Skocz do zawartości
IGNORED

Subwoofer stereo do pokoju 60m2


Bukaj

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, xajas napisał:

zobacz na swoj Waterfall, to zobaczysz jak sa wyciszone

A widzisz, wracamy do punktu wyjścia, ty ciągle z wykresami
takimi mikrofonami to my możemy sobie sprawdzać, na pewno nie to o czym ja pisze

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Bukaj napisał:

Chciałbym tylko dołożyć subwoofer i na tym zakończyć temat. 

Z tym będzie kłopot niestety. Sensowne "dołożenie subwoofera", jednego czy kilku, powinno wiązać się z tym, czego nie planujesz, czyli z odfiltrowaniem "satelit". W przeciwnym wypadku będziesz miał pokrywające się zakresy i grać to może jedynie przypadkiem - nawet, jeżeli postawisz posiadane zestawy na subach i stworzysz zestawy trójdrożne. Po drugie nadal ograniczeniem będzie głośność satelit, które nieodfiltrowane mogą być za ciche. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaczął od posłuchania jak grają głośniki bez suba w tym dużym pomieszczeniu bo tego chyba założyciel wątku jeszcze nie zrobił?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, przmor napisał:

Ja bym zaczął od posłuchania jak grają głośniki bez suba w tym dużym pomieszczeniu bo tego chyba założyciel wątku jeszcze nie zrobił?

Dopiero to planuje hehe 

44 minuty temu, przemak napisał:

Z tym będzie kłopot niestety. Sensowne "dołożenie subwoofera", jednego czy kilku, powinno wiązać się z tym, czego nie planujesz, czyli z odfiltrowaniem "satelit". W przeciwnym wypadku będziesz miał pokrywające się zakresy i grać to może jedynie przypadkiem - nawet, jeżeli postawisz posiadane zestawy na subach i stworzysz zestawy trójdrożne. Po drugie nadal ograniczeniem będzie głośność satelit, które nieodfiltrowane mogą być za ciche. 

Czyli co zostanie tylko wybór podłogowych?

Jedni mówią , zastosuj subwoofer, drudzy podłogowe. Mam mętlik w głowie....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Bukaj napisał:

Cześć. Czy używa ktoś z Was subwoofera stereo, w celu dociążenia dźwięku z kolumn podstawowych?

Mam idealnie dopasowane pod moje ucho, zgrane z resztą sprzętów podstawkowce (jeszcze grają, w pokoju 10m2) i szkoda mi by było je sprzedawać ze względu na przeniesienie je do ogromnego pokoju   Czy zastosowanie subwoofera stereo dla tych kolumn było by dobrym wyborem? 

Taki mogę zaproponować  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór to gust, subiektywne odczucia, kompromis,
ważne aby mieć świadomość zalet i wad

Mailem kiedyś BOSE do kina, podbiłem w ustawieniach (bum cyk) i tez się dało słuchać muzyki, efektowne granie ale świadomość miałem ze z dobrym stereo nie ma to nic wspólnego 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bukaj napisał:

Monitory to RTI A3 z nimi musiałby się zgrać subwoofer. 

Problemem jest tylko i wylącznie brak odpowiednio wydajnych i dynamicznych kolumn w pomieszczeniu 60m2

łączenie tych monitorz subem jest kiepskim pomysłem wg mnie

kup kolumny przeznaczone do wiekszych pomieszczeń i dopiero pozniej zacznij myslec o uzupełnieniu oktawy 20hz-40hz jesli w ogóle bedzie to potrzebne

możesz zakupic np zestaw do diy i zlecić zrobienie obudowy we własnym zakresie

lub zamówic gotowe kolumny

potencjał czterech 26W ze sztywną membrana aluminiową w obudowie zamknietej pozwoli nagłosnić Twój areał do duzych poziomów ciśnienia akustycznego w bardzo dobrej jakości

w związku z łagodnym spadkiem charakterystyki w kierunku 20hz każdy dźwiek który do tej czestotliwości się pojawi bedzie słyszalny

i to byłoby najlepsze wyjście

jesli cena jest zbyt wysoka poszukaj tego układu z drugiej ręki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, slawek.xm napisał:

