Skocz do zawartości
IGNORED

Czy potrzebny nam wzmacniacz słuchawkowy?


yayacek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli - SPL ?

Dla mnie ma być na 6 w pięciostopniowej skali - stąd Ultrasone 900.

Nie słucham jako legawiec kanapowy lecz mobilnie w ruchu jako zawadiacki podskakiwacz. Tylko headbanging jest utrudniony 🙂

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczerpnięte z:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Headphones do not draw too much current from an audio source. It depends on the sound level, so if the sound level is low, like with earbuds, it goes around 10-20mV. If you have bigger headphones that feature heavy bass sound and that are set on loudest setting, it could go as high as 1500mV, which is still not considered as too much power.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli :

Przypadek Α

~ 20 mV ~10 Ω (moduł impedancji słuchawek) 

Przypadek B

~ 20 mV ~ 600 Ω (moduł impedancji słuchawek)

Przypadek C

~ 1500 mV (?!)

Ile mocy (VA) potrzebne ze wzmacniacza do sympatycznego rozpędzenia przetworników i rozbujania słuchacza ?

Choćby np. w: Daft Punk/Panda Bear - Doing It Right (2013) 

 

 

W 26 sekundzie wchodzi to, co masuje uszy 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xetras
Dopisek

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, xetras napisał:

Ile mocy (VA) potrzebne ze wzmacniacza do sympatycznego rozpędzenia przetworników i rozbujania słuchacza ?

Trzeba znać parametry własnych nauszników a potem klik: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo nie chciałem Wam tego pokazywać ale niech będzie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  
Ponad 1240 stron z czego większość to głupoty. Przeczytałem cały wątek - czytam to dla zabawy na tarasie, albo w jedynym słusznym miejscu, do którego król chadza piechotą. 
Zasadniczo wątek tyczy podpinania słuchawek zgodnie z uznaną tradycją wprost pod wyjście wysokoimpedancyjne. Te wszystkie wintydżowe odbiorniki, którymi podniecają się niektórzy w podlinkowanym powyżej wątku mają po prostu wyjscie słuchawkowe zrealizowane wprost z końcówki mocy po rezystorach = czyli tak samo jak kazdy współczesny wzmacniacz hi-fi uzytku domowego. Raptownie te małolaty doznają olśnienia wpinając swe słuchawki (łączone dotychczas z telefonami czy jakimiś wzmacniaczami słuchawkowymi) w poważny wzmacniacz hi-fi.
Można sobie poczytać dla zabawy i dla jakiegoś szerszego oglądu sytuacji. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, yayacek napisał:

wintydżowe odbiorniki mają  wyjscie słuchawkowe zrealizowane wprost z końcówki mocy po rezystorach = czyli tak samo jak kazdy współczesny wzmacniacz hi-fi uzytku domowego.

1. Może - jak mógłby mieć (bo "współczesny") i nie każdy współczesny (bo istnieje sporo hi fi spoza kręgu Denon Sony Yamaha Pioneer) ma dodatkowe wyjście dla słuchawek i rozłącznik zasilania kolumn (ten jest niezbędny bo gałkę głośności używając słuchawek rozkręca się znacznie poza możliwości odsłuchu w pokoju).

2. Czy "wintydżowe odbiorniki" to po prostu i po chłopsku - wzmacniacze ?

3. Integry i końcówki mocy raczej obecnie "współcześnie" lekceważąco podchodzą do użytkowników słuchawek.

To inne rynki i inne grupy odbiorców.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, xetras napisał:

1. Może - jak mógłby mieć (bo "współczesny") i nie każdy współczesny (bo istnieje sporo hi fi spoza kręgu Denon Sony Yamaha Pioneer) ma dodatkowe wyjście dla słuchawek i rozłącznik zasilania kolumn (ten jest niezbędny bo gałkę głośności używając słuchawek rozkręca się znacznie poza możliwości odsłuchu w pokoju).

