Skocz do zawartości
IGNORED

obszar Bolt'a i inne ciekawe zagadnienia akustyczne - pytania


S0nic
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, .:Gerard:. napisał:

Plyty GK należą do rezonatorów, wiec ja cie proszę przestań mylić absorbery z rezonatorami o izolacyjności nie wspomnę

Pisałem o pochłanianiu rezonansów, w płytach GK mozna tez robić otwory i stroić na wyższe częstotliwości, albo tworząc przestrzeń miedzy materiałami, standardowa płyta przyjmuje juz od 65Hz a grubość wełny izolacyjnej wzmacnia sile działania, lepsze pyty pracują w niższych zakresach
Materiały o budowie i dostrajaniu pomieszczeń akustycznych z GK sa dostępne w internecie


 

I znowu to samo - robisz totalną miazgę z prostych w sumie rzeczy. Naprawdę przeczytaj chociaż raz jakąś książkę z podstaw akustyki bo twoje mylenie zagadnień za chwile stanie się legendarne.

Absorbery to ogólna nazwa na materiały bądź urządzenia które pochłaniają energię. Jednym z rodzajów absorberów są tzw. Rezonatory płytowe które pochłaniają energię fal na zasadzie rezonansu. Tak więc jak budujesz ścianę z płyt GK na ruszcie to taka ściana jest właśnie swego rodzaju absorberem płytowym. I w nim następuje absorpcja poprzez wprawianie płyty GK w rezonans.

Innym rodzajem absorberów są wspomniane płyty perforowane - i one też absorbują na zasadzie rezonansu, ale innego - opisanego przez Helmholza.

i teraz - Izolacyjność to nie tylko absorpcja ale też np. refleksja. Fala akustyczna w pomieszczeniu, padając na przegrodę w jakiejś części jest pochłaniana (absorpcja), w jakiejś części odbijana (refleksja) a w jakiejś części przechodzi przez przegrodę.

Z powyższego wynikają moje rady dla budowniczych pomieszczeń dobrych akustycznie:

- unikaj materiałów ciężkich i jednolitych do budowy ścian i sufitów np. Cegły, beton itp. Od tych materiałów największa część energii odbije się spowrotem i dla pewnych częstotliwości stworzy fale stojące czyli właśnie efekty modalne będą największe.

- od strony pomieszczenia daj najlepiej wełnę lub płytę perforowaną z pustką i wełną pod spodem lub w najgorszym przypadku właśnie płytę GK, ale raczej nie dwie razem tylko jedną - i nie tą akustyczną/ogniową tylko zwykłą. Taka ściana będzie pochłaniać najwięcej energii fal w pomieszczeniu.  Co prawda nie sprawdziłem częstotliwości rezonansowych dla typowych systemów GK z dwoma płytami, ale gdzieś chyba widziałem że dwie razem mogą mieć f rezonansową poniżej słyszalnych. Jeśli się mylę to niech ktoś sprostuje.

- i wiele innych ale nie chce mi się wszystkiego pisać bo mnie Gerard irytuje za bardzo ? (żart)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez avilla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, avilla napisał:

I znowu to samo - robisz totalną miazgę z prostych w sumie rzeczy. Naprawdę przeczytaj chociaż raz jakąś książkę z podstaw akustyki bo twoje mylenie zagadnień za chwile stanie się legendarne.

Absorbery to ogólna nazwa na materiały bądź urządzenia które pochłaniają energię. Jednym z rodzajów absorberów są tzw. Rezonatory płytowe które pochłaniają energię fal na zasadzie rezonansu. Tak więc jak budujesz ścianę z płyt GK na ruszcie to taka ściana jest właśnie swego rodzaju absorberem płytowym. I w nim następuje absorpcja poprzez wprawianie płyty GK w rezonans.

 

 

A co ja niby pisałem ?
Jeszcze we wcześniejszym poście pisałeś ze mylę z izolatorem
A jak nie zastosujesz izolacji (wełny) tylko dwie płyty to co to będzie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą "rupta co chceta", nie chce mi się już bawić w te zaczepki z jednej albo drugiej strony,
co moglem to pomoglem

Jak ktos będzie chcial robić sufity akustyczne, to mogę doradzić parę technik i materiały, natryskowe czy gładzone które specjalną techniką się warstwowo nakłada, ale tanie nie jest

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, na relaksie, tak? Nikt nie jest z nas tu ekspertem i nie raz coś się źle napisze albo przekręci ale to nie powód, żeby od razu się cisnąć. Na spokojnie...

