Skocz do zawartości
IGNORED

MQA to oszustwo ?


Elberoth
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

28 minut temu, dzarro napisał:

Każdy DAP za 1,5-2 tys zje takiego smartfona na śniadanie. Pomijam już nawet wydajność wzmacniacza i inne takie.

To nie oznacza, że ze smartfona nie można fajnie słuchać muzyki - ale na pewno nie ma wtedy znaczenia czy to MQA czy zwykły FLAC. Nawet na dobrym DAPie/DACu ma to marginalne znaczenie.

Ale nie mieszaj kategorii, pisaliśmy o smartfonach

I nie każdy...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Zbi_Rek napisał:

Bo w odróżnienieniu do Ciebie, ktoś ma sprzęt pozwalający słyszeć różnicę ?

Skup się misiu zamiast pyskować, bo mowa była o możliwości odtworzania hires w komórce.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się z MQA zaświeciła lampka, jak nie miałem pewnego razu prądu w domu i chciałem posłuchać muzyki na słuchawkach podłączonych do Dragonfly Red i telefonu. Na internecie mobilnym jakość CD wczytywało około 10-15 sekund, MQA kilka sekund - oczwiście żadne utwory nie były wcześniej pobrane 😉 Mam wrażenie, że wersje MQA podbijają trochę wszystkie pasma, dlatego może się wydawać, że MQA brzmi "lepiej" od jakości CD. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Funnykris napisał:

Jestem w tym momencie zwolennikiem dania ludziom wyboru. Publikowania albumu w wersji MQA i FLAC 44.1/16. Tidal umożliwia taką operację.

No właśnie Tidal robi coś innego. Znikają albumy Flac, a na ich miejsce pojawiają się MQA. To nie jest dawanie klientom wyboru, lecz tworzenie monopolu. Dlatego zmieniłem serwis na Deezer.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli oszczędzasz na coś przez pięć lat, to znaczy, że Cię na to nie stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, g88 napisał:

Na internecie mobilnym jakość CD wczytywało około 10-15 sekund, MQA kilka sekund...

Do słuchania na pchełkach BT ze smartfonu oszczędność danych ma jakiś sens, w stacjonarnym hifi żadnego. Tylko na co komu do pchełek BT i smartfonu hi-res i to udawany? Nie wiem. Od tego jest mp3, flac i... coś tam jeszcze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, szymon1977 napisał:

Skup się misiu zamiast pyskować, bo mowa była o możliwości odtworzania hires w komórce.

 

pantofelku wyspowy, zobacz co napisałem w #781 ( akurat ten nad twoim piardem ) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Franz-007 napisał:

No właśnie Tidal robi coś innego. Znikają albumy Flac, a na ich miejsce pojawiają się MQA. To nie jest dawanie klientom wyboru, lecz tworzenie monopolu. Dlatego zmieniłem serwis na Deezer.

Nieprawda. Możesz wrzucić album dwa razy. Nikt Ci tego nie broni. Wtedy na TIDAL ten sam album będzie wyświetlany jako dwa osobne albumy. Jeden będzie miał "M" a drugi nie. Oczywiście wówczas jak włączysz wersję z M w jakości HiFi to dalej słuchasz nieodpakowanego MQA. Ale druga wersja jest "nieskażona".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Funnykris napisał:

Nieprawda. Możesz wrzucić album dwa razy. Nikt Ci tego nie broni. Wtedy na TIDAL ten sam album będzie wyświetlany jako dwa osobne albumy. Jeden będzie miał "M" a drugi nie. Oczywiście wówczas jak włączysz wersję z M w jakości HiFi to dalej słuchasz nieodpakowanego MQA. Ale druga wersja jest "nieskażona".

Ja mam inne doświadczenia sprzed roku. Moje ulubione albumy FLAC zaczęły znikać, a pojawiały się na ich miejsce wersje MQA. Nie pytaj mnie jakie, przez rok zdążyłem zapomnieć. Stąd decyzja o zmianie dostawcy usług. Nie trawię monopolistów - taka "schiza" po dawnym ustroju.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli oszczędzasz na coś przez pięć lat, to znaczy, że Cię na to nie stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Franz-007 napisał:

Ja mam inne doświadczenia sprzed roku. Moje ulubione albumy FLAC zaczęły znikać, a pojawiały się na ich miejsce wersje MQA. Nie pytaj mnie jakie, przez rok zdążyłem zapomnieć. Stąd decyzja o zmianie dostawcy usług. Nie trawię monopolistów - taka "schiza" po dawnym ustroju.

