Skocz do zawartości
IGNORED

Rozważanie nad gramofonem


Śliwa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Od razu chciałbym zaznaczyć, że chętnie poznam opinie i sugestie bardziej doświadczonych miłośników czarnych płyt, dotyczących gramofonów. Z uwagi na to, że jestem w trakcie wymiany prawie całego sprzętu audio i przeznaczam na niego cały budżet (a właściwie 20% więcej niż zakładałem) to wymianę gramofonu muszę niestety odłożyć na czas bliżej nieokreślony.

Pomimo tego, chciałbym poznać Wasze zdanie na temat gramofonów wartych uwagi. Tak abym mógł zaplanować budżet i potrafił dostrzec ewentualną okazję napotkaną czy to w komisie, czy w internecie.

 

Obecnie posiadam półautomatyczny gramofon C.E.C. Chuo Denki 8002 z napędem bezpośrednim. Wkładka jaka jest obecnie zamontowana to Shure m75-6S. Chcę go wymienić gdyż lekko szumi, dźwięk nie jest idealny, czasem strzela prądem (ale przypuszczam że wszystkie gramofony się elektryzują), brakuje mu zawiasu od klapy, jest porysowany i nie będzie pasował stylistycznie do reszty sprzętu.

 

Gramofonu używam z kilku powodów: Cała ceremonia kontaktu i używania płyt winylowych sprawia mi przyjemność. Za marne grosze można kupić naprawdę niespotykane i unikatowe nagrania. Dźwięk z winylu jest przyjemniejszy.

 

Co wydaje mi się, że chciałbym mieć w gramofonie: Klapę (każdorazowa konieczność odkurzania sprzętu i leżącej na nim płyty mogła by odebrać chęć do zabawy), system półautomatyczny (kwestia lenistwa i wygody), sprzęt w czarnym połysku lub w szarości NADa (gdyż ze sprzętem tej marki będzie sąsiadował). Gramofon nie musi mieć przedwzmacniacza (wzmacniacz posiada wejście phono MM).

 

W przypadku sprzętu nowego chciałbym poznać propozycje, które pozwolą mi określić minimalny budżet, przy którym przeciętny audioentuzjasta jak ja usłyszy znaczącą poprawę brzmienia oraz doznań towarzyszących (nie ukrywam że ten sprzęt ma również cieszyć oczy).

W przypadku sprzętu używanego jestem ciekaw ogólnych opinii abym mógł określić czy to na co patrzę warte jest uwagi i ewentualnego pytania na forum. Np: "Gramofony firmy X z lat Y-Z z ramieniem prostym są warte uwagi" lub "Gramofony wyprodukowane przed rokiem YYZZ powinienem sobie odpuścić bo...".

 

Z góry dzięki! ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak u Ciebie z rękodziełem? Potrafisz sam podłubać przy gramofonie z epoki, który wymaga małego remontu, albo choćby odświeżenia?

Poza tym, warto przenieść temat do zakładki "Analog", gdzie jest miejsce dla tego typu tematów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, porlick napisał:

Poza tym, warto przenieść temat do zakładki "Analog", gdzie jest miejsce dla tego typu tematów.

Wstyd się przyznać ale nie wiem jak :S

5 godzin temu, porlick napisał:

A jak u Ciebie z rękodziełem? Potrafisz sam podłubać przy gramofonie z epoki, który wymaga małego remontu, albo choćby odświeżenia?

Cóż, umiejętności manualne, podstawy lutowania oraz posługiwania się multimetrem. Przypuszczam że może to być nieco za mało, choć nauczyć się czegoś nowego też nie było by źle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poproś, to Ci przeniosą.

A co do robótek ręcznych, stary gramofon wymaga troski. Sam pisałeś o swoim CECu, więc zdajesz sobie sprawę, że można by go było przywrócić do odpowiedniego stanu. Części da się kupić, własnymi siłami przeprowadzić remont i nie musisz niczego innego szukać. No i założyć lepszą wkładkę, choć Shure też jest ok.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, przez chwilę myślałem nad możliwością poprawienia tego co mam, niestety jest jedna rzecz, której raczej nie jestem w stanie poprawić w tym gramofonie - wygląd. 

