Skocz do zawartości
IGNORED

obszar Bolt'a i inne ciekawe zagadnienia akustyczne - pytania


S0nic
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, ASURA napisał:

Nikt kurna nie pisze że jak to ma skutecznie szerokopasmowo działać z płaską charakterystyką to jeszcze za wełną mineralną trzeba 10-20cm pustki powietrznej

pustka powietrzna zwiększa skuteczność takiej pułapki ale materiałem działającym szerokopasmowo jest wełna

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, slawek.xm napisał:

jeśli znajdziesz czas i miałbyś ochotę to poproszę Cię o opinię jak widziałbyś taki myk

mam obok pokoju odsłuchowego 5x6 drugi pokój , taki sam ale nie mogę go otworzyć by powiększyć kubaturę dwukrotnie ale mógłbym wyburzyć ścianę murowaną 5 m i zastąpić ją konstrukcją g/k wełna g/k , wtedy pasmo niskich częstotliwości "widziałoby" dwa razy większe pomieszczenie?

co sądzisz o takiej rozbudowie i czy brak symetrii miałby negatywny wpływ na pozostałe pasmo?

Podpinam się do pytania, mam podobną rozterkę, u mnie jest tak, że pokój za k-g byłby na przeciwko kolumn, czyli z np 480x550 "zrobiłby się" 480x800. Kolumny na ścianie 480cm

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obraz.thumb.png.756d9f34f71623b2fd1d110e7db43470.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, slawek.xm napisał:

pustka powietrzna zwiększa skuteczność takiej pułapki ale materiałem działającym szerokopasmowo jest wełna

Wełna nie działa szerokopasmowo i dlatego właśnie jest potrzebna pustka powietrzna żeby dolne częstotliwości były traktowane podobnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, ASURA napisał:

Wełna nie działa szerokopasmowo i dlatego właśnie jest potrzebna pustka powietrzna żeby dolne częstotliwości były traktowane podobnie

Wszedzie czytam ze Helmholtze wypchane welna maja niskie Q (dzialaja szerokopasmowo), a puste maja wyskie Q (dzialaja waskopasmowo)

 

Chyba mieszamy tu efekty sztywnosci sprezyny (powietrze/welna) z szerokopasmowoscia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, xajas napisał:

Wszedzie czytam ze helholze wypchane welna maja niskie Q (dzialaja szerokopasmowo), a puste maja wyskie Q (dzialaja waskopasmowo)

A ja nie widziałem helholze (co kolwiek to jest) bez dziury

Bez wełny to też jest zupełnie coß innego...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, slawek.xm napisał:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obraz.thumb.png.756d9f34f71623b2fd1d110e7db43470.png

Jakieś referencje, dane techniczne bo 1 rysunek coś sp. a w drugim jest ciut lepiej

 

1 minutę temu, xajas napisał:

Co ma dziura do tego czym jest taki Helmholtz wypchany (albo pusty)

Nic o Helmholtzu nie pisałem znów coś wciskasz jak Gerardowi

 

Pełna ściana bez żadnych tuneli strojonych tylko GK, wełna mineralna ale na lekkim stelarzu żeby trzymała wymiary pustki powietrznej za nią gdzie na końcu jest odbijająca twarda ceglana ściana

Energia długich fal jest w ten sposób lepiej wytłumiana dzięki przejściu przez ośrodki o rożnej gęstości

Ostatnim przed ścianą ośrodkiem jest powietrze

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, ASURA napisał:

Jakieś referencje, dane techniczne bo 1 rysunek coś sp

uzupełnij ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, slawek.xm napisał:

uzupełnij ?

A co ja na garbatego będę garnitur szył?

Na kropelce wszystko jak widać się super trzyma a i grawitacji tam pewnie nie ma

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, ASURA napisał:

A co ja na garbatego będę garnitur szył?

to zaproponuj swoje rozwiązanie wzamian

moje wklejki są tylko ilustracją pewnych rozwiązań

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, slawek.xm napisał:

to zaproponuj swoje rozwiązanie wzamian

moje wklejki są tylko ilustracją pewnych rozwiązań

 

 

Tylko odnośnie wykorzystania sąsiedniego 30m2pokoju, zaśmiecając go dźwiękiem z Twojego pokoju. W studiach telewizyjnych stawia się cegłę dziurawkę na najwęższej krawędzi i taka ścianka zarówno rozprasza dźwięk redukując echo jak i sporą ilość przesyła dalej za ściankę. Ty chcąc dalej mieć dwa optycznie oddzielone pokoje możesz to pokryć z obu stron na gładko lekką paper mache z klejem.