Decyzja wydawcy. Jeśli jest dostępny TYLKO album z dopiskiem M to zawsze będzie MQA. Tak przynajmniej twierdzi koleś z YT.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Funnykris napisał:

Decyzja wydawcy. Jeśli jest dostępny TYLKO album z dopiskiem M to zawsze będzie MQA. Tak przynajmniej twierdzi koleś z YT.

Dla mnie to decyzja emitenta czyli Tidal. Nie sądzę, żeby wydawca jakiegoś albumu nagle zażyczył sobie zdjęcie albumu w wersji FLAC i zastąpienie go plikami MQA. No chyba, że Tidal za takie podwójnie płaci... Co i tak finalnie prowadzi do monopolu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli oszczędzasz na coś przez pięć lat, to znaczy, że Cię na to nie stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Zbi_Rek napisał:

Bo w odróżnienieniu do Ciebie, ktoś ma sprzęt pozwalający słyszeć różnicę ?

Żeby tak było potrzeba spełnić szereg warunków:

1. Każdy element toru od DAC aż po wzmacniacz i kolumny/słuchawki musi mieć pasmo przenoszenia sięgające dźwięków znacznie powyżej 22050 Hz.

2. Nagrania muszą zawierać ultradźwięki (czyli powyżej 20000 Hz). Na tyle głośne żeby nie zagłuszały ich inne pasma. 

3. Być w stanie usłyszeć tak wysokie dźwięki.

O ile punkty 1 i 2 są teoretycznie do spełnienia to z pkt. 3 może być spory problem 🙂 

5 minut temu, Franz-007 napisał:

Dla mnie to decyzja emitenta czyli Tidal. Nie sądzę, żeby wydawca jakiegoś albumu nagle zażyczył sobie zdjęcie albumu w wersji FLAC i zastąpienie go plikami MQA. No chyba, że Tidal za takie podwójnie płaci... Co i tak finalnie prowadzi do monopolu.

Cały czas nie rozumiesz o czym ja piszę...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Funnykris napisał:

Cały czas nie rozumiesz o czym ja piszę...

Nie, to Ty nie rozumiesz. 

 

34 minuty temu, Franz-007 napisał:

Moje ulubione albumy FLAC zaczęły znikać, a pojawiały się na ich miejsce wersje MQA.

Był sobie FLAC jakiś czas, a potem zniknął i został MQA. Bo to, że są te same albumy w dwóch wersjach FLAC i MQA to ja wiem. Tylko, że nie wszystkie - przynajmniej z muzyki, której ja słucham.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Franz-007

Jeżeli oszczędzasz na coś przez pięć lat, to znaczy, że Cię na to nie stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Franz-007 napisał:

Był sobie FLAC jakiś czas, a potem zniknął i został MQA. Bo to, że są te same albumy w dwóch wersjach FLAC i MQA to ja wiem. Tylko, że nie wszystkie - przynajmniej z muzyki, której ja słucham.

Zgadza się, wygląda że to co zostaje potem jako hifi jest faktycznie kodowane mkuła

a najgorsze że tidal z mconnect faktycznie brzmi nieźle (jak jest dobry flac)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, Funnykris napisał:

Żeby tak było potrzeba spełnić szereg warunków:

1. Każdy element toru od DAC aż po wzmacniacz i kolumny/słuchawki musi mieć pasmo przenoszenia sięgające dźwięków znacznie powyżej 22050 Hz.

2. Nagrania muszą zawierać ultradźwięki (czyli powyżej 20000 Hz). Na tyle głośne żeby nie zagłuszały ich inne pasma. 

3. Być w stanie usłyszeć tak wysokie dźwięki.

O ile punkty 1 i 2 są teoretycznie do spełnienia to z pkt. 3 może być spory problem 🙂 

Dokładnie 😇

Zakres powyżej 16-17kHz jest dostępny dla nielicznych

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gesty format gra lepiej i najbardziej słychać to na średnich tonach.