4 godziny temu, .:Gerard:. napisał:

Budujesz ramę na gumowych izolatorach (taśmach) z profile 7,5cm albo 10cm + (wełna) i po dwie płyty akustyczne na strone które podałem na samym poczatku (Knauf Silentboard)
będziesz mia rezonator jak z bajki

Jak to dokładnie działa?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez S0nic

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, S0nic napisał:

Jak to dokładnie działa?

Sorry, tam wyżej jest oczytany to niech wytłumaczy
ja idę na TV

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poza tym Bartek pisał ,że za płyta g/k i wełna powinna byc sciana murowana by zatrzymywać bas w pomieszczeniu , a nie po to by tłumic rezonanse

rozumiem Gerarda czasami człowiek ma dość

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Plyty GK należą do rezonatorów, wiec ja cie proszę przestań mylić absorbery z rezonatorami o izolacyjności nie wspomnę


Twoja mieszanka pojec jest absolutnie jednorazowa, czysty chaos

Przesledz to, co Avila napisal (rezonatory to jeden z typow absorberow)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za podpowiedzi,

zbudowanie sobie "na pałę" wielkiego rezonatora płytowego jest tym czego się trochę obawiam. Takie ustroje mają określoną częstotliwość rezonansową, a chciałbym uniknąć selektywnego "wycięcia" jakiejś wąskiej częstotliwości. Myślałem raczej o ustroju, który rozprasza/pochłania energię fali w miarę równomiernie nawet kosztem niższej wartości współczynnika pochłaniania. Od czego zależy częstotliwość rezonansowa znalazłem, ale jak spowodować, by dobroć układu była bliska 1 (czyli pochłanianie szerokopasmowe)?

Trochę ciekawych informacji o czynnikach wpływających na częstotliwość rezonansową znalazłem tu: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, xajas napisał:

 


Twoja mieszanka pojec jest absolutnie jednorazowa, czysty chaos

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Przesledz to, co Avila napisal (rezonatory to jeden z typow absorberow)

 

I jest następny .....

 

 7 godzin temu, avilla napisał:
 

Cytat

 

Gerard, proszę przestań mylić izolacyjność akustyczną z pochłanianiem, bo straszne głupoty z tego mogą wyjść!

Płyty aku lub ogniowe (nota bene Rigips w swoich zaleceniach i pomiarach podaje że mogą być stosowane zamiennie ? oczywiście mają lepszą izolacyjność ale to nie znaczy że lepiej się nadają do realizacji pomieszczenia odsłuchowego, oczywiście jeśli nie ma się głośnego sąsiada za ścianą!

 

 

Odnosił sie do moich postów gdzie odpowiadałem założycielowi na pytanie nr3.

Cytat

3.
Poniżej link do PDF i porównania ze standard płytą,
polecam stosowanie 2x płyta, budowałem z nich i znaczna różnica miedzy normalną pytą a nawet diamentówką
Jak uderzysz w standardowe płyty to słychać basowy oddźwięk, a Silentboard sporo ciszej i krótszym odgłosie, lepiej przyjmuje rezonansy

i to moj następny wpis

Cytat

 

To wez PŁYTA KNAUF AKUSTIK PLUS

1200x 2000 to cena 29.31PLN

ale pomysł o zastosowaniu x 3 plyt,
przy ściankach działowych stosuje się 2plyty + wełna + 2plyty

 

 

 

 

Wiec kto tu kur.... wprowadza chaos ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisalem tez o

Cytat

Pisałem o pochłanianiu rezonansów, w płytach GK mozna tez robić otwory i stroić na wyższe częstotliwości, albo tworząc przestrzeń miedzy materiałami, standardowa płyta przyjmuje juz od 65Hz a grubość wełny izolacyjnej wzmacnia sile działania,...............

W przetłumaczeniu: Absorpcja rezonansów

i czytaj

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

629840315_Screenshot(100).thumb.png.d0a396bc839fdd3133a0a8a446df3f12.png

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
 
Wiec kto tu kur.... wprowadza chaos ?

Kto? Gerard

Opowiada jedno (rezonator to nie absorber), a na dowod przytacza zrodla, ktore zaprzeczaja temu co mowi (wykazuja ze rezonator to absorber).

Czy to nie jest chaos?

Plyty GK należą do rezonatorów....przestań mylić absorbery z rezonatorami

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to może byc nawet traktorem ....

