Skocz do zawartości
IGNORED

Test słyszalności


raveland

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Panowie, ostatnio bawiłem się trochę subem, sprawdzałem między innymi strojenie itp ale przy okazji sprawdziłem jak nisko słyszę. W sumie tyle lat nie sprawdzałem i nagle mnie coś natchnęło. 
Co się okazało, wyszło że już słyszę 8Hz, sam w to nie wierzę. Da się to jakoś wytłumaczyć?
Odsłuch przeprowadziłem na własnoręcznie zbudowanym subie  na przetwornikach STX W27 w ilośći 2szt i zasilanym Fidek F10a w mostku, wg danych 1800RMS, pasmo 10-49 000 Hz (+/-1 dB).
Do odsłuchu użyłem tego generatora:
https://www.szynalski.com/tone-generator/
Jako że nie dawało mi to spokoju i nie wierzyłem, a także chciałem sprawdzić czy to nie pomieszczenie robi mi psikusa, przeniosłem suba do innego pokoju i ponowiłem test. Wynik, nadal słyszę od 8Hz.
Aby sprawdzić czy to nie wzmacniacz\sub wprowadza jakieś zniekształcenia ponowiłem odsłuch na drugim subie jaki posiadam w całkowicie innym pomieszczeniu. Sub zbudowany na 8x 12 STX, zasilany T.Amp2400, wg. danych 2400RMS,pasmo 20 Hz … 20 kHz (+ 0.1 …– 3 dB, 1 W, 8 Ω). Wynik pomiaru, nadal słyszę dokładnie od 8Hz, tyle że tutaj musiałem dać z 3/4 mocy.
Wcześniej miałem suba yamaha sw515 i również przeprowadzałem test i nie słyszałem na nim nawet 20Hz.
Sam nie wiem co o tym myśleć. 
Charakterystykę pomieszczenia odrzucam bo sprawdzałem w 3 różnych i w każdym słyszę dokładnie od 8Hz. Sprawdzałem również na 2 różnych wzmacniaczach i subwooferach więc budowę wzmacniaczy, skrzyń jak również samych przetworników także odrzucam.
Jakieś pomysły?

PS. Jakieś 3-4 tyg. temu, na jednej grupie z na facebooku pisała jedna osoba która twierdziła że w młodości słyszała do 40000Hz, niestety pisała o tym nie jako zalecie ale jako poważnej dysfunkcji życiowej, zastanawiam się czy ja nie mam podobnie tylko w drugą stronę ale bez dysfunkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam, że to co słyszysz to jakaś harmoniczna tych 8Hz, najprawdopodobniej wygenerowana przez sam głośnik. Co ciekawe, akustyka potrafi płatać takie psikusy, że będziesz myślał że dżwięk B jest niższy od dźwięku A, a w rzeczywistości będzie odwrotnie, a zmylą cię właśnie harmoniczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na słuchawkach (test z linka pierwszego postu) słyszę od dechy do dechy, ale to nie o to chyba chodzi tylko jaki zakres słyszysz na utrzymanym poziomie głośności SPL przy malej tolerancji, z wiekiem

cytuje:

Cytat

Ubytek słuchu z wiekiem (18-50 lat)0,5 dB/rok

Ubytek słuchu z wiekiem (powyżej 50 lat)1 dB/rok

Przeciętny ubytek słuchu w wieku 70 lat37 dB

tzn ze skraje pasma z wiekiem opadają i zakres poziomu najgłośniejszego się zwęża

Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam bo kiedyś bylem na teście parę razy

w zamkniętym pomieszczeniu zakładają słuchawki aby odizolować od otoczenia i puszczają sygnał bardzo cicho, wtedy zakresy spadkowe są niesłyszalne, dopiero jakby pogłośnili to bys je usłyszał

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, raveland napisał:

Dlatego też zrobiłem odsłuch na różnych sprzętach, w różnych pomieszczeniach.

Czytałem, i wynik był taki, że

W dniu 26.03.2021 o 00:56, raveland napisał:

tutaj musiałem dać z 3/4 mocy.