Problemem jest tylko i wylącznie brak odpowiednio wydajnych i dynamicznych kolumn w pomieszczeniu 60m2

łączenie tych monitorz subem jest kiepskim pomysłem wg mnie

kup kolumny przeznaczone do wiekszych pomieszczeń i dopiero pozniej zacznij myslec o uzupełnieniu oktawy 20hz-40hz jesli w ogóle bedzie to potrzebne

możesz zakupic np zestaw do diy i zlecić zrobienie obudowy we własnym zakresie

lub zamówic gotowe kolumny

potencjał czterech 26W ze sztywną membrana aluminiową w obudowie zamknietej pozwoli nagłosnić Twój areał do duzych poziomów ciśnienia akustycznego w bardzo dobrej jakości

w związku z łagodnym spadkiem charakterystyki w kierunku 20hz każdy dźwiek który do tej czestotliwości się pojawi bedzie słyszalny

i to byłoby najlepsze wyjście

jesli cena jest zbyt wysoka poszukaj tego układu z drugiej ręki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A Heco Aurora 1000??

93db skuteczności i nie będzie problemem napędzenie je moim wzmacniaczem 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Bukaj napisał:

A Heco Aurora 1000??

93dB? 🙂

87 dB maks i z zejściem do 40hz o 6 dB niżej

nie wierz w bełkot marketingowy

podobna konstrukcja akustyka na więszych wooferach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

aby uzyskać 93 db musiałyby być woofery 2x 12 cali na stronę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, slawek.xm napisał:

93dB? 🙂

87 dB maks i z zejściem do 40hz o 6 dB niżej

nie wierz w bełkot marketingowy

podobna konstrukcja akustyka na więszych wooferach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

aby uzyskać 93 db musiałyby być woofery 2x 12 cali na stronę

Ale te ceny, to z kosmosu. Myslalem, że wydam do 5000zl i będę miał już wszystko. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz, wracamy do punktu wyjścia, ty ciągle z wykresami
takimi mikrofonami to my możemy sobie sprawdzać, na pewno nie to o czym ja pisze
 

nie, takimi mikrofonami mozna sprawdzic dokladnie to, o czym piszesz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Bukaj napisał:

Ale te ceny, to z kosmosu. Myslalem, że wydam do 5000zl i będę miał już wszystko. 

poruszając się w zakresie cen 2-3 tysi nie znajdziesz nic do swojego pomieszczenia

jedynym rozwiązaniem w takim wypadku skoro koszty są zbyt duże jest zakup dwóch subów na głośnikach 15 -18 cali z rynku pro i zlecenie doświadczonemu projektantowi kolumn zgranie ich z Twoimi monitorami z podziałem powyżej 200hz

np 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez slawek.xm

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, slawek.xm napisał:

poruszając się w zakresie cen 2-3 tysi nie znajdziesz nic do swojego pomieszczenia

jedynym rozwiązaniem w takim wypadku skoro koszty są zbyt duże jest zakup dwóch subów na głośnikach 15 -18 cali z rynku pro i zlecenie doświadczonemu projektantowi kolumn zgranie ich z Twoimi monitorami z podziałem powyżej 200hz

np 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Estradowe do pokoju? Miałem swego czasu LDM GST 1018BA i rozniósł ,by te moje pomieszczenie. Głęboki mocny bas, na estradę jak znalazł. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kto może zrobić z tego system, jeśli taki pomysł zaakceptujesz, pisz PW

Teraz, Bukaj napisał:

Estradowe do pokoju? Miałem swego czasu LDM GST 1018BA i rozniósł ,by te moje pomieszczenie. Głęboki mocny bas, na estradę jak znalazł. 

tu nie chodzi o rozniesienie pokoju tylko o stworzenie systemu do muzyki

potencjał z estradówkami jest

możesz tez sobie kupić kit i zrobić sam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

