Jump to content
IGNORED

Co zamiast Klipsch RP-160M pod Yaqin MS-30L?


rychu_11
 Share

Recommended Posts

Posted (edited)

Witam szanownych Kolegów!

Po wielu latach przeglądania tego forum nadszedł czas na prośbę o pomoc. Otóż posiadam od pewnego czasu kolumny podstawkowe Klipsch RP-160M. Początkowo grały z ONKYO TX-8150 i w zasadzie od samego początku czułem pewien niedosyt. Niby czysta detaliczna góra, czego zawsze pragnąłem grając na przeróżnych głośnikach komputerowych czy kolumnach z niższej półki, ale jednak ciągle mi czegoś brakowało - nie wiedziałem tylko czego. W międzyczasie fundusze pozwoliły na zabawy z wzmacniaczem lampowym, wybór padł na chwalonego tu i ówdzie Yaqin'a MS-30L (za źródło robi TX-8150). Fabrycznie już chiński lampowiec okazał się dużym przeskokiem w stosunku do TX'a , ale prawdziwe skrzydła rozwinął po wymianie lamp sterujących i mocy na kolejno rosyjskie EW i EL34 RFT. Nie potrafię tak jak niektórzy kwieciście opisywać słowami jaki dźwięk uzyskałem, więc nie będę się wygłupiał, ale ogólnie jest naprawdę przyjemnie i dźwięcznie. Dochodzę jednak po czasie do wniosku, że nadal czegoś mi brakuje - z tą różnicą, że teraz wiem czego: średnicy. Dźwięk z tych kolumn jest jakiś taki cichy, poza wysokimi tonami wszystkiego innego trzeba się dosłuchiwać, przez co muzyka traci na szczegółach. Kiedy chcę usłyszeć więcej treści muzyki muszę podnieść głośność, a wtedy wysokie tony robią się natarczywe i po chwilowej ekscytacji tym jak to pięknie gra zaczynam się męczyć tym dźwiękiem i nie potrafię długo tak słuchać. Sytuacja jest jeszcze gorsza kiedy włączę sobie jakiś film na Klipsch'ach - dźwięk jest tak ubogi, cichy, gdzieś ukryty, że dopiero dopełnienie pasma głośnikami z TV daje jakikolwiek sensowny przekaz.

Kończąc ten przydługi, ale wydaje mi się konieczny wstęp, proszę szanownych Kolegów o doradzenie czegoś na co mógłbym wymienić Klipsche zyskując więcej średnicy, coś co na niższych poziomach głośności zagra pełniejszą piersią. Nie koniecznie chcę też zupełnie rezygnować z góry którą mam w RP-160M, bo na Yaqinie nie jest ona tak szorstka jak na Onkyo i w sumie na niższych poziomach głośności może być - w zasadzie wtedy to jest jedyne co w tych kolumnach gra :)

Jestem otwarty na wszelkie propozycje - budżet w sumie nie gra roli, ale żeby nie popadać w paranoję to zakładam kwotę ok 6tyś zł, jeśli będziecie mieć sensowne propozycje to mogę dociągnąć do 10tyś. za parę. Wstępnie wyszukałem sobie kolumny FOCAL CHORA 826 - z racji pandemicznych ograniczeń nie słuchałem ich na żywo, tylko kilka porównań na YT. Będę więc wdzięczny dla posiadaczy tego modelu o ich odczucia. Pokój 21m2, wydaje mi się że akustycznie nie najgorszy, raczej wypełniony przedmiotami rozpraszającymi i pochłaniającymi dźwięk (firany, meble, sofy, pufy itd.), na podłodze panele bez dywanu, ale dołożenie takowego nic na moje ucho nie wnosiło. Posiadam też Subwoofer Klipsch R-115SW, ale zastanawiam się nad jego likwidacją na rzecz basu z podłogówek.

Edited by rychu_11
Link to comment
Share on other sites

Weź pod uwagę z używanych:

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )     albo tańsze

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Bo nowe w budżecie są tylko podstawki Carina BS243.