Dla tego nie inwestuję czasu i pieniędzy w dopieszczenie CECa, gdyż podchodząc do niego w procesji z płytą w jednej i szczotką w drugiej ręce. Ciesząc się na samą myśl o następnych minutach lub godzinach. Odzywa się ten mały diabełek szukający zawsze dziury w całym i szepcze cichutko "te klocki do siebie kolorystycznie nie pasują".

Z tego powodu zmiana gramofonu pozostanie na koniec (ewentualnie przyspieszy jeżeli trafię na jakąś okazję). Ale nastąpi aby uciszyć dziada. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie natknąłem się na ciekawą ofertę. Prawdopodobnie za 400-1000zł mógłbym kupić gramofon Systemdek IIX 900. Znalazłem o nim kilka pozytywnych opinii jednak nie jestem w stanie określić w jakiej cenie jest to rozsądny zakup? Czy warto dopytywać się o szczegóły? O co warto spytać?

Czy odświeżenie takiego gramofonu było by trudne/kosztowne? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 8 miesięcy temu...

Odświeżam temat. Wciąż jestem w poszukiwaniu gramofotnu, zawsze jak już się na coś zdecyduję to znienacka atakuje mnie jakaś świnka skarbonka i fundusze przepadają. Nie inaczej jest tym razem ale wyjątkowo zostało jeszcze około pół budżetu. Więc z ciężkim sercem przesunąłem suwak z ceną maksymalną i postanowiłem zobaczyć co się wyświetli. Jako, że do znawcy gramofonów to mi jeszcze bardzo daleko to proszę o opinie czy zmiana na któryś z poniższych przyniesie poprawę, a jeżeli tak to w jakim kierunku idącą i jak dużą. W kwestii przypomnienia, płytami wciąż obraca u mnie C.E.C. Chuo Denki 8002 uzbrojony we wkładkę Shure m75-6S. Poniżej lista pretendentów:

1. Dual CS 455 Gold Edition ze wkładką DN251e, jest to automatyk i z tego powodu mam bardzo mieszane uczucia...

2. Thorens-TD 280 Mk 2 ze sprawną ale bezimienną wkładką, tu nie przypada mi wizualnie do gustu strasznie plastikowo-wygladajace ramię...

3.Thorens TD 280 MK IV z rzekomo nową wkładką REGA CARBON, tu nie mam uczuciowych przeciwwskazań

4. Dual CS 506 z wkładką Ortofon OMB 10, jakoś nigdy nie trafiał do mnie Dual, ale ten ma coś w sobie

5. Pro-Ject Debut II wraz z Ortophonem OMB5

Wszystkie powyższe sztuki mieszczą się w przedziale 400-600zł po zdjęciach i opisach wydają się zadbane i sprawne.

Prosił bym o opinie 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Śliwa napisał:

jest to automatyk i z tego powodu mam bardzo mieszane uczucia...

Ale co to niby zmienia? Samą automatyka jest w Dualach podczas odtwarzania całkowicie odłączona od napędu talerza, a element wyzwalający autostop, to bardzo lekki wodzik poruszający się na smarowanym łożysku tocznym (kulka w rowku). Absolutnie w niczym to nie przeszkadza.

 

57 minut temu, Śliwa napisał:

z rzekomo nową wkładką REGA CARBON

Też mi cudo- nadruk Regi na AT3600 🙂

Godzinę temu, Śliwa napisał:

Pro-Ject Debut II

Nigdy mi nie podchodziły te deskofony 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, porlick napisał:

Ale co to niby zmienia? Samą automatyka jest w Dualach podczas odtwarzania całkowicie odłączona od napędu talerza, a element wyzwalający autostop, to bardzo lekki wodzik poruszający się na smarowanym łożysku tocznym (kulka w rowku). Absolutnie w niczym to nie przeszkadza.