Nie wiem jak zmierzyłeś, że 3/4 mocy, ale po podkręceniu gałki prędzej uszłyszysz sieciowy brum jak 8hHz których głośnik właściwie już nie odtwarza. Może obudowa jest nastrojona na harmoniczną tych 8Hz, może f rezonansowa głośnika jest pochodną, i już masz artefakty pozwalające na usłyszenie rzekomych 8Hz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.03.2021 o 00:56, raveland napisał:

Do odsłuchu użyłem tego generatora:
https://www.szynalski.com/tone-generator/

Jak Wy używacie tego programu? Głośność na 100%? Jak to możliwe, że słyszę 15 HZ, i to wyraźnie, na badziewnych głośnikach Altec Lansing MX5020, podłączonych pod integrę laptopa Huawei MateBook D14? Czy coś robię źle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Adi777 napisał:

Jak Wy używacie tego programu? Głośność na 100%? Jak to możliwe, że słyszę 15 HZ, i to wyraźnie, na badziewnych głośnikach Altec Lansing MX5020, podłączonych pod integrę laptopa Huawei MateBook D14? Czy coś robię źle?

Po prostu niedoceniasz swojego systemu, a jak przekonałeś się ma potencjał 😜

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Adi777 napisał:

Jasne, ale ja się serio pytałem?

a ja serio odpowiedziałem 🙂

a drugie serio, nie mam pojęcia dlaczego masz takie zakresy, jeżeli fizykalne parametry sprzętu nie przenoszą tych częstotliwości, które słyszysz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Zbi_Rek napisał:

a drugie serio, nie mam pojęcia dlaczego masz takie zakresy, jeżeli fizykalne parametry sprzętu nie przenoszą tych częstotliwości, które słyszysz

Też nie wiem, o co kaman...

Zresztą, ten test jest raczej bez sensu, bo najpierw trzeba byłoby ustawić odpowiednią głośność w tym programie, później na głośnikach, i w głośności głównej systemu. Do tego odpowiednio dobrać odległość od głośników.

Edytowane przez Adi777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Adi777 napisał:

Też nie wiem, o co kaman...

wcześniej januss73 napisał odpowiadając komuś, kto słyszał 8Hz "Obstawiam, że to co słyszysz to jakaś harmoniczna tych 8Hz..."

poza tym, taki pomiar powinien być przeprowadzony w kategoryzowanych warunkach, z częstotliwościami podanymi o określonej dynamice sygnału, itp

należy pamiętać, ze każdy ma osobniczo różny poziom szumów własnych, co szczególnie wpływa na percepcję w zakresie wyższych częstotliwości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słychać harmoniczne tych 8Hz oraz różne rzeczy wzbudzane typu świst w bassreflexie. Ani 8Hz nie słychać ani sprzęt tego nie odtwarza. To znaczy jak wpompujemy 2kW w duży sub, to 8Hz będzie, ale z ogromną przewagą słyszalnych harmonicznych. 

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, przemak napisał:

Słychać harmoniczne tych 8Hz oraz różne rzeczy wzbudzane typu świst w bassreflexie. Ani 8Hz nie słychać ani sprzęt tego nie odtwarza. To znaczy jak wpompujemy 2kW w duży sub, to 8Hz będzie, ale z ogromną przewagą słyszalnych harmonicznych. 

kultowy laptop ( znany z wątku "drugi plan" ) z demobilu Strefy 51 odtwarza nie tylko 8Hz ale i inne nieznane jeszcze współczesnej fizyce zjawiska 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, przemak napisał:

Słychać harmoniczne tych 8Hz oraz różne rzeczy wzbudzane typu świst w bassreflexie. Ani 8Hz nie słychać ani sprzęt tego nie odtwarza. To znaczy jak wpompujemy 2kW w duży sub, to 8Hz będzie, ale z ogromną przewagą słyszalnych harmonicznych. 

Czyli to, co udało mi się usłyszeć, to już nie był bas, tylko jakieś inne dźwięki, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, przemak napisał:

Niestety tak. 

Jeśli miałbym o wiele lepszy sprzęt audio, plus totalna cisza otoczenia, byłaby szansa realnie usłyszeć takie wartości? Jak myślisz?

