Skocz do zawartości
IGNORED

DAC + Malina (Spotify, Tidal) czy CD


rayjk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

15 hours ago, Grzech76 said:

Mam najprostszą aplikacje maliny z allo boss i kompakt dcd 1500ae gra lepiej. To nie wzrok czy inne czary mary. Zakres dynamiki jest lepszy w cd i to słychać.

Nieśmiało spytam, co rozumiesz przez zakres dynamiki?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z maliny dźwięk jest bardziej spłaszczony, coś jakby skraje pasm były przycięte. Niskie nie schodzą tak nisko a wysokie nie są tak perliste.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki sens ma rozpatrywanie tytułowego zagadnienia w przypadku różnych przetworników?

Co innego siedzi w Boss a co innego w CD.

Aby porównywać trzeba przepuścić sygnały cyfrowe z maliny i CD przez ten sam DAC.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Grzech76 napisał:

Z maliny dźwięk jest bardziej spłaszczony, coś jakby skraje pasm były przycięte. Niskie nie schodzą tak nisko a wysokie nie są tak perliste.

Doskonale to ująłeś, tak samo to odbieram jak porównuję zwykłą malinę do jej lepszych wersji,
im bogatsze i bardziej różnorodne wybrzmienia na górze i im bardziej organiczne niskie tym lepiej, a zwykła malina niestety daje tylko zgrubny zarys wszystkiego

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Froju
Ale wtedy porównujemy co jest lepszym transportem, a założyciel wątku pyta czy zestaw, który posiada może konkurować z cd do zadanego pułapu cenowego.
Odpowiedź na pytanie autora może być taka, żeby sobie testował i sam ocenił. Można również przedstawić własne zdanie na temat różnic malina vs cd, co może dać ogląd jak różne zestawy pi wypadają względem różnych cd.
Dyskusja moim zdaniem zawsze jest wskazana, nawet jak lekko zboczy z tematu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, Grzech76 napisał:

założyciel wątku pyta czy zestaw, który posiada może konkurować z cd do zadanego pułapu cenowego

Masz rację, o to pyta.
Wiec moim zdaniem niewiadomą jest czy kupi do 4000 używany CD lepszy sonicznie od posiadanego Hegla.
Mieszanie do tego maliny czy Tidala jest nadmiarowe:-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Froju napisał:

Wiec moim zdaniem niewiadomą jest czy kupi do 4000 używany CD lepszy sonicznie od posiadanego Hegla.
Mieszanie do tego maliny czy Tidala jest nadmiarowe:-)

Nie zgodzę się, nie jest nadmiarowe.

Odpowiednikiem tylko jednego klocka jakim jest player CD jest w systemie plikowym cały szereg ustrojstw takich jak:

- DAC

- kabel spdif lub usb

- transport/plików / streamer

- kabel ethernet

- router

- Serwer plików lub/i serwis stremingowy Tidal/Qobuz itp

- do tego całe stado zasilaczy biorących w tym udział

- rozmieszczenie tych komponentów względem siebie ich bliskość ma również znaczenie, ale to już wyższa szkoła jazdy 😄 


i to wszystko ma znaczenie, jeśli porównujemy tor plikowy do playera CD

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, m4tech napisał:

...

- kabel spdif lub usb

- transport/plików / streamer

- kabel ethernet

- router

- Serwer plików (...)

- do tego całe stado zasilaczy biorących w tym udział

Moim zdaniem żadna z tych rzeczy, jeżeli jest sprawna technicznie, nie ma wpływu na scenę, barwę, spłaszczenie, cyfrowy nalot itp.

Mamy diametralnie odmienne doświadczenia w PC Audio.
Raczej się ze sobą nie zgodzimy.
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Froju napisał:

Mamy diametralnie odmienne doświadczenia w PC Audio.

Pełna zgoda, a nawet więcej, ja nie mam żadnych doświadczeń w PC Audio,
....ale mam sporo w Hifi 🙂  a tu poprzeczki w graniu z plików wyżej powinno się stawiać.

