Jump to content
IGNORED

może Tu mi Ktoś, coś mądrego doradzi


panterka

Recommended Posts

A mianowicie mam pewien problem, pisałem na innych forum, ale stwierdziłem że tam pomocy nie uzyskam, więc prubuje Tu.

 

Potrzebuje namiar na jakiś dobry głośniczek niskotonowy (tylko do 600zł), ze znanych mi firm (SS ,Vifa, Perrles i kilka innych) nic nie znalazłem oprócz jednego, ale co widze w sprzęcie domowym jest ona mało znana mianowicie chodzi mi o hiszpańską - Beyma, przymierzam się do dwunastocalowego 12B100R (www.elmuz.com.pl ), sama jego konstrukcjia jest bardzo solidna, parametry też nie najgorsze ale niewiem jaki on jest naprawdę, dzwięk ??. Niewiem czy ktoś mi na ten temat odpowie ale warto sprubować.

 

Dlaczego musi być dwunastocalowy, taka jest konstrukcjia obydowy (tubowa oparta na projekcie firmy Isophon o rezonansie dostrojonym na około 25-30 Hz),

najważniejsze parametry głośnika musza być mniejwięcej takie:

Fs - 20 do 30 Hz; efektywność około 94 dB; moc najlepiej około 200W RMS;Qts < 0,33.

Obecnie pracuje na Tonsilu lecz jest to model zkonstruowany dawno temu (lata 80 GDN30/80/4) i chciałbym przejść w dzisiejsze czasy.

Jako średniotonowy też myśle kidyś wymienić Tonsila (GDM16/80/1) na Beymę - 6MI90 zalety to przenoszenie od 150Hz, duża moc i efektywność, płaska charkterystyka od 150Hz do 2kHz, jakoś dzwięku ???.

Nad wysokotonówką tak długo się nie zastanawiałem kupiłem T2030 Beymy membrana z aluminium (co sądzicie o tym materiale),moja ocena jego jeszcze nie teraz, a wasza.

 

Troszke się rozpisałem, lecz po przeglądnięciu forum stwierdziłem że zagladają tu już znawcy tematu, może ktoś słyszał głośniki Beymy, co sądzicie o moich ''rozmyślaniach'' ?.

Na wszelkie odpowiedzi czekam. Najważniejszy jest teraz woofer 12B100R.

 

Łukasz

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Jeśli to Isophon to chyba nie jest to obudowa tubowa lecz linia transmisyjna - tak czy inaczej obowiązują te same zasady. Więc głośnk nie może mieć rezonansu "około". 2 Hz to już bardzo duża różnica w długości kanału/tuby a 5Hz to około 35 cm !. Wartość Qts do linii/tuby powinna zawierać się pomiędzy 0.4 - 0.7. Beymy nie znam ale ta firma robi głównie głośniki na estradę - do hi fi to się chyba tak bas nie bardzo nadaje - wysoki rezonans, za duża sprawność, rzędu ponad 95 dB - bas zaleje ci cały dom razem z Tobą. Jeśli chcesz właściwie dobrać głośnik do obudowy to musisz znać jej parametry - w Twoim przypadku to długość kanału w cm i przekrój w cm2 - długość jest zależna od rezonansu (Fs) a przekrój od pow. membramy (Sd). Nie może być "około" bo nic Ci z tego nie wyjdzie. Jakoś to będzie buczało ale do grania będzie daleko. Można kupić głośniki Isophon po dobrych cenach.

Dalej. Średniotonowy głośnik to fundament zestawu głośnikowego - Beymie bym tutaj nie zaufał. Jest dość dobra Vifa M17WH - 09 - 08 - papierowa powlekana membrama, gumowe zawieszenie, łatwa do opanowania chrakterystyka częstotliwościowa, sprawność 90dB i cena tylko 350zł/szt. Ewentualnie jak Cię stać to jakiś Focal ale to trudne głośniki w aplikacji.

Kopułkę już masz. Aluminium ma tyluż zwolenników co przeciwników. Ja jestem przeciwnikiem.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję z szybką odpowiedz.

 

Co do efektywności naprawdę bardzo mi zależy aby nie była mniejsz niż te 93 dB (wystarczy dać mniejszą moc i może mnie niezaleje basik). Co do mocy to chciałbym też żeby sama kolumna miała już moc okoł 200W, fajnie by było niewiem poco tyle ale jak coś robić to dobrzei z mocą.