10 minut temu, xajas napisał:


nie, takimi mikrofonami mozna sprawdzic dokladnie to, o czym piszesz

nie można 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, xajas napisał:


nie, takimi mikrofonami mozna sprawdzic dokladnie to, o czym piszesz

Ale sygnał do akustyki puszczany jest z obu kanałów wiec jak odczytujesz lokalizacje źródeł pozornych w waterfall ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, .:Gerard:. napisał:

Dla mnie możesz nawet wtrącić do dyskusji mechanikę kwantową i rolnictwo

Ja cały czas pisze o tym samym, u ciebie dźwięki subsoniczne mogą dochodzić zewsząd, mi to lotto,
ważne ze u mnie są na tyle wyciszone w odbiciach ze przy prezentacji znajdują sie na właściwych miejscach

 

18 godzin temu, .:Gerard:. napisał:

Ale sygnał do akustyki puszczany jest z obu kanałów wiec jak odczytujesz lokalizacje źródeł pozornych w waterfall ?

 

Ja nie odczytuje lokalizacji zrodel pozornych, ja odczytuje to co ty nazywasz "odbiciami dzwiekow subsonicznych".

Primo:

Te odbicia tych dzwiekow subsonicznych sa w CALYM POMIESZCZENIU i nie tylko "na wlasciwych miejscach". I to mozesz sprawdzic i odczytac z wykresu Waterfall albo RT60. Powtorz takie pomiary/wykresy dla roznych miejsc w twoim pomieszczeniu, to zauwazysz, ze te odbicia sa wszedzie. Co sie bedzie zmieniac, to przebieg pasma (charakterystyka czestotliwosciowa), bo w kazdym miejscu masz inna wypadkowa nakladajacych sie odbic, ale te odbicia sa wszedzie (!!!), nie sa wyciszone i maja wszedzie ten sam czas poglosu.   

Obejrzyj sobie pomiary/wykresy, ktore samemu robiles dla twojego wlasnego pomnieszczenia i ktore sam tutaj dumnie prezentowales (w innym watku o dyfuzorach). Popatrz na czasy "Reverbtime" ponizej 100Hz, bo to sa wlasnie te "ODBICIA DZWIEKOW SUBSONICZNYCH", to sie dowiesz czy je masz i na jakim poziomie. I wcale nie wygladaja na takie "wyciszone"

Wyciszone to sa moje a nie twoje 🙂

Secundo:

Ciagle jeszcze nie pojales, na ile i na jakiej zasadzie sa lokalizowane najnizsze czestotliwosci i czy maja wplyw na lokalizacje zrodel pozornych         

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, xajas napisał:

 

Ja nie odczytuje lokalizacji zrodel pozornych, ja odczytuje to co ty nazywasz "odbiciami dzwiekow subsonicznych".

Primo:

Te odbicia tych dzwiekow subsonicznych sa w CALYM POMIESZCZENIU i nie tylko "na wlasciwych miejscach".

I to mozesz odczytac z wykresu Waterfall albo RT60, ktore samemu robiles dla twojego wlasnego pomnieszczenia i ktore sam tutaj dumnie prezentowales (w innym watku o dfuzorach). Obejzyj sobie jesszcze raz te wlaasne wykresy i popatrz na czasy "Reverbtime" ponizej 100Hz, bo to sa wlasnie te "ODBICIA DZWIEKOW SUBSONICZNYCH", to sie dowiesz czy je masz i na jakim poziomie. I wcale nie wygladaja na takie "wyciszone"

Wyciszone to sa moje nie twoje 🙂

Jak zrobisz takie pomiar/wykresy dla roznych miejsc w twoim pomieszczeniu, to zauwazysz, ze te odbicia sa wszedzie. Co sie bedzie zmieniac, to przebieg pasma (charakterystyka czestotliwosciowa), bo w kazdym miejscu masz inna wypadkowa nakladajacych sie odbic, ale te odbicia sa wszedzie (!!!), nie sa wyciszone i maja wsszedzie ten saam czas poglosu.   

