Skocz do zawartości
IGNORED

obszar Bolt'a i inne ciekawe zagadnienia akustyczne - pytania


S0nic
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, xajas napisał:

Gerard,

 

jakie ty masz osobiste, subjektywne upodobania odnosnie brzmienia i jakie podejscie do korekcji, nie podlega zadnej dyskusji, bo to jest twoj sprzet i tobie musi sie to podobac.

Ale jednoczesnie wyczytuje z powyzszej wypowiedzi, ze odpowiedz na moje dw krytyczne pytania

- co to jest naturalna dobra akustyka?

- na jakiej podstawie dokonujecie oceny, ze ta naturalna akustyka jest dobra?

brzmi:

- ja decyduje co to jest naturalna dobra akustyka?

- ja oceniam, co to jest naturalna akustyka?

 

To wszystko jest ABSOLUTNIIE SUBJEKTYWNE

Na takiej zasadzie kazdy moze twierdzic ze ma wszystko "naturalne"

 

I to jest OK. A czy to jest OBJEKTYWNIE "naturalne" to juz inna istoria ? 

 

  

Kazdy mój ruch w budowaniu systemu byl pod moje subiektywne odczucia,
mialem prawie w calym pasmie pogłos ponad standard a 200-300 Hz prawie przy 1 sekundzie i to było słychać, dlatego korzystałem z fachowej lektury albo porady ale do korygowania tego co mi przeszkadzało,
natomiast kazda za duza korekcja charakterystyki nawet absorberami nie dawała mi satysfakcji z odbioru
 

Dla mnie żywa akustyka, to taka która dodaje cos od siebie, namacalność - znika system i mamy poczucie pogłosu, przestrzenności i wielkości sceny przed nami
Jest mi ciężko opisywać, takie rzeczy to trzeb ramie w ramie porównując różne systemy w różnych warunkach
Mam znajomego Audiofila który lubi rockowe brzmienie, inaczej podchodzi do prezentacji niż ja, dla niego muszą byc duże przetworniki o dużej skuteczności i bezpośrednim przekazie, jak słuchamy razem to słyszymy te same różnice, ale nadal lubimy inaczej, wady i zalety są w każdym systemie, kwestia gustu
 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Bartek Chojnacki napisał:

...

Co do "poglośnienia na wzmacniaczu".. to po pierwsze trzeba by miec biamping, osobną regulację na bas lub coś w tym stylu żeby móc wzmocnić tylko część pasma i odzyskać równowagę w pomieszczeniu. Inaczej wzmocnisz też średnie i wysokie, a nie tędy droga

Chyba nie do końca precyzyjnie to opisałem.
 

Chodziło mi o to że średnie i wyższe częstotliwości łatwiej i taniej ogarnąć cieńszymi absorberami porowatymi np 5-10 cm wełny tym bardziej, że w tych zakresach mamy geometryczne rozchodzenie fal i łatwiej zaplanować co i gdzie rozmieścić.
 

I jak dasz ścianki GK, które więcej pochłaniają i przepuszczają niskich to wtedy resztę można fajnie ogarnąć tymi cienkimi panelami - w ten sposób można taniej uzyskać większe i w miarę równomierne pochłanianie w całym paśmie niż w przypadku ścian murowanych lub betonowych gdzie konieczności walczenia z falami z całego zakresu. Tak mi się przynajmniej to składa na podstawie teorii.

Sam jeszcze nie projektowałem takich pomieszczeń od początku, ale niedługo mnie to czeka więc tym chętniej poznam punkt widzenia profesjonalisty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, xajas napisał:

Do czego ja sie czesto i chetnie czepiam to:

- co to jest naturalna dobra akustyka?

- na jakiej podstawie dokonujecie oceny, ze ta naturalna akustyka jest dobra?

Oj Xajas czepiasz się ?

Nie napisałem przecież, że dom z bala budowałem z myślą o super akustyce, pomiarach itd. 
Dom został zbudowany kupę lat temu, były inne priorytety i wykorzystałem jeden z pokojów do celów audio - ot tyle. Stąd nie stawiałem na izolację pod kątem grania. 
Z pomiarami, adaptacja, bas trapy membranowe, rezonatory HH, pułapki i dyfuzję mam w pomieszczeniu w betonach - również z dsp. I tam został wypompowany konkretny budżet - X x to co podał wyżej Bartek. 
Napisałem o wrażeniach w odbiorze muzyki w takim środowisku domu, w całości drewnianego.  Nic więcej, bez zacięcia na badania akustyczne. Dom ma wysokie wnętrza-  3,2 mtr - wewnętrzna okładzinę stanowi frezowana 3 cm decha sosnowa, ze względu na wielkość domu pod sufitem są podciągi będące niejako dyfuzorami rozbijającymi fale akustyczną i do tego w sumie niewidoczne dla niskiego zakresu ze względu na konstrukcję przegrody ścian i sufitu...Stąd napisałem o naturalnej i przyjemnej w odbiorze akustyce  wnętrz: głośna rozmowa nie drażni, słychać wyraźnie z większych odległości, itd. Chyba nie zaprzeczysz, że takie pomieszczenie jest naturalnie dobre?