Wczoraj powtórzyłem ten test, ale daleko było do ciszy otoczenia, i "usłyszałem" jeszcze niższe częstotliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, .:Gerard:. napisał:

Ja na słuchawkach (test z linka pierwszego postu) słyszę od dechy do dechy, ale to nie o to chyba chodzi tylko jaki zakres słyszysz na utrzymanym poziomie głośności SPL przy malej tolerancji, z wiekiem

cytuje:

tzn ze skraje pasma z wiekiem opadają i zakres poziomu najgłośniejszego się zwęża

Wiadomo że przy normalnym poziomie wzmocnienia przy jakim słucha się muzyki nie usłyszał bym tego.

 

10 godzin temu, januss73 napisał:

Czytałem, i wynik był taki, że

Nie wiem jak zmierzyłeś, że 3/4 mocy, ale po podkręceniu gałki prędzej uszłyszysz sieciowy brum jak 8hHz których głośnik właściwie już nie odtwarza. Może obudowa jest nastrojona na harmoniczną tych 8Hz, może f rezonansowa głośnika jest pochodną, i już masz artefakty pozwalające na usłyszenie rzekomych 8Hz.

Nie zmierzyłem mocy, dlatego też napisałem "z 3/4 mocy", skąd wiem? Z diodek które zapalają się przy wzmocnieniu sygnału ale jeszcze przed clipem, wg pomiarów mocy końcówki clip zapala się przy około 2kW. Czemu sądzisz że przetwornik 8Hz nie odtwarza? Skoro jest ruch membrany z szybkością 8Hz tzn że dźwięk powstaje, dźwięk to nic innego jak fala spowodowana przez inne ciało w tym wypadku przez przetwornik. 
Problemem jest to że obudowy obu subów musiały by być wystrojone podobnie tak samo jak same przetworniki musiały by mieć identyczne parametry, niestety raczej to odpada, obudowy kompletnie inne tak samo jak przetworniki, końcówki ich zasilające i pomieszczenia.

 

6 godzin temu, przemak napisał:

Słychać harmoniczne tych 8Hz oraz różne rzeczy wzbudzane typu świst w bassreflexie. Ani 8Hz nie słychać ani sprzęt tego nie odtwarza. To znaczy jak wpompujemy 2kW w duży sub, to 8Hz będzie, ale z ogromną przewagą słyszalnych harmonicznych. 

Ale czemu sprzęt tego nie odtwarza skoro wszystkie dane wskazują że odtwarza, końcówki odtwarzają, suby też. Mniejszy sub przy pełnej mocy, 8Hz odtwarza z głośnością 68dB(większy być może nawet blisko 80dB ale nie chce mi się wprowadzać ponownie danych do symulatora żeby sprawdzić)  czyli jest to jeszcze standardowa głośność przy jakiej większość z nas słucha muzyki. Bassreflexy stroję aby przy max mocy przepływ powietrza wynosił 17ms aby uniknąć niechcianych dźwięków i to się sprawdza co nie znaczy żaden dźwięk tam nie powstaje(wszakże jest ruch powietrza) ale na pewno nie świsty, gwizdy czy pierdy itp
Gdybym miał jeden sprzęt to ok może się mylę ale na 2 różnych sprzętach słyszę od 8Hz i szukam sensownego wytłumaczenia. Dwa różne sprzęty i występuję takie same zniekształcenia ? 

 

30 minut temu, Adi777 napisał:

Jeśli miałbym o wiele lepszy sprzęt audio, plus totalna cisza otoczenia, byłaby szansa realnie usłyszeć takie wartości? Jak myślisz?

Wczoraj powtórzyłem ten test, ale daleko było do ciszy otoczenia, i "usłyszałem" jeszcze niższe częstotliwości.

Myślę że to co słyszysz to hałas pracującego zawieszenia (zakładając że wzmacniacz ma moc aby wysterować te głośniki), ja żeby to usłyszeć wpompowuje setki watów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, raveland napisał:

Ale czemu sprzęt tego nie odtwarza skoro wszystkie dane wskazują że odtwarza

Jasne. Tylko z jakimi zniekształceniami? Bardzo optymistycznie 3% (bardzo optymistycznie) daje z tych 80dB SPL 50dB już słyszalnej trzeciej harmonicznej. Zniekształcenia głośników w dole przy dużych mocach są ogromne. 

7 godzin temu, Adi777 napisał:

byłaby szansa realnie usłyszeć takie wartości? Jak myślisz?