... i zamiast IV RP jest PRL II

Link to comment
Share on other sites

@rychu_11

Mogły by Ci dokładnie pasować modele Quadrala - Rhodium 400 lub 500,

sub zbyteczny, a są teraz na wyprzedaży w EIC ze sporym rabatem na alle,

Popadając już jednak w lekką 😉 paranoję masz też nowe - model ze wstęgą 

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

... i zamiast IV RP jest PRL II

Link to comment
Share on other sites

Mogę polecać Pylon Diamond 28 bo mam i znam dosyć dobrze.  Myślę że sa niezwykle "równe" i bardzo uniwersalne.  Mniejsze 25 również sa naprawdę udane i moze byłyby lepszym wyborem do tej powierzchni.  Nie zapomnij jednak że  naprawdę pewny bedziesz słuchając ich u siebie. Na pewno nie beda mialy tak żywej góry jak klipsch , ale jest ona "prawdziwa" a bas , gdy jest tak zarejestrowany schodzi bardzo nisko. Wez tez pod uwagę kable - naprawdę potrafią zmienic bardzo dużo i nie musza kosztować majątku.   

Najważniejsza jest muzyka - później sprzęt , a najlepszy jest ten który dla mnie brzmi najlepiej .

Dzieci to przyszłość narodu więc słuchają tego co tata ;-))

Link to comment
Share on other sites

Niedawno sam zmieniałem kolumny. Najpierw na bowersy 603, które mnie totalnie rozczarowały. Po tym przykrym doświadczeniu odsłuchałem w salonie klipsch rp 8000, focal aria 926 i Dali oberon 7. Ceny kolejno 5500, 11000, 4500. Werdykt - focale robiły najlepsze ogólne wrażenie, ale nie dałbym za nie tyle kasy. Dali były niewiele gorsze a ponad dwa razy tańsze. Jak za te cenę są naprawdę rewelacyjne. Z ładnym, zróżnicowanym basem i dobrze dopasowaną resztą pasma. Stereofonia i selektywność lepsza w focalach, ale ta cena!  Miałem  też okazję posłuchać opticonów 8, które wg mnie wymiatają. Reasumując polecam ci przesłuchać te oberony 7. Używki wyrwiesz za 3 tys. Jak zwiększysz budżet to mogą być opticony 6, może nawet 8. Dodam, że nie jestem zwolennikiem "audiofilskiego" brzmienia, słucham dla przyjemności i te oberony zrobiły na mnie duże wrażenie tym, że nie trzeba wydawać furmanki kasy, żeby mieć przyzwoite brzmienie.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. To znacząco zawęża obszar moich poszukiwań. Wszelkie sugestie wezmę do siebie, a najbardziej chyba tą, żeby odsłuchać sprzęt u siebie przed zakupem. Na tą chwilę najbardziej zainteresowała mnie propozycja Bu1 i Opticon 6/8, ale postaram się w miarę możliwości sprawdzić jeszcze kilka z proponowanych, jeśli nie u siebie to chociaż w salonie.

Czy możecie mi jeszcze nakreślić, bo nie mam żadnego doświadczenia, jak wygląda ogólnie kwestia odsłuchu w domu? Jakie ponoszę koszty itd? Wiem, że to pewnie zależy od salonu, ale tak ogólnie jakie są przyjęte zasady. Jakaś zakładam kaucja itd?

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem gdzie mieszkasz , ale bez względu na to  Q21 , Audio-On , S4Home wypożyczały za kaucją . Prócz tego jeśli kupujesz przez Internet masz 14 dni na zwrot - nie wszyscy mają wszystko ( Q21 ma największy wybór ) , jednak na pewno coś wybierzesz 

Najważniejsza jest muzyka - później sprzęt , a najlepszy jest ten który dla mnie brzmi najlepiej .

Dzieci to przyszłość narodu więc słuchają tego co tata ;-))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.