Secundo:

Ciagle jeszcze nie pojales, na ile i na jakiej zasadzie sa lokalizowane najnizsze czestotliwosci i czy maja wplyw na lokalizacje zrodel pozornych         

Mozesz mieszać i przekręcać kota ogonem

W skrócie:
Piszesz ze odbieranie zakresów subsonicznych dochodzący zewsząd jest okay, ja pisze ze nie jest okay

Później wtrącasz znowu te swoje pomiary, a ja tobie powtarzam ze jak podasz pojedynczo sygnał z każdego rogu to w mikrofon zarejestruje a tu chodzi o oszukanie przy odbiorze
Do odbioru źródeł pozornych potrzebne są: ścieżka dźwiękowa ze źródłami pozornymi, para uszu i mózg a nie "Waterfall" i jeden mikrofon


Następnie podajesz niskie zakresy do testu, same niskie zakresy sa trudne do zlokalizowania, potrzeba sygnału szerokopasmowego
dlatego pisałem aby wyciszyć na tyle w rogach aby szerokie pasmo dominowało od przodu (sceny) i automatycznie poprawia to lokalizacje źródeł pozornych

Wiem jak brzmi gdy dźwięki subsoniczne odbierane są zewsząd i jak tylko z przodu od sceny, ty najwyraźniej nie wiesz bo bys zemną nie dyskutował tylko potwierdził 

 

Trochę lektury dla ciebie jak działa lokalizacja źródeł pozornych przez człowieka:
 

Cytat

 