Produkcje piwniczno manufakturowe w ogóle mnie nie interesują. Te piwniczne firmy nie stanowią ŻADNEGO punktu odniesienia, gdyż ich wpływ na rynek jest zerowy. Rynek kreują i stanowią wielkie koncerny. Może i jakiś piwniczny wytwór składany ręcznie miast na wysokopowtarzalnej zmechanizowano-zrobotyzowanej linii montażowej jest OK, ale to nadal jest wytwór niszowo piwniczny.
I nie ma się co obrażać ale rynkiem konsumenckim (nie pro) władają Samsung/Harman, Sony, D&M Holdings, Sherwood (największy na świecie producent audio video) itp.
"kazdy współczesny wzmacniacz hi-fi uzytku domowego" to w moim mniemaniu nie produkt manufakturowy

24 minuty temu, xetras napisał:

2. Czy "wintydżowe odbiorniki" to po prostu i po chłopsku - wzmacniacze ?

 

Tak, to wzmacniacz z wbudowanym modułem radiowym. Receiver to tłumacząc na polski wzmacniacz z odbiornikiem radiowym w jednej obudowie

26 minut temu, xetras napisał:

3. Integry i końcówki mocy raczej obecnie "współcześnie" lekceważąco podchodzą do użytkowników słuchawek.

Nie podchodzą lekceważąco. Podchodzą tak samo jak od wielu lat - czyli stosują wyjście słuchawkowe po rezystorach wprost z końcówki mocy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, yayacek napisał:

Może i jakiś piwniczny wytwór składany ręcznie miast na wysokopowtarzalnej zmechanizowano-zrobotyzowanej linii montażowej jest OK, ale to nadal jest wytwór niszowo piwniczny.

Te zrobotyzowane oszczędzają i perfidnie zaniedbują niekiedy niestabilne warunki użytkowania (choćby "burza" i wyładowania).

Na Denona się obraziłem (model PMA 725 R) bo zasilanie z automatyką na scalakach mi padło po kilku latach używania (przekombinowane było ?). 

Zamiast nich Xindak - trzyma się stabilnie.

Asus - też (i konwerter C/A przydaje się).

Żaden z tych producentów nie jest piwniczny i nie jest niszowy. Płytki z montażem SMD chyba nie pochodzą z garażu ? Na pewno są to wyroby solidniejsze niż wiele tych od kina domowego (jak choćby Denon).

Całe audio dla tych "wielkich" koncernów to tylko nisza względem kina, dlatego odpuściłem sobie kilkanaście lat temu poszukiwanie sprzętu, który by mi "zagadał" spośród koncernowych produktów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Dodam jeszcze problem że wspominane koncerny miniaturyzują układy w tym zasilanie, co nie oznacza solidności wykonania wyrobu (w 21 wieku).

Miniaturyzacja oznacza że zamiast 10 wyrobów zmieszczą 100 wyrobów w transporcie. 

Ale wtedy (wg mnie) nie gra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, xetras napisał:

Płytki z montażem SMD chyba nie pochodzą z garażu ?

Mogą z mojego biurka 😉

IMG_07042021_224610_(625_x_271_piksel).jpg

BTW - wyjścia słuchawkowe w laptopach to jest generalnie problem. Podejrzewam, że na skutek konieczności wykrywania włączonych słuchawek coś jest nie tak z masą (jednak wspólną) i np. moje laptopy Dell masakrycznie zawężają panoramę. To może się podobać, niektórzy za funkcję crossfed płacą grube pliki tatusiów, no, ale jednak...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, yayacek napisał:

Rynek kreują i stanowią wielkie koncerny (...) Samsung/Harman, Sony, D&M Holdings, Sherwood.

Mówimy o rynku słuchawek? To masz stare dane, albo zakładałeś, że nikt nie sprawdzi.  Tutaj masz ranking producentów: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Trzy pierwsze na liście to Apple i dwie niezależne firmy, Plantronics z USA, Sennheiser z Niemiec. Plantronics zaczynał w latach 60-tych od słuchawek dla pilotów, Sennheiser, wiadomo. Żadna z nich nie produkowała wzmacniaczy z dziurką. Sony dopiero na 4 miejscu, a przecież robią świetne słuchawki i znają się na dziurkach! Na piątym jest GN Group, Duńczycy, bez tradycji w hifi. Harman / Samsung na 6, pewnie już niedługo. Siódme Bose, potem JVC, Phillips i Logitech.