1. pisałem jak działa,
2. tłumaczyłem ze działa nie tylko jako "izolacja"

 

P.S
Chyba za dosłownie bierzesz "Schallabsorptions"


Wskaż proszę gdzie napisałem ze "rezonator to nie absorber" ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ty w miedzyczasie juz ani po polsku ani po niemiecku i nawet nie rozumiesz co sam piszesz?

PS.
Biore doslownie

... 2 verschiedenen Absorbertypen:
- poröses
- Resonatoren

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, xajas napisał:

Chaos, jak sie nie obrocisz, d... zostaje z tylu

Zawsze gdzie ty sie pojawisz

 

czytaj oszukancu, jestes oszukaniec bo ciągle starasz sie przeinaczać moje wpisy

W pierwszym poście podałem
O czym jest obrazek ? O... Plycie i czym ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to „przeinacze“ twoj wpis cytujac go slowo w slowo juz kolejny raz



przestań mylić absorbery z rezonatorami


Czasami trzeba miec na tyle jaj w gaciach, by sie podpisac pod wlasnymi wypowiedziami

W miedzyczasie to juz nie tylko chaos ale i kretactwo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, xajas napisał:

No to „przeinacze“ twoje wypowiedzi cytujac je slowo w slowo juz po raz trzeci

 

 


Czasami trzeba miec na tyle jaj w gaciach, by sie podpisac pod wlasnymi wypowiedziami

 

Ty nie masz jaj bo cytujesz wyrwane z kontekstu

to napisalem

Cytat

Plyty GK należą do rezonatorów, wiec ja cie proszę przestań mylić absorbery z rezonatorami o izolacyjności nie wspomnę

Odpowiadałem mu na temat izolacji pomieszczenia, a ja wskazałem ze nie tylko

Czego nie rozumiesz w wytłuszczonym ?

Następny temat

Człowiek zadał pytanie, co żeście przynieśli ?
Jak zwykle to samo

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obszar Bolt'a jest dość ważny, nie można powiedzieć że pomieszczenia spełniające te warunki były "gorsze... że niby jakieś pomieszczenie poza tym obszarem wyszło lepiej? Coś mi tu nie pasuje za bardzo... Po pierwsze, obszar Bolt'a gwarantuje w miarę równe rozmieszczenie rezonansów w pomieszczeniu, jak pomieszczenie nie trafi w niego proporcjami to ma się bardzo duże szanse na dziurę w basie której już się nie naprawi. Po drugie, oprócz obszaru Bolt'a w podstawowym zakresie doboru proporcji pomieszczenia należy również spełnić pierwsze i drugie kryterium Bonello - pierwsze, czyli liczba modów na tercję powinna być większa niż 3, a drugie - powinna być niemalejąca w kolejnych pasmach tercjowych. O ile o pierwsze ciężko w małych pomieszczeniach, to o drugie już da się zadbać. A po trzecie, obszar Bolt'a to obszar. Czyli też ma wartości brzegowe, można wziąć te z krawędzi i te ze środka i któreś będą lepsze... np. prof. Meissner z polibudy warszawskiej prowadził badania w tej sprawie i z obszaru Bolt'a wyznaczył jeszcze węższy kawałek, uzależniając to od średniej absorpcji dźwięku w pomieszczeniu i wychodziło całkiem nieźle. Niestety gdzieś zgubiłem jego referat na ten temat...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, slawek.xm napisał:

poza tym Bartek pisał ,że za płyta g/k i wełna powinna byc sciana murowana by zatrzymywać bas w pomieszczeniu , a nie po to by tłumic rezonanse

Czy możesz wskazać taki wpis Bartka? Bo chętnie się zapoznam.
 

