Skocz do zawartości
IGNORED

zestaw audio na poczatek


Jonny44
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

cześć

Zamarzyło mi się złożyć jakiś zestaw audio na początek do pokoju około 20 m. Źrodła dżwięku to komp lub odtwarzacz cd.

Mój budżet, który jestem skłonny przeznaczyć to jakieś 1200 zł na wzmacniacz i tyle samo na kolumny. Myślę poważnie o używkach, bo nowego chyba za ta cenę nic  sensownego się nie upoluje. I pytanie w która stronę iść, co kupić, by nie wpakować się na minę. Proszę o jakieś propozycje. W pierwszej kolejności nabyłbym wzmacniacz i później szukał do niego kolumn - w miarę uniwersalnych brzmieniowo.

Po przeczytaniu wielu postów rozważam takie alternatywy:

- kolumny aktywne i do tego DAC - z tym, że nie wiem teraz co.

- klasyczny wzmacniacz klasy A/AB

- wzmacniacz klasy D np. Behringer-a800

Moje oczekiwania: chodzi mi o dobra, solidna, sprawdzona konstrukcje, bez zbędnych bajerów;  coś na lata. Coś chyba najlepiej na tranzystorach i da się w razie czego naprawić, serwisować. Coś co gra ładnie, neutralnie, melodyjnie, czysto, wyraźnie w całym pasmie. Nie lubię mocnych basów.

Podobne oczekiwania mam co do kolumn jeśli chodzi o ich brzmienie. Czy warto brać używane?Jeśli tak to jakie? Czy lepiej dozbierać i kupić nowe z gwarancją ? Widziałem, że niektórzy sprzedają swoje rozwiązania amatorskie tzw  DIY.

Proszę o pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Dołożyłbym kilka stówek i kupiłbym Linn Classik Musik.

CD, tuner i wzmacniacz w jednym.

Do tego jakieś fajne monitory i zestaw na początek jak znalazł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jonny44

Zostałeś przegapiony i tyle .... poza tym kwota, którą podałeś może dość mocno

zniechęcać branżę ... ? 

Sam jestem tradycjonalistą, więc i porady będą dość oczywiste.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

już z DAC i to przyzwoitym, więc powinien wystarczyć, a do niego np:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

kwestia, którą poruszyłeś - bas - jest dość ściśle zależny nie tylko od gatunków, 

których słuchasz, ale od metrażu pokoju który ma służyć też do muzyki.

Można też zależnie od wymagań wobec np. radia wziąć np:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

a do niego np. CA DAC Magic 100 więc wbrew pozorom budżet tak mały nie jest ...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja zachecam do zmiany kwot na korzysc kolumn czyli przykladowo wzmacniacz 700 a kolumny 2500 bo granie na kiepskich kolumnach z nawet dobrym wzmacniaczem nic nie da.. to głównie kolumny odpowiadają za to co koncowo usłyszymy .. takie wynalazki jak 1200 na wzmacniacz i 1200 na kolumny sa do nikąd prowadzące

 

o wiele lepiej posłuchasz na wzmacniaczu za '150'' z kolmumnami za 3000 niz na wzmacaniaczu za 1500 i kolumnami za 1000

a jako ze mnie az serce boli iz walają sie na alledrogo jbl'e L80 za 1700 a ludzie kupuja jakis badziew nawet drozej to proponuje własnie te i to jest odsłuch z najwyszej półki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez erazm2

moge wsciec sie i utytłac, paść na morde bylem wytrwał, byle małych świństw gonitwa nie wciagnęła mnie - dopuki wierzysz we mnie miła w tym jest moja wielka siła z zyciem mnie nie pogodziłaś ale z samym sobą tak, mam przy sobie gorzką pamieć, mam Twoj usmiech co nie kłamie wiem ze juz mnie nic nie złamie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 ps oczywiscie ze w krajowym internecie wiele sie nie znajdzie ale z dopiskiem rewiev powinno wyskoczyc, co trzeba na poczatek to wystarczy chyba wspomnniec ze taki sprzet przy wprowadzaniu na rynek w latach 90 kosztował tyle co niejeden przez rok nie zarobi (wilczajac oczywiscie inflacje  bo w 97 4000DM to nie było to samo co dzis nawet 4000 E) i jest w niemieckiej prasie branzowej umnieszczany  w klasie uber  'cztery uszy' a sprzedawanie go za 1700 jest wrecz  smieszne ale coz taki rynek, promuje sie badziewie i lud wierzy ze 'nowe liberty' lepsze

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez erazm2

moge wsciec sie i utytłac, paść na morde bylem wytrwał, byle małych świństw gonitwa nie wciagnęła mnie - dopuki wierzysz we mnie miła w tym jest moja wielka siła z zyciem mnie nie pogodziłaś ale z samym sobą tak, mam przy sobie gorzką pamieć, mam Twoj usmiech co nie kłamie wiem ze juz mnie nic nie złamie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ech na edycje za pozno wiec cd.. prosze przypadkiem nie mylic z pozną serią 8oo bo to jest tandeta w porownaniu do pierwotnej serii L.. jeszcze ktoś nie znający tematu  gotów pomyslec ze skoro numer 800 to te sa lepsze .. nic podobnego a jak wodac na tym sie bazuje bo tandeta sprzedawana jest drogo a to co lepsze tanio ? .. co za czasy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez erazm2

moge wsciec sie i utytłac, paść na morde bylem wytrwał, byle małych świństw gonitwa nie wciagnęła mnie - dopuki wierzysz we mnie miła w tym jest moja wielka siła z zyciem mnie nie pogodziłaś ale z samym sobą tak, mam przy sobie gorzką pamieć, mam Twoj usmiech co nie kłamie wiem ze juz mnie nic nie złamie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tak skromnym budżecie proponuję kupić sobie nowe kolumny np. Pylon Audio Pearl 20

Do 20m2 powinny wejść do tego jakiegoś używanego np. Denona PMA 720, czy NAD 315/316BEE i po sprawie.

Kolumny należałoby odsłuchać przynajmniej w salonie.

Proponuje nie napalać się na nie wiadomo jakie okazje sprzętu 20-30 letniego jak się nie ma większych środków.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sls
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.03.2021 o 08:23, Jonny44 napisał:

Po przeczytaniu wielu postów rozważam takie alternatywy:

- kolumny aktywne

W Elblągu są na sprzedaż w stanie jak nowe (+ papiery, kartony): BEHRINGER B3030A - za 600 zł.

Na tym można wykręcić znakomity sound - kewlarowy środek i bas oraz wstęga na górze. A przede wszystkim to monitory, na których można grać naprawdę głośno. A nawet w ich wykonaniu im głośniej, tym lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.03.2021 o 08:23, Jonny44 napisał:

Mój budżet, który jestem skłonny przeznaczyć to jakieś 1200 zł na wzmacniacz i tyle samo na kolumny. Myślę poważnie o używkach, bo nowego chyba za ta cenę nic  sensownego się nie upoluje.

Yamaha A-S301 plus Pylon Pearl 20 i wszystko gra. Po co wierzyć w audiomity? 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Misio38

Byś mógł mnie obrazić, najpierw muszę cenić Twoje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za odpowiedz i swoje propozycje.

Z tego co czytam większość osób poleca nowy sprzęt w zakładanej kwocie. Ale niektórzy i bynajmniej nie tylko tutaj, uważają że można zaryzykować i kupić sprzęt używany. Jeśli tak to rozważam tylko zakup bezpośredni , z odsłuchem. Niemniej jak pisałem na początku obawiam się wpaść na minę z powodu:

- nawet jak używka gra,  nie wiem jak grać powinna, ponieważ nie mam takiego samego wzmacniacza / kolumny, jako źródła odniesienia.

- jestem teoretykiem jeśli chodzi o zakup używanego audio.

- szczególnie przy elektronice mam obawy ze względu na duża ilość sprowadzonego sprzętu zza granicy, że był "serwisowany" i były wymienione kluczowe półprzewodniki (szczególnie w końcówce mocy) na zamienniki i jakoś był podrasowany do sprzedaży. A jeśli już były wymieniane głównie półprzewodniki (zależy oczywiście gdzie), to z pewnością nie będzie grał jak producent zakładał i co więcej, nawet dysponując schematem serwisowym (o ile coś ktoś takiego dostanie) nie jestem w stanie posprawdzać zakładanych wartości przez producenta. Gwarancja jednak daje jakieś zabezpieczenie.

Niemniej nikt nie poruszył wzmacniaczy klasy D których jest już stosunkowo dużo na rynku i wspomniany Behringer-a800 nie wypada cenowo  źle do jakości przy klasycznych rozwiązaniach AB.

Skłaniałbym się też na rozwiązania bardziej modułowe tj. DAC + wzmacniacz + kolumny - łatwiej coś wymienić.