Uważam, że nie. Poczuć tak, usłyszeć 8Hz nie. 

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, jak w nawie kościoła muzyka organowa z pedału; wiesz, że jest, ale tylko

w przeponie lub czasem w stopach, ale do uszu to nie dociera.

Coś jak przejeżdżający za wzgórzem pociąg towarowy - to już infradźwięki - odczuwamy, ale ich

nie słyszymy.

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przemek trzeba też wziąć pod uwagę że w dolnych rejestrach nasz słuch jest mniej wyczulony na zniekształcenia jak w górnych dlatego w górnych możesz słyszeć już np 1% a na dole np dopiero 10%.

Z drugiej strony nigdzie nie napisałem że słyszę to głośno, słyszę wyraźne ale bardzo bardzo cicho, obstawiam że to co słyszę to pomiędzy 22-24dB ( porównując to do podobnego natężenia dźwięku który wychwytuje telefon).

Dlatego jak odpowiedzieć na pytanie czemu słyszę od 8Hz na różnych systemach? Gdybym słyszał inne częstotliwości to wiadomo że to jakieś zniekształcenia ale ja słyszę podobnie, nie daje mi to spokoju.
Wiecie może gdzie dostać próbki różnych częstotliwości poniżej 20Hz, chciałbym jeszcze na innych próbkach sprawdzić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpalilem ten test na laptopie sluzbowym 😄 Laptop nie schodzi ponizej 200hz i nie wchodzi powyzej 15khz. 

Thiel CS2.4 - Wireworld Luna 8 - Hegel H300 - Tara Labs Apollo 2 - Marantz UD7007, Audioquest Big Sur - Topping D90 MQA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, raveland napisał:

przemek trzeba też wziąć pod uwagę że w dolnych rejestrach nasz słuch jest mniej wyczulony na zniekształcenia jak w górnych dlatego w górnych możesz słyszeć już np 1% a na dole np dopiero 10%.

Z drugiej strony nigdzie nie napisałem że słyszę to głośno, słyszę wyraźne ale bardzo bardzo cicho, obstawiam że to co słyszę to pomiędzy 22-24dB ( porównując to do podobnego natężenia dźwięku który wychwytuje telefon).

Dlatego jak odpowiedzieć na pytanie czemu słyszę od 8Hz na różnych systemach? Gdybym słyszał inne częstotliwości to wiadomo że to jakieś zniekształcenia ale ja słyszę podobnie, nie daje mi to spokoju.
Wiecie może gdzie dostać próbki różnych częstotliwości poniżej 20Hz, chciałbym jeszcze na innych próbkach sprawdzić.

 

REW ma generator, można sobie wybrać co się chce. Nie ma szans, żeby usłyszeć 8Hz, a jeszcze bardziej nie ma szans, żeby odróżnić oktawę w tak niskim rejestrze. Nawet najlepsze (bo niemieckie) algorytmy detekcji częstotliwości wariują na pojedynczym dźwięku fortepianu, człowiek ma mechanizm uzupełniania podstawowej częstotliwości z harmonicznych itp. Pełno nawet na forum bełkotu, jakoby fortepian "schodził" do 27Hz, gitara basowa bez 40Hz była wykastrowana a stopa perkusji miała jakieś istotne składowe subsoniczne. Przy bardzo dużych poziomach ciśnienia zniekształcenia nie tylko głośnika ale też w uchu zaczynają być ogromne (nie duże tylko ogromne) i wtedy to słuch generuje nam te harmoniczne. Zbadane to jest i człowiek nie słyszy 8Hz. Można się łudzić i oszukiwać, albo wierzyć, że się jest wyjątkiem. Jest możliwość, że jesteś tym wyjątkiem, ale nie sądzę. Usłyszeć niski dźwięk z poziomem 24dB spl to można w komorze bezechowej, w normalnych warunkach to raczej nie bardzo. 

Przede wszystkim do stwierdzeń słychać czy nie potrzebny byłby sprawdzony sygnał bez zniekształceń. 