@Bartek ChojnackiBartku, czy mógłbyś się jakoś odnieść do tej wypowiedzi - jaki jest Twój pogląd na sprawę ścian z cegły dla pokoju odsłuchowym? Bo zawsze najlepiej sprawdzić u źródła ? Acha - pomińmy na chwilę aspekt izolacyjności i załóżmy że muzyka nie będzie przeszkadzać w pokojach obok oraz że w tych pokojach nie ma źródeł głośnych dźwięków.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
obszar Bolt'a jest dość ważny, nie można powiedzieć że pomieszczenia spełniające te warunki były "gorsze... że niby jakieś pomieszczenie poza tym obszarem wyszło lepiej? Coś mi tu nie pasuje za bardzo... Po pierwsze, obszar Bolt'a gwarantuje w miarę równe rozmieszczenie rezonansów w pomieszczeniu, jak pomieszczenie nie trafi w niego proporcjami to ma się bardzo duże szanse na dziurę w basie której już się nie naprawi. Po drugie, oprócz obszaru Bolt'a w podstawowym zakresie doboru proporcji pomieszczenia należy również spełnić pierwsze i drugie kryterium Bonello - pierwsze, czyli liczba modów na tercję powinna być większa niż 3, a drugie - powinna być niemalejąca w kolejnych pasmach tercjowych. O ile o pierwsze ciężko w małych pomieszczeniach, to o drugie już da się zadbać. A po trzecie, obszar Bolt'a to obszar. Czyli też ma wartości brzegowe, można wziąć te z krawędzi i te ze środka i któreś będą lepsze... np. prof. Meissner z polibudy warszawskiej prowadził badania w tej sprawie i z obszaru Bolt'a wyznaczył jeszcze węższy kawałek, uzależniając to od średniej absorpcji dźwięku w pomieszczeniu i wychodziło całkiem nieźle. Niestety gdzieś zgubiłem jego referat na ten temat...

Nie jestem naukowcem, i trudno mi stwierdzic, kto ma racje, ale pozwole sobie przytoczyc inne opinie (tez naukowe), ktore znaczenie tego efektu Bolta „relatywizuja“

Zacznij od „However...“

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) IMG_6423.thumb.png.8a8c9e110cbc4ca19a4ccf3ccc3e5f5b.pngIMG_6425.thumb.png.c50a224bab89227da52fdd8da14f5084.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Bartek Chojnacki napisał:

obszar Bolt'a jest dość ważny, nie można powiedzieć że pomieszczenia spełniające te warunki były "gorsze... że niby jakieś pomieszczenie poza tym obszarem wyszło lepiej? Coś mi tu nie pasuje za bardzo... Po pierwsze, obszar Bolt'a gwarantuje w miarę równe rozmieszczenie rezonansów w pomieszczeniu, jak pomieszczenie nie trafi w niego proporcjami to ma się bardzo duże szanse na dziurę w basie której już się nie naprawi. Po drugie, oprócz obszaru Bolt'a w podstawowym zakresie doboru proporcji pomieszczenia należy również spełnić pierwsze i drugie kryterium Bonello - pierwsze, czyli liczba modów na tercję powinna być większa niż 3, a drugie - powinna być niemalejąca w kolejnych pasmach tercjowych. O ile o pierwsze ciężko w małych pomieszczeniach, to o drugie już da się zadbać. A po trzecie, obszar Bolt'a to obszar. Czyli też ma wartości brzegowe, można wziąć te z krawędzi i te ze środka i któreś będą lepsze... np. prof. Meissner z polibudy warszawskiej prowadził badania w tej sprawie i z obszaru Bolt'a wyznaczył jeszcze węższy kawałek, uzależniając to od średniej absorpcji dźwięku w pomieszczeniu i wychodziło całkiem nieźle. Niestety gdzieś zgubiłem jego referat na ten temat...

Bartku, czy ma sens liczenie tych proporcji jeżeli są skosy? zaczynają się od połowy ściany

W obszarze bolt'a mieści się ta proporcja: 1:2:1,5 ale ona nie jest chyba odpowiednia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Bartek Chojnacki napisał:

obszar Bolt'a jest dość ważny, nie można powiedzieć że pomieszczenia spełniające te warunki były "gorsze... że niby jakieś pomieszczenie poza tym obszarem wyszło lepiej? Coś mi tu nie pasuje za bardzo... Po pierwsze, obszar Bolt'a gwarantuje w miarę równe rozmieszczenie rezonansów w pomieszczeniu, jak pomieszczenie nie trafi w niego proporcjami to ma się bardzo duże szanse na dziurę w basie której już się nie naprawi. Po drugie, oprócz obszaru Bolt'a w podstawowym zakresie doboru proporcji pomieszczenia należy również spełnić pierwsze i drugie kryterium Bonello - pierwsze, czyli liczba modów na tercję powinna być większa niż 3, a drugie - powinna być niemalejąca w kolejnych pasmach tercjowych. O ile o pierwsze ciężko w małych pomieszczeniach, to o drugie już da się zadbać. A po trzecie, obszar Bolt'a to obszar. Czyli też ma wartości brzegowe, można wziąć te z krawędzi i te ze środka i któreś będą lepsze... np. prof. Meissner z polibudy warszawskiej prowadził badania w tej sprawie i z obszaru Bolt'a wyznaczył jeszcze węższy kawałek, uzależniając to od średniej absorpcji dźwięku w pomieszczeniu i wychodziło całkiem nieźle. Niestety gdzieś zgubiłem jego referat na ten temat...