Lokalizacja i percepcja pozornych źródeł dźwięku

Przetwarzanie binauralne dźwięku polega na przetwarzaniu sygnału dochodzącegodo lewego i prawego ucha słuchacza. Aby omawiane zjawisko zaistniało w mózgu,ośrodkowy układ słuchowy musi oddzielić dźwięk dochodzący do lewego i prawego ucha,poprzez różnicę w czasie dotarcia dźwięku do ucha lub różnicy fazy. Druga kwestia towykorzystanie tzw. efektu cienia głowy, polegającego na tym, że dźwięk docierający dojednego ucha jest intensywniejszy – dzięki czemu możemy zlokalizować go, zaś dźwięktrafiający do drugiego ucha jest tłumiony. Należy pamiętać, że zmiana barwy dźwiękumoże być spowodowana kształtem przewodu słuchowego zewnętrznego jak i małżowinyusznej. W wyniku kombinacji odbić dźwięku od małżowin usznych i wewnątrz przewodusłuchowego występują zmiany w widmie dźwięku. Zmiany te powodują, że mózgotrzymuje informacje o odmiennym charakterze. Wspomniane różnice w widmie dźwiękuoraz powstała filtracja grzebieniowa dają możliwość lokalizowania dźwięku. Drobneruchy głową mogą być szczególnie przydatne w przypadku lokalizacji źródła dźwięku,za ich pomocą można uzyskiwać delikatną zmianę widma i nieco inną interpretacjędokonywaną przez mózg przy różnych pozycjach głowy podczas odsłuchu.Dźwięki niskie są trudne do zlokalizowania, ponieważ rozchodzą siębezkierunkowo. Dodatkowo różnica w dotarciu dźwięku do prawego i lewego ucha możebyć nieprawidłowo interpretowana, ponieważ kąty przestrzenne mogą skupiać sięw zakresie jednej z osi (stąd pojawiać się mogą częste błędy lokalizacyjne). Natomiastsygnał szerokopasmowy, który zawiera różne częstotliwości składowe rozwiązuje tękwestię, dzięki czemu dźwięk taki jest lepiej lokalizowany przez słuchacza.Sygnały głośne, które są częściowo maskowane, również będzie można dobrzeumiejscowić, jeżeli docierający sygnał jest szerokopasmowy. Dźwięk bezpośredni jestgłównym ogniwem lokalizacyjnym, zaś dźwięki odbite mogą nieco lokalizację zaburzać,choć odbite nie są wykorzystywane przy subiektywnym tworzeniu lokalizacji. Dźwiękiodbite docierające do słuchacza z opóźnieniem w zakresie 5 – 20 ms są dostrzegalnei interpretowane przez mózg, lecz nie są wykorzystywane w dalszym etapie postrzeganiaprzestrzennego (jak w przypadku dźwięku bezpośredniego). Na mechanizm lokalizacjidźwięku przestrzeni największy wpływ mają czynniki takie jak: różnica w czasie dojściadźwięku miedzy prawym a lewym uchem, różnica natężenia fali akustycznej pomiędzyuszami oraz różnica w zakresie widma dźwięku docierająca do lewego i prawego ucha.Wymienione wyżej mechanizmy lokalizacyjne umożliwiają percypowaniei lokalizowanie kilku różnych źródeł dźwięku, dzięki temu mechanizmowi zaistniało obuuszne tłumienie hałasu. Poprzez tłumienie niechcianych i niepożądanych sygnałówdźwiękowych dochodzących z różnych przestrzeni, dźwięki percypowane dodatkowo sąpoprawiane. Wynikiem tego jest maskowanie pewnych części sygnałów wejściowych,które przez mózg są interpretowane, jako niepotrzebne.Dodatkowymi problemami, które mają wpływ na odbiór nagrań binauralnych tokształt małżowiny usznej oraz budowa przewodu słuchowego, które u każdego człowiekasą inne, ponieważ różną się wielkością, długością oraz kształtem. Owe różnice małżowinusznych wpływają na zmiany widma i czasu dojścia dźwięku do ucha, co jest tożsamez trudnościami w umiejscowieniu źródła dźwięku. Rola małżowiny usznej jest bardzoważna przy lokalizowaniu dźwięków z przodu, tyłu oraz w płaszczyźnie wertykalnej,co wynika z różnic fazowych, które mogą powstać na skutek wielokrotnych odbićdźwięku. Fałdy małżowiny, wpływają na pasmo przenoszenia, odbijając dźwięki do ucha.Powstałe odbicia łączą się z dźwiękiem bezpośrednim, powodując zmiany fazy dojściadźwięku dla niektórych składowych częstotliwości. Natomiast rezonans wewnątrz kanału słuchowego nie zmienia kierunku źródła dźwięku, stąd przewód słuchowy nie pełniważnej funkcji w przypadku lokalizacji sygnałów dźwiękowych.Ucho zewnętrzne (małżowina) oraz tzw. cień akustyczny głowy zmieniają pasmaprzenoszenia dźwięku. Różnice powstałe pomiędzy składowymi częstotliwości sąpozytywnym aspektem, ponieważ powodują „dostrzeżenie” przez mózg pewnychzależności, czyli lokalizowaniu źródła dźwięku. Cień głowy oraz małżowiny usznedziałają jak swoiste urządzenie korygujące w utrzymaniu lokalizacji przestrzennejdźwięku. Każde ucho odbiera inny zakres amplitudy i fazy danych częstotliwości (i ichskładowe), ponieważ jedno z uszu jest zasłonięte przez cień akustyczny głowy, poza tymdodatkową funkcję spełnia rozstawienie uszu. Przy tworzeniu iluzji przestrzeni powyższeaspekty odgrywają znaczącą rolę.Różnica w odbieraniu dźwięku przez urządzenie mikrofonowe i aparat słuchowyczłowieka polega na tym, że mikrofony nie są tak kierunkowe jak uszy ludzkie, stąduzyskany dźwięk w nagraniu często opisywany jest, jako surowy. Odbierane widmodźwięków, które jest różne w obu uszach, interpretowane jest przez mózg na poziomiecentralnego sumowania widm (Krumbholtz). Zurek w 2004 potwierdził i rozszerzyłprzedstawioną problematykę, zwracając uwagę na to, że centralny układ analizy widmawybiera średnią dotyczącą różnych zdarzeń dźwiękowych odebranych przez dwoje uszu.Układ ten może dodawać bodźce z obu uszu i prezentować ich sumę na poziomie mózgu,natomiast jeśli nastąpi dużo odbić z wielu kierunków, zabarwienie widma możecałkowicie zniknąć poprzez efekt sumowania (Barron 1971, MouHon 1995, Case 2001).Zurek zaobserwował kolejny ważny element związany z oddziaływaniem nalokalizowanie przestrzeni, a mianowicie zauważył, że sumowanie widma następuje nawetwtedy gdy opóźnione dźwięki są znacznie cichsze od dźwięku bezpośredniego. Dlategoteż układ słuchowy ma zdolność obuusznego słyszenia w taki sposób, że prowadzi to dopominięcia niektórych zakłóceń liniowych, dotyczących sygnałów wejściowych, którewpływają na wrażenie słuchowe.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poddaje sie, nic nie kapujesz
Ciagle nie rozumiesz roznicy, dla ktorych te powyzej cytowane efekty funkcjonuja.