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.03.2021 o 12:56, przemak napisał:

REW ma generator, można sobie wybrać co się chce. Nie ma szans, żeby usłyszeć 8Hz, a jeszcze bardziej nie ma szans, żeby odróżnić oktawę w tak niskim rejestrze. Nawet najlepsze (bo niemieckie) algorytmy detekcji częstotliwości wariują na pojedynczym dźwięku fortepianu, człowiek ma mechanizm uzupełniania podstawowej częstotliwości z harmonicznych itp. Pełno nawet na forum bełkotu, jakoby fortepian "schodził" do 27Hz, gitara basowa bez 40Hz była wykastrowana a stopa perkusji miała jakieś istotne składowe subsoniczne. Przy bardzo dużych poziomach ciśnienia zniekształcenia nie tylko głośnika ale też w uchu zaczynają być ogromne (nie duże tylko ogromne) i wtedy to słuch generuje nam te harmoniczne. Zbadane to jest i człowiek nie słyszy 8Hz. Można się łudzić i oszukiwać, albo wierzyć, że się jest wyjątkiem. Jest możliwość, że jesteś tym wyjątkiem, ale nie sądzę. Usłyszeć niski dźwięk z poziomem 24dB spl to można w komorze bezechowej, w normalnych warunkach to raczej nie bardzo. 

Przede wszystkim do stwierdzeń słychać czy nie potrzebny byłby sprawdzony sygnał bez zniekształceń. 

Generator mam, chodzi mi żeby mieć dobrą próbkę niskich częstotliwości, mam jeszcze w samochodzie suba 18" i wzmaka 6kW rms, chciałbym też tam sprawdzić. Boję się tylko że całe auto będzie trzeszczało i nic nie usłyszę.

Ewentualnie jakim programem nagrać bezstratnie dźwięk w windowsie? kiedyś win 98 miał rejestrator, teraz win 10 taki kombajn i nie ma czym nagrać...
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, raveland napisał:

Generator mam, chodzi mi żeby mieć dobrą próbkę niskich częstotliwości, mam jeszcze w samochodzie suba 18" i wzmaka 6kW rms, chciałbym też tam sprawdzić. Boję się tylko że całe auto będzie trzeszczało i nic nie usłyszę.

Ewentualnie jakim programem nagrać bezstratnie dźwięk w windowsie? kiedyś win 98 miał rejestrator, teraz win 10 taki kombajn i nie ma czym nagrać...
 

REW umie to zapisać do pliku przecież. 

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, raveland napisał:

win 10 taki kombajn i nie ma czym nagrać...
 

Zawsze masz darmowe Audacity.

W dniu 30.03.2021 o 12:56, przemak napisał:

człowiek ma mechanizm uzupełniania podstawowej częstotliwości z harmonicznych itp

Ma i jest to wykorzystywane. Opatentował to Philips w latach 90tych, do boomboksów. Zamiast podstawy basowej, do sygnału muzycznego dodawano wzmocnione harmoniczne i słuchacz "dopowiadał sobie" niski bas. Nie było to całkiem naturalne, ale skuteczne w sprzęcie przenośnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
W dniu 26.03.2021 o 00:56, raveland napisał:

Witam
Panowie, ostatnio bawiłem się trochę subem, sprawdzałem między innymi strojenie itp ale przy okazji sprawdziłem jak nisko słyszę. W sumie tyle lat nie sprawdzałem i nagle mnie coś natchnęło. 
Co się okazało, wyszło że już słyszę 8Hz, sam w to nie wierzę. Da się to jakoś wytłumaczyć?
Odsłuch przeprowadziłem na własnoręcznie zbudowanym subie  na przetwornikach STX W27 w ilośći 2szt i zasilanym Fidek F10a w mostku, wg danych 1800RMS, pasmo 10-49 000 Hz (+/-1 dB).
Do odsłuchu użyłem tego generatora:
https://www.szynalski.com/tone-generator/
Jako że nie dawało mi to spokoju i nie wierzyłem, a także chciałem sprawdzić czy to nie pomieszczenie robi mi psikusa, przeniosłem suba do innego pokoju i ponowiłem test. Wynik, nadal słyszę od 8Hz.
Aby sprawdzić czy to nie wzmacniacz\sub wprowadza jakieś zniekształcenia ponowiłem odsłuch na drugim subie jaki posiadam w całkowicie innym pomieszczeniu. Sub zbudowany na 8x 12 STX, zasilany T.Amp2400, wg. danych 2400RMS,pasmo 20 Hz … 20 kHz (+ 0.1 …– 3 dB, 1 W, 8 Ω). Wynik pomiaru, nadal słyszę dokładnie od 8Hz, tyle że tutaj musiałem dać z 3/4 mocy.
Wcześniej miałem suba yamaha sw515 i również przeprowadzałem test i nie słyszałem na nim nawet 20Hz.
Sam nie wiem co o tym myśleć. 
Charakterystykę pomieszczenia odrzucam bo sprawdzałem w 3 różnych i w każdym słyszę dokładnie od 8Hz. Sprawdzałem również na 2 różnych wzmacniaczach i subwooferach więc budowę wzmacniaczy, skrzyń jak również samych przetworników także odrzucam.
Jakieś pomysły?