Piszę o najprostszym sposobie, oczywiście xajas Ci coś bardziej skomplikowanego wyszuka

Żeby Ci się to nie paliło to do mieszanki dodaje się nieszkodliwe preparaty solne typu Fobos

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, ASURA napisał:

zaśmiecając go dźwiękiem z Twojego pokoju

pokój służy jako gościnny raz na rok kiedy brat wpada z zag. popłakać nad grobami

nie mogę go pozbawić oddzielnego lokum bo czasem przyjeżdża dziećmi

ale jeśli dla moich potrzeb inny sposób podziału dałby ciekawe rezultaty to czemu nie spróbować

w tym roku będę jeszcze zwiększał powierzchnię o 16m2 wyburzam jedną ścianę zupełnie to przy okazji mogę roz.... jeszcze jedną ? ? ?

 

48 minut temu, ASURA napisał:

oczywiście xajas Ci coś

sorry ale nawet nie wspominaj ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, ASURA napisał:

Wełna nie działa szerokopasmowo i dlatego właśnie jest potrzebna pustka powietrzna żeby dolne częstotliwości były traktowane podobnie

Wełna działa szerokopasmowo, ale taka mała jej grubość nie będzie dobrze tłumić niskich i dlatego stosuje się ten trik z pustką za wełną. Zasadę działania starałem się opisać już w innym wątku - chodzi o umieszczenie wełny w obszarze największej prędkości cząsteczek powietrza poruszanych przez fale akustyczne. Ponieważ niskie tony mają długą falę dlatego ta pustka polepsza działanie w zakresie długich.

1 godzinę temu, xajas napisał:

Wszedzie czytam ze Helmholtze wypchane welna maja niskie Q (dzialaja szerokopasmowo), a puste maja wyskie Q (dzialaja waskopasmowo)

 

Chyba mieszamy tu efekty sztywnosci sprezyny (powietrze/welna) z szerokopasmowoscia

Xajas, tu nie ma resonansu Helmholza tylko rezonans mechaniczny płyty.

Rezonans HH to rezonans układu masy słupa powietrza zamkniętego w rurze na sprężynie powietrznej.

To dwa zupełnie różne rezonanse ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
sorry ale nawet nie wspominaj

Cos za cos, zaproponuje dopiero wtedy, kiedy rozwiarze moj problem z przed dwoch tygotni. Tak ochoczo sie zaoferowal, ze mi pomoze, ale do dzis jakos zero reakcji. Nix pomoc.
A na super duper pomysl z projektem tez nie reaguje. Zaproponowalem nawet specjalne dedykowane rowiazanie. Zadalem sobie tyle trudu. Wszystko pieknie opisalem. I co?

Nic, ani me, ani be..

Same objecanki cacanki,.. hosztaplerstwo

Wiec sorry, nawet nie wspominaj.

Juz nic nie proponuje



Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, xajas napisał:

zaproponuje dopiero wtedy

pisałem wyraźnie kilka razy , że masz pisać na pw jeśli potrzebujesz mojej rady

dyskusje w wątkach do tego nie przeznaczonych są trolingiem

ale wobec twojej arogancji i czasami głupot wypisywanych wszędzie gdzie to możliwe na mój temat w tym momencie cofam swoją propozycję

radź sobie sam , miszczu

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
pisałem wyraźnie kilka razy , że masz pisać na pw jeśli potrzebujesz mojej rady
dyskusje w wątkach do tego nie przeznaczonych są trolingiem


Najwieksze G wypisywane otwarcie na forum nie jest trolingiem, a „problematyczne, rzeczowe“ tematy sa nagle trolingiem?
Boisz sie otwortych odpowiedzi?
Boisz sie pokazac, jak ta pomoc i te rozwiazania wygladaja?
Boisz sie wyjdzie, ze mimo tych hosztaplerskich domnieman, nic nie potrafisz zrobic?

To jest po prostu kretactwo miszczu

Malo tego, to jest mistrzowskie kretactwo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.02.2021 o 20:43, slawek.xm napisał:

poza tym Bartek pisał ,że za płyta g/k i wełna powinna byc sciana murowana by zatrzymywać bas w pomieszczeniu , a nie po to by tłumic rezonanse

@slawek.xm Czy mógłbyś podać gdzie Bartek tak napisał? Trochę to kontrowersyjne stwierdzenie i chętnie się dowiem jak to należy rozumieć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, xajas napisał:

 


Najwieksze G wypisywane otwarcie na forum nie jest trolingiem, a „problematyczne, rzeczowe“ tematy sa nagle trolingiem?
Boisz sie otwortych odpowiedzi?
Boisz sie pokazac, jak ta pomoc i te rozwiazania wygladaja?
Boisz sie wyjdzie, ze mimo tych hosztaplerskich domnieman, nic nie potrafisz zrobic?