NIE DLA „SUBSONICZNYCH CZESTOTLIWOSCI“

Dla efektow „cienia glowy“, roznic fazowych its. dla tych czestotliwosc, wielkosc naszej glowy i odstep miedzy naszymi uszami jest ZA MALY.

Jak podyskutujesz ze sloniem, to sie dowiesz jak on to odbiera

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o przekomarzanie i kto ma ostatnie zdanie, chodzi o muzykę i najlepsze z możliwych zaprezentowanie
 

to jak u mojego znajomego, nie ma jeszcze robionej akustyki i słuchacz czuje się jak w puszcze, ciśnienie akustyczne niskich zakresów jakby zgniatało wokół słuchacza , tez tak kiedyś miałem, w tej chwili jest spokój i wszystko dzieje się przed nami, chyba to taki efekt chodzi w tym hobby

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni wysilek z mojej strony
Poszukaj opisu do HRTF, ITD, i poczytaj to

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I przelicz te ponizsze 0,6ms na odleglsc (dla ulatwienia dodam to te 20,4cm miedzy uszami)
IMG_7092.thumb.png.aebbe476bedc4f3259fffa5817f6ad96.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, .:Gerard:. napisał:

Tu nie chodzi o przekomarzanie i kto ma ostatnie zdanie, chodzi o muzykę i najlepsze z możliwych zaprezentowanie

Nie, tu chodzilo o przekomarzanie, tu chodzilo konkretnie o subwoofery, lokalizacje niskich czestotliwosci, odbicia i zrodla pozorne.

Wrzucanie wszelkich mozliwych fachowych, pseudo-fachowych i fantazyjnych audio-hasel i efektow "do jednego garnka" bez roznicowania, ktory do czego sie odnosi, prowadzi do audio-akrobatycznej poezji i potencjalnej dezinformacji innych forumowiczow

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, xajas napisał:

Nie, tu chodzilo o przekomarzanie, tu chodzilo konkretnie o subwoofery, lokalizacje niskich czestotliwosci, odbicia i zrodla pozorne.

Wrzucanie wszelkich mozliwych fachowych, pseudo-fachowych i fantazyjnych audio-hasel i efektow "do jednego garnka" bez roznicowania, ktory do czego sie odnosi, prowadzi do audio-akrobatycznej poezji i potencjalnej dezinformacji innych forumowiczow

Co ty chcesz mi udowodnić ..... ,
ze przywaliłeś 4 Suby i za pomocą przeciw-fazy w kontrze skróciłeś czas pogłosu
następnie zrobiłeś sobie pomiar mikrofonem który zbiera z całego pomieszczenia, wpisałeś wartości do wzoru i jesteś zadowolony ?

Dla mnie możesz dalej niektórym nakładać makaron na uszy, nie mnie
Dźwięki z subwooferów dochodzące do słuchacza zewsząd to zła konfiguracja (kropka)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, .:Gerard:. napisał:

... przywaliłeś 4 Suby i za pomocą przeciw-faziy w kontrze skróciłeś czas pogłosu
następnie zrobiłeś sobie pomiar mikrofonem który zbiera z całego pomieszczenia, wpisałeś wartości do wzoru i jesteś zadowolony ?

Nareszcie zaczynasz cos kapowac. Udalo ci sie w skrocie napisac, jak dzialaja aktywne pulapki, czyli tzw. Active Bass Traps. Brawo!

Ale do wzorku nie musialem nic wpisywalem. To juz robi REW samodzielnie. A wynik jest wiecej niz zadawalajacy -> wynik jest do pozazdroszczenia 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, .:Gerard:. napisał:

Nie musze kapować bo tez miałem to u siebie, wiec wiem z doświadczenia 

Dlaczego zrezygnowałeś, co było nie tak z dźwiękiem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Scan-Speak  R3004 15W 26W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, mik_ napisał:

Dlaczego zrezygnowałeś, co było nie tak z dźwiękiem?