Muzyka też gra „równo”, określam to jako analogowe granie; miękkie tak mi się kojarzy. Nic się nie wzbudza a i basu w sumie nie brakuje (oczywiście zależy od realizacji) - generalnie 75 dB tam a w drugim pomieszczeniu w betonach odbieram inaczej....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez will66
Literówa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, avilla napisał:

Chyba nie do końca precyzyjnie to opisałem.
 

Chodziło mi o to że średnie i wyższe częstotliwości łatwiej i taniej ogarnąć cieńszymi absorberami porowatymi np 5-10 cm wełny tym bardziej, że w tych zakresach mamy geometryczne rozchodzenie fal i łatwiej zaplanować co i gdzie rozmieścić.
 

I jak dasz ścianki GK, które więcej pochłaniają i przepuszczają niskich to wtedy resztę można fajnie ogarnąć tymi cienkimi panelami - w ten sposób można taniej uzyskać większe i w miarę równomierne pochłanianie w całym paśmie niż w przypadku ścian murowanych lub betonowych gdzie konieczności walczenia z falami z całego zakresu. Tak mi się przynajmniej to składa na podstawie teorii.

Sam jeszcze nie projektowałem takich pomieszczeń od początku, ale niedługo mnie to czeka więc tym chętniej poznam punkt widzenia profesjonalisty.

kluczowe w tym co napisałeś jest - taniej ? i z tym się zgadzam. Natomiast jeśli mamy dążyć do "doskonale" - to musi być twardo i dużo pułapek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, S0nic napisał:

Jak w tym wszystkim liczyć pomieszczenie ze skosami?

Prosto się nie da. Można modelować i liczyć metodami numerycznymi np. Stosując metodę elementów skończonych. Dużo wysiłku i trzeba mieć programy (specjalistyczne, drogie) lub wiedzę jak to wyliczyć. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Oj Xajas czepiasz się

Oj czepiam sie
Co wcale nie znaczy, ze wykluczam i watpie, ze rzeczywiscie cala twoja instalacja dziala super. I to nawet ze dziala objektywnie super.
Po prostu nie traktuje powaznie relacji o poprawnym brzmieniu wlasnego systemu dokumentowanych niehamowanym rozprzestrzenianiu sie dzwieku mierzonym w metrach, poprawnym wybrzmiewaniu mierzonym w kilogramach, szerokiej scenie mierzonej w litrach i jakosci interkonektow mierzonej w EUR
Jesli chce podac/podzielic sie informacja i dyskutowac na temat osiagow systemu audio, to uzywam zwrotow, parametrow, indykatorow mierzalnych, porownywalnych i zrozumialych dla wszystkich.

Ciekawe, ze wszyscy (przynajmniej ci powazni) producenci sprzetu audio sa w stanie uzyc i podac w swoich opisach produktu (patrz strona dane techniczne) unormowane, ujednolicone zrozumiale parametry, ktore pozwalaja ocenic i porownac te produkty. I zeczywiscie sa one przez audiofilow analizowane i goraco dyskutowane. Ale co jest absurdalne, to to, ze jak zapytasz dokladnie tych samych audiofilow o pomiary ich wlasnego systemu, to nagle twierdza ze pomiary sa nie wazne i tylko sluch sie liczy.

Czy to nie jest ciekawe, podejrzane zjawisko?

PS.
Jak dotychczas jeszcze nigdy nie spotkalem katalagu sprzetu, w ktorym dzial z danymi technicznymi zawieral takie parametry jak:
- docisniecie stednicy
- zapiaszczenie wysokich
- wybrzmiewanie niskich
- swobodne rozpowszechnianie dzwiekow
- ...

Ale przyznaje, juz od pewnego czasu przestalem tak intensywnie ogladac katalogi i kolorowe magazyny Audio, wiec moze cos przegapilem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.02.2021 o 08:09, Bartek Chojnacki napisał:

... np. prof. Meissner z polibudy warszawskiej prowadził badania w tej sprawie i z obszaru Bolt'a wyznaczył jeszcze węższy kawałek, uzależniając to od średniej absorpcji dźwięku w pomieszczeniu i wychodziło całkiem nieźle. Niestety gdzieś zgubiłem jego referat na ten temat...