To jest po prostu kretactwo miszczu

Malo tego, to jest mistrzowskie kretactwo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

po co pisać o tym w moim wątku? co to ma do akustyki? masz PW tam wylewaj żale

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, avilla napisał:

@slawek.xm Czy mógłbyś podać gdzie Bartek tak napisał? Trochę to kontrowersyjne stwierdzenie i chętnie się dowiem jak to należy rozumieć.

nieco wyżej powtórzyłem to ponownie. Najpierw żeby mówić o tłumieniu przez płytę z wełną trzeba mieć za tym ścianę litą, bez tej ściany to ciężko przewidzieć co to dokładnie robi

 

"w sprawie tych najniższych częstotliwości nie do końca można pomijać izolacyjność, ale podstawowa prawda jest taka, że dowolny ustrój akustyczny, czy to absorber płytowy czy inny rezonator czy nawet porowaty, każdy model obliczeniowy i parametr skuteczności zakłada, że jest za nim twarda, doskonale odbijająca ściana. Np. cieżka ciegła albo coś innego litego, żelbet itd. Jeśli jej nie ma, to w zakresie niskich częstotliwości ściana może wypuszczać dźwięk, co z poziomu pokoju odsłuchowego równa się z pochłanianiem. W idealnej sytuacji, należy mieć idealnie odbijające ściany i wtedy na nie robić strojone, dobierane okładziny z GK+wełna bo wtedy kontrolujecie to co się dzieje. Sama GK+wełna, np. kanapka Gk+wełna+GK (ściana działowa np. NIE DZIAŁA ZA BARDZO JAK ABSORBER PŁYTOWY, bo nie ma z tyłu twardej powierzchni. Wtedy zyskuje się "pochłanianie" przez to, że ta ścianka bas wypuszcza... ale nie zawsze o to chodzi ? "

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Bartek Chojnacki napisał:

bez tej ściany to ciężko przewidzieć co to dokładnie robi

jak sam napisałeś ?

1 godzinę temu, Bartek Chojnacki napisał:

Wtedy zyskuje się "pochłanianie" przez to, że ta ścianka bas wypuszcza... ale nie zawsze o to chodzi ? "

Mam pomieszczenie w domu w konstrukcji drewnianej z bala; naturalnie dobra akustyka bez adaptacji (generalnie cały dom) , drzewo i konstrukcja ścian stanowi „adaptację” sama w sobie ? natomiast izolacyjnie porażka....

Z kolei w pomieszczeniu w betonach sytuacja o 180 stopni odwrotna: pasywna adaptacja przegród pomieszczenia, bass trapy membranowe, ścianka na tylnej ścianie, dyfuzja i jeszcze można byłoby wygładzać na siłę... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz uzyskać dobry bas w pomieszczeniu to najpierw musi być dobra izolacja, a potem się robi adaptację. W pomieszczeniu "z bala" masz dobre średnie i wysokie tony, a basu jest po prostu mało, ja uważam że zawsze lepiej teog nie mieć niż mieć niezadoptowane, ale jakby wyznaczać przypadek idealny to trzeba by mieć naprawdę solidne ściany i duże pomieszczeni +30m2, tylko wtedy na adaptację samego basu trzeba przewidzieć ze 20000 zł...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, will66 napisał:

Mam pomieszczenie w domu w konstrukcji drewnianej z bala; naturalnie dobra akustyka bez adaptacji (generalnie cały dom) , drzewo i konstrukcja ścian stanowi „adaptację” sama w sobie ? natomiast izolacyjnie porażka....

Do czego ja sie czesto i chetnie czepiam to:

- co to jest naturalna dobra akustyka?

- na jakiej podstawie dokonujecie oceny, ze ta naturalna akustyka jest dobra?

 

Respektuje to, ze kazdy moze twierdzic, ze zgodnie z jego (subjektywnymi) kryteriami i oczekiwaniami u niego wszystko jest super i nie wymaga zadnej dalszej poprawy. Wszystko brzmi naturalnie i optymalnie.

 

Ale smiem twierdzic, ze gdyby tak wziac mikrofon do reki i porownac wyniki pomiaru z ogolnie uznanymi (objektywnymi) zaleceniami normami, paarametrami, miernikami jakosci, to wtedy nagle te subjektywne oceny wypadly by calkiem "blado" i mogly by byc duzym zaskoczeniem i rozczarowaniem dla wielu audiofilow.

 

OK.

Znam juz reakcje na ta powyzsza wypowiedz...