Wkurzało mnie manualne włączanie, głośna praca trafo czy wzmacniacza wewnątrz i ciśnienie akustyczne ciągle przy mnie 
Potrzebowałbym ich tez ze 4 sztuki, uwielbiam cisze i spokój a to by mnie denerwowało i rozpraszało, dlatego zrobiłem cos jak ramy z bas-absorberów na przedniej i tylnej ścianie, nie mam takiej możliwości korekcji jak z aktywnym bass trapem ale wyciszyło skupiska rezonansów i skróciło czas na tyle, ze jest poprawa jak opisywałem wyżej

Ostatnich pomiarów nie mam (ciągle kombinuje a parę tygodni temu po dodaniu dyfuzorów  pozycjonowałem kolumny, jeszcze pare drobiazgów i wezmę się za pomiary ale ucho i mój odczucia dla mnie jest ważniejsze) pozycja mikrofonu w poniższych pomiarach może być trochę inna bo 3 lata różnicy, chodzi aby m/w mieć podgląd

Rok 2017

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rok 2020

2q2.thumb.jpg.385c6c535242e690657b9bc51462fdb4.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, .:Gerard:. napisał:

Wkurzało mnie manualne włączanie, głośna praca trafo czy wzmacniacza wewnątrz i ciśnienie akustyczne ciągle przy mnie 
Potrzebowałbym ich tez ze 4 sztuki, uwielbiam cisze i spokój a to by mnie denerwowało i rozpraszało, dlatego zrobiłem cos jak ramy z bas-absorberów na przedniej i tylnej ścianie, nie mam takiej możliwości korekcji jak z aktywnym bass trapem ale wyciszyło skupiska rezonansów i skróciło czas na tyle, ze jest poprawa jak opisywałem wyżej

Ostatnich pomiarów nie mam (ciągle kombinuje a parę tygodni temu po dodaniu dyfuzorów  pozycjonowałem kolumny, jeszcze pare drobiazgów i wezmę się za pomiary ale ucho i mój odczucia dla mnie jest ważniejsze) pozycja mikrofonu w poniższych pomiarach może być trochę inna bo 3 lata różnicy, chodzi aby m/w mieć podgląd

Rok 2017

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rok 2020

2q2.thumb.jpg.385c6c535242e690657b9bc51462fdb4.jpg

nie zamierzam Cię namawiać, bo w sumie wykres 2020 wygląda jak dla mnie bardzo dobrze.

W moim pokoju, było podobnie jak u osób, które wrzucały na to i inne fora wykresy z REW, sporo ich przejrzałem. Miałem jako tako do  70-80hz potem przepaść i Mount Everest na 35hz. Nie korzystałem z bas trap, nie było za bardzo na nie miejsca i nie wiedziałem jak się za nie zabrać. A w niektórych przypadkach wstawienie absorberów nie powodowało zmian na wykresach.

Ciśnienie akustyczne przy Tobie, też takie miałem w początkowej fazie ustawień hypexa. Efekt taki powoduje złe ustawienie: suba, w hypex design odpowiednich cięć i DELAY, które musi być idealnie wyliczone. 

Wtedy subów nie słuchać, natomiast wypełnia doły na basie. Słychać go wtedy tylko z kolumn. 

Bas na scenie i niesamowity spokój w części pokoju ze słuchaczem i świetna muzyka w drugiej z kolumnami.

Dopiero po wypełnieniu wg mnie 40-80hz w miarę równo, zaczęła grać muzyka, które mogłaby grać cały dzień.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Scan-Speak  R3004 15W 26W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten sam problem w 100m i dopiero po dodaniu  dwóch bardzo dobrych Reli uzyskałem super efekt.

Ale niestety jest jeden warunek: kolumny i sub musi być wysokiej jakości, wtedy odwrotu już nie ma.

Jak spełnisz te warunki to wykresami nie musisz się przejmować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 33

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.