Właśnie znalazłem link do tego - może się komuś przyda:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tak, to Meissner. I jego podejście dotyczy głównie małych pomieszczeń - a więc takich jak te w większości mieszkań.
 

Jest tam też krótkie omówienie zalożeń Bolt’a i innych późniejszych badaczy do wyznaczania optymalnych proporcji ? 

Dzięki Bartku za przypomnienie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, xajas napisał:


Oj czepiam sie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Co wcale nie znaczy, ze wykluczam i watpie, ze rzeczywiscie cala twoja instalacja dziala super. I to nawet dziala objektywnie super. Po prostu nie traktuje powaznie relacji o poprawnym brzmieniu wlasnego systemu dokumentowanych niehamowanym rozprzestrzenianiu sie dzwieku mierzonym w metrach, poprawnym wybrzmiewaniu mierzonym w kilogramach, szerokiej scenie mierzonej w litrach i jakosci interkonektow mierzonej w EUR emoji846.png
Jesli chce podac/podzielic sie informacja i dyskutowac na temat osiagow systemu audio, to uzywam zwrotow, parametrow, indykatorow mierzalnych, porownywalnych i zrozumialych dla wszystkich.

Ciekawe, ze wszyscy (przynajmniej ci powazni) producenci sprzetu audio sa w stanie uzyc i podac w swoich opisach produktu (patrz strona dane techniczne) unormowane, ujednolicone zrozumiale parametry, ktore pozwalaja ocenic i porownac te produkty. I zeczywiscie sa one przez audiofilow analizowane i goraco dyskutowane. Ale co jest absurdalne, to to, ze jak zapytasz tych samych audiofilow o pomiary ich wlasnego systemu, to nagle twierdza ze pomiary sa nie wazne i tylko sluch sie liczy.
Czy to nie jest ciekawe zjawisko?

PS.
Jak dotychczas jeszcze nigdy nie spotkalem katalagu sprzetu, w ktorym dzial z danymi technicznymi zawieral takie parametry jak:
- docisniecie stednicy
- zapiaszczenie wysokich
- wybrzmiewanie niskich
- swobodne rozpowszechnianie dzwiekow
- ...

Rozmawiałeś z producentami ?
Czytałeś pisma Audio ?
 

PS.
Według danych technicznych np. wzmacniaczy, wszystkie brzmią tak samo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Właśnie znalazłem link do tego - może się komuś przyda:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Tak, to Meissner. I jego podejście dotyczy głównie małych pomieszczeń - a więc takich jak te w większości mieszkań.
 
Jest tam też krótkie omówienie zalożeń Bolt’a i innych późniejszych badaczy do wyznaczania optymalnych proporcji  
Dzięki Bartku za przypomnienie. 

Jest tam tez informacja o „assumed“

.... The most smooth frequency responses were obtained when the source was located at one of the eight corners of a room. Thus, to find the best possible dimension ratios, in the numerical procedure the optimal source position was assumed.


Czy masz tylko jedno source (jeden glosnik) i ustawiasz go w jednym z osmiu katow?

To jest dokladnie to, co juz wczesniej wspominalem, piszac o tym, ze te teoretyczne modele po czesci nie sa potwierdzaje w realnej praktyce.
Dlaczego?
Patrz „there are problems with the basic assumptions“

IMG_6438.thumb.png.21fd6c28b48a203a15c07d8d59f7767a.pngIMG_6439.thumb.png.07ec9c5b79f491656f80b342204569c3.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, .:Gerard:. napisał:

PS.
Według danych technicznych np. wzmacniaczy, wszystkie brzmią tak samo

No nie do końca. Raczej te dane pokazują, że wzmacniacze są w podobnym stopniu niedoskonałe. Taki sam poziom zniekształceń nie oznacza takiego samego brzmienia! Np. THD+N nic nie mówi gdzie i jak te zniekształcenia się objawiają - to tylko całkowity poziom ? 

Jak się uda jeszcze spotkać pokazany oddzielnie sam THD, to już jest szczęście, ale to chyba też obecnie rzadko. Nie mówię już o innych współczynnikach np. Slew rate itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, avilla napisał:

No nie do końca. Raczej te dane pokazują, że wzmacniacze są w podobnym stopniu niedoskonałe. Taki sam poziom zniekształceń nie oznacza takiego samego brzmienia! Np. THD+N nic nie mówi gdzie i jak te zniekształcenia się objawiają - to tylko całkowity poziom ? 

