Skocz do zawartości
IGNORED

Focal Elex / Focal Clear - jaki wzmacniacz słuchawkowy


Bonifacy123
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry Koledzy,

Poszukuję wzmacniacza słuchawkowego do słuchawek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  (pod linkiem znajdziecie szczegóły), a więc odpowiedników Focal Clear tylko wydanych pod szyldem Drop'a. Obecenie używam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) z DACiem,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , ale jest to sprzęt raczej budżetowy. Słuchawki same w sobie grają delikatnie zaokrągloną górą i podbitym basem, trochę po amerykańsku. Na powyższej stronie znajdziecie przebieg dB/Hz.

 

image.thumb.png.082f62f6d1e5a65eaba7a17f6f701ba3.png

 

Odsłuchiwałem do tej pory na nich:

  • Leben 300F bez modyfikacji. Dźwięk był dla mnie zaciepły, zbyt nisko zawieszony, za mało dynamiczny, za dużo basu (nawet po rozgrzaniu się wzmacniacza). Korzystałęm ze swojego domowego zestawu Modi + komputer. Kierowałem się recenzjami W. Pacuły, z tym, że u niego 300X był modyfikowany przez producenta. Pewnie było to inne granie.
  • Hugo TT2. Dźwięk bardzo dobry, trochę za szorstki jak dla mnie, na dłuższy odsluch się nie uda, ale Olafur Arnalds lub Nils Frahm wypadli na nich wybitnie. Jest to wzmacniacz poza moim budżetem i nie wykorzystałbym go do końca w samych słuchawkach.
  • Exogal Comet wbudowany wzmacniacz - raczej taki dodatek do dobrego DACa to błąd ?Nie gra to fajnie, a nawet gorzej od Magni
  • McIntosh 7500 wbudowany wzmacniacz - jak to po amerykańsku - dużo dołu, placki i słąba góra

Budżet to do 5-6k w używanych (czyli 10-12k w detalu)DAC'a narazie nie potrzebuję, bo mogę podłączyć ten ze stereo - Exogal Comet grający deczko po cieplejszej stronie. Raczej

Rozważałem Bakoon HPA-21 ale jest ciężko dostępny. Questale CMA800R ale może być równie szorstki jak wspomniany wyżej Hugo. Trilogy 933 (nie chcę 931 bo to jego dużo uboższa wersja) byłby chyba idealny, bo zarówno odrobinę cieplejszy, jak i w klasie A. Niestety to półka 1.5k funtów brytyjskich w górę, chyba, że ma ktoś tutaj w Polsce do odsłuchania i sprzedania ?

-> Proszę o wypowiedzi osoby, które korzystają ze słuchawek Focal, albo słyszeli ich modele od Focal w górę i mogą polecić jako dobry synergiczny zestaw.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zainteresuj się sprzętem Bursona. Np Conductor C3XP lub C3P czyli Performance, lub drożej seria Reference. Mocarny wzmak+DAC . Super przestrzeń i dynamika. Rowne i rozdzielcze granie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AiM-TV dzięki za podpowiedź, poczytam z chęcią recenzję. Jaki masz setup u siebie, z czym porównywałeś ten wzmacniacz. WIesz jak jest - wszystko jest relatywne ?//Przemek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Bonifacy123 napisał:

Poszukuję wzmacniacza słuchawkowego do słuchawek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  

Wydaje się, że trafiłeś na model słuchawek, które są przeznaczone pod wzmacniacz z wyjściem o niskiej impedancji.
Sam Focal zaleca stosowanie wzmacniacza Naim DAC V1 - patrz foto.

Jeśli to są rzeczywiście słuchawki przeznaczone i skonstruowane specjalnie pod wyjście o niskiej impedancji to wpinanie je pod cokolwiek co trzyma stary, dobry standard IEC 61938 (120 Om lub więcej) jest bez sensu. Choć byłoby to dość głupie posunięcie ze strony producenta.

 

focal.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może coś takiego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Bonifacy123 napisał:

@AiM-TV dzięki za podpowiedź, poczytam z chęcią recenzję. Jaki masz setup u siebie, z czym porównywałeś ten wzmacniacz. WIesz jak jest - wszystko jest relatywne ?//Przemek

Burson C3Refence. Bardzo dobrze zgrywał się z Focal Clear. Granie zbliżone charakterem do Hugo TT2, tylko że bez tych jak to nazwałeś szorstkości. Średnica i góra bardzo czysta, ujawnia detal ale nie drażni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez AiM-TV
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@przemak Nie, nie, żadnych equlizerów. A to nie jest tak, że słuchawki grają już poza zakresem swoich możliwości?