Na rynku amerykańskim dominacja Apple na rynku słuchawek jest ogromna. To oni wyznaczają kierunek rozwoju rynku audio. Od czasów iPoda. A za nimi podążają albo stosunkowo nowi gracze lub te z firm, które nie trzymają się kurczowo dziurki, tylko idą do przodu. 

I nie ma się co obrażać.

2 godziny temu, yayacek napisał:

kazdy współczesny wzmacniacz hi-fi uzytku domowego" to w moim mniemaniu nie produkt manufakturowy

Skoro powołujesz się na argumenty rynkowe, to powyższa enuncjacja nie ma sensu. To rynek decyduje, co jest sprzedawane i kupowane jako wzmacniacz hi-fi użytku domowego.

A że staroświecki wzmacniacz potrafi ładnie zagrać, także z dziurki, to inna sprawa.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

“That which can be asserted without evidence can be dismissed without evidence.” (Christopher Hitchens).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Terrapin napisał:

Mówimy o rynku słuchawek?

Nie, nie mówimy o rynku słuchawek. Mówimy o wzmacniaczach hi-fi.
Moja wypowiedź zawierała nad nią cytat, na który odpowiadała. Cytat ten tyczył wzmacniaczy hi-fi i rynku tych wzmacniaczy. 
Proszę nie czytać wybiórczo.

23 minuty temu, Terrapin napisał:

A że staroświecki wzmacniacz potrafi ładnie zagrać, także z dziurki, to inna sprawa.

Albo nie rozumiecie zagadnienia albo udajecie, że nie rozumiecie.
Nie chodzi o staroświecki wzmacniacz a o fakt konstrukcyjny. Te małolaty z head-fi nie zdają sobie sprawy (oprócz niektórych głosów rozsądku od bardziej świadomych) z faktu iż te wielkie receivery mają wyjście słuchawkowe po rezystorach wprost z końcowki mocy i tym samym te wielkie piece są same w sobie wzmacniaczami słuchawkowymi stricte! Tak samo jak każdy normalny wzmacniacz produkowany wspólcześnie gdzie wyjście słuchawkowe jest po rezystorach.

30 minut temu, Terrapin napisał:

To rynek decyduje, co jest sprzedawane i kupowane jako wzmacniacz hi-fi użytku domowego.

Aby rynek mógł zadecydować, to towar musiałby wpierw być szeroko dostępny w cenie przystępnej. Produkcja piwniczna zawsze będzie droga bo jest małonakładowa. Producent piwniczny nie ma szans konkurować dostepnością produktu ani z zapewnieniem powtarzalności i stałości dostaw. Z tego też powodu nie może kreować rynku ani nań wpływać, kiedy nie jest w stanie dostarczyć na rynek wystarczająco wielu egzemplarzy.
Kurde - nie mieliście na studiach choćby podstaw ekonomii? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.04.2021 o 18:41, yayacek napisał:

Radzę nausznie sprawdzić co lepiej się sprawuje - podpiąć słuchawki (przykładowo Sennheiser 600 czy AKG 701 albo SONY 7506 albo nowe AKG 240) pod bliskie 0 om a potem podpiąć słuchawki pod wzmacniacz hi-fi.

Ależ zdecydowanie lepiej jest pod nisko omowy wzmacniacz słuchawkowy jako urządzenie przypomnę dedykowane. Kedyś słuchałem dorywczo na 180Watowym wzmacniaczu Sony ES i takowej słuchawkowej dziurce w nim i No Way

Wszystkie te słuchawki miałem może poza nowymi AKG 240 jak dla mnie to już za niski level

 

Wzmacniacze które mogę polecić miałem okazje je u siebie testować od najlepszego mz 

Pass labs HPA-1

Grace Design M902

Lake People G99/2

Słabiej jest pod np. topowym Chordem DAVE i... nie polecam

 

Przypominam tylko że dla mnie wzmacniacz nie ma kreować ekstra sceny raczej budowa słuchawek to robi; z słuchawkami żyję lata

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, yayacek napisał:

Cytat ten tyczył wzmacniaczy hi-fi i rynku tych wzmacniaczy. 