Jak się uda jeszcze spotkać pokazany oddzielnie sam THD, to już jest szczęście, ale to chyba też obecnie rzadko. Nie mówię już o innych współczynnikach np. Slew rate itd.

Eee tam, zapytaj Lecha, zrobi test różnicowy i wszystko zagra identycznie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałeś pisma Audio ?

Przyznaje sie bez bicia, tak, od 87 roku
Audio
Stereo
Stereoplay
HiFi-Vision
Stereophile
What‘s Hi-F
Hi-Fi Choice
Image Hi-Fi
...

I to byl blad. Wydalem na to wiecej kasy, niz wiekszosc forumowiczow na sprzet. Za ta kase dzisiaj wybudowal bym pozadne tubowe estradowki
Ale na szczescie kilka lat temu sie z tego wyleczylem.
Czesc wyladowala w eBay (stare roczniki to rarytasy) a reszta w „zielonym smietniku“, dobrych kilka, kilkanascie metrow biezacych

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, avilla napisał:

Prosto się nie da. Można modelować i liczyć metodami numerycznymi np. Stosując metodę elementów skończonych. Dużo wysiłku i trzeba mieć programy (specjalistyczne, drogie) lub wiedzę jak to wyliczyć. 

czyli realnie trzeba zbudować i pomierzyć a następnie się bawić

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, S0nic napisał:

czyli realnie trzeba zbudować i pomierzyć a następnie się bawić

Po co budować- parę lat straty, może poszukać w już wybudowanych i je po prostu zaadoptować pod siebie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, ASURA napisał:

Po co budować- parę lat straty, może poszukać w już wybudowanych i je po prostu zaadoptować pod siebie

robie dobudówkę domu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, S0nic napisał:

czyli realnie trzeba zbudować i pomierzyć a następnie się bawić

Jak skosy są niewielkie to ja bym po prostu traktował go jak w przybliżeniu  foremny prostopadłościan. Mody po długości i szerokości powinny się zgadzać a te po wysokości najwyżej wyjdą trochę inne. To wszystko też w zależności od nachylenia skosów - czy małe czy duże. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie również decyzja o remoncie zapadła i adaptację będę robił w ramach istniejących możliwości technicznych i z zachowaniem funkcji użytkowych ?, a zatem eksperyment i pomiary na żywym organizmie.

A teraz pytanie: czy macie / gdzie znajdę zestawienie pokazujące częstotliwość odbicia/ pochłaniania dla różnych materiałów - np. Lakierowany mdf, zwykły regips, osb, twardy regips itp. Znalazłem kilka zestawień, ale zawsze tylko beton, cegła, drewno, więc nie to z czego będę budował.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, avilla napisał:

Jak skosy są niewielkie to ja bym po prostu traktował go jak w przybliżeniu  foremny prostopadłościan. Mody po długości i szerokości powinny się zgadzać a te po wysokości najwyżej wyjdą trochę inne. To wszystko też w zależności od nachylenia skosów - czy małe czy duże. 

skosy nie takie małe, 45" od 140cm do 270cm

chce zrobić ściankę z K-G + wełna tak, żeby dodać po 20cm z każdej strony do ściany kolankowej, wtedy będzie od 160cm do 270cm

Problemem jest fakt, że wychodzi mi blisko kwadratu bo 480cm x 530cm. Te 480cm będzie potem minus 40cm na K-G (podwójny?)

Proporcje liczyć normalne do ściany 480cm czy przy 2x K-G + wełna mogę liczyć już do 440cm?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Jak skosy są niewielkie to ja bym po prostu traktował go jak w przybliżeniu  foremny prostopadłościan. Mody po długości i szerokości powinny się zgadzać a te po wysokości najwyżej wyjdą trochę inne. To wszystko też w zależności od nachylenia skosów - czy małe czy duże. 

Po dlugosci i wysokosci wyjda inne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, xajas napisał:


Po dlugosci i wysokosci wyjda inne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

tak, proporcje chyba jednak nie będą istotne : ]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja by, nie kombinowal. Najpierw bym skonczyl wszystko bez dodatkowych dupereli, a potem wypchal martwy kat pod skosem welna i pokryl od przodu materialem.
Dzieki temu mozesz zmieniac/poprawiac grubosc welny, ile razy chcesz w miare potrzeb.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A jak ci sie kiedys zmieni koncept, to wywalasz welne i nie musisz nic przebudowywac.