@AiM-TV mam to na tapecie w takim razie. Faktycznie przeczytałem kilka recenzji i brzmi to bardzo przekonująco. Postawię chyba na wersję z X'em z uwagi na zbalansowany charakter wyjścia i możliwość podpięcia po XLR do mojego lepszego Dac'a.

@yayacek wezmę to pod uwagę, ale wolałbym, żeby uszy mi zweryfikowały kilka modeli wzmacniacza, niż nauka ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kontomatiego dzięki za podpowiedź, ale dla mnie zbyt kliniczny, tak samo jak mytek Brooklyn którego miałem w domu. Chyba bym nie wytrzymał dłuższego odsłuchu na nim. Trochę też reklama w tych chordach robi robotę... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Bonifacy123 napisał:

@kontomatiego dzięki za podpowiedź, ale dla mnie zbyt kliniczny, tak samo jak mytek Brooklyn którego miałem w domu. Chyba bym nie wytrzymał dłuższego odsłuchu na nim. Trochę też reklama w tych chordach robi robotę... 

Słuchałeś Clear z Hugo2? Wg mnie Hugo to mniej kliniczne granie od Qutest oraz TT i świetnie się łączy z Clear.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór wzmacniacz słuchawkowego to przede wszystkim własne uszy ale też pewne dane techniczne i konstrukcja słuchawek.
Standard IEC 61938 sugeruje aby słuchawki były konstruowane pod wzmacniacze o impedancji wyjściowej 120 om. 
Tak też się działo do czasu nowomody na wzmacniacze o impedancji wyjściowej bliskiej 0 om.
I teraz pojawia się zasadnicze pytanie -- czy producent słuchawek przy projektowaniu trzymał się standardu 120 om czy też konstruował słuchawki pod nowomodę 0 om.
Jeśli kontruował słuchawki pod 120 om (IEC 61938) to nalezy zaopatrzyć się w wzmacniacz o zbliżonej impedancji wyjściowej by słuchawki brzmiały właśnie tak jak zostały zaprojektowane. Jeśli słuchawki konstruowane pod standard IEC 61938 podepniemy pod wzmacniacz o impedancji wyjsciowej bliskiej 0 om to bez wątpienia będą brzmiały zupełnie inaczej niż zamierzał to konstruktor - to samo oczywiście jest w drugą stronę, słuchawki projektowane pod 0 om podpięte pod 120 om.

Beyerdynamic przykładowo zaleca by wszystkie ich słuchawki podpinać pod wzmacniacze o wysokiej impedancji wyjściowej - czyli słuchawki są projektowane pod standard IEC 61938.

Focal zalecając wzmacniacz/dac marki Naim daje nam do zrozumienia, ze ich wytwór jest konstruowany pod nowomodę czyli wzmacniacz o impedancji wyjściowej bliskiej 0 om. Dokładnie jest to około 10 om - tak przynajmniej mówi instrukcja obsługi. Jest to dośc głupie rozwiązanie, bo wpięcie takich słuchawek do normalnego domowego wzmacniacza hi-fi spowoduje, że dźwięk tych słuchawek będzie zupełnie odmienny od zaprojektowanego.

Beyerdynamic DT880 wpięte do wzmacniacza o impedancji wyjściowej bliskiej 0 om są niesłuchalne, ale wszystko się zmienia gdy wetkniemy je w dziurę normalnego wzmacniacza domowego hi-fi z wyjsciem słuchawkowym po rezystorach który jako tako trzyma normę IEC 61938

Hugo 2 ma około 1 om
Burson około 0,5 om

Warto powyższe wziąć sobie do serca, zwłaszcza kiedy kupujemy drogie słuchawki. Bo chyba nam chodzi o to by nabyty sprzęt działał tak jak zaprojektował to producent. 
Można też to wszystko zanegować i użytkować sprzęt zgodnie ze swoim widzimisię a nie zgodnie z założeniami produkcyjnymi ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kontomatiego dzięki. Jeżeli będę miał możliwość zatem sprawdzę! @yayacek to dla mnie nowość. O ile w stereo. Całkiem dobrze się orientuję to w słuchawkowym sprzęcie jestem noga!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.