Jump to content
IGNORED

Adaptacja akustyczna z OB

Recommended Posts

Ok, tylko to trzeba by naprawdę usztywnić. Inaczej będzie coś rodzaju żagla albo membrany. Sądzę, że w przypadku tv lepiej wykorzystać ekran jako płaszczyznę podparcia

Edited by wally

🙂 Teraz chyba rozumiem. Myślałem że chodzi Ci o zamocowaniu samego dyfuzora na jakiejś mobilnej postawie i dostawienie całości do telewizora (jak na rysunku)  - i tu usztywnienie całości byłoby konieczne. To naprawdę super lekki materiał. Natomiast założenie dyfuzora NA telewizor to w zasadzie bez problemu bo ekran dawałby oparcie

Edited by wally
. Myślę, że w moim przypadku właściwszym kierunkiem jest rozproszenie w strefie za bafflami.

Gdy rozpraszanie sopranów jest wystarczająco szerokie, to polecam spróbować dokręcić kolumny bardziej do środka pokoju. Tak robił Ken Ishiwata podczas swoich prezentacji.

Wtedy promieniowanie tylne nie pójdzie bezpośrednio na przednią ścianę, lecz w rogi pokoju albo na boczne ściany. W efekcie tylne promieniowanie dotrze do uszu później i będzie mniej odczuwalne.

Pomysł niezły, ale w momencie ustawienia baffli na długiej ścianie i w większej odległości od rogów. Wtedy to ma sens. Jednak u mnie rogi pomieszczenia są blisko i gdybym skręcił OB tyłem do rogu spowodowałbym lawinę problemów - i to z całym pasmem.

15" bas grający w róg to nie jest w tym przypadku mały problem🙂

Edited by wally
W dniu 3.06.2021 o 14:58, xajas napisał:

Przeciez to nie jest stary ruski lampowy kolorowowy telewizor wazacy 70kG

Na czas odsłuchu można wynosić 😉

• Like 1

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

12 godzin temu, wally napisał:

15" bas grający w róg

Dla rozchodzenia basu nie ma znaczenia jak je odwrócisz. Odwrócenie będzie miało wpływ na częstotliwości od około 150-200 Hz. 

Rozpaczliwie wyglądają te dyfuzory na tle gładkiej, pustej ściany. Brniesz w kłopoty akustyczne a wizualnie to już w ogóle porażka. Bez urazy, zakładasz temat, oczekujesz komentarza - dostajesz.

Godzinę temu, colcolcol napisał:

Dla rozchodzenia basu nie ma znaczenia jak je odwrócisz. Odwrócenie będzie miało wpływ na częstotliwości od około 150-200 Hz. 

Rozpaczliwie wyglądają te dyfuzory na tle gładkiej, pustej ściany. Brniesz w kłopoty akustyczne a wizualnie to już w ogóle porażka. Bez urazy, zakładasz temat, oczekujesz komentarza - dostajesz.

Dla porządku - zdjęcie przedstawia dyfuzory POSTAWIONE bezpośrednio po przybyciu. Dlatego nie są jeszcze porozsuwane i razem tworzą przytłaczającą bryłę. Ale będą pomalowane na

jasny kolor, od spodu zamocowane do płyty hdf i obwiedzione ramką. Ta z kolei zostanie przyklejona do ściany. Sądzę że to poprawi efekt wizualny, ale przed wszystkim spowoduje ich dociążenie i usztywnienie.

Nie mam wrażenia " brnięcia w kłopoty akustyczne". Uważam że nawet w obecnym stanie udało mi się uzyskać bardzo dobry efekt, który docelowa adaptacja tylko pogłębi.

Twierdzenie o braku znaczenia ukierunkowania OB w stosunku do ściany pozostawiam bez komentarza

🙂Urazy? O co? O opinię? Przecież chyba po to jest to forum, no nie?

Edited by wally
Godzinę temu, colcolcol napisał:

Dlaczego miala by to byc porazka?

Optyka to sprawa gustu. Moge sobie wyobrazic, ze gdyby te panele przylegaly idealnie do sciany („przyszpachtlowane“) i byly wymalowane ta sama farba co sciana (co bym odrazu zrobil), to beda bardzo dobrze wygladac. I wcale bym ich nie rozsuwal.

A co nie pasuje z akustyka?

Edited by xajas
6 minut temu, xajas napisał:

Dlaczego miala by to byc porazka?

Optyka to sprawa gustu. Moge sobie wyobrazic, ze gdyby te panele przylegaly idealnie do sciany („przyszpachtlowane“) i byly wymalowane ta sama farba co sciana (co bym odrazu zrobil), to beda bardzo dobrze wygladac.

A co nie pasuje z akustyka?

Rzecz w tym, że chcę aby były demontowalne 

Edited by wally

Rozumiem. Ale pomalowac mozna
Z ciekawosci
ile kosztuje „metr biezacy“ (na szerokosc) i jaka szerokosc ma ta sciana

BTW.
Dla (niskiego) basu skierowanie na rogi naprawde nie odgrywa roli

Edited by xajas
6 minut temu, xajas napisał:

Rozumiem.

Z ciekawosci

ile kosztuje „metr biezacy“ (na szerokosc) i jaka szerokosc ma ta sciana

Za każdym bafflem są 4 sztuki dyfuzora w wymiarach 57x57 cm złożone razem. Za całość (8 sztuk) zapłaciłem 750 zł. Oryginalnie komplet to 2 sztuki - 114 wysokość i 57 szerokość. Mam 2 komplety, ale zamawiając poprosiłem o elementy 57x57

Ścianą ma około 5,25 ale w prawym rogu jest ogromny pięć kaflowy o wysokości 2,5 m który traktuję jak ścianę więc pomiędzy piecem a lewą ścianą jest około 4,40 m

Edited by wally

BTW.
"Dla (niskiego) basu skierowanie na rogi naprawde nie odgrywa roli"

Tyle że nie o niski bas mi chodzi, a o całe OB. Prócz basu jest w nim 12" fullrange na którego pracę pozycja OB względem ścian ma znaczenie

• 3 weeks later...