Nie wiem, który rok jest u Ciebie. U nas 2021 i obawiam się, że rynek tego, co Ty uważasz za wzmacniacze jest dużo mniejszy w porównaniu do rynku wszelkich urządzeń przenośnych audio, na które, bez Twojej zgody, „zapanowa moda”. Denon nie wykreuje już żadnej mody, ani trendu. Apple tak.

16 minut temu, yayacek napisał:

nie mieliście na studiach choćby podstaw ekonomii? 

Politycznej? Nie. 

18 minut temu, yayacek napisał:

Producent piwniczny nie ma szans konkurować dostepnością produktu ani z zapewnieniem powtarzalności i stałości dostaw.

Piwniczny nie. Dobrze działająca manufaktura, taka jak np. Grado, owszem. Jest coś takiego, jak pozycjonowanie na rynku i w każdej branży jest miejsce na wielkich potentatów oraz małe podmioty. I niekoniecznie „punktem odniesienia” dla branży są giganci. Nie miałeś na studiach choćby podstaw marketingu?

28 minut temu, yayacek napisał:

małolaty z head-fi nie zdają sobie sprawy (oprócz niektórych głosów rozsądku od bardziej świadomych) z faktu iż te wielkie receivery mają wyjście słuchawkowe po rezystorach wprost z końcowki mocy i tym samym te wielkie piece są same w sobie wzmacniaczami słuchawkowymi stricte!

A dojrzały profesjonalista z branży audio nie zdaje sobie sprawy, że takiego receivera nie zabierze się do autobusu czy na jogging? Bo te „małolaty” słuchają muzyki zupełnie inaczej i na innych słuchawkach, skonstruowanych w tym tysiącleciu, nie za czasów świetności Abby.

35 minut temu, yayacek napisał:

Albo nie rozumiecie zagadnienia albo udajecie, że nie rozumiecie.

Ja przyznam, że przestaję rozumieć, o co ten spór. Wygłaszasz tu tyrady na temat tego, że wzmacniacz stereo, który Ty uważasz za wzmacniacz stereo jest też wzmacniaczem słuchawkowym. ZGADZAM SIĘ! Nawet kiedyś miałem taki wzmacniacz. I CO Z TEGO???

Teraz nie mam takiego wzmacniacza i mieć nie będę. Mam fajne słuchawki, Koledzy też je mają, ze skórką i bez skórki, dlatego POTRZEBNY NAM WZMACNIACZ SŁUCHAWKOWY!

Uff...

I obyśmy tylko takie problemy mieli 😉

Zdrowia! Dla mnie EOT

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

“That which can be asserted without evidence can be dismissed without evidence.” (Christopher Hitchens).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, przemak napisał:

wyjścia słuchawkowe w laptopach to jest generalnie problem. Podejrzewam, że na skutek konieczności wykrywania włączonych słuchawek coś jest nie tak z masą (jednak wspólną) i np. moje laptopy Dell masakrycznie zawężają panoramę

Skutek taki, że przesłuch międzykanałowy (crossfeed) i brak jest separacji lewego od prawego kanału z domniemaną przyczyną ze strony urządzenia chyba jest przesadny.

Słuchawki powinny mieć osobne przewody do poszczególnych słuchawek (czyli razem 4 piny jak kiedyś we wtyku słuchawkowym DIN, a nie 3 tak jak w standardowych gniazdach jack) i wtedy wpływ przesłuchu byłby zapewne mniejszy. 

To jest do sprawdzenia, czy przewód 4 żyłowy miałby przewagę i większy wpływ na panoramę nad 3 żyłowym.

(Ale nie w laptopach).

Dla mnie nie tylko przy laptopach, ale ogólnie przy komputerach i oczywiście również telefonach istnieje inne zjawisko - ich miniaturyzacja pociągnęła za sobą miniaturyzację zasilania. Nie znam wpływu na dźwięk ale impulsowym zasilaczom bez "przewymiarowania" niekiedy trudno dźwięk "rozbujać".

