Jump to content
IGNORED

Nowy/lepszy analog?


Recommended Posts

Cześć,

zanim sam wejdę (lub wrócę) do analogu, przez gramofon najprawdopodobniej, przyszło mi do głowy, choć pewnie już był taki temat:

 Najwyraźniej nikt nie jest tym poważnie zainteresowany, nie opłaca się lub jest to niemożliwe (watpię), ale czysto teoretycznie, czy byłoby  wykonalne stworzenie nowego formatu nagrywania/ zapisu/odczytu analogowego, tzn. takiego, który nie byłby tak słaby w porównaniu do CD/cyfry pod względem czysto technicznych/łatwo mierzalnych parametrów jak dynamika, zniekształcenia itd?

Wydaje mi się, że biorąc dzisiejsze możliwości techniczne, branża byłaby w stanie stworzyć coś takiego. Spotkałem się, choć jakoś mocno nie kopałem tylko z próbami innego odczytywania płyt analogowych, tzn. za pomocą lasera. Ale sama płyta/materiał była taka sama jak zawsze ze swoimi mankamentami ( i zaletami).

 

 

Link to post
Share on other sites

Najważniejsza jest kompatybilność nowego urządzenia ze starszymi płytami. Jak wymyślisz np.płytę na 55 RPM to żaden gramofon jej nie odtworzy, w związku z tym rozwiązanie się nie przyjmie. Płyta stereo, która wchodziła na rynek w pod koniec lat 50' była kompatybilna z gramofonami Mono, dlatego stereo tak szybko zostało standardem. To jest pierwszy "problem".

 

Druga sprawa - format LP jako nośnik jest raczej trudny do poprawienia. Największe wady to wewnętrzne rowki i jakakolwiek, nawet minimalna niecentryczność płyty. Natomiast jeśli matryca jest dobrze zrobiona, a winyl wytloczony w wysokiej jakości to dźwięk jest bardzo dobry. Oczywiście cały tor analogowy również musi być wysokiej jakości, tu nie ma audio-czarów, tylko fizyka.

 

No i trzecia sprawa - jest lepszy format analogowy, czy szpula z prędkością studyjną. 

Link to post
Share on other sites

Gramofony laserowe są używane wg mojej wiedzy w Bibliotece Kongresu USA - ale to nie ma nic wspólnego z lepszą jakością tylko z możliwością zachowania archiwalnych płyt w dobrym stanie - nic nie ryje rowków. 

Myślę, że w skali całego rynku muzycznego winyl i 'audiofilskie' odsłuchy analogu są taką niszą, że żadne R&D tu się nie dzieje bo zwrot z inwestycji żaden realnie. Wystarczy spojrzeć na współczesne gramofony paskowe i porównać z japońskimi najlepszymi direct drive z lat 70-80tych. To jest inżynieryjny kosmos w porównaniu do tego co dziś jest na półkach... 

Link to post
Share on other sites
  • Moderatorzy
33 minuty temu, jozwa maryn napisał:

Trzeba by opracować technikę zapisu sygnału w postaci ciągłej inną, niż magnetyczna i inną niż mechaniczno-elektryczny drapak.

A po co opracowywać? To już dawno opracowano. Polak Adam Bruno Wikszemski już 132 lata temu opatentował metodę optycznego zapisu dźwięku. 
Metoda optyczna zapisu i odczytu dźwięku była i jest do dziś wykorzystywana w kinematografii, obecnie zarówno w formie analogowej jak i cyfrowej.

Kontakt na maila w moim profilu.

 

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...
W dniu 11.05.2021 o 16:51, przmor napisał:

Magnetowid VHS Hi-Fi to parametry dźwięku niewiele ustępujące płycie CD.

Do szpulaka na małej studyjnej to mu daleko, chyba że wierzysz w papierki...

 

pozdrawiam

 

  • Thanks 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock podczas używania strony.

Zarejestrowani użytkownicy mogą wyłączyć ten komunikat.