Jump to content
IGNORED

Tonsil Siesta Front - głośnik wysokotonowy.

wrogmitomanow
 Share

Recommended Posts

Dawny wątek został strącony do archiwum. Strat wielkich nie ma, bo i nie było rozwiązań.

Po ponad 9 latach przerwy zacząłem drążyć temat zmiany głośnika wysokotonowego w Tonsil Siesta Front. Tym razem do tematu przystąpiłem od strony praktycznej. Jak najmniej się narobić, a jednak uzyskać konkretny efekt. Narzucone warunki to dopasowanie mechaniczne PnP, czyli żadnego dłubania w skrzynkach (w tym jestem zwyczajnie słaby). Musi pasować mechanicznie i nie szpecić. Dopasowanie do istniejącej zwrotnicy, czyli jak najbardziej zbliżone parametry elektryczne i podobna charakterystyka. Po przeczesaniu rynku i analizie oferty głośników 8 omowych wybór padł na Scan Speak D2608/13000. Mocno zbliżone parametry elektryczne i charakterystyka. Mechanicznie front głośnika pasuje doskonale. Cały mod trwał 20 minut. Operacja dosłownie PnP, wykręcenie oryginalnych głośników, przelutowanie przewodów do nowych, osadzenie w otworze i wkręcenie wkrętów. Wszystko spasowane wyśmienicie. Zmiany dźwięku kolosalne. Te głośniki dzieli przepaść w każdym aspekcie (cenowa też). W końcu pojawiła się przyzwoita scena i lokalizacja, jest prawdziwa stereofonia. Wokale przestały być nosowe. Talerze wybrzmiewają. Pojawił się plankton, jest detal. Odkrywam płyty na nowo. Ogólne wrażenie jest takie, jakby dosłownie zrzucić kotarę usmarowaną w piachu. Dźwięk przestał być matowy, nabrał blasku. Zastanawiam się, czy ktoś tego zestawu nie projektował pod ten głośnik, a potem wszedł księgowy (w końcu wszystko pasuje). Zapewne istnieje jeszcze potencjał w postaci pomiarów i dopasowania zwrotnicy, ale na obecną chwilę i tak jest rewelacyjnie. Duży potencjał tkwi jeszcze w poprawie akustyki salonu, ale to odrębny temat.

Głośniki nie są tanie ale zdecydowanie polecam taki mod.

W dniu 24.02.2021 o 18:13, wrogmitomanow napisał:

Zastanawiam się, czy ktoś tego zestawu nie projektował pod ten głośnik, a potem wszedł księgowy...

Nie.

Po prostu Tonsil nie potrafi zrobić głośnika wysokotonowego.

Właściwie, to po upadku na przełomie wieków, już niczego nowego nie potrafi zrobić.

• Moderatorzy
W dniu 24.02.2021 o 18:13, wrogmitomanow napisał:

Scan Speak D2608/13000

Dawniej Peerless HDS. Świetny tweeter porównywalny ze średnimi Morelami lub Dynaudio D28. 

4 godziny temu, porlick napisał:

Po prostu Tonsil nie potrafi zrobić głośnika wysokotonowego.

Zaprojektować potrafił, niektóre prototypy grały bardzo dobrze. Ale w produkcji seryjnej wszystko trafiał szlag.

Kontakt na maila w moim profilu.

• Moderatorzy
4 minuty temu, szpotek73 napisał:

żałuję,że ni ma polskiej firmy produkującej głośniki na poziomie np scana,etona ,visatona,sb acoustics ,seasa, i tak dalej

Zainteresuj się produktami polskiej firmy STX. Może nie dorównują topowym Skanom, ale (przynajmniej niektóre) śmiało mogą zawalczyć z Seasami, a już z Visatonami to na pewno.

• 2 months later...
Godzinę temu, wrogmitomanow napisał:

ile trzeba wydać pieniędzy aby było wyraźnie lepiej

trzeba wydać ponad tysiąc złotych za sztukę,u mnie duży przeskok jakości dzwięku był po zrobieniu kolumn z seasem millenium-1300zł szt. twój scan to bardzo dobry głośnik w umiarkowanej cenie

• 4 months later...

Mam Siesta Front zmodyfikowane pod Seasa 27TBC/G. 

Wykonałem pomiary i modyfikację toru wysokotonowego, podział pasma 2000Hz. 

Różnica w brzmieniu kolosalna. 

Całość zamknąłem w kwocie 400-500 zł (Seasy + komponenty do filtru) 

Fabrycznie te kolumny są na prawdę świetnie zbudowane, ciężkie (MDF 19mm), dwie różniej strojone komory, przemyślana konstrukcja. Znakomity bas, szybki zwarty i z konturem. Niestety GDWK ma swoje ograniczenia, głośnik z przestarzałymi parametrami i wysokimi zniekształceniami. 
Ogólnie inżynierowie podeszli do projektu bardzo solidnie, wycisnęli z tego max co się dało. Same filtry są mocno skomplikowane choć wynika to bardziej z pewnych przypadłości przetworników z membranami z włókna szklanego oraz parametrów kopułki. 
GDWK był bardzo nisko cięty, bo 1700-1800Hz filtrem o stromym zboczu i z pułapkami rezonansowymi (częst. rezonansowa GDWK wynosi 1200Hz) . 

Seas ma większe możliwości i łatwo się z nim pracuje, jest to głośnik po prostu lepszy i nowocześniejszy, inaczej zbudowany technologicznie, oprócz samych pomiarów zestrojenie zwrotnicy zajęło raptem 1-2 dni a sama jego jakość brzmienia sprawiła, że Siesty weszły na zupełnie inny poziom. 

Edited by robert19091990

• Moderatorzy
W dniu 6.05.2021 o 17:13, szpotek73 napisał:

trzeba wydać ponad tysiąc złotych za sztukę

Wystarczy ok. 750zł za sztukę. Morel Elite jest już wyraźnie lepszy od Skana D2608. 
Co nie zmienia faktu że D2608 to w swojej cenie hicior. 

1 godzinę temu, robert19091990 napisał:

Mam Siesta Front zmodyfikowane pod Seasa 27TBC/G. 
Wykonałem pomiary i modyfikację toru wysokotonowego, podział pasma 2000Hz. 
Różnica w brzmieniu kolosalna. 
...
GDWK był bardzo nisko cięty, bo 1700-1800Hz filtrem o stromym zboczu i z pułapkami rezonansowymi (częst. rezonansowa GDWK wynosi 1200Hz) ...

Czy robiłeś zmiany w zwrotnicy głośników nisko/średniotonowych ? 

19 godzin temu, wrogmitomanow napisał:

Czy robiłeś zmiany w zwrotnicy głośników nisko/średniotonowych ? 

Nie, nie było takiej potrzeby choć mogłem to zrobić ale to już wymagałoby dodatkowych nakładów i finansowych i czasowych natomiast modyfikacja wymagała tylko korekcji filtru wysokotonowego. 
W Siestach oba filtry są na osobnych płytkach i do modyfikacji można wykorzystać fabryczną płytkę po filtrze wysokotonowym (ja tak zrobiłem) ale zalecam zrobienie jej na osobnej płytce (sklejka lub HDF) żeby w razie czego mieć możliwość powrotu do pierwowzoru choć uważam, że mało kto by chciał wrócić 😉 

• 3 weeks later...