Zasilacze liniowe z zapasem mocy inaczej "grają".

(Brr, ja to napisałem ?)

Trafniej jest - wzmacniaczom mającym zapas mocy  zasilającym słuchawki łatwiej zapewnić skoki dynamiki.

Czyli - duże wzmacniacze zintegrowane "z dziurką" typowe dla czasów sprzed epoki kina domowego  naprawdę mogą (dla młodzieży) brzmieć "ładniej" niż iPody, szajsungi i jakieś wynalazki w klasie D z impulsówkami w zasilaczach.

Ja akurat jeszcze od lat 80 używam słuchawek wpinanych różnie i specjalnej nostalgii za dużymi  integrami z mnóstwem prztyczków na płycie czołowej nie odczuwam.

Dla szkolnej dziatwy to zabawa (może również w kręcenie gałkami ?) Tego z iPodów nie znają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, yayacek napisał:

Moja wypowiedź zawierała nad nią cytat, na który odpowiadała. Cytat ten tyczył wzmacniaczy hi-fi i rynku tych wzmacniaczy. 

"Wintadżowy" to nie "rynek" a licytacja i aukcje staroci 🙂

10 godzin temu, yayacek napisał:

Ponad 1240 stron z czego większość to głupoty.

 czytam to dla zabawy

Podawany link widnieje nad tymi zdaniami ?

 

10 godzin temu, yayacek napisał:

Trzeba znać parametry własnych nauszników a potem klik: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kalkulator mało sympatyczny na mobilnym ekranie dotykowym, ale skorzystam, lub na początek -spróbuję.

 

1. SPL

2. Voltage Needed

3. Current Needed

(Na punkcie 1. utknąłem, a potem  napięcie i stres narasta)

Dzięki za link.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniemanie że praktyka konieczna dla spadków napięcia stosowana przy przewodowych liniach telefonicznych ma obowiązywać w domowym audio to zaszłość historyczna.

Stąd były i są słuchawki z impedancją 600Ω bo BHP jest korzystne.

Niskoomowe wtedy (100 lat temu) stanowiłyby ryzyko. Teraz mi bardziej pasują niskoomowe (mimo niższej solidności od tych na 600Ω), bo jest mniejsze ryzyko ich uszkodzenia i lepsza kontrola mocy, bo urządzenia wzmacniające mają stabilniejsze parametry. Niskoomowe są bardziej uniwersalne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, przemak napisał:

Mogą z mojego biurka 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

BTW - wyjścia słuchawkowe w laptopach to jest generalnie problem. Podejrzewam, że na skutek konieczności wykrywania włączonych słuchawek coś jest nie tak z masą (jednak wspólną) i np. moje laptopy Dell masakrycznie zawężają panoramę. To może się podobać, niektórzy za funkcję crossfed płacą grube pliki tatusiów, no, ale jednak...

To se najpierw do wyjścia w komputerze podepnij wzmacniacz słuchawkowy który słuchawkom zapewni uczciwy sygnał i potrafi je kontrolować...

Jeśli masz USB w laptopach a zapewne takowe masz to podepnij do niego DAC-a i dalej dopiero wzmacniacz słuchawkowy albo głośnikowy...

 

Trochę mnie ta ignorancja dziwi jak na osobę tyle lat zajmującą się profesjonalnie dźwiękiem, nagrywaniem, miksami, wydawaniem płyt, wykładami w szkole;  jak dla mnie SZOK !!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.02.2021 o 19:54, yayacek napisał:

Warto dodać, że norma dla wyjścia słuchawkowego wynosi chyba 120 om. Ta norma została wyśmiana i podano masę wyliczeń i pomiarów jakoby była owa norma cholernie zła, a dla słuchawek niskoomowych wręcz zabójcza dźwiękowo

Bo producent Beyerdynamic o niej nic nie wie i jej nie ma.