Nie chodzi o żadne ultradźwięki tylko bardziej szczegółowe i wierne przetworzenie niuansów dźwięku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
3 godziny temu, Franz-007 napisał:

Dla mnie to decyzja emitenta czyli Tidal. Nie sądzę, żeby wydawca jakiegoś albumu nagle zażyczył sobie zdjęcie albumu w wersji FLAC i zastąpienie go plikami MQA. No chyba, że Tidal za takie podwójnie płaci... Co i tak finalnie prowadzi do monopolu.

Podejrzewam, że masz rację. 

Też zauważyłem, że utwory, które były dostępne we Flac lub Flac i MQA, nagle zaczęły być dostępne wyłącznie w MQA. Sądzę (nie wiem na pewno), iż jest to zabieg, który ma oszczędzać łącza. W każdym razie obecnie testuję HI RES-y na Apple Music.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Marcinus napisał:

HI RES-y na Apple Music.

na jakim zestawie audio to robisz? co jest zrodel i jak jest wpięte?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
6 minut temu, LOBO_M napisał:

na jakim zestawie audio to robisz? co jest zrodel i jak jest wpięte?

Z MacBook do DAC po USB-B. Jeśli chodzi o dźwięk to jest nieźle. Problem w tym, że sama appka jest dość uboga i do tego czasem ma spore zawiechy przy przełączaniu między zakładkami. Plusem jest to, że można posłuchać rocka lat 70' nawet w jakości 24/192

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam iphony i ipady, ale ciezko chyba z USB-A na lightning zrobic, druga sprawa czy puszczajac np. jak u Ciebie z Maca, mozna sterowac z iphona tak jak to jest np w spotify?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
1 minutę temu, LOBO_M napisał:

mam iphony i ipady, ale ciezko chyba z USB-A na lightning zrobic, druga sprawa czy puszczajac np. jak u Ciebie z Maca, mozna sterowac z iphona tak jak to jest np w spotify?

Niestety nie można. Głównie dlatego długo się trzymałem Tidal, bo jako jedyny legalnie można go używać z Audirvaną.

Jeśli chodzi o przejściówki z Lighting na USB-B, to również myślałem, ze to niemożliwe, jednak jeden z kolegów na forum uświadomił, ze to działa bardzo dobrze. Niestety osobiście nie próbowałem.

Jeśli chodzi Tobie o połączenie AM z DAC, to niekoniecznie jest do tego potrzebny sprzęt z "ogryzkiem" z Windowsem również powinno działać. Poza tym, chyba nie byłem jakimś wybrańcem, ze jakiś miesiąc temu dostałem konto testowe na 3 miesiące. A jeśli chodzi o regularną płatność, to myślę, że 20zł, nie jest jakąś zawrotną kwotą, której nie można poświęcić dla ewentualnych testów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam wykupione rodzinne Arcade wiec w nim mam od razu apple music, wiec to nie problem. USB-B działa, ale ja mam w dac USB -A, nie ma opcji grania jako zrodlo laptopem, bo zaden w domu do tego nie moze byc uzywany z kilku powodow, dwa zrodlo musi byc na stale kolo DAC i nie moze byc ogromne. 

wiec na razie zostane z tidal i RPi, poczekam na lepsze czasy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach





Jeśli chodzi Tobie o połączenie AM z DAC, to niekoniecznie jest do tego potrzebny sprzęt z "ogryzkiem" z Windowsem również powinno działać. Poza tym, chyba nie byłem jakimś wybrańcem, ze jakiś miesiąc temu dostałem konto testowe na 3 miesiące. A jeśli chodzi o regularną płatność, to myślę, że 20zł, nie jest jakąś zawrotną kwotą, której nie można poświęcić dla ewentualnych testów.


