Skocz do zawartości
IGNORED

>>Klucz układu instrumentów na sceniE


SIRTOM75

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam sie nad tym, od czego zalezy konkretne umieszczenie instrumentów na scenie koncertowej czy w studio.Czy istnieje jakis klucz do którego stosują się akustycy? Domyslam się że istotne jest uzyskanie równowagi brzmienia całości konkretnego repertuaru.Dlaczego jednak w niektórych kompozycjach jazzowych np. perkusja zostaje umieszczona po prawj stronie sceny a nie na srodku.To samo dotyczy lokalizacji chórków - raz z prawej a raz z lewej strony sceny ( oczywiscie w zalezności od utworu).Wiele instrumentów zmienienia swoja lokalizacje.Czy to nie jest jakas manipulacja realizatorów studyjnych?(przesuń kontrabas bardziej na prawy kanał a chórki na lewy, bo tak mi się bardziej podoba :-)). Zastanawia mnie też inna rzecz, mianowicie zauważyłem że na niewielu wydaniach płytowych zamieszczone są zdjecia z koncertów (nagrań studyjnych), które umożliwiłyby nam sprawdzenie wiarygodności prawidłowej lokalizacji? Jak to wszystko wyglada w rzeczywistości i jakie są wasze odczucia w tej kwesti?Czy oni nas nie czasami nie oszukują?:-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy nas oszukują? pewnie że tak :-)

czy istnieje "klucz" rozmieszczenia muzyków? - nie jestem w tym dobry, pamiętamże kiedyś w chyba HFiM był jakiś artykuł gdzie przedstawiano rózne warianty "rozmieszczenia" orkiestry symfonicznej

jaki to był nr pisma - nie pamiętam

co do jazzu - na koncertach w Muzeum w Ratuszu w Ostrowie rozmieszczenie muzyków jest przeważnie takie: fortepian z lewej, kontrabas środek i z tyłu, perkusja prawo, solista/soliści środek przed kontrabasem. Zawsze siadam w pierwszych rzędach, i nie wiem jak jest to "miksowane" przez gościa od naglośnienia sali, przy koncertach gdzie muzycy grają na akustycznych instrumentach siedząc w tych pierwszych rzędach (scena bardzo blisko pierwszego rzędu) i tak słyszę w zasadzie tylko naturalny dźwięk z sceny, Każdy instrument ma swoje miejsce, powietrze, swobodę wybrzmień

nagłośnienie jest zrobione tu tak że "daje" w środek i tył sali.

I zdecydowanie wolę takie nagrania na płytach, niż perkusja "rozstawiona" od lewej do prawej, czy gitary i klawisze pływające po całej scenie , o cyfrowych pogłosach wynaturzających wszystko nie wspominając

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.