Skocz do zawartości
IGNORED

Subwoofer stereo do pokoju 60m2


Bukaj
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 21.05.2021 o 15:50, Witor36 napisał:

Moim skromnym zdaniem bez najmniejszego problemu, na takiej właśnie powierzchni go słuchałem, nie brakowało mi kompletnie niczego. Myślę że powinieneś sprawdzić, ponieważ mnie zaskoczył bardzo pozytywnie.

Pozdrawiam

Jaki rodzaj basu wytwarza ten subwoofer? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Bukaj napisał:

Jaki rodzaj basu wytwarza ten subwoofer? 

Według mnie kiedy potrzeba jest dynamiczny, nie rozlewa się, ale też nie jest przesadnie zbyt szybki. Sporo też zależy od realizacji nagrania, ale nie miałem wrażenia przytłoczenia jakie nie kiedy można spotkać przy subach w trybie stereo, nie było też ciągnącego się basu. Są to jednak subiektywne odczucia więc musisz przekonać się sam.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Witor36 napisał:

Według mnie kiedy potrzeba jest dynamiczny, nie rozlewa się, ale też nie jest przesadnie zbyt szybki. Sporo też zależy od realizacji nagrania, ale nie miałem wrażenia przytłoczenia jakie nie kiedy można spotkać przy subach w trybie stereo, nie było też ciągnącego się basu. Są to jednak subiektywne odczucia więc musisz przekonać się sam.

Pozdrawiam

Ja lubię głęboki i niski bas, uderzenie też lubię. Heh 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja długo się nad tym zastanawiałem. Zwykle (Yamaha 2065) słuchałem w pure direct. Podłączyłem SVS SB2000 Pro i powiem tak - jest naprawdę fajnie. Oczywiście , warto słuchać czystego dźwięku ale czasami przydaje się ciekawsza nuta. Sub dopełnił niskie tony, czuję się jak na koncercie. Puryści mówią , że to prawie zbrodnia psuć stereo subem ale co kto lubi. Muzyka jest subiektywna.

Pomieszczenie 15m2 na antresoli , otwarte na salon , sufit kopertowy 5.5 -6 m wysokości. Postawię jeszcze jednego suba na próbę - zobaczę jaka różnica przy dwóch. Jeden sprawdził się świetnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...
1 hour ago, Bukaj said:

A subwoofer najlepiej postawić w rogu? 

wg mnie - trudno powiedzieć, kup kabel 3 lub 5m i próbuj z ustawieniami. u mnie stoi około 80 cm "na prawo" od kolumn, w linii z nimi (tj. "wzdłuż ściany") , ale widziałem też ustawienia sub'a z tyłu , w rogu za słuchaczem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.06.2021 o 18:08, PG napisał:

to prawie zbrodnia psuć stereo subem

Nie popsujesz - to co przenosi sub jest w MONO!

Godzinę temu, Bukaj napisał:

A subwoofer najlepiej postawić w rogu? 

Nie, to najgorsze miejsce. Chyba że przez odbicia natychmiastowe od ścian chcesz wzmocnić jego dźwięk, gdy sam z siebie nie ma wystarczającej mocy. Ustawienie w narożniku pobudza wszystkie tzw. mody pomieszczenia. Czeka Ciebie najcięższa walka o wyrównane dolne pasmo, jeśli tak wybierzesz. Ale pod względem: WOW - ile ten sub daje, to NAJCIEKAWSZE miejsce. Nie wiem tylko, czy o ciekawość tu chodzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, PG napisał:

wg mnie - trudno powiedzieć, kup kabel 3 lub 5m i próbuj z ustawieniami. u mnie stoi około 80 cm "na prawo" od kolumn, w linii z nimi (tj. "wzdłuż ściany") , ale widziałem też ustawienia sub'a z tyłu , w rogu za słuchaczem

 

32 minuty temu, Wuelem napisał:

Nie popsujesz - to co przenosi sub jest w MONO!

Nie, to najgorsze miejsce. Chyba że przez odbicia natychmiastowe od ścian chcesz wzmocnić jego dźwięk, gdy sam z siebie nie ma wystarczającej mocy. Ustawienie w narożniku pobudza wszystkie tzw. mody pomieszczenia. Czeka Ciebie najcięższa walka o wyrównane dolne pasmo, jeśli tak wybierzesz. Ale pod względem: WOW - ile ten sub daje, to NAJCIEKAWSZE miejsce. Nie wiem tylko, czy o ciekawość tu chodzi.

