Skocz do zawartości
IGNORED

EQ kontra Hi-fi


szymon1977
 Udostępnij

Co sądzisz o używaniu EQ w systemie Hi-fi?  

31 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Co sądzisz o używaniu EQ w systemie Hi-fi?

    • TAK, każdy robi to, co mu się podoba.
    • TAK, pod warunkiem, że są to korekty niewielki, np do 3dB.
    • TAK, pod warunkiem, że EQ służy do korekcji zmierzonych wad akustyki pomieszczenia.
    • NIE, w hi-fi ma być na zero, a każda korekcja psuje jakość dźwięku
    • Inne


Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, jak wam sie ankieta nie podoba, to zamiast sie przypiendralac i wymadrzac, zalozcie wlasna poprawna

To jest lekcja dla przemadrzalkow.
Ciekawe czy ja zrozumieli

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale w ankiecie pisanej w 10minut, na której poprawki miałem kolejne 10 minut, muszą być nieścisłości. A mimo to mogę być z siebie dumny, bo nawet kolega, który stara się jak może znalaźć dziurę w całym, bez większych problemów wybrał właściwą dla siebie opcję. W przeciwieństwie do jego autorskiej ankiety, w której moich poglądów wogóle nie uwzględniono. I tyle ode mnie w kwestii nauczek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkąd mam dsp przestałem patrzeć za wieczną wymianą sprzętu ( nie wspominają nawet o kablach). 

Jeśli degraduje dźwięk to ja na szczęście tego nie słyszę. Za to na pewno słyszę poprawę. Ku chwale mojego portfela i braku wiecznych frustracji ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Tomas20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, xajas napisał:

 


Ja dotychczas wyprobowalem SETKI roznych, wiele z nich zachowalem. Czasami to roznice o 1-2dB odgrywaja duza role

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) IMG_6442.thumb.png.09ca3de7241f0144a741fc2810eef694.png


Dla jaj, nawet stworzylem jedna, ktora odpowiadala przebiegowi pomiarow naszego kolegi .:Gerharda:., tak ze moglem u siebie uslyszec jak brzmi jego system z jego „docisnieta srednica“ w porownaniu z moimi estradowkamiemoji41.png

De facto moge u siebie „posluchac“ systemy kazdego forumowicza, ktory opublikuje pomiary swoje pomiary
Dobra zabawa.

BTW. To mnie rozni od tych, ktorzy uzywaja do takich porownan „szklane kule“ emoji6.png

Tutaj widac te minimalne roznice wspomniane powyzej

IMG_6443.thumb.png.2e1811b968769fa2ca81f3e1750c7520.png

 

nie ma takiej opcji abyś powtórzył ustawieniem m/w korekcja DSP,
miałem w moim środowisku wzmacniacz LabGruppen 2400 z DSP i wiem co mowie

PS, kolumny z różnymi przetwornikami o różnym podziale, inna elektronika 
i myślisz ze ustawieniem m/w charakterystyki odzwierciedlisz to samo ? NIe ma takiej opcji

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz zielonego pojecia o tym, do czego jest zdolny moj DSP (i przede wszystkim do czego JA JESTEM ZDOLNY)
Nie transponuj/porownuj twoich mozliwosci z moimi.

PS.
LabGruppen 2400 to interesujacy wzmacniacz ale z minimalnymi funkcjami DSP. To co ja uzywam i to co LabGruppen potrafi to sa dwa swiaty!!!

Jak mi podeslesz twoje pomiary, to ci pokaze jak to dziala

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj ze dźwięk to 3D a DSP ustawienie charakterystyki to 1z D

następnie to system i przetworniki, niemożliwe do powtórzenia, przeceniasz siebie, zapytaj kolegi przemaka, jak potwierdzi ze to mozliwe to chętnie umowie sie na odsłuchy, jak u siebie ustawisz tak jak u mnie gra to zjem przy tobie kaktusa, jak nie to ty zjesz,
idziesz o zakład ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Pamiętaj ze dźwięk to 3D a DSP ustawienie charakterystyki to 1z D
następnie to system i przetworniki, niemożliwe do powtórzenia, przeceniasz siebie, zapytaj kolegi przemaka, jak potwierdzi ze to mozliwe to chętnie umowie sie na odsłuchy, jak u siebie ustawisz tak jak u mnie gra to zjem przy tobie kaktusa, jak nie to ty zjesz,
idziesz o zakład ?


Nie dyskutuje z slepym o kolorach
Podeslij pomiary, to ci pokaze co jest mozliwe a co nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, xajas napisał:

Nie masz zielonego pojecia o tym, do czego jest zdolny moj DSP (i przede wszystkim do czego JA JESTEM ZDOLNY)
Nie transponuj/porownuj twoich mozliwosci z moimi.

O widzę, że ktoś dostał w mientkie ?

3 minuty temu, .:Gerard:. napisał:

jak u siebie ustawisz tak jak u mnie gra to zjem przy tobie kaktusa, jak nie to ty zjesz,
idziesz o zakład ?

Robi się interesująco.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie dyskutuje z kimś kto po wykresach na płaszczyźnie mówi mi ja u mnie gra albo twierdzi ze potrafi u siebie to samo odtworzyć
to już pod magie podchodzi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, xajas napisał:

Nie dyskutuje z slepym o kolorach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Podeslij pomiary, to ci pokaze co jest mozliwe a co nie.

Miej jaja, umów się na odsłuchy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Sznup napisał:

Miej jaja, umów się na odsłuchy.

Przecież on z wykresów jak głuchoniemy odczytuje
 

Trafił na kamień, bo dla mnie wyzwania to jak płachta na byka a ze mieszka w Niemczech to ja nawet kilkaset km jutro mogę stratować, wyłożę w końcu to jego super Anlage, bo każde ma słabości ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz nigdzie startowac, bo takich gosci jak ty, to z zasady nie zapraszam do domu, a twoje zdanie o mojej super Anlage mam w glebokim powazaniu. Ale mimo to, jak przyslesz te pomiary, to chetnie ci wytlumacze jak to z tym 3d i sluchaniem wykresow dziala

No to jak? Wysylasz czy nie wysylasz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, xajas napisał:

Nie musisz nigdzie startowac, bo takich gosci jak ty, to z zasady nie zapraszam do domu, a twoje zdanie o mojej super Anlage mam w glebokim powazaniu. Ale mimo to, jak przyslesz te pomiary, to chetnie ci wytlumacze jak to z tym 3d i sluchaniem wykresow dziala

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

No to jak? Wysylasz czy nie wysylasz?


Wielokrotnie to ty mnie zaczepiłeś, wyśmiewając, poniżając itp. Teraz piszesz "...... bo takich gosci jak ty, to z zasady nie zapraszam do domu" ?
A dyskutujesz ze mną prosząc o podanie pliku ?

"Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie"
Poszukaj idiotów w swoim otoczeniu, nie interesuje mnie twoje zgadywanki przez internet

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, xajas napisał:

Panowie, jak wam sie ankieta nie podoba, to zamiast sie przypiendralac i wymadrzac, zalozcie wlasna poprawna

To zadam ci pytanie. Co sądzisz o tej ankiecie? A teraz spróbój odpowiedzieć zaczynając zdanie od tak/nie.

 

54 minuty temu, xajas napisał:

Nie masz zielonego pojecia o tym, do czego jest zdolny moj DSP

Ta ankieta nie dotyczy DSP, a EQ, i tu też jest pies pogrzebany, bo nieco odmienny rezultat uzyskać można analogowo i cyfrowo. Poza tym, pomijając jakość, DSP daje więcej możliwości, bo oprócz charakterystyki można się też bawić choćby zgraniem czasowym.

Osobiście  w domu EQ nie stosuję, ale stosuję DSP jako crossover, a filtrty HP/LP to też niejako wpływanie na charakterystykę, więc jestem za czy przeciw? Poza tym o ile w domu obywam się bez EQ, to w samochodzie sobie tego nie wyobrażam, to jestem za czy przeciw? Poza tym "TAK, każdy robi to, co mu się podoba." no to jest chyba oczywiste, bo co mi do tego co robi szymon, xtras, czy Gerard. Tyle, że jak to zaznacze to ankieterowi nic nie powie na temat tego czy jestem za czy przeciw EQ. To co ja k....a mam zaznaczyć????

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dyskutujesz ze mną prosząc o podanie pliku ?


Ja nie dyskutuje z toba o tym, bo brakuje ci podstaw i o nic nie prosze, ja daje ci mozliwosc czegos sie nauczyc, czegos o czym ci sie nawet nie snilo


————-
Odpowiedz na pytanie o ankiecie czy mi sie podoba
Jesli mam do wyboru tylko tak albo nie, to wybieram tak

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, xajas napisał:

Ja o nic nie prosze, ja daje ci mozliwosc czegos sie nauczyc, czegos o czym ci sie nawet nie snilo

Zejdź na ziemie i nie czaruj przez internet, bo tak to wielu się popisuje

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, xajas napisał:

Odpowiedz na pytanie o ankiecie
Jesli mam do wyboru tylko tak albo nie, to wybieram tak...

Ale tak ma kilka opcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, .:Gerard:. napisał:

Przecież on z wykresów jak głuchoniemy odczytuje

to zupełnie tak, jak muzyk z nut ? 

?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Przecież on z wykresów jak głuchoniemy odczytuje

Ciekawe, ze akurat ci, ktorzy sa mistrzami w „telediagnozie“, i w oparciu o zdjecia systemow, ktorych sami nigdy w rzeczywistosci nie widzieli, juz abstrachuje od tego ze ich nigdy nie slyszeli, maja odwage stawiac autorytatywne diagnozy, co brzmi jak estradowki, co jest nieporawnie skonstruowane, co nie moze byc prrzestrzenne, kto nie slyszal dobrze grajacego sprzet,,... i jednoczesnie rzucac takie sarkastyczne hasla jak powyzej.

To szczyt zaklamania.

Mamy tutaj wielu takich zaklamanych tele-mistrzow. Wystarczy popatrzyc na serduszka klakierow

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, xajas napisał:

To szczyt zaklamania.

Możecie przeprowadzić weryfikację @.:Gerard:. złożył Ci propozycję, skorzystaj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
A ja nie dyskutuje z kimś kto po wykresach na płaszczyźnie mówi mi ja u mnie gra albo twierdzi ze potrafi u siebie to samo odtworzyć
to już pod magie podchodzi

Zaskakujace, ze ktos, kto o dziesiatek lat zajmuje sie tematem audio, jezdzi po audioshowach i aktywnie udziela sie jako „audiodoradca“ ciagle jeszcze nie pojal, co de facto te „wykresy na plaszczyznie“ representuja i ze to jest nic innego jak graficzna forma przedstawiania informacji o sygnale dzwiekowym, ktora jest zawarta w takim pliku z danymi pomiarowymi charakteryzujacymi wlasciwosci/mozliwosci reprodukcji sygnalu dzwiekowego. De fakto taki plik nie rozni sie zasadniczo od innych plikow, zawierajacych informacje o sygnale dzwiekowym typu WAV, FLAC, AIFF, Mp3,...
Te wspomniane formaty tez moge przedstawic/zanalizowac graficznie transormujsc je na „wykresy na plaszczyznie“ typu analiza soektrum. dynamic range,...

A to wszystko, zarowno sygnal z zakodowana muzyka, jak i zakodowanymi wynikami pomiarow, bazuje (w uproszczeniu na chlopski rozum) na trzech podstawowych parametrach:
- czestotliwosci
- amplitudzie (Amplitude Domain)
- fazie (Time Domaine)

Kompibnacja tych trzech parametrow decyduje o specyficznym, niepowtarzalnym brzmieniu okreslonego systemu

Ale aby to pojac, trzeba miec troche grypsu i fantazji

Ciekawe ze w przypadku odsluchiwania/odtwarzania plikow typu WAV, FLC,.. nikt nie powiatpiewa w mozliwosci w miare poprawnej reprodukcji dzwieku, a pomiary (z podobna zawartoscia sa widziane jako plaskie obrazki.

Bzdura panowie, po prostu bzdura...Podejzewam, ze wiekszosc nie miala nawet pojecia i odwagi na ty by spojzec na to, jakiego rodzaju ingormacje takie pomiary zawieraja.

Dla chcacego wystarczy rzut okiem, by pojac o co chodzi -> patrz przyklad pomiarow z REW

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) IMG_6460.thumb.jpg.30124628b65ee6ff69f740b4e0b8b81b.jpg
Możecie przeprowadzić weryfikację [mention=57596].:Gerard:.[/mention] złożył Ci propozycję, skorzystaj.

Mam w D jego weryfikacje
To tak jak by ktos, kto cale zycie jezdzil Fiacikiem 126p chcial mi wmawiac jak sie jezdzi Porsche

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
to zupełnie tak, jak muzyk z nut ? 


Super porownanie.
Az dziw bierze, ze sam na nie nie wpadlem.
Ale wymaga malego uzupenienia.

Te nuty to ekwiwalent plikow muzycznych i pomiarowych (WAV, FLAC, mdat,,... ) zawierajacych dane o sygnale dzwiekowym

Ten muzyk czytajacy te nuty i zamieniajacy je w muzyke grajac na swoim instrumencie to ekwiwalent wszystkich elementow toru dzwiekowego (CD, wzmak, glosniki, DSP, pomieszczenie, miejsce odsluchu,...) ktore zamieniaja powyzej wspomniane pliki i charekteryzuja jednoznacznie to, co odbieraja nasze uszy, czyli muzyke

A ja jestem dyrygentem, ktory w oparciu o partyture koordynuje tych wszystkich muzykow, tworzac moja wlasna indywidualna interptretacje takiego muzycznego dziela (czyli moj wlasny systestem audio z moim specyficznym brzmieniem)

A jak moge takie „nuty“, czyli pliki z danymi o pomiarach uzyc do odtworzenia. (nazwe to „klonowania“) sposobu grania okreslonego muzyka tudziez calej interpretacji/partytury pokaze za chwile. Najpierw ide po kawe

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

xajas chyba wszyscy wiemy jakie jest Twoje uwielbienie dla pomiarów i wprowadzania korekcji, ale trzeba przyznać, że mocno przesadzasz. Jak możesz twierdzić, że możesz odtworzyć jak gra kogoś zestaw, tylko na podstawie jego pomiarów i wprowadzonych korekt na swoim sprzęcie? Przecież to jest bzdura jakich mało. Możesz się zbliżyć do tego jak gra, ale nigdy to nie będzie dokładnie to samo. Ponosi Cię wyobraźnia i tyle...
Poza tym, z tego co wielokrotnie słyszałem, to granie nie w idealnej fazie jest sposobem na uprzestrzennienie dźwięku. Jeśli to wszystko powyrównujesz, to może się okazać, że będzie grać gorzej niż bez tych korekt... szkoda, że nie bierzesz tego pod uwagę.
Nie wszystko też jesteś w stanie pomierzyć. Zrównując wszystko do kwestii pomiarów, to trochę jakbyś twierdził, że wystarczy kupić jakieś tanie marketowe kolumny i odtworzyć na nich jak grają takie za 10 kawałków...no sorry, ale w takie czary to ja nie wierzę.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@xajas geniuszu, ty już nawet do filharmonii nie musisz chodzić, poczytasz w internecie nuty i sprawozdanie wysmarujesz, weź ty mi już dupy nie zawracaj. poszukaj innego do dyskutowania

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawa gotowa, powyzszy komentarz ignoruje, i kontynuujemy zabawe

Aby towarzystwo pokapowalo o co chodzi, kilka slow wprowadzenia o co chodzi.

Celem jest odtworzenie brzmienia jednego systemu/pomieszczenia na innym systemie w innym pomieszczeniu, i to tak, by mozna z dobrym przyblizeniem rozpoznac specyficzne, charakterystyczne dla tej kombinacji brzmienie. Nie bedzie to idealna 100% kopia, ale by uzmyslowic jej jakosc, uzyje porownania „na chlopski rozum“. To jak dobra wersja mp3 stworzona z high-res FLAC.
Czy w tej zredukowanej mp3 brakuje danych, ktore sa w oryginale? Tak, brakuje. A mimo to mozemy absolutnie jednoznacznie rozpoznac brzmienie i charakter oryginialu!

Nastepny wazny aspekt.
To co chcemy skopiowac, to nie jest to co, co glosniki odtwarzaja w oparciu o dostarczny przez wzmak sygnal.
Co my chcemy skopiowac, to jest to, co dociera do naszych uszow. Czyli to efekt koncowy manipulowania sygnalu z glosnikow poprzez akustyke pomieszczenia.
I to jest dokladnie to, co decyduje o tym jednorazowym, specyficznym dla kazdego pomieszczenia brzmieniu.
I to jest dokladnie to, co mikrofon ustawiony w miejscu naszych uszu uchwytuje i rejestruje w postaci pomiaru.

A cala sztuka/wyzwanie w tym wspomnianym „klonowaniu“ polega na tym, by przy uzyciu dostepnych techniczych mozliwosci, doprowadzic do tego ze odtwarzanie tej samej muzyki na innym systemi w innym pomieszczeniu zachowala swoj charakter (patrz porownanie FlAC mp3), czyli to co dociera do uszu w systemie/pomieszczeniu A jest podobne do tego, co dociera do uszu w systemie/pomieszczeniu B

Do dziela.

Aby pokazac jak to dziala swiadomie/prowokacyjnie chcialem uzyc jako wzorca pomiary .:Gerharda:., od poczatku wiedzac ze nic z tego nie wyjdzie

Ale to byl tylko gag.
Do pogladoweg wyjasnienia zasady dzialania moge uzyc dowolnych pomiarow, a tych mam wystarczajaco duzo

Jako ciekawy, obrazowy przyklad mozemy przyjac probe skopiowania brzmienia moich starych glosnikow B&W przez nowe „estradowki“ BESTA. Obydwa zestawy stoja w tym samym pomieszczeniu, ale sa inaczej ustawione i maja zupelnie inne charakterystyki
Na chlopski rozum, chce by te wielki brzmialy tak jak te male



Cdn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Cd.

Na zalaczonych ponizej pomiarach widac wyraznie, jak pomiary tych dwoch zestawow sie roznia.

Obydwa pomiary sa bez wygladzania i bez jakichkolwiek korekcji EQ, linearyzacji, itp

Czerwony to te wielki BESTA
Zielony to te male B&W
IMG_6461.thumb.jpg.ee672c3623c69a4b43c6249dec54fb46.jpg


Tutaj te same pomiary z malym wygladzeniem i lekko przesiniete o 10dB

IMG_6462.thumb.jpg.23c351710b3a1724163ce8edfacbefd3.jpg

Cdn

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cd.

rekapitulujac, chcemy osiagnac by ten czerwony pomiar po „klonowaniu“ wygladal tak samo jak ten zielony.
To by bylo wskaznikiem tego, ze system A (B&W) brzmi (to co dociera do uszu i do mikrofonu) tak jak system B (BESTA).

Jak to zrobic?

Musze „powiedziec“ mojemu DSP, ze ma WYLICZYC/WYZNACZYC taka korekcje sygnalu, ktora prowadzi do wyrownania pomiarow.

A jak moge mu to „powiedziec“?
Do tego moge uzyc funkcji „target curve“ czyli uzycia zdefiniowanego docelowego przebiegu przebiegu amplitudy i FAZY !!! W funkcji czestotliwosci. Bo wlasnie uwzglednienie obydwu parametrow (widzielismy je wczesniej w pliku pomiarowym) decyduje o tym specyficznym brzmieniu systemu. NIE WYSTARCZY uzyc kilku EQ w celu wyrownania przebiegow pasma. I tutaj trafiamy na pierwsza funkcje odrozniajace proste/ograniczone w mozliwosciach DSP od bardziej zaawansowanych rozwiazan. I to nie jest kwestja ceny. Nawet takie superduper procesory za multikiloeuro jak Acouphase itp. sa de facto funkcjonalnie bardzo prymitywne.

Ale do rzeczy.

Caly trick z klonowaniem polega na uzyciu pomiaru systemu A (B&W) jako docelowej Target Curve
Ponizsze zalaczniki pokazuja pomiary BESTY przed korekcja (kanal L/R czerwony/zielony) i docelowa Target Curve (brazowa B&W)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) IMG_6468.thumb.jpg.5361c90d4137345d4bc616e76bbfbbe7.jpg


Tak wyglada wynik „wyliczania“ wymaganych korekcji.
Ten wynik to ta niebieska krzywa.
Zwracam uwage na dwie „specjalnosci“
Pierwsza olbrzymia roznica w stosunku do typowych, prostych DSP -> plynna, ciagla korekcja w calym zakresie pasma (a nie tylko kilka EQ wyliczonych dla kilku czestotliwosci)
Druga olbrzymia roznica, to KOREKCJA FAZY, takze plynna w calym zakresie


IMG_6464.thumb.jpg.01d3076e3c2f9deff1de6120cfffa8ce.jpgIMG_6465.thumb.jpg.760a5642808397f0b668e6e42e084f8e.jpg


A jak wyglada efekt takiego klonowania?

Na ponizszych pomiarach widac na ile skorygowana charakterystyka amplitudowa (pasmo) i czasowa (faza) BESTY pokrywa sie z wzorcowymi charakterystykami B&W

IMG_6467.thumb.jpg.e170e7e09c3d8bcfdc3d811fd6a45b61.jpgIMG_6466.thumb.jpg.18c27ea37190576977b002e9a604f468.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pewny !!!, ze 99,999%
- o takich funkcjach i mozliwosciach do dzisiejszego dnia jeszcze nigdy nie slyszala
- efektow takich funkcji na wlasne uszy jeszcze nigdy nie slyszala ( i najprawdopodobniej do konca zycia nie uslyszy, nawet w najbardziej odjazdowych studiach audio tudziez Audio showach)
- nigdy takich funkcji nigdy samemu nie programowala

Dlatego tym ktorzy zaraz wystartuja z krytyka i sarkastycznymi uwagam proponuje zastanowic nad moim ulubionym powiedzeniem o „dyskusji z slepym o kolorach“

Teraz ide gotowac, a potem pokaze odjazdowy realny przyklad gdzie tego uzylem

PS.
Mozliwosci uzywania DSP nie koncza sie na przesuwaniu suwakow EQ

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, xajas napisał:

Mozliwosci uzywania DSP nie koncza sie na przesuwaniu suwakow EQ

Ale przesuwanie suwaków EQ może zahaczyć o koniec możliwości głośnika.

Jestem bardzo ciekawy jak wygląda wykres THD kolumn bez i z taką korekcją.

Faza i SPL to jeszcze nie wszystko. Poza tym zrobiłeś "dopasowanie" dwóch zestawów w tym samym pomieszczeniu. Mimo że stoją inaczej to z pierwszych wykresów widać, że mody pomieszczenia bardzo fajnie się pokrywają. Podejrzewam, że chcąc zrobić coś takiego dla różnych pomieszczeń i nawet takich samych głośników wymagana korekcja  zahaczyłaby o (patrz wyżej).

Niemniej zabawa fajna ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.