Właściwie, czy w pełni automatyczny gramofon można uruchomić ręcznie? Bo ja po prostu lubię manualnie nastawić ramię xD

A jakie opinie co do samych sprzętów? Warto/niewarto?

2 godziny temu, kroob napisał:

Niestety musisz zacząć od porządnej myjki z odsysaniem, inaczej nie ma to sensu.

Temat mycia płyt też rozważam ale z uwagi na fundusze czeka w kolejce...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Śliwa napisał:

Właściwie, czy w pełni automatyczny gramofon można uruchomić ręcznie? Bo ja po prostu lubię manualnie nastawić ramię

Oczywiście, ale trzeba pamiętać o ręcznym podniesieniu ramienia. W Dualach używanych w trybie auto, dźwigienka podnośnika jest zawsze w pozycji "opuszczone".

Używam model 491A (obudowa to moje dzieło) i jestem bardzo zadowoly. "Pływające" zawieszenie bardzo skutecznie odsprzega drgania, a automat wyklucza błędy obsługi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Kolejny wyszukany strzał, Thorens 316 w wizualnie ładnym stanie. Z wkładką w kształcie Ortophon OMB5, w rzekomo dobrym stanie technicznym z informacją od sprzedającego o konieczności wymiany pasków, za około 500 zł. 

Pod warunkiem, że opis odzwierciedla stan faktyczny to warto czy nie? I dodatkowe pytanie, ile są warte paski z portalu na "A" za 20zł? Czy koniecznie oryginał za blisko 100? I jakich różnic można się spodziewać? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Śliwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Śliwa napisał:

I jakich różnic można się spodziewać?

Ok 80 zł.

 

4 godziny temu, Śliwa napisał:

z informacją od sprzedającego o konieczności wymiany pasków

Podejrzane. Każdy myślący człowiek kupi za parę zł paski i sprzeda gramofon w lepszej cenie. Jeśli tego nie zrobił, są 2 możliwości- albo totalny niechluj, albo oprócz pasków są jeszcze inne usterki napędu, źle wpływające na obroty, a on chce je zwalić na zużyty pasek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Śliwa napisał:

warto czy nie?

Ja się na gramofonach słabo znam, ale to jest klasyczny opis typu "klima sprawna, do nabicia". Po zakupie okazuje się, że owszem, do nabicia tak, bo pusta, ale oprócz tego cała reszta też do naprawy 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, przemak napisał:

Ja się na gramofonach słabo znam, ale to jest klasyczny opis typu "klima sprawna, do nabicia". Po zakupie okazuje się, że owszem, do nabicia tak, bo pusta, ale oprócz tego cała reszta też do naprawy 😉

Cały czas próbują Nas wydy...ć !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, może być tak jak piszecie. Jednak że mieszkam w Austrii, a tu generalnie ludzie nieczęsto ogarniają majsterkowanie, to może być też tak że babka która sprzedaje sprzęt, nie chce inwestować i chce się starego rupiecia pozbyć. O tym ile kosztują usługi w tym kraju już się boleśnie przekonałem... Jednak, tak czy siak, sprawa rozwiązała się sama, nie ma możliwości wysyłki a do gramofonu mam ponad 200km więc.... 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

polerka pokrywy

brak orginalnych nóżek

wymiana pasków

dolna pokrywa do piaskowania i malowania proszkowo (ponad 40 lat)

smarowanie. kalibracja ramienia

wymiana wkładki na AT 95e ( MF100)

okleina w dobrym stanie ,pokrywa nie popekana bez głębokich rys

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kuzik71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno zrobilismy porównanie 3 róznych gramofonów z tą samą wkładką Ortofon 2M-Red bo wielu "specjalistów" od winylu twierdzi, że wystarczy najtańszy gramofon i tylko lepsza wkładka. A to nieprawda. nawet w tej samej grupie cenowej są duże róznice. Na razie pierwsza część wrażeń z odsłuchów:

Na razie krótkie podsumowanie porównania 3 (4) gramofonów z tą samą fabrycznie zainstalowaną wkładką Ortofon 2M-Red - 'Tydzień z czerwonym winylem w HTaudio"

Czyli próba odpowiedzi na pytanie: czy gramofon i jego napęd ma duży wpływ na brzmienie, czy najważniejsza jest jednak wkładka?

