznacznie popkazuja co jest wazne i twierdzą że słuchanie muzyki w niezadoptowanym akustycznie pokoju mija się z celem. Maja rację. A czym kosztowniejszy sprzęt tym brak kontroli akustycznej gorzej świadczy o poziomie świadomości audiofilskiej!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to na czym stoi sprzęt ma duże znaczenie dla dźwięku, jaki produkuje. Ale wszyscy mówią o granicie czy marmurze a ja chciałbym włożyć kij w mrowisko i zauważyć że granit czy marmur nie są wcale głuche i "grają" swoim dźwiękiem. Prosty eksperyment - wystarczy popukać palcem w granit i słychać dźwięk. Z mojego doświadczenia wiem. że tak naprawdę idealnie głuchy jest piaskowiec. Vide - eksperyment wyżej opisany. U mnie CD stoi na piaskowcu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stolik ? Ważne jest to na czym stoi sprzęt - to prawda, ale niebagatelny wpływ na dźwięk, bo kosztuje kilka czy kilkanaście kzł - bez żartów, chyba że ktoś ufa szarlatanom ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie dotkna to nie uwierza. Ale jak dotknac dzwiek?

Sceptykom wplywu stolikow czy platform na dzwiek, proponuje poczytac troche i zrobic prosta platforme z detki rowerowej. Koszty niewielkie, detke mozna nawet pozyczyc. Zawsze jest szansa sceptycy uslysza roznice w dzwieku (jestem optymista). Jeli nie, to oddzadza detke i postawia sprzet bezposrednio na szklanych polkach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś wcześniej pojawił się termin: "zdrowy rozsądek"...

 

A zdrowy rozsądek to zbiór przesądów, jakie nabywamy przed ukończeniem 16 lat :)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.