Dzis masz taki pomysl na wykorzystanie pomieszczenia, a za kilka lat?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, xajas napisał:

Ja by, nie kombinowal. Najpierw bym skonczyl wszystko bez dodatkowych dupereli, a potem wypchal martwy kat pod skosem welna i pokryl od przodu materialem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A jak ci sie kiedys zmieni koncept, to wywalasz welne i nie musisz nic przebudowywac.

Dzis masz taki pomysl na wykorzystanie pomieszczenia, a za kilka lat?

Wygospodarowałem już max objętość którą mogłem więc raczej nic zmieniał nie będę.

Całe pomieszczenie ma być z modułów czyli możliwie jak najwięcej paneli (hybryd, dyfuzorów) będzie wisiało, stało - tak żeby to się dało zmieniać i się bawić, chociaż całą koncepcję mam już mniej więcej rozrysowaną bazując na mojej skromnej wiedzy i informacjach które tu i tam przeczytałem.


 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez S0nic

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, xajas napisał:

Poczytaj o LEDE (Life End Dead End) to sie pobawisz

 

ciekawa sprawa, dziękować

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pomieszczenie to 100% LEDE.
Jedna strona to cala sciana dyfuzor
Druga strona to cala sciana absorber

Sluchalem w obu kierunkach.
Lepiej brzmiala absorbcja z przodu, dyfuzja z tylu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, xajas napisał:

Moje pomieszczenie to 100% LEDE.
Jedna strona to cala sciana dyfuzor
Druga strona to cala sciana absorber

Sluchalem w obu kierunkach.
Lepiej brzmiala absorbcja z przodu, dyfuzja z tylu

Dyfuzory na tył to prawie zawsze dobry pomysł. Też mam taki plan, żeby możliwie jak najwięcej dyfuzorów wrzucić za głowę. Wtedy najefektywniej działają - na przeciwko kolumn.

 

Chce też wrzucić między kolumny ale już nie takie głębokie. Słupki mogą mieć większą szerokość. I tak łapią się tylko średnie i niskie częstotliwości. Reszta absorbery hybrydowe szerokopasmowe. 


Na boki, 1 odbicia, szerokopasmowe w kształcie półkolistym.

 

E: w sumie jak wszystko będzie gotowe i panele będą zrobione to mogę tak ustawić wszystko, żeby to przetestować, wszystkie absorbery przy kolumnach + dywan gruby, tył dyfuzja + bez dywanu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez S0nic

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzyc i słuchać, może wydać się śmieszne, dzisiaj zaprezentowałem koledze co robi dodatkowy absorber w rogu albo pokrywka od garnka nad TV
jak małym "ustrojem" można popsuć brzmienie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od systemu, bass trapy a rogach nigdy nie szkodzą, ale absorbery w nieodpowiednich miejscach na przedniej ścianie mogą wyciszyć i pomniejszyć przesadnie średnice (nie musi) (pamiętajmy tez ze xajas może korygować, podbijać DSP)
a średnica powinna być na tyle duża aby dala poczucie realnych wielkości

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
absorbery w nieodpowiednich miejscach na przedniej ścianie mogą wyciszyć i pomniejszyć przesadnie średnice (nie musi) (pamiętajmy tez ze xajas może korygować, podbijać DSP)
a średnica powinna być na tyle duża aby dala poczucie realnych wielkości

Jesli jestes gotow/nie masz z tym problemu, udostepnic wynik swoich pomiarow, to ci pokaze skad sie biora twoje ciagle obawy o wyciszenie srednicy.
Potrzebuje do tego plik z pomiaru REW (.mdat)
Najlepiej osobno lewy i osobno prawy kanal. Pomiar w miejscu odsluchu.

Jesli sie zgadzasz to podeslij je jako zalacznik do PN

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, xajas napisał:


Jesli jestes gotow/nie masz z tym problemu, udostepnic wynik swoich pomiarow, to ci pokaze skad sie biora twoje ciagle obawy o wyciszenie srednicy.
Potrzebuje do tego plik z pomiaru REW (.mdat)
Najlepiej osobno lewy i osobno prawy kanal. Pomiar w miejscu odsluchu.

Jesli sie zgadzasz to podeslij je jako zalacznik do PN

Nie rozumiem jakie obawy ?

Obaw nie mam, w tej chwili mam idealnie, ale wiem jak mogę popsuć a na wykresach będzie "prawie" niewidoczna zmiana
wiem bo już kiedyś to porównywałem a dzisiaj udowodniłem koledze na słuch,
szczerze to nie mam aktualnych pomiarów, muszę na spokojnie zrobić, dla mnie pomiary to podrzędna sprawa, mam dodatkowe dyfuzory na suficie a pomiarow jeszcze nie robiłem ?
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.