Przykładowo : model dt 100/150:

Impedancje wyrobu gotowego - 16Ω, 25 Ω, 250Ω, 400Ω, nawet gdzieś widziałem- 1500Ω    (?)(do wyboru i do koloru).

(Moc wejściowa {co to znaczy ?!} maksymalna - to 100 miliwatów.

Chyba wiele norm to nie jest norma ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xetras
Dopisek

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, xetras napisał:

Bo producent Beyerdynamic o niej nic nie wie i jej nie ma.

Przykładowo : model dt 100/150:

Impedancje wyrobu gotowego - 16Ω, 250Ω, 400Ω, 1500Ω (do wyboru i do koloru).

Chyba wiele norm to nie jest norma ?

Ale to jest impedancja słuchawek a nie wyjściowa. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale @yayacek pisał o "normie" dla słuchawek.

Ja z maniakalnym uporem kontruję, że słuchawki są różne i dlatego tej normy nie ma.

PS. Nie dotyczałem - "wyjściowa" czyli faktycznie - wzmacniacza.

Skoro tak to niskoomowe słuchawki są łatwiej bujane niż wysokoomowe, za to te ostatnie - trwalsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xetras

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, xetras napisał:

Bo producent Beyerdynamic o niej nic nie wie i jej nie ma.


Norma IEC 61938 określa impedancję wyjściową urządzenia na 120 om
To nie ma nic wspólnego z impedancją słuchawek!!!

Beyerdynamic robi swoje wzmacniacze słuchawkowe z impedancją wyjściową 120 om, więc trzyma się sztywno standardu. Jeden z ich wzmacniaczy słuchawkowym ma tez przełączaną impedancję wyjściową - bliskie 0 om lub 120 om

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, xetras napisał:

Ale @yayacek pisał o "normie" dla słuchawek.

Ja z maniakalnym uporem kontruję, że słuchawki są różne i dlatego tej normy nie ma.

PS. Nie dotyczałem - "wyjściowa" czyli faktycznie - wzmacniacza.

Skoro tak to niskoomowe słuchawki są łatwiej bujane niż wysokoomowe, za to te ostatnie - trwalsze.

Przy tym samym napięciu wyjsciowym, czyli przy wzmacniaczach z małą impedancją wyjściową na to wychodzi, różnice w mocy dostarczanej do słuchawek 32 i 400 są więcej niż dziesięciokrotne. Natomiast przy impedancji wyjściowej 120 moc dostarczana do słuchawek 32 i 400 różni się o 0,3dB. Trochę gorzej jest z innymi wartościami impedancji obciazenia, ale różnice w mocach są drastycznie unifikowane. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz następna ciekawostka - nie chciałem jej podawać od razu rozpoczynając wątek ale może teraz pora.
Jedna z większych firm zajmujących się zawodowo pomiarami i oferowaniem całego pakietu testowego (hardware/software).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I teraz jak przebiega procedura testu słuchawek - tutaj opisana jest cała procedura

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  - najważniejsze jest w nagłówku. Ta procedura przebiega z zachowaniem standardu IEC-60268
Standard IEC-61938 jest pochodną standardu IEC-60268 - vide introduction:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Standard ten jak już pisałem, zakłada że impedancja wyjścia pod słuchawki wynosi 120 om.
Jeśli teraz producent słuchawek dostarcza pomiary swojego wyrobu, to te pomiary są wykonane wedle standardu IEC, co znaczy, że producent danych słuchawek pomierzył je przy założeniu, że będą sterowane z wyjścia słuchawkowego o impedancji wyjściowej 120 om.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, yayacek napisał:

Standard ten jak już pisałem, zakłada że impedancja wyjścia pod słuchawki wynosi 120 om.

 Ciekawe czy producenci telefonów tę wiedzę przyswoili.

Skoro Asus Xonar Essence ma impedancję wyjściową na wyjściu słuchawkowym 10 Ω, to jak ?

Gorzej czy lepiej niż gdyby miał 120 Ω ?

(BTW - taką ma na wyjściu liniowym.)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, xetras napisał:

 Ciekawe czy producenci telefonów tę wiedzę przyswoili.