PS. Jakieś 3-4 tyg. temu, na jednej grupie z na facebooku pisała jedna osoba która twierdziła że w młodości słyszała do 40000Hz, niestety pisała o tym nie jako zalecie ale jako poważnej dysfunkcji życiowej, zastanawiam się czy ja nie mam podobnie tylko w drugą stronę ale bez dysfunkcji.

Słyszysz po prostu którąś  harmoniczną.Wpisz w google " alikwoty " czyli harmoniczne i dowiesz się jak idą w kolejności: oktawa kwinta kwart terca duża....itd

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 26.03.2021 o 00:56, raveland napisał:

Witam
Panowie, ostatnio bawiłem się trochę subem, sprawdzałem między innymi strojenie itp ale przy okazji sprawdziłem jak nisko słyszę. W sumie tyle lat nie sprawdzałem i nagle mnie coś natchnęło. 
Co się okazało, wyszło że już słyszę 8Hz, sam w to nie wierzę. Da się to jakoś wytłumaczyć?
Odsłuch przeprowadziłem na własnoręcznie zbudowanym subie  na przetwornikach STX W27 w ilośći 2szt i zasilanym Fidek F10a w mostku, wg danych 1800RMS, pasmo 10-49 000 Hz (+/-1 dB).
Do odsłuchu użyłem tego generatora:
https://www.szynalski.com/tone-generator/
Jako że nie dawało mi to spokoju i nie wierzyłem, a także chciałem sprawdzić czy to nie pomieszczenie robi mi psikusa, przeniosłem suba do innego pokoju i ponowiłem test. Wynik, nadal słyszę od 8Hz.
Aby sprawdzić czy to nie wzmacniacz\sub wprowadza jakieś zniekształcenia ponowiłem odsłuch na drugim subie jaki posiadam w całkowicie innym pomieszczeniu. Sub zbudowany na 8x 12 STX, zasilany T.Amp2400, wg. danych 2400RMS,pasmo 20 Hz … 20 kHz (+ 0.1 …– 3 dB, 1 W, 8 Ω). Wynik pomiaru, nadal słyszę dokładnie od 8Hz, tyle że tutaj musiałem dać z 3/4 mocy.
Wcześniej miałem suba yamaha sw515 i również przeprowadzałem test i nie słyszałem na nim nawet 20Hz.
Sam nie wiem co o tym myśleć. 
Charakterystykę pomieszczenia odrzucam bo sprawdzałem w 3 różnych i w każdym słyszę dokładnie od 8Hz. Sprawdzałem również na 2 różnych wzmacniaczach i subwooferach więc budowę wzmacniaczy, skrzyń jak również samych przetworników także odrzucam.
Jakieś pomysły?

PS. Jakieś 3-4 tyg. temu, na jednej grupie z na facebooku pisała jedna osoba która twierdziła że w młodości słyszała do 40000Hz, niestety pisała o tym nie jako zalecie ale jako poważnej dysfunkcji życiowej, zastanawiam się czy ja nie mam podobnie tylko w drugą stronę ale bez dysfunkcji.

Raczej niemożliwym jest aby człowiek słyszał od 8Hz. Jeśli by tak było to nie mógłbyś normalnie funkcjonować, zwykle trzaśnięcie drzwiami lub wiatr odprowadzałby Cię do zawrotu głowy. Kiedyś robiłem testy na kolumnach własnej roboty. Wydawało mi się, ze słyszę już od 5Hz. Po bardziej wnikliwej analizie okazało się, ze to „szuranie” zawieszenia głośnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 13

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.