Obawiam się, że Win nie jest opcją dla AM. Można to grać tylko przez iTunes w jakości do 256 kbs. Sam AM fajny - słucham z DAPa na Antku albo przez BT. Na Antku chodzi dobrze - można ewentualnie próbować bawić się w jakieś USB tą drogą. Sprawdzałeś może jak to gra przez AirPlay 2?
Alternatywą może być Amazon - też 3 miechy za darmo, potem 4 euro. Tylko biblioteki nie ma jak przenieść. Jest apka na Win - choć u mnie BT z DAPa gra lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
1 minutę temu, LOBO_M napisał:

a mam wykupione rodzinne Arcade

Pewnie wstyd się przyznać, ale nawet nie wiem, co to jest... 🙂 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Marcinus napisał:

Pewnie wstyd się przyznać, ale nawet nie wiem, co to jest... 🙂 

zaden wstyd, mnie dzieci uswiadomily, Arcade game, jest to pakiet gier a przy okazji mam apple music i apple tv

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
6 minut temu, dzarro napisał:

Sprawdzałeś może jak to gra przez AirPlay 2

Niestety, nie mam takich urządzeń. Co prawda mam w sypialni głośniczki Sonosa, ale pierwszej generacji, które nie mają AirPlay. Za to mają bezpośrednie granie z AM i jest OK. Oczywiście jak na taki sprzęt, który reprezentują.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Niestety, nie mam takich urządzeń. Co prawda mam w sypialni głośniczki Sonosa, ale pierwszej generacji, które nie mają AirPlay. Za to mają bezpośrednie granie z AM i jest OK. Oczywiście jak na taki sprzęt, który reprezentują.
Niedługo bedę zmieniał sprzęt i tak chodzi mi po głowie ten AirPlay 2 - puszcza do 24/48, za grosze można kupić iPoda Touch jako nadajnik. Przewagą nad Chromecast jest gapless. Na inną integrację AM z systemami audio raczej nie ma co liczyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
2 minuty temu, dzarro napisał:
10 minut temu, Marcinus napisał:
Niestety, nie mam takich urządzeń. Co prawda mam w sypialni głośniczki Sonosa, ale pierwszej generacji, które nie mają AirPlay. Za to mają bezpośrednie granie z AM i jest OK. Oczywiście jak na taki sprzęt, który reprezentują.

Niedługo bedę zmieniał sprzęt i tak chodzi mi po głowie ten AirPlay 2 - puszcza do 24/48, za grosze można kupić iPoda Touch jako nadajnik. Przewagą nad Chromecast jest gapless. Na inną integrację AM z systemami audio raczej nie ma co liczyć.

Trudno mi się na ten temat wypowiadać, bo ja tak na poważnie, słucham CD i winyli. Tych "informatycznych" cudów słucham głównie w tle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, LOBO_M napisał:

ja mam wykupione rodzinne Arcade wiec w nim mam od razu apple music, wiec to nie problem. USB-B działa, ale ja mam w dac USB -A, nie ma opcji grania jako zrodlo laptopem, bo zaden w domu do tego nie moze byc uzywany z kilku powodow, dwa zrodlo musi byc na stale kolo DAC i nie moze byc ogromne. 

wiec na razie zostane z tidal i RPi, poczekam na lepsze czasy

Ten Arcade to dobra opcja, korzystam też z pakietu rodzinnego w miejsce droższego Tidala, a w bonusie Apple TV, a tam kilka fajnych darmowych filmów/seriali (bo sporo rzeczy jest niestety ekstra płatnych) np. polecam Teda Lasso.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez audiofan01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
9 minut temu, audiofan01 napisał:

a w bonusie Apple TV, a tam kilka fajnych darmowych filmów/seriali

Jak, to człowiek całe życie się uczy 🙂 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Marcinus napisał:

Też zauważyłem, że utwory, które były dostępne we Flac lub Flac i MQA, nagle zaczęły być dostępne wyłącznie w MQA. Sądzę (nie wiem na pewno), iż jest to zabieg, który ma oszczędzać łącza. W każdym razie obecnie testuję HI RES-y na Apple Music.

Czyli jak mam Album w MQA, ale mam ustawioną jakość CD w aplikacji, to dalej będzie MQA odtwarzany ? 
Na Dacu mi się 16bit/44KHz wyświetla (a ma on pełne dekodowanie MQA). Słycham na Rasbery + Volumio

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.