Skocz do zawartości
IGNORED

Sposób na sprawdzenie autentyczności bezstratnych plików? (Odwracanie fazy)


kopyto

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Nie znalazłem żadnego tematu związanego z tym sposobem, poprawcie mnie jeśli się mylę. Czasem się zdąża, że przy zakupie pliku w sklepie internetowym nabywa się fałszywe bezstratne pliki a programy typu aucdtect zawodzą bądź podają niejasne informacje.

Wpadłem na dziwną metodę, która polega na odtwarzaniu tego samego utworu w wersji stratnej (np. mp3 320) i bezstratnej (np. flac) z tym, że w jednej ścieżce odwracam fazę, wynik tego jest taki, że odtwarzany dźwięk to różnica sygnału. Upewniając się przekonwertowałem flac do mp3 i powrotem do flac by uzyskać "fałszywy" bezstratny plik. Po przyłożeniu fałszywego flac'a do mp3 niebyło słuchać żadnego dźwięku.

Czy jeśli posiadam prawdziwy i fałszywy plik bezstratny to jestem w stanie stwierdzić czy jest faktycznie bezstratny na podstawie różnicy odtwarzanego dźwięku? Czy bezstratny format polega na tym, że słyszymy więcej częstotliwości czy bardziej głęboki/gęsty dźwięk (albo to i to)? Dodam, że do testowania utworów używam Sony Vegas co może niektórych rozśmieszyć bo program jest stricte do montowania filmów jednak posiada on o wiele szczególniejsze możliwości przesuwania pliku co pozwala na dokładne ich dopasowanie a tego nie mogłem znaleźć nawet w programach do tworzenia muzyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, kopyto napisał:

Czy jeśli posiadam prawdziwy i fałszywy plik bezstratny to jestem w stanie stwierdzić czy jest faktycznie bezstratny na podstawie różnicy odtwarzanego dźwięku?

Nie.

Obydwa pliki naprawdę bezstratne mogą się różnić między sobą np. masteringiem i wtedy różnica między nimi pokaże wyraźnie, że się różnią, ale nie pokaże dlaczego się różnią.

Chyba, że znasz na sto procent źródło tych dwóch plików i jest ono identyczne, wtedy można stwierdzić czy po drodze ktoś czegoś nie grzebał w jednym z nich, ale i tak nie będziesz wiedział co grzebał.

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, marek.pap napisał:

Pliki mp3 i zrobione z nich flaci mają pasmo ograniczone do 18kHz (dla 320kb/s)

Nie jest to takie proste ;) :)

Poniżej dobrze zrobiona mp3 320kbps.

320.thumb.jpg.28e018362113968a8db8362a60638223.jpg 320spectral.thumb.jpg.7f0b632e0f1fa66c69d53b095a329d21.jpg

Na pierwszym wykresie widać linię podwójną, bo w lewym kanale jest dużo więcej wysokich częstotliwości (od ok. 5