Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  344 członków

Sonus Faber Klub
IGNORED

Sonus Faber CLUB


mike27

Rekomendowane odpowiedzi

A tak w ogóle to się Wam podobają te nowe Electy Amator 3 ?

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle to się Wam podobają te nowe Electy Amator 3 ?

 

Gdyby zrobili kopię modelu EA I z 18 cm wooferem to by się podobały i zapewne sprzedawały. Nie rozumiem czemu SF boi się zrobić kolejne monitory na takim wooferze. Guarneri Evolution pokazały, że im to świetnie wychodzi.

 

Natomiast po co komu jest potrzebny kolejny ekstremalnie drogi monitorek na 15 cm wooferze jeśli na rynku od kilku lat jest Serblin Accordo za mniejszą kasę o wspaniałym wyglądzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Gdyby zrobili kopię modelu EA I z 18 cm wooferem to by się podobały i zapewne sprzedawały. Nie rozumiem czemu SF boi się zrobić kolejne monitory na takim wooferze. Guarneri Evolution pokazały, że im to świetnie wychodzi.

 

Natomiast po co komu jest potrzebny kolejny ekstremalnie drogi monitorek na 15 cm wooferze jeśli na rynku od kilku lat jest Serblin Accordo za mniejszą kasę o wspaniałym wyglądzie.

Ale w EA III midwoofer jest 18cm

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby zrobili kopię modelu EA I z 18 cm wooferem to by się podobały i zapewne sprzedawały. Nie rozumiem czemu SF boi się zrobić kolejne monitory na takim wooferze. Guarneri Evolution pokazały, że im to świetnie wychodzi.

 

Natomiast po co komu jest potrzebny kolejny ekstremalnie drogi monitorek na 15 cm wooferze jeśli na rynku od kilku lat jest Serblin Accordo za mniejszą kasę o wspaniałym wyglądzie.

 

Zgadzam sie tym bardziej,że w GT jest 15 stka to tutaj dla wyboru powinna być 18stka..

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w EA III midwoofer jest 18cm

 

Pisali we wstępnym info, ze to 6,5 cala czyli mniejsza niż 18 cm.

 

Ale teraz zobaczyłem na stronie SF, że podali MW18XTR-04, Ø 180 mm

 

Więc w takim razie jest dobra zmiana i trzeba będzie posłuchać.

 

A tu dokładny opis tego woofera z instrukcji obsługi EA III. Brzmi to zachęcająco...

 

MW18XTR-04 Sonus faber design 180 mm cone with real time air dried non pressed

blend of traditional cellulose pulp, kapok, kenaf and other natural fibers.

Edytowane przez moreno1973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest dobra zmiana i trzeba będzie posłuchać.

 

Myślę, że zdecydowanie trzeba będzie posłuchać, inaczej nigdy sobie nie wyrobimy opinii. Dla mnie to bardzo ciekawa konstrukcja, zarówno wizualnie jak i technicznie. Jeśli Sonus należycie reaktywował legendę to te nowe EAIII mogą byś świetnym monitorem. Wiesz doskonale, że lubię Ktemęm, EAIII jest tylko o 10 tyś PLN droższa, Jeśli w tych nowych Sonusach woofer da przewagę to kto wie, czy głośnik ten nie zdobędzie szerokiego zainteresowania - zresztą to jest wersja limitowana, zatem kto wie jak długo będą go produkować i w ilu egzemplarzach. Wiem, że historia najlepiej oceni tą konstrukcję ale dziś, w jej dniu premiery bym jej nie skreślał.

 

Miało być ..., że lubię Accordo ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w tych nowych Sonusach woofer da przewagę to kto wie, czy głośnik ten nie zdobędzie szerokiego zainteresowania - zresztą to jest wersja limitowana, zatem kto wie jak długo będą go produkować i w ilu egzemplarzach. Wiem, że historia najlepiej oceni tą konstrukcję ale dziś, w jej dniu premiery bym jej nie skreślał.

 

Miało być ..., że lubię Accordo ...

 

Ja też lubię Accordo ale jeśli miałbym na coś zmieniać swoją 15 to tylko na 18.