Do zainteresowanego: Pan Bartek ujął zdaje się meritum sprawy :buduj coś z obszaru Bolt'a , najtrudniej poradzić sobie z dziurami w paśmie i pikami, które są spoza obszaru, od siebie dodam, że sporo problemów robią płyty gipsowe -działają w dole pasma jako nieobliczalne rezonatory - łatwiej jest wstawić jakiegoś Helmholtza niż przewidzieć co zrobi płyta gipsowa na suficie lub ścianie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak z powieszeniem ustrojów na pałę, kupienie np. absorbera u fachowca nie oznacza sukcesu, może się okazać ze powieszenie go na balkonie jest lepszym rozwiązaniem ponieważ nie szkodzi w miejscu odsłuchu.
Bylem w pomieszczeniach gdzie sufity z GK były profesjonalnie budowane, jeden zabudowany sufit miał działanie jak rezonator Helmholtza, miał w odpowiednim miejscu komorę pochłaniania dla wyliczonego zakresu,
drugi byl podwieszony i na skrajach pochłaniał rezonansy, w różnych częściach byl dziurkowany i strojony dla wyższych zakresów

Ze ścianką jak i panelami, albo sie wie co chce, wiele prób i pomiarow albo lepiej zawołać fachowca, nawet w przypadku wołania fachowca polecam wiedzieć co się chce


 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, .:Gerard:. napisał:

Dokładnie jak z powieszeniem ustrojów na pałę, kupienie np. absorbera u fachowca nie oznacza sukcesu, może się okazać ze powieszenie go na balkonie jest lepszym rozwiązaniem ponieważ nie szkodzi w miejscu odsłuchu.
Bylem w pomieszczeniach gdzie sufity z GK były profesjonalnie budowane, jeden zabudowany sufit miał działanie jak rezonator Helmholtza, miał w odpowiednim miejscu komorę pochłaniania dla wyliczonego zakresu
drugi byl podwieszony i na skrajach pochłaniał rezonansy

Ze ścianką jak i panelami, albo sie wie co chce, wiele prób i pomiarow albo lepiej zawołać fachowca, nawet w przypadku wołania fachowca polecam wiedzieć co się chce


 

Gwoli uzupelnienia.

Co prawda samemu takiej scianki nie budowalem, ale..

 

Zaleta "scianki" -> rozwiazanie zintegrowane z pomieszczeniem, nie wymaga pozniejszego instalowania dodatkowych ustrojst.

Wada "scianki" -> jesli nie dziala albo co gorsze dziala ale niewlasciwie/w zlym zakressie -> trudno poprawic scianke (na nowo budowac?)

 

Zaleta dodatkowych ustrojst -> mozliwosc precyzyjnego dostrojenia do potrzeb i ewentualnie poprawy/przebudowy ustrojstwa

Wada dodatkowych ustrojst -> DODATKOWE ustrojstwa ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sprawie tych najniższych częstotliwości nie do końca można pomijać izolacyjność, ale podstawowa prawda jest taka, że dowolny ustrój akustyczny, czy to absorber płytowy czy inny rezonator czy nawet porowaty, każdy model obliczeniowy i parametr skuteczności zakłada, że jest za nim twarda, doskonale odbijająca ściana. Np. cieżka ciegła albo coś innego litego, żelbet itd. Jeśli jej nie ma, to w zakresie niskich częstotliwości ściana może wypuszczać dźwięk, co z poziomu pokoju odsłuchowego równa się z pochłanianiem. W idealnej sytuacji, należy mieć idealnie odbijające ściany i wtedy na nie robić strojone, dobierane okładziny z GK+wełna bo wtedy kontrolujecie to co się dzieje. Sama GK+wełna, np. kanapka Gk+wełna+GK (ściana działowa np. NIE DZIAŁA ZA BARDZO JAK ABSORBER PŁYTOWY, bo nie ma z tyłu twardej powierzchni. Wtedy zyskuje się "pochłanianie" przez to, że ta ścianka bas wypuszcza... ale nie zawsze o to chodzi ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo ze są wady i zalety, ale jak jestesmy pewni rozmieszczenia systemu, to powierzchnia ściany czy sufitu może % dać duży efekt w korygowaniu
Wyobraźmy sobie sufit jako Helmholtz, ile trzeba mieć paneli aby dorównać wielkości,
  Wrzucałem wyżej przykład wykresu, odstawieniem od ściany tez stroimy w najniższych zakresach
ale ja bym się tego nie podjął, tzn. zbudować potrafię ale wyliczeń odległości i miejsca (czy w ogóle w danym miejscu jest wskazane) to nie potrafię 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Bartek Chojnacki napisał:

... podstawowa prawda jest taka, że dowolny ustrój akustyczny, czy to absorber płytowy czy inny rezonator czy nawet porowaty, każdy model obliczeniowy i parametr skuteczności zakłada, że jest za nim twarda, doskonale odbijająca ściana. Np. cieżka ciegła albo coś innego litego, żelbet itd. Jeśli jej nie ma, to w zakresie niskich częstotliwości ściana może wypuszczać dźwięk, co z poziomu pokoju odsłuchowego równa się z pochłanianiem. W idealnej sytuacji, należy mieć idealnie odbijające ściany i wtedy na nie robić strojone, dobierane okładziny z GK+wełna bo wtedy kontrolujecie to co się dzieje. Sama GK+wełna, np. kanapka Gk+wełna+GK (ściana działowa np. NIE DZIAŁA ZA BARDZO JAK ABSORBER PŁYTOWY, bo nie ma z tyłu twardej powierzchni. Wtedy zyskuje się "pochłanianie" przez to, że ta ścianka bas wypuszcza... ale nie zawsze o to chodzi ? 

Czyli pomieszczenie ze ściankami z GK jest trudniejsze do obliczania i planowania rozmieszczenia pułapek basowych w późniejszym etapie (jeśli będą nadal jakieś potrzebne of course), ale generalnie bardziej pochłania, w tym przepuszcza, niskie. A największą wadą jest to że to pochłanianie nie jest jednakowe w paśmie niskich tylko występują niejednorodności. Zastanawiam się tylko czy mimo tych niejednorodności nie lepiej mieć większe pochłanianie dla niskich na początku? Bo przecież dla niskich i tak ciężko wykonać jakieś absorbery szerokopasmowe, więc ja bym podejrzewał że i tak w większości przypadków lepsze na start będą przegrody GK (oczywiście dobrze zrobione i może niekoniecznie jednolite) niż ścianki lite. 
 

Gdybym miał robić dla siebie to pewnie myślał bym nad ściankami na stelażu aku (wersja zwykłych stelaży metalowych) i od strony pomieszczenia odsłuchowego jedną płytę GK litą i ewentualnie poza miejscami pierwszych odbić i na sufit - płytę z otworami. Pod to 5-10 cm wełny a za tą ścianką, w odległości 2 cm drugi stelarz z kolejnymi 5 cm wełny. I na nim albo podwójna płyta GK albo płyty typu fermacell od strony zewnętrznej. Ale to takie moje przemyślenia, nie widziałem tego nigdzie ani nie testowałem, więc nikogo nie zachęcam (żeby nie było że polecam nietestowane rozwiązania).


 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Bartek Chojnacki napisał:

Sama GK+wełna, np. kanapka Gk+wełna+GK (ściana działowa np. NIE DZIAŁA ZA BARDZO JAK ABSORBER PŁYTOWY, bo nie ma z tyłu twardej powierzchni. Wtedy zyskuje się "pochłanianie" przez to, że ta ścianka bas wypuszcza.

jeśli znajdziesz czas i miałbyś ochotę to poproszę Cię o opinię jak widziałbyś taki myk

mam obok pokoju odsłuchowego 5x6 drugi pokój , taki sam ale nie mogę go otworzyć by powiększyć kubaturę dwukrotnie ale mógłbym wyburzyć ścianę murowaną 5 m i zastąpić ją konstrukcją g/k wełna g/k , wtedy pasmo niskich częstotliwości "widziałoby" dwa razy większe pomieszczenie?

co sądzisz o takiej rozbudowie i czy brak symetrii miałby negatywny wpływ na pozostałe pasmo?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez slawek.xm

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, slawek.xm napisał:

poza tym Bartek pisał ,że za płyta g/k i wełna powinna byc sciana murowana by zatrzymywać bas w pomieszczeniu , a nie po to by tłumic rezonanse

rozumiem Gerarda czasami człowiek ma dość

Nikt kurna nie pisze że jak to ma skutecznie szerokopasmowo działać z płaską charakterystyką to jeszcze za wełną mineralną trzeba 10-20cm pustki powietrznej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.