Dobra, to trzeba będzie jeździć z subwooferem po pokoju. Ciekawi mnie tylko czy ten Jl d108 dałbym radę. Takie maleństwo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.06.2021 o 18:08, PG napisał:

Ja długo się nad tym zastanawiałem. Zwykle (Yamaha 2065) słuchałem w pure direct. Podłączyłem SVS SB2000 Pro i powiem tak - jest naprawdę fajnie. Oczywiście , warto słuchać czystego dźwięku ale czasami przydaje się ciekawsza nuta. Sub dopełnił niskie tony, czuję się jak na koncercie. Puryści mówią , że to prawie zbrodnia psuć stereo subem ale co kto lubi. Muzyka jest subiektywna.

Pomieszczenie 15m2 na antresoli , otwarte na salon , sufit kopertowy 5.5 -6 m wysokości. Postawię jeszcze jednego suba na próbę - zobaczę jaka różnica przy dwóch. Jeden sprawdził się świetnie.

Zamierzony efekt sejsmiczny w stereo ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Błyskawicznie cena poniosła się za ten subwoofer.

Znalazłem wcześniej nawet za 4000zl , a teraz?  5400zl.

Najtańsze aktualnie to 5000zl. 

Czemu te ceny tak szybko urosły? Raptem 2 miesiące 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.08.2021 o 21:50, Wuelem napisał:

Nie popsujesz - to co przenosi sub jest w MONO!

To, że firma WLM ma system z 1 subem nie znaczy, że zmieniają się zasady gry 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, tomek7776 napisał:

dlaczego Ty nie kupiles jak byl za 4000zl?

Bo miałem inne ważniejsze wydatki. Jakby teraz okazja była, to mógłbym go zakupić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robił ktoś może porównanie subwooferów?

REL T9i vs JL Audio d108?

Chciałbym widzieć na czym stoję. 

Najbardziej co lubię to głęboki, niski bas(uderzenie też może być jak najbardziej)

Taki bas jaki uwielbiam najbardziej miał subwoofer estradowy LDM GST 1018BA. Bardzo dobrze go wspominam. Czasem za nim tęsknię 😭

Szukam coś o takim basie do mojego systemu stereo. Wiem ,że te dwie marki produkują rewelacyjne subwoofery HIFI

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, xajas napisał:

estradowe maja uderzenie ale nie niskie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Przeważnie estradowe to tylko mają uderzenie.

Ten sub LDM jest jakimś wyjątkiem, bardzo głęboki bas i te niskie zejście 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.08.2021 o 07:49, S0nic napisał:

To, że firma WLM ma system z 1 subem nie znaczy, że zmieniają się zasady gry

Firma WLM ma system z tyloma subami, ile sobie zażyczysz.

O zasadach decyduje bezkierunkowość fali niskich częstotliwości - to jest niezmienne.

Na prezentacjach w Warszawie WLM stawiał 2 subwoofery. Ma być tyle, ile potrzeba w danym miejscu. Zwykle wystarczy jeden.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie gra to. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )    Nie jest to mój kolega czy znajomy, ot ktoś  sprzedaje to co gra u mnie. W tych pieniądzach brać i nie pytać, bo warte każdej złotówki . Mają już kilka ładnych lat , ale w niektórych krajach Focal dawał na nie wieczystą gwarancję , a niektórzy twierdzą , ze nie ma szybszych głośników. Tam nic nie parcieje , nic nie odpada .  U mnie to sprzęt docelowy, stojący w pokoju 35 m2 w takim właśnie układzie jak na zdjęciu i jest świetnie. Zawsze polecam to co mam odsłuchane . Gra już kilka lat. Odcięcie suba na 45 Hz jest idealne. Potrzebują jednak prądu. Zasilane kiedyś Denonem 2000 z przetwornikiem na lampach AMPEREX Buggle Boy . Denon znalazł nowego właściciela , a teraz  jako wzmacniacz pracuje mocarna  hybrydowa chińska integra CAV A12. Celowo wspomniałem o zasilaniu bo lampki pięknie łagodzą szczegółowość Electry i dostaje sie w zamian łagodną , ale szczegółową  kilometrową przestrzeń. Kolumny są szybkie , ale sub nadąża. Naprawdę , może być to system ostateczny za stosunkowo nieduże pieniądze. W razie pytań służę pomocą  bo ustawiałem to ładnych kilka miesięcy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Instalacje z kilkoma subwooferami są dla kina domowego - tam chodzi o to, żeby dla kilku miejsc siedzących (czyli dla kilku osób) pole odsłuchu było takie samo. Niskie tony tworzą dodatkową trudność i właśnie ustawienie więcej niż jednego (w ściśle określonych miejscach - nie przy kolumnach głównych!) rozwiązuje problem. Ale...