Pro-Ject Carbon Evo, Music hall mmf-3.3, Pro-Ject 2-Xperience. Dodatkowo czwarty gramofon Valore 425 Lite + z wkładką Vasari Gold.

Music hall: kwintesencja winylowego grania, Chopin i Vivaldi piękne ciepłe brzmienie, Miles Davis też nieźle, Jethro Tull trochę syczące, metal nie jest źle.

Pro-Ject 2Xperience.: dobitny bas, więcej planów, dłuższe wybrzmienia, jak CD ale bez wad CD, więcej się dzieje, Jethro Tull -rewelacja, Davis rozdzielczosć, trąbka Milesa zabrzmiała rewelacyjnie, ale Chopin i Marsz Żałobny nie wciągał, Vivaldi i Cztery Pory Roku -nie było już klimatu jak w music hall.

Ta sama wkładka Ortofon 2M-Red a brzmienie całkowicie inne i przy innej muzyce dany gramofon był lepszy od drugiego.

Gold Note -mniej trzasków ale nie starczyło czasu na porównania bo goście chcieli też posłuchać swoich płyt.

Po włożeniu do Pro-Ject 2Xperience wkładki Hana MH wszysko było inne. I to było to!!! Wrażenia po Nowym Roku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Znalazlem ofertę na NADa C556 z Ortofonem M2 Red w ładnym stanie (z tego co czytałem jest to w praktyce Rega P1). Czy warto za około 900zł? Czy ten gramofon faktycznie ma automatyczny Antyskating? Czy jest to dobre rozwiązanie? Czy też dostepne w podobnej cenie Projecty Debut III to lepszy wybór?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Śliwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtańszy w UK to Teac TN175 - dlaczego nie? W czym lepsze są lepsze? Oczywiście nie chodzi mi o porównanie do hi-end a tego, co można w 2x wyższej kwocie kupić. Używane nie wchodzą w grę bo się na tym nie znam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.01.2022 o 19:04, szymon1977 napisał:

dlaczego nie? W czym lepsze są lepsze?

Cóż, nie wiem jak wyglądają i jak są zbudowane obecne, tanie gramofony więc moja odpowiedź nie dotyczy tego konkretnego. Ale w używkach z którymi się spotkałem zdażają się falujące obroty, brak albo niewystarczająca izolacja drgań które przenoszą się z silnika i to słychać, głośno pracujące silniki a na domiar złego, jak coś jest wykonane nieestetycznie ze słabej jakości plastiku to psuje mi część radości z używania 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, mam pewną koncepcję. Czesto można w bardzo dobrych pieniądzach kupić Pro-Jecta Debut 3. Opinie jak na swoją półkę cenową ma bardzo przyzwoite, więc chciałbym do niego porównywać inne sprzęty. Np taką Regę P1 też się zdaża ale zwykle kosztuje ze 2 razy więcej. Wpadł mi w oko również staruszek Thorens TD 104 o którym ciężko coś znaleźć. Jak wypadają takie konstrukcje jak się je do siebie porówna? A może najlepszym wyborem było by zakupienie po taniości (nawet 450zł) Debuta w dobrym stanie i doinwestowanie we wkładkę? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie z tym z czym zakupiony, czyli AT95e. Wypróbuję jeszcze ze starą wkładką z ciekawości. Wrażenie jest takie, że na pewno kręci się ciszej, właściwie bezgłośnie, nie dostrzegam wcześniejszego falowania obrotów. Jak się chodzi w okolicy gramofonu to nie przeskakuje. No i wydaje się jak by grał czyściej. No i wisienką na torcie jest estetyka pod której wrażeniem była nawet moja dziewczyna xD 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.