 

Cały czas czekam na monitory od Sonusa z 18 cm wooferem, które zaoferują świetne walory brzmieniowe w ładnej kompaktowej obudowie, które do krytycznych odsłuchów mogę bez większej trudności przesuwać i ustawiać w optymalne miejsce w swoim pokoju. Guarneri Evo są wybitne ale dla mnie za ciężkie z powodu masywnej nogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi nie pasuje ta "chuda" noga w standzie - wizualnie coś to nie pasuje. Powinna być bardziej masywna

Edytowane przez babatular

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi nie pasuje ta "chuda" noga w standzie - wizualnie coś to nie pasuje. Powinna być bardziej masywna

 

Noga nogą , ale wszystko mi mówi że SF EA III to mocno przemyślana konstrukcja która ma grać dobrze a nawet powinna zagrać bardzo dobrze.

Prace nad tymi monitorami trochę trwały i technologicznie przyłożyli się do nich na 100 % - oby tak było. Zobaczymy jak posłuchamy.

 

Kilka razy podchodziłem do Accordo Serblina i zawsze po 5 - 10 min byłem nimi zmęczony. Jak dla mnie brzmiały trochę za jaskrawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj kilka słów na temat testu Accordo i opinia jednego z obserwatorów na temat wykresu tych monitorów.

 

' Zerknijcie na wykres

http://www.hifiwinkel-beek.nl/wp-con...ordo_hires.pdf

Długości fal powinne być odwrotnie albo chociaż tak samo długie, te monitory grają praktycznie wysokimi, niedociążoną średnicą i chudym basem

sub basu brak.'

 

Wnioski są oczywiste: na szczęście jeszcze dobrze słyszę co mnie cieszy . Pozdrawiam Gerarda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj kilka słów na temat testu Accordo i opinia jednego z obserwatorów na temat wykresu tych monitorów.

 

' Zerknijcie na wykres

http://www.hifiwinkel-beek.nl/wp-con...ordo_hires.pdf

Długości fal powinne być odwrotnie albo chociaż tak samo długie, te monitory grają praktycznie wysokimi, niedociążoną średnicą i chudym basem

sub basu brak.'

 

Wnioski są oczywiste: na szczęście jeszcze dobrze słyszę co mnie cieszy . Pozdrawiam Gerarda.

Tak ???

Powiedz to tym wszystkim, którzy ich słuchali w dużej sali Grobel Audio na Audio Show.

 

 

Tak ???

Powiedz to tym wszystkim, którzy ich słuchali w dużej sali Grobel Audio na Audio Show.

Poza tym ten wykres jest od 200Hz...

.

 

Długości fal ?! - nie bardzo wiem o co ci chodzi

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz to tym wszystkim, którzy ich słuchali w dużej sali Grobel Audio na Audio Show.

 

I co z tego ze słuchali ? Ja też słuchałem i mam swoje zdanie na temat odsłuchów Accordo . Co prawda to wątek o SF ale ten sam konstruktor.

Basu w nich jak na lekarstwo a o niskim basie to tylko pomażyć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro słuchałeś Accordo i spodziewałeś się że te kolumienki zburzą mury a bas wtłoczy żołądek do kręgosłupa to nie masz pojęcia o co w całym tym audio chodzi. Zmień hobby albo kup sobie jakieś mastodonty na 15 calowych basowcach.

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro słuchałeś Accordo i spodziewałeś się że te kolumienki zburzą mury a bas wtłoczy żołądek do kręgosłupa to nie masz pojęcia o co w całym tym audio chodzi. Zmień hobby albo kup sobie jakieś mastodonty na 15 calowych basowcach.

 

O burzeniu murów czy masowaniu kręgosłupa nie pisałem ( czytaj z uwagą i nie sugeruj rzeczy wyssanych z palca )

 

Pisałem o braku basu i ostrości wyższych srednich oraz góry pasma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...kilkakrotnie spotkałem się z opinią że Accordo mają mało bas - moim zdaniem mają tyle ile trzeba

natomiast co do ostrości średnicy i góry pasma....odpowiem w ten sposób

Harbeth ma wysokie tony dobre, solidne takie jak trzeba (przynajmniej dla mnie) ale nie jest to zakres nad którym

można piać z zachwytu....natomiast w Accordo wysokie tony są tak piękne że nie będąc kogutem można już piać z zachwytu

jeżeli występuje jakakolwiek ostrość to nie jest to wina kolumn a reszty systemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...kilkakrotnie spotkałem się z opinią że Accordo mają mało bas - moim zdaniem mają tyle ile trzeba

natomiast co do ostrości średnicy i góry pasma....odpowiem w ten sposób

Harbeth ma wysokie tony dobre, solidne takie jak trzeba (przynajmniej dla mnie) ale nie jest to zakres nad którym

można piać z zachwytu....natomiast w Accordo wysokie tony są tak piękne że nie będąc kogutem można już piać z zachwytu

jeżeli występuje jakakolwiek ostrość to nie jest to wina kolumn a reszty systemu

 

Każdy ma inne uszy i słyszy inaczej.