NIE NALEŻY łączyć wymagań stereo i kina domowego. To dwa różne światy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Wuelem
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Wuelem napisał:

PS. Instalacje z kilkoma subwooferami są dla kina domowego - tam chodzi o to, żeby dla kilku miejsc siedzących (czyli dla kilku osób) pole odsłuchu było takie samo. Niskie tony tworzą dodatkową trudność i właśnie ustawienie więcej niż jednego (w ściśle określonych miejscach - nie przy kolumnach głównych!) rozwiązuje problem. Ale...

NIE NALEŻY łączyć wymagań stereo i kina domowego. To dwa różne światy.

Tak jak pisałem ja potrzebuję do stereo 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś - na próbę - kupiłem firmy BOX ELECTRONICS na 15-calowym głośniku. Z obiciem taką miękką czarną okładziną. Bardzo mi się spodobał, w stacjonarnym sklepie na miejscu wyprzedawali, to podjechałem i wziąłem. Oddali za 1500 zł. Był sporych gabarytów i odsprzedałem po próbach, ale gdybym miał miejsce na zawsze (!!!) byłby ze mną.

Grał rewelacyjnie.

Oczywiście, jak tu kolega napisał...

28 minut temu, Tyrion.L napisał:

ustawiałem to ładnych kilka miesięcy. 

... trzeba się trochę natrudzić. Człowiek już tak ma, że co wstanie nowego dnia, to inaczej słyszy nowy nabytek. Ale w końcu osiąga się stan stałości i optimum, którego nie ma potrzeby ruszać. Dobra muzyka, to żywa energia. Już z takim prostym PRO wsparciem można być zdecydowanie bliżej...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Wuelem napisał:

Firma WLM ma system z tyloma subami, ile sobie zażyczysz.

O zasadach decyduje bezkierunkowość fali niskich częstotliwości - to jest niezmienne.

Na prezentacjach w Warszawie WLM stawiał 2 subwoofery. Ma być tyle, ile potrzeba w danym miejscu. Zwykle wystarczy jeden.

jesli bylby to duo 18,to on wystarcza do 200m kw,a nawet do wiekszych powierzchni,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
PS. Instalacje z kilkoma subwooferami są dla kina domowego - tam chodzi o to, żeby dla kilku miejsc siedzących (czyli dla kilku osób) pole odsłuchu było takie samo. Niskie tony tworzą dodatkową trudność i właśnie ustawienie więcej niż jednego (w ściśle określonych miejscach - nie przy kolumnach głównych!) rozwiązuje problem. Ale...
NIE NALEŻY łączyć wymagań stereo i kina domowego. To dwa różne światy.

czy uwazasz ze problem modow jest specyficzny dla kina domowego i w stereo nie wystepuje?
Tu chodzi nie tylko o rozszerzone „pole odsluchu“

W tym kontekscie wymagania w kinie domowym i w stereo sa takie same -> rownomierny przebieg charakterystyki czestotliwosciowej w calym zakresie basu, bez dziur i peakow

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Wuelem napisał:

Firma WLM ma system z tyloma subami, ile sobie zażyczysz.

O zasadach decyduje bezkierunkowość fali niskich częstotliwości - to jest niezmienne.

Na prezentacjach w Warszawie WLM stawiał 2 subwoofery. Ma być tyle, ile potrzeba w danym miejscu. Zwykle wystarczy jeden.

Jeżeli można, jest opcja z dwoma subami a masz jeden to warto dokupić. Czy one wtedy będą grały każdy jako osobny kanal?