Pomiary sie nie licza, liczy sie to, co  sie slyszy ?     

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, xajas napisał:

Do czego ja sie czesto i chetnie czepiam to:

- co to jest naturalna dobra akustyka?

- na jakiej podstawie dokonujecie oceny, ze ta naturalna akustyka jest dobra?

 

Respektuje to, ze kazdy moze twierdzic, ze zgodnie z jego (subjektywnymi) kryteriami i oczekiwaniami u niego wszystko jest super i nie wymaga zadnej dalszej poprawy. Wszystko brzmi naturalnie i optymalnie.

 

Ale smiem twierdzic, ze gdyby tak wziac mikrofon do reki i porownac wyniki pomiaru z ogolnie uznanymi (objektywnymi) zaleceniami normami, paarametrami, miernikami jakosci, to wtedy nagle te subjektywne oceny wypadly by calkiem "blado" i mogly by byc duzym zaskoczeniem i rozczarowaniem dla wielu audiofilow.

 

OK.

Znam juz reakcje na ta powyzsza wypowiedz...

Pomiary sie nie licza, liczy sie to, co  sie slyszy ?     

Moze tobie sie udało, nie wiem

Po testach u siebie i nie tylko, od pasywnych do aktywnych sprzętowych korekcji, to oczywiście zaleta w możliwości korekcji charakterystyki jest najefektywniejsza, ale co było zatracone jest dla mnie nie do przyjęcia

Malo tego, charakterystykę którą teraz posiadam wcale nie chce korygować
Staram sie ustrajać tak, aby poprawić wgląd w przekaz (odizolować od chaosu otoczenia i wyciszyć niechciane pogłosy)
Jeżeli nie mam dudnień, buczeć, echa (bo juz skorygowałem wystarczająco) a źródła pasują do siebie wielkością, trzyma spójność tonalną to po co korygować ?
Mimo ze posiadam korekcje barwy to omijam układy funkcja TONE OFF, bo słyszę różnice, nieduża ale jest 

Kiedyś ci tłumaczyłem, powtórzę abyś wiedział co mam na myśli, podejdź do każdego systemu na 1m i nastaw ucho na Tweeter, według pomiaru będzie lepiej (bardziej liniowo bez pogłosu niz w miejscu odsłuchu), z tego 1m właśnie gra jak z korekcją, może dla ciebie super dla mnie katorga dla uszu, mógłbym cala litanie opisywać czego nie ma w takim bezpośrednim przekazie

inny przykład, słuchawki, odizolowany bezpośredni przekaz, nie rozróżniasz różnic w przekazie ? Słuchawki tez świetne ale na swoj sposob

 

Korygowanie źródła a akustyki pomieszczenia to nie to samo i nie ma co mieszać

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Bartek Chojnacki napisał:

nieco wyżej powtórzyłem to ponownie. Najpierw żeby mówić o tłumieniu przez płytę z wełną trzeba mieć za tym ścianę litą, bez tej ściany to ciężko przewidzieć co to dokładnie robi

....

Sama GK+wełna, np. kanapka Gk+wełna+GK (ściana działowa np. NIE DZIAŁA ZA BARDZO JAK ABSORBER PŁYTOWY, bo nie ma z tyłu twardej powierzchni...

No tak to jest jasne. Faktycznie bez solidnej przegrody na „pleckach” trudno mówić o poprawnie działającym rezonatorze płytowym.
 

Natomiast mam pytanie odnośnie fragmentu poniżej:

1 godzinę temu, Bartek Chojnacki napisał:

Jeżeli chcesz uzyskać dobry bas w pomieszczeniu to najpierw musi być dobra izolacja, a potem się robi adaptację. W pomieszczeniu "z bala" masz dobre średnie i wysokie tony, a basu jest po prostu mało, ja uważam że zawsze lepiej teog nie mieć niż mieć niezaadaptowane

Ja rozumiem, że twierdzisz że warto aby trochę basu było odbitego z powrotem do pokoju, bo inaczej jest go „za mało”. A możesz określić zgrubnie jaka część basu według ciebie jest sensowna aby pozostała? Rozumiem, że to będzie bardzo zgrubne oszacowanie na zasadzie skali 0-1/4-1/2-3/4-1.

Mi się zawsze wydawało że lepiej mieć ściany które jak najmniej odbijają bas po to aby w razie czego móc pogłośnić wszystko na wzmacniaczu i nie mieć konieczności walki z efektami modów, co jest trudne i kosztowne. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, .:Gerard:. napisał:

...

inny przykład, słuchawki, odizolowany bezpośredni przekaz, nie rozróżniasz różnic w przekazie ? Słuchawki tez świetne ale na swoj sposob

...