 

Ja słuchałem Accordo w kontrolowanych warunkach podczas prywatnego odsłuchu z odtwarzaniem wybranych przez siebie płyt (a nie płyt wybranych przez prezentera) i po prostu te kolumienki nie dawały rady odtworzyć tego samego zakresu niskich tonów z jakim inne konstrukcje oparte na 15cm wooferze nie miały wielkich problemów. Wystarczyło posłuchać modelu Memento lub Auditor M aby zrozumieć, że 15 cm woofer może odtworzyć niskie tony bez problemów z jakimi spotkałem się w Accordo.

 

Co do tonów wysokich to w porównaniu do modeli takich jak Guarnero Homage i Memento model Accordo ma po prostu więcej blasku. Serbllin tworząc Accordo miał już 70 lat i jego słuch był po prostu inny niż 10 i 20 lat wcześniej, więc dodał trochę blasku Accordo. Fizjologii się nie przeskoczy.

 

Moim zdaniem generalnie lepsze wysokie tony niż w Accordo oferują dobre stare Dynaudio C1. Natomiast średnica lepsza jest w Sonusach niż w topowych monitorach Dynaudio. Accordo mają ją wybitną, tak jak kilka innych konstrukcji Serblina.

 

Gdyby Accordo miały bas jak Auditor M i wysokie tony jak C1 to już by u mnie stały od kilku lat. Gdy się pojawiły bardzo się na nie nastawiłem, bo byłem niemal pewien, iż będzie to spełnienie moich minimonitorowych marzeń. Wizualnie są one przecież przepiękne. Okazało się, że jednak, że pomimo zauroczenia wyglądem brzmienie nie było dla mnie do zaakceptowania.

 

Natomiast takim super monitorem stał się dla mnie model Guarneri Evolution. Niestety jest dla mnie fizycznie za ciężki w swojej masie w codziennej obsłudze (konieczność optymalnego ustawiania kolumn). Teraz więc pozostaje mi czekać na odsłuch tych nowych EA III skoro powstały na 18 cm wooferze. Bo to dla mnie optymalny woofer do małych monitorów. C1 od Dynaudio to potwierdza, jak i Evolution. (C1 nie kupiłem mimo tego, że mają świetny dźwięk bowiem wizualnie nie dałbym rady z nimi żyć ;-).

 

Pozdrawiam wszystkich miłośników małych ale uroczych włoskich monitorków. Nie ma się co kłócić czy obrażać pisząc o nich bo są za ładne aby wywoływać złe emocje;-)

 

Tutaj kilka słów na temat testu Accordo i opinia jednego z obserwatorów na temat wykresu tych monitorów.

 

' Zerknijcie na wykres

http://www.hifiwinkel-beek.nl/wp-con...ordo_hires.pdf

 

 

Ciekawy test. Dzięki za jego zamieszczenie.

Edytowane przez moreno1973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie monitorki są fajne i ładne - kwestia kto czego oczekuje i jakie ma warunki w swoim salonie. Moreno czyli Tobie z wyglądu żadne Dynki nie za bardzo podchodzą? Aczkolwiek przy większych Dynkach wizualnie inne jest odczucie niż przy monitorach..

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie monitorki są fajne i ładne - kwestia kto czego oczekuje i jakie ma warunki w swoim salonie. Moreno czyli Tobie z wyglądu żadne Dynki nie za bardzo podchodzą? Aczkolwiek przy większych Dynkach wizualnie inne jest odczucie niż przy monitorach..

 

Dynaudio wizualnie to moim zdaniem jeden czort i nie da się spokojnie obcować z tymi produktami poza S 25 które z kolei są bardzo trudne do wysterowania i generalnie NIE GRAJĄ. Rozumiem Moreno , bo sam mam duży problem z zaakceptowaniem straszydeł w domu. Tak więc na razie królują Sonus Faber - lider muzykalności i designu.