Dla mnie wystarczy, że ktoś napisze, że na przykład wszystkie kable USB "grają" tak samo i już wiem wszystko o oczekiwaniach takiego Jegomościa, nie będę też dyskutował i udowadniał.

Nie ma sensu ponieważ, każdy ma inne oczekiwania i ma do tego absolutne prawo, .... i to jest puenta. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, m4tech napisał:

ja nie mam żadnych doświadczeń w PC Audio,
....ale mam sporo w Hifi 🙂

Właśnie, że masz doświadczenie w PC Audio.
Zasady które tam obowiązują nie ulegają zmianie przykładowo dlatego, że komputer dostał ładniejszą obudowę, został ogołocony z funkcjonalności i postawiony w salonie na stosownej platformie.
Kable ethernet nie zaczynają działać inaczej bo się zawartość ramek zmieniła.

To wszystko to jest tylko PC Audio.
Hi-fi zaczyna się na wyjściu z DAC.
Tak ja to widzę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.04.2021 o 12:58, rayjk napisał:

Zestaw DAC (Hegel HD20) + Raspbbery Pi z DigiOne i jako źródło Tidal/Spotify. Czy klasyczne CD ma jeszcze rację bytu przy tym zestawie? Czy używane CD, z półki cenowej do 10kPLN, które teraz można kupić za 3-4kPLN zagra lepiej niż Malina z DAC? Warto? Macie jakieś doświadczenia?

Najlepiej pożyczyć taki CD i sprawdzić. Tylko równie ważne są dobre płyty i źródła cyfrowe (IMHO pliki albo Qobuz). Jakiś czas temu porównywałem streamery z CD i okazało się, że właściwie mam jedną porządną płytę. W każdym razie CD został, ale zgrałem wszystkie płyty do plików.

Jak nie masz kolekcji płyt, to moim zdaniem lepiej zainwestować w źródło cyfrowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, rayjk napisał:

A duża jest różnica w jakości między DigiOne a wersją Signature? Ktoś miał może okazję posłuchać?

Różnica jest nie taka duża jakby wskazywała na to cena, (podobnie jak w całym audio).

To co wpływa na jakość brzmienia w takich transportach to:

- jakość zegarów (oba modele Allo mają wystarczająco dobre zegary, żeby nie było problemu z przeciętnym dac)

- jakość zasilania (tu Signature ma największą przewagę nad podstawowym modelem)

- jakość izolacji toru audio od danych, procesów itp (tu też mały  punkt dla Signature)

- jakość dostarczonych danych po ethernet, a także zerwanie pętli masy (oba pudełka nie wiele na tym polu robią)

Ogólnie Digione to poziom rozdzielczości Aries G1 a Digione Signature to poziom rozdzielczości sygnału Aries G2.1 mówimy o czystej rozdzielczości, innymi słowy dynamice.
Co do brzmienia to w obu przypadkach będzie decydować użyty zasilacz (jego jakość zasilania)
a także software i okablowanie spdif
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez m4tech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie akurat Tomanek nie przekonał, miałem go, a później Aliexpresowy LPS który był lepszy (w tej samej cenie)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez m4tech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.04.2021 o 11:58, rayjk napisał:

Zestaw DAC (Hegel HD20) + Raspbbery Pi z DigiOne i jako źródło Tidal/Spotify. Czy klasyczne CD ma jeszcze rację bytu przy tym zestawie?