19 godzin temu, Tyrion.L napisał:

U mnie gra to. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )    Nie jest to mój kolega czy znajomy, ot ktoś  sprzedaje to co gra u mnie. W tych pieniądzach brać i nie pytać, bo warte każdej złotówki . Mają już kilka ładnych lat , ale w niektórych krajach Focal dawał na nie wieczystą gwarancję , a niektórzy twierdzą , ze nie ma szybszych głośników. Tam nic nie parcieje , nic nie odpada .  U mnie to sprzęt docelowy, stojący w pokoju 35 m2 w takim właśnie układzie jak na zdjęciu i jest świetnie. Zawsze polecam to co mam odsłuchane . Gra już kilka lat. Odcięcie suba na 45 Hz jest idealne. Potrzebują jednak prądu. Zasilane kiedyś Denonem 2000 z przetwornikiem na lampach AMPEREX Buggle Boy . Denon znalazł nowego właściciela , a teraz  jako wzmacniacz pracuje mocarna  hybrydowa chińska integra CAV A12. Celowo wspomniałem o zasilaniu bo lampki pięknie łagodzą szczegółowość Electry i dostaje sie w zamian łagodną , ale szczegółową  kilometrową przestrzeń. Kolumny są szybkie , ale sub nadąża. Naprawdę , może być to system ostateczny za stosunkowo nieduże pieniądze. W razie pytań służę pomocą  bo ustawiałem to ładnych kilka miesięcy. 

Dokup drugi to się zdziwisz 🙂

tez myślałem że jeden starczy 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, S0nic napisał:

Dokup drugi to się zdziwisz 🙂

tez myślałem że jeden starczy 😉

Za kazdym razem, jak ktos pisze ze "jedden starczy" albo "poradzi" to zapytaj tego piszacego co rozumie przez "starczy".

Jest wystarczajaco glosny?

Schodzi wystarczajaco nisko?

Ma niskie znieksztalcenia?

 

Co to za kryterium "starczy"?

Pytalem o to juz dziesiatki razy, ale nigdy nie dostalem odpowiedzi

To jest takie bezwartosciowe stwierdzenie jak: "mam dobre auto"

Co to jest dobre auto?

Szybkie? Oszczedne? Pojemne? Bezpieczne?

 

"Starczy" to jest NIC !!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Bukaj napisał:

Robił ktoś może porównanie subwooferów?

REL T9i vs JL Audio d108?

Cześć, 

najlepiej pożyczyć i przesłuchać w swoim systemie. Oba subwoofery są bardzo dobre, Rel będzie większy ale nie skazuje to D108 na porażkę, jego mniejsze gabaryty są często atutem. Mocowo D108 zaoferuje więcej, zejdzie też minimalnie niżej. Przez lata miałem Rela serii T i uważam, że w swojej cenie to bardzo dobre subwoofery do muzyki. JL, moim zdaniem, jednak jest klasę wyżej.

Pozdrawiam,

Michał

Zapraszamy na odsłuchy i do wypożyczeń - www.natemataudio.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Na Temat Audio napisał:

Cześć, 

najlepiej pożyczyć i przesłuchać w swoim systemie. Oba subwoofery są bardzo dobre, Rel będzie większy ale nie skazuje to D108 na porażkę, jego mniejsze gabaryty są często atutem. Mocowo D108 zaoferuje więcej, zejdzie też minimalnie niżej. Przez lata miałem Rela serii T i uważam, że w swojej cenie to bardzo dobre subwoofery do muzyki. JL, moim zdaniem, jednak jest klasę wyżej.

Pozdrawiam,

Michał

Tak by było najlepiej, wypożyczyć porównać i zdecydować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, xajas napisał:

Schodzi wystarczajaco nisko?

A co, dwa zejdą niżej niż jeden? :-))

Od dwóch lepsze cztery, itd., itd. Szczególnie przy nieregularnym pomieszczeniu kilka bardzo pomoże i się przyda :-)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, xajas napisał:

Za kazdym razem, jak ktos pisze ze "jedden starczy" albo "poradzi" to zapytaj tego piszacego co rozumie przez "starczy".

Jest wystarczajaco glosny?

Schodzi wystarczajaco nisko?

Ma niskie znieksztalcenia?

 

Co to za kryterium "starczy"?

Pytalem o to juz dziesiatki razy, ale nigdy nie dostalem odpowiedzi

To jest takie bezwartosciowe stwierdzenie jak: "mam dobre auto"

Co to jest dobre auto?

Szybkie? Oszczedne? Pojemne? Bezpieczne?

 

"Starczy" to jest NIC !!

Coś ty sie taki czepialski zrobił? 🙂

21 minut temu, Wuelem napisał:

A co, dwa zejdą niżej niż jeden? :-))

Od dwóch lepsze cztery, itd., itd. Szczególnie przy nieregularnym pomieszczeniu kilka bardzo pomoże i się przyda :-)))

2 starczą 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.