Edytowane przez Magnepan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz wiadomo, że to chodzi o gust czy też smak :-) ale im większe dynki to da mnie jest więcej kolumny w kolumnie jeśli wiesz co mam na myśli w stosunku do monitorów.. wykonanie jest na wysokim poziomie, a pod względem brzmienia też mogą się podobać.. ja czekam na nowe C30 żeby zobaczyć je na żywo i aby móc ich posłuchać.

Edytowane przez lolek126

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

atomiast takim super monitorem stał się dla mnie model Guarneri Evolution. Niestety jest dla mnie fizycznie za ciężki w swojej masie w codziennej obsłudze (konieczność optymalnego ustawiania kolumn).

Waga Guarneri Evolution to powód dla którego nie kupisz tych kolumn ????!!!!!! Codziennie ustawiasz kolumny ?????????????

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waga Guarneri Evolution to powód dla którego nie kupisz tych kolumn ????!!!!!! Codziennie ustawiasz kolumny ?????????????

 

Waga kolumn ma dla mnie i dla mojego zdrowia duże znaczenie. Więcej na ten temat nie będę pisał bo to sprawy osobiste i nikomu nic do tego.

 

Kolumny ustawiam przed każdym odsłuchem bo słucham w pokoju, który służy mi także do normalnego życia, a moje Sonusy lubią mieć dużo powietrza dookoła siebie i trzeba z nimi ,,wyjechać" odpowiednio do przodu aby osiągnąć odpowiadające mi optimum brzmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Waga kolumn ma dla mnie i dla mojego zdrowia duże znaczenie. Więcej na ten temat nie będę pisał bo to sprawy osobiste i nikomu nic do tego.

 

Kolumny ustawiam przed każdym odsłuchem bo słucham w pokoju, który służy mi także do normalnego życia, a moje Sonusy lubią mieć dużo powietrza dookoła siebie i trzeba z nimi ,,wyjechać" odpowiednio do przodu aby osiągnąć odpowiadające mi optimum brzmienia.

Jasne. Rozumiem. Aczkolwiek to mało komfortowa sytuacja.

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moreno czyli Tobie z wyglądu żadne Dynki nie za bardzo podchodzą? Aczkolwiek przy większych Dynkach wizualnie inne jest odczucie niż przy monitorach..

 

Mi wygląd Dynaudio odpowiadał przez wiele lat. Miałem w końcu kolumny tej firmy. Natomiast specyficzny projekt C1 akurat mi nie podpasował. Stały u mnie w mieszkaniu i próbowałem się do nich przekonać ale po prostu gryzły się strasznie z resztą mebli. Za duży szok wizualny. Słuchałem ostatnio i dokładnie oglądałem stolarkę modelu rocznicowego Special Forty i rozczarowałem się szparami pomiędzy obudową i przetwornikami oraz przebarwieniami jakie były na testowanej parze. Może to pojedynczy przypadek. Każdemu zdarzają się wtopy.

 

Kiedyś widziałem na własne oczy Guarneri Homage z ohydnymi przebarwieniami, podobno kilka takich sztuk powstało bo za szybko lakier położyli.

 

Jasne. Rozumiem. Aczkolwiek to mało komfortowa sytuacja.

 

Daję radę. Odpowiednie podkładki pod kolce od Harmonixa pomagają....Auditor M są dość lekkie i bardzo stabilnie połączone z podstawkami, które są dla mnie idealne w użytkowaniu. Te nowe EAIII też mogą być ewentualnie do zaakceptowania jeśli dobrze zagrają.

Edytowane przez moreno1973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przypuszczam że EA III będą naprawdę świetne.

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czy ktoś z klubowiczów SF posiada w Warszawie lub okolich (do 100 km) Cremona Auditor (bez M) i byłby uprzejmy przyjąć mnie na krótki odsłuch tych kolumn.

Myśle o zakupie, ale do sprzedającego miałbym kawał drogi, a może uda sie coś blizej.

 

W razie możliwości odsłuchu, zapraszam na priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z klubowiczów SF posiada w Warszawie lub okolich (do 100 km) Cremona Auditor (bez M) i byłby uprzejmy przyjąć mnie na krótki odsłuch tych kolumn.

Myśle o zakupie, ale do sprzedającego miałbym kawał drogi, a może uda sie coś blizej.

 

W razie możliwości odsłuchu, zapraszam na priv

 

Z tego co wiem , jest w Warszawie i jej okolicach kilka par ale nie będę wychodził przed szereg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.