 

Pare miesięcy temu zmierzyłem częstotliwość rezonansową obecnego głośnika w tej (GDN30/80/4) obudowie i wyszło mi 30Hz. Niewiem czy to jest troche nie ''zafałszowane'' ponieważ jeden bok jest tylko przykręcony chyba trzydziestoma wkrętami i jest szparka miedzy nim a płytami tworzącym kanał, niewiem jak to wpływa.

 

Przekrój wylotu kanału wynosi 586.5 cm2 (17x34.5), długość trudno dokładnie powiedzieć

ale chyba gdzieś w granicach 1,8 do 2 m zależnie jak by kto mierzył.

 

W tym projekcie orginalnie były zastosowane głośniki ; niskotonowy PSL300 (PSL 300 Fs=25, Qts=0,39 Vas=355 P=100 W), średniotonowy PSM120 i wysokotonowy SKK10.

 

Jeśli Pan będzie chciał mi w jakiś sposób pomóc, to mogę wysłać skan tego projektu w tedy można byłoby zastanowić się co dalej zrobić.

Link to comment
Share on other sites

Bema jest OK. Lepsze by było coś z Eminence.Najlepiej byłoby znaleźć coś ze starego Altec'a lub Goodmansa ale możesz nie zmieścić się w budzecie.Z nowych głośników na bas najlepsze są Peerlesy choć i tak nie zaprezentują tego co dobre ,stare głośniki.Wydaje mi się jednak ,że najrozsądniej byłoby kupić Eminence.Chyba ten sam dystrybutor co Beyma.

Link to comment
Share on other sites

Im większa skuteczność tym lepiej.Bardzo dobre głośniki Pro nadają się jeszcze lepiej do Hi-Fi niż te specjalne do Hi-Fi (Vify,Scan-speaki inny fajans).Zresztą i tak najlepsze kolumny oparte są na głośnikach Pro a nie tych do Hi-Fi.Chociażby PHL,Tad,Jbl...

Link to comment
Share on other sites

P.Bambus dzięki za rady, szkoda, że Eminence mają duże Fs

 

Co do średniotonowego to chyba zostajie mi tylko włożyć Beymę 6MI90, kosztue tylko 200zł. Chętnie bym się skusił na Vifa M17WH - 09 - 08 ale ma ona jednak za małą efektywność miałbym dołek w tym paśmie, chyba żebym ograniczył troche wysokie a za bas dałbym głośnik o troche mniejszej efektywności no ale szkoda tak niedarady. Może nie będzie tak źle, puszcze na 6MI90 pasmo od 200Hz do 2KHz, przenosi w miarę liniowo ale wiem że to nie wszystko są jeszcze inne ważne sprawy, ale cóż. W tym paśmie g. średniotonowy dobrze mi się zgra z efektywnością z g. wysokotonowym, no może będą potrzebne małe korekcjie ale to już potem.

Teraz kwestia tego największego - wooferka, niewiem co począćz 12B100R wiem, Pan Marcin pisze(niemam zamiaru zaprzeczać bo wiem że Pan konstruuje takie obudowy), że w tego typu obudowach wartość Qts powinna być w przedziale 0,4-0,7 jak się to ma do tego rodzaju konstrukcji. 12B100R ma Qts=0,3, jak by to wpłyneło na jakość dzwięku.

Jeszcze pare słów co do 12B100R ma on Fs równą 29Hz, lecz niski Qts. Według wcześniejszego pomiaru obecnego głośnika częstotliwość zestrojenia układu rezonansowego - komory głośnikowej i kanału tyby - wyniósł 30Hz(*)więc głośnik to co rozumiem powinien też mieć taka częstotliwość rezonansową aby zapewnićjak najleprze obciążenie membrany.(*)

 

Może zadaje dużo pytań lecz niema za dużo w książkach o tego rodzaju konstrykcjiach,

bass-refleks jak i obudowa zamknięta jest trochę prościejsza i dużo sie o tym pisze.

 

Jest jeden ciekawy(???) głośniczek Focal'a a mianowicie Polyflex 33H

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

(tylko 990zł), moc 300W, efektywność 92,5 dB, pasmo od 25 Hz do 1kHz, Fs-29,4 Hz, Qts-0,62 (tu już było by może ok), tylko jeden problem Re 3,4 Ohm kiedy muj zespół miałby być typowo 8 Ohm, raczej nie powinno sie tak mieszać ''Re'' głośników w zespole no niestety zawsze musi być jakieś ''ale'' jak się coś ciekawego znajdzie, co o tym myślicie.

pozdrawiam

Łukasz

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Link to comment
Share on other sites

Guest panterka>>Bambus

(Konto usunięte)

A co Pan myśli o głośniku Peerless SLS-315 (830669).

www.akustyk.com.pl

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.