 

Tak, to bardzo dobry przykład. Dodatkowo jeśli mamy naprawdę dobre słuchawki zamknięte lub dokanałowe to wtedy mamy ten analityczny przekaz podany niejako prosto między uszy. I wtedy jest zupełnie bez dodatków od pomieszczenia.

I moim zdaniem nie wszystkie utwory brzmią wtedy dobrze - dużo zależy od realizacji. A odsłuchiwanie ich w pomieszczeniu gdzie mamy trochę rozpraszania (z dyfuzorami) często poprawia przekaz - dodaje mu szerokości i „życia”. Ale to tylko moje wrażenia - ciężko to jakoś pokazać liczbowo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, .:Gerard:. napisał:

Moze tobie sie udało, nie wiem

Po testach u siebie i nie tylko, od pasywnych do aktywnych sprzętowych korekcji, to oczywiście zaleta w możliwości korekcji charakterystyki jest najefektywniejsza, ale co było zatracone jest dla mnie nie do przyjęcia

Malo tego, charakterystykę którą teraz posiadam wcale nie chce korygować
Staram sie ustrajać tak, aby poprawić wgląd w przekaz (odizolować od chaosu otoczenia i wyciszyć niechciane pogłosy)
Jeżeli nie mam dudnień, buczeć, echa (bo juz skorygowałem wystarczająco) a źródła pasują do siebie wielkością, trzyma spójność tonalną to po co korygować ?
Mimo ze posiadam korekcje barwy to omijam układy funkcja TONE OFF, bo słyszę różnice, nieduża ale jest 

Kiedyś ci tłumaczyłem, powtórzę abyś wiedział co mam na myśli, podejdź do każdego systemu na 1m i nastaw ucho na Tweeter, według pomiaru będzie lepiej (bardziej liniowo bez pogłosu niz w miejscu odsłuchu), z tego 1m właśnie gra jak z korekcją, może dla ciebie super dla mnie katorga dla uszu, mógłbym cala litanie opisywać czego nie ma w takim bezpośrednim przekazie

inny przykład, słuchawki, odizolowany bezpośredni przekaz, nie rozróżniasz różnic w przekazie ? Słuchawki tez świetne ale na swoj sposob

 

Korygowanie źródła a akustyki pomieszczenia to nie to samo i nie ma co mieszać

 

Gerard,

 

jakie ty masz osobiste, subjektywne upodobania odnosnie brzmienia i jakie podejscie do korekcji, nie podlega zadnej dyskusji, bo to jest twoj sprzet i tobie musi sie to podobac.

Ale jednoczesnie wyczytuje z powyzszej wypowiedzi, ze odpowiedz na moje dw krytyczne pytania

- co to jest naturalna dobra akustyka?

- na jakiej podstawie dokonujecie oceny, ze ta naturalna akustyka jest dobra?

brzmi:

- ja decyduje co to jest naturalna dobra akustyka?

- ja oceniam, co to jest naturalna akustyka?

 

To wszystko jest ABSOLUTNIIE SUBJEKTYWNE

Na takiej zasadzie kazdy moze twierdzic ze ma wszystko "naturalne"

 

I to jest OK. A czy to jest OBJEKTYWNIE "naturalne" to juz inna istoria ? 

 

  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, avilla napisał:

Ja rozumiem, że twierdzisz że warto aby trochę basu było odbitego z powrotem do pokoju, bo inaczej jest go „za mało”. A możesz określić zgrubnie jaka część basu według ciebie jest sensowna aby pozostała? Rozumiem, że to będzie bardzo zgrubne oszacowanie na zasadzie skali 0-1/4-1/2-3/4-1.

Mi się zawsze wydawało że lepiej mieć ściany które jak najmniej odbijają bas po to aby w razie czego móc pogłośnić wszystko na wzmacniaczu i nie mieć konieczności walki z efektami modów, co jest trudne i kosztowne. 

Nie da się tego tak określić. Jak napisałem, sytuacja dobra to taka gdzie wszystko się odbija i wtedy koryguje się resztę pułapkami basowymi. Nie da się tutaj dac parametru typu 1/2 czy /14 bo niby co to by znaczyło? ? jak nie ma budżetu na adaptację to wtedy tak, słabsze ściany mają sens. Co do "poglośnienia na wzmacniaczu".. to po pierwsze trzeba by miec biamping, osobną regulację na bas lub coś w tym stylu żeby móc wzmocnić tylko część pasma i odzyskać równowagę w pomieszczeniu. Inaczej wzmocnisz też średnie i wysokie, a nie tędy droga

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.