Skoro Asus Xonar Essence ma impedancję wyjściową na wyjściu słuchawkowym 10 Ω, to jak ?

Gorzej czy lepiej niż gdyby miał 120 Ω ?

(BTW - taką ma na wyjściu liniowym.)

W przypadku urządzeń bateryjnych ten standard nie da się zastosować, dlatego jest bałagan. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama impedancja wyjściowa to nie wszystko. Ważne jest napięcie wyjściowe wzmacniacza czy to mocy czy słuchawkowego. Producenci wzmacniaczy mocy z dziurką zabezpieczają wyjście słuchawkowe tak aby ich wyrób był "głupodporny". Nie wiedzą czy ktoś włączy słuchawki  32 ohmy czy 400 ohm i ile odkręci głośność. I tak nie do końca bo zawsze może się zdarzyć , ze ktoś zostawi pokrętło volume na maxa i uszkodzi słuchawki bo moc wydzielona na nich pomimo rezystancji 120 ohm kilkakrotnie przekroczy dopuszczalną.

Większość wzmacniaczy słuchawkowych nie dysponuje napięciem wyjściowym np. 28V rms tak jak 100W wzmacniacz mocy bo i po co.  W zasadzie jest dużo niższe bo musi uwzględniać max SLP oraz max moc słuchawek. Przeważnie wystarczy max 10 Vrms. I wtedy żadne 120 ohm impedancji wyjściowej nie ma sensu. Może być dużo niższe bo i tak bezpieczeństwo jest zapewnione nawet dla niskoimpedancyjnych słuchawek.

Oczywiste przeciwwskazania do stosowania dziurki we wzmacniaczach jakie mi przyszły do głowy:

- DC offset nierzadko przekracza +/-50mV , co jest bez znaczenia dla głośników 8 ohm ale dla słuchawek raczej ma

- obwód Zobla we wzmacniaczach mocy jest projektowany dla obciążeń niskomowych a nie dla słuchawek

- w przypadku wzmacniaczy w klasie A pobierających na luzie 160W mocy (np. FW N.Passa) słuchanie przez słuchawki z mocą 50-100 mW to strzelanie z armaty do komara ale kto bogatemu zabroni

Ogólnie z wieloletniej praktyki mojej wynika, że dziurka we wzmacniaczu to taki gadżet i szału przy słuchaniu nie ma.

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, moltos napisał:

zawsze może się zdarzyć , ze ktoś zostawi pokrętło volume na maxa i uszkodzi słuchawki

Częściej zdarzało się, że po odsłuchu na słuchawkach i tej samej pozycji gałki głośności załączano zestawy głośnikowe.

Znam paru takich zapominalskich hardkorowców od łomotu 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xetras

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.04.2021 o 00:25, ASURA napisał:

Pass labs 

Grace Design

Lake People 

Dzięki za podpowiedzi po odsłuchach. O tej niemieckiej Lake People kompletnie nie słyszałem, podobnie jak o kanadyjskiej Grace Design, a po Pass Labs nie oczekiwałem takiego "maleństwa".

Jak jest z dostępnością w Polsce ich wyrobów ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, xetras napisał:

a po Pass Labs nie oczekiwałem takiego "maleństwa".

3Waty słuchawkowe w czystej klasie A to nie takie maleństwa fantastyczny i dosyć budżetowy set (także do łojenia) wychodzi z tymi słuchawkami  FOSTEX TH900 MK II które nawet bez Passa są niezłe ale faktyczna jazda i pełna kontrola i przede wszystkim MUZYKA jest niestety ale dopiero z Pass Labs HPA-1  który ma jeszcze ponad 1.2Wata rezerwy mocy ponad nimi i tylko to nas powstrzymuje od odkręcenia choćby na chwileczkę gałki bardzo w prawo 

 

 

Moja rekomendacja i w sumie set docelowy grający dobrze-referencyjnie każdą muzykę od klasyki aż do odjechanych dźwiękowo klimatów. Na taki dżwięk z kolumn to trzeba dużo $$$$+$ wydać zarówno na kolumny, elektronikę jak i adaptację pomieszczenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.