Teoretycznie malina ma lepsze możliwości, a w ptaktyce streaming to często kompresja stratna i korekcja a'la loudneswar. Dlatego może być i tak, że cd za 100 zagra lepiej od wypasionej maliny. Ak kupując cd, które kosztowało 10000 - a 10000 to spora kwota jak na tak proste urządzenie elektroniczne dostaniesz coś, czego nigdy nie będziesz mieć w malinie: perfekcyjne fabryczne dopasowanie współpracujących elementów. Osobiście swoje CD ripuję, ale jak jesteś zainteresowany cd, to zapytaj kolegi @McGyver.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
On 4/26/2021 at 10:52 AM, m4tech said:

- kabel ethernet

- router

- Serwer plików

Z Twoich wypowiedzi wnioskuje, ze poswieciles duzo uwagi na zbudowanie optymalnego dla siebie systemu i podchodzisz trzezwo do sprawy. Mam w zwiazku z tym - z czysto zawodowego punktu widzenia - pytanie: czy jestes w stanie wyjasnic w jaki sposob (chodzi mi o mechanizm) ww elementy toru wplywaja na jakosc dzwieku, czy raczej zbudowales swoja ocene na podstawie podmiany elementow i pozniejszego odbioru?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Biedronek napisał:

Z Twoich wypowiedzi wnioskuje, ze poswieciles duzo uwagi na zbudowanie optymalnego dla siebie systemu i podchodzisz trzezwo do sprawy. Mam w zwiazku z tym - z czysto zawodowego punktu widzenia - pytanie: czy jestes w stanie wyjasnic w jaki sposob (chodzi mi o mechanizm) ww elementy toru wplywaja na jakosc dzwieku, czy raczej zbudowales swoja ocene na podstawie podmiany elementow i pozniejszego odbioru?

Z trzech ww. pozycji kabel ethernet (mowa konkretnie o kablu wchodzącym do Streamer/Endpoint) odgrywa największą rolę, w skrócie powinien chronić przed pętlą masy i jedocześnie przed zakłóceniami RFI/EMI, żaden miedziany kabel tego nie zapewnia, ponieważ jedno wyklucza drugie. Wprowadzenie światłowodu poprawia sytuację.

Router może mieć wpływ po miedzi, wprowadzając światłowód wpływ routera jest mniejszy, wystarczy, że zapewni integralność danych, z czym żaden nie powinien mieć problemów.

Serwer plików to samo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
On 5/1/2021 at 9:39 AM, m4tech said:

Z trzech ww. pozycji kabel ethernet (mowa konkretnie o kablu wchodzącym do Streamer/Endpoint) odgrywa największą rolę, w skrócie powinien chronić przed pętlą masy i jedocześnie przed zakłóceniami RFI/EMI

Nie do konca rozumiem o co chodzi z petla masy - ja uzywam nieekranowanej skretki, skad sie bierze petla?

Swiatlowod jest fajny, ale grzeje sie i kosztuje, a poza tym ciezko o proste urzadzenia z miejscem na wkladke sfp 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Klimkr napisał:

Chyba najbezpieczniej przesyłać przez WiFi - żadna pętla masy nie grozi 🙂

Wifi to najlepiej nie mieć w ogóle włączone w pomieszczeniu

33 minuty temu, Biedronek napisał:

Nie do konca rozumiem o co chodzi z petla masy - ja uzywam nieekranowanej skretki, skad sie bierze petla?

więc nie masz pętli , ale nie masz także ochrony przed EMI/RFI..

33 minuty temu, Biedronek napisał:

Swiatlowod jest fajny, ale grzeje sie i kosztuje, a poza tym ciezko o proste urzadzenia z miejscem na wkladke sfp 😉

Jak żyć...? 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.04.2021 o 15:07, m4tech napisał:

to drugie czyli kabel spdif w cd nie występuje, więc można rzec, jest idealnie w tym względzie,
dobry coaxial do tego "ideału" ma zadanie się zbliżyć

Absurd. Proponuję się zastanowić, a najlepiej otworzyć kilka odtwarzaczy CD i się na własne oczy przekonać w jaki sposób i czym strumień PCM jest przesyłany  z PCB głowicy odczytującej płytę CDA do płytki PCB zawierającej kość DAC w tymże CD. Ciekawe jakie będą wnioski...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.