Skocz do zawartości
IGNORED

Uszkodzona płyta Blu-Ray ?


Whiplash
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jedynie Playstation4 jest w stanie bez problemu tą płytę odczytać.

W dniu 4.03.2021 o 11:20, Whiplash napisał:

Witam.

Chciałem się was poradzić co może być powodem dość dziwnej sytuacji, która zaistniała nagle kilka dni temu. Mianowicie mam sporo płyt BD z koncertami - wszystkie oryginały w idealnym stanie. Jedna z nich - Metallica Live in Nimes z dnia na dzień przestała być "czytana" przez odtwarzacz Sony UBP X700. Pojawia się komunikat o braku kompatybilnych plików lub płyta nieznana. Poszedłem do salonu sony aby sprawdzić to na innych odtwarzaczach. Podłączony byl jakiś zestaw all in one z blu ray - on też nie widzi tej płyty. Jedynie Playstation4 jest w stanie bez problemu tą płytę odczytać.

Co może być powodem takiego stanu rzeczy? Czy płyta oryginalna, bez rys czy uszkodzeń mechanicznych może sama z siebie sie uszkodzić jakoś wewnętrznie? Pozostałe płyty które posiadam od CD przez DVD i Blu ray na tym odtwarzaczu działają normalnie.. Szkoda mi tej płyty bo jest już niedostępna, był to limitowany nakład...

Jedynie Playstation4 jest w stanie bez problemu tą płytę odczytać.

To dla tego że Playstation 4 ma wbudowany twardy dysk z którym synchronizowany jest napęd optyczny w celu poprawnego transferu danych z napędu na dysk . Napęd optyczny w Playstation 4 to typowy napęd komputerowy gdzie płytą kręci silnik krokowy stabilizowany kwarcem w celu minimalizacji współczynnika błędów odczytu. W zwykłych palyerach konsumenckich do "kręcenia płytą" używane są zwykłe silniki szczotkowe  prądu stałego. Stąd problem że palystation czyta a player nie.   

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Wojtek 1959 napisał:

Temat ten był dawno poruszany na AS . Wątku nie pamiętam . Chodziło o to że producenci płyt żeby ciąć koszty zaczęli zamiast tłoczyć płyty na prasach wypalać zwykłe krążki typu CDR po cenie 1.50 zł za sztukę . Gwarantowana żywotność takiego krążka to góra 5 lat . Później taka płytka robi się od złotej po brązową i matowieje . Jeśli płyta jest tłoczona na prasie to jeśli nie uszkodzi się warstwy ochronnej pożyje nawet 100 lat . Mam krążki CD z 1992 roku tak że mają już około 30 lat i można się w nich przeglądać jak w lusterku. To samo z DVD i BD. Jeśli to wypalanki po 1,50 za sztukę to radzę przegrać na dysk bądź pamięć SD żeby sobie dłużej niż 10 lat pograć.

Zacząłem analizować możliwość zakupu odtwarzacza czytającego pliki między innymi pliki ISO. Zgranie płyty w postaci takiego pliku na dysk, najlepiej SSD powinno zabezpieczyć wieloletni dostęp do jej zawartości. Niestety odtwarzacz to tylko część problemu, jeszcze potrzebny będzie napęd BD, najlepiej nagrywarka do komputera i oprogramowanie tworzące pliki ISO, tu jestem słaby, ale może jakoś to pójdzie. Taka archiwizacja powinna poprawić łatwość obsługi płyt. Niestety będą dodatkowe koszty, więc temat wymaga zastanowienia. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Lech36 napisał:

Zacząłem analizować możliwość zakupu odtwarzacza czytającego pliki między innymi pliki ISO. Zgranie płyty w postaci takiego pliku na dysk, najlepiej SSD powinno zabezpieczyć wieloletni dostęp do jej zawartości. Niestety odtwarzacz to tylko część problemu, jeszcze potrzebny będzie napęd BD, najlepiej nagrywarka do komputera i oprogramowanie tworzące pliki ISO, tu jestem słaby, ale może jakoś to pójdzie. Taka archiwizacja powinna poprawić łatwość obsługi płyt. Niestety będą dodatkowe koszty, więc temat wymaga zastanowienia. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Polecam coś takiego . Co do archiwizacji płyt to najlepiej archiwizować na pamięciach SD gdyż dysk SSD może szybko paść ze względu na dynamiczną pracę urządzenia . Ciągły zapis odczyt , a tego nie za bardzo lubią pamięci flach . Do przechowywania "długoletniej archiwizacji" danych z płyt to najbardziej pasuje na obecne czasy klasyczny dysk talerzowy ,albo streamer . Tu najlepiej pogrzebać w działce profesjonalnej poświęconej archiwizacji danych , albo kupić nagrywarkę pod tak zwany obstalunek razem z zakupem płyt do nagrywania o długim czasie żywotności . Koszt płyty wysoki ale w obecnej sytuacji chyba jedyne rozwiązanie . Można nagrywać też na BR dysk wielokrotnego zapisu . Trwałość jest ich trochę większa . Polecam coś takiego.

   

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Wojtek 1959 napisał:

albo kupić nagrywarkę pod tak zwany obstalunek razem z zakupem płyt do nagrywania o długim czasie żywotności

Myślę że sama płyta o długiej żywotności nie rozwiąże do końca możliwego problemu. Sądzę że duży udział może mieć szybkość wypalania płyty. Jeszcze w ubiegłym wieku kolega wypalił mi płytę CD tak na szybko i po dwóch latach grania a właściwie leżenia w pudełku (grała sporadycznie) płyta zaczęła przycinać na końcowych nagraniach. Mam kilka własnoręcznie wypalonych płyt i te działają bez zarzutu, ale zawsze były wypalane na najmniejszej dostępnej prędkości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Lech36 napisał:

Myślę że sama płyta o długiej żywotności nie rozwiąże do końca możliwego problemu. Sądzę że duży udział może mieć szybkość wypalania płyty. Jeszcze w ubiegłym wieku kolega wypalił mi płytę CD tak na szybko i po dwóch latach grania a właściwie leżenia w pudełku (grała sporadycznie) płyta zaczęła przycinać na końcowych nagraniach. Mam kilka własnoręcznie wypalonych płyt i te działają bez zarzutu, ale zawsze były wypalane na najmniejszej dostępnej prędkości.

Tak . To prawda . Sam zęby zżarłem na wypalaniu płyt audio . Najlepiej nagrywała nagrywarka Sony Spressa z prędkością 2X i 4X . Do tej pory mam płytki wypalone z tymi właśnie prędkościami . Kiedyś to i płytki do zapisu były lepsze , ale dużo droższe od tych co teraz są dostępne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.