I także nie wiem czy lepszym wyborem jest zakup w pierwszej kolejności kolumn a później wzmacniacza, czy odwrotnie.

Wydaje mi się, że druga opcja daje większe pole manewru tj. zakup wzmacniacza a później kolumn.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie swoje życie wożą w używanych autach, a Ty teorię doprawiasz sprzętowi hi-fi.

Oczywiście że trzeba wiedzieć co i od kogo się kupuje. Ja miałem zwyczaj, że jak u kogoś coś fajnie grającego znalazłem, to pytałem ile chce za komplet i go "brałem".

I co, dobra metoda na używane czy ryzykowna?

32 minuty temu, Jonny44 napisał:

Wydaje mi się, że druga opcja daje większe pole manewru tj. zakup wzmacniacza a później kolumn.

Zacznij od kabli - są kluczowe przy podłączeniu nieważne w jakiej kolejności :-))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Wuelem napisał:

W Elblągu są na sprzedaż w stanie jak nowe (+ papiery, kartony): BEHRINGER B3030A - za 600 zł.

B2031B+Denon DNP800NE z regulowanego wyjścia to bardzo rozsądna cena za naprawdę świetne brzmienie, sprawdzone osobiście. W tańszej wersji pracują z Hama DIT2010, też jest świetnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Jonny44 napisał:

Niemniej nikt nie poruszył wzmacniaczy klasy D których jest już stosunkowo dużo na rynku i wspomniany Behringer-a800 nie wypada cenowo  źle do jakości przy klasycznych rozwiązaniach AB.

W tym budżecie będzie ciężko o dac z dobrą regulacją głośności jak np. RME ADI-2 FS czy Nuprime DAC9. Wzmaniacz estradowy/studyjny prawdopodobnie będzie grał lepiej niż większość tanich wzmacniaczy zwłaszcza starszych ale przy kiepskiej regulacji głośności to się mija z celem. Nie polecam regulować głośności programowo z peceta, jeden błąd i po głośnikach. Dobre opinie mają też niedrogie wzmacniacze Crown z serii XLS. Ale wraca ten sam problem z regulacją głośności.

4 godziny temu, Jonny44 napisał:

I także nie wiem czy lepszym wyborem jest zakup w pierwszej kolejności kolumn a później wzmacniacza, czy odwrotnie.

Najlepiej to kupić komplet. Kolumny kupuje się pod pomieszczenie i własne preferencje i tu są największe różnice w brzmieniu. Najlepiej nie kupować w ciemno tylko udać się na odsłuchy żeby się zorientować co jak gra. Kupiony najpierw wzmacniacz niekoniecznie musi grać dobrze z kolumnami które będą dla Ciebie grały najlepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem bez odsłuchu się nie obędzie.

Dobrze, proszę o typy kolumn (podobnych brzmieniowo kolumn) (ew. zestawów), żeby się zorientować co będzie najmilsze dla mojego ucha. Może na początek jakieś przeciwieństwo by ustalić kierunek poszukiwań.  Co do muzyki potrafię słuchać prawie wszystkiego, czy więc zatem powinniem zabrać coś np na płycie cd? Myślę, że sklep ma jakieś swoje nagrania do odsłuchu. Z  racji że nie mam zbyt wiele miejsca w pokoju skłaniałbym się do wersji podstawkowej. Odsłuchu dokonałbym w salonie w Lublinie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy Melomana ? 

Wilson Raptor 3, Cambridge Audio SX 60, MA Bronze 6G, CA Knight 2, Klipsch RP500M, Focal Chora 706.

Nawet na końcu spoza budżetu, ale żebyś miał pewną rozpiętość barwy.

Do odsłuchu brałbym swoje ulubione, ale z różnych gatunków i różnie nagrywane, bo te wzorcowe

na wielu gratach zabrzmią całkiem dobrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej wziąć swoje płyty które się zna. Jak masz jakiś salon blisko zobacz co mają i na co możesz sobie pozwolić. Kolumny podstawkowe czasami są jedyną opcją ale podstawki też kosztują. Posłuchaj Pylonów Pearl 20 lub podstawkowej wersji i co tam będą jeszcze mieli. Niektórzy chwalą np. Melodika BL30. Z polskich kolumn masz też np. STX Electrino 150. Ważne żeby powiedzieć sprzedawcy że to na 20m2. I w miarę możliwości odsłuchiwać kolumny w podobnym metrażu. Przy kupnie kompletu salon da może jakiś drobny rabat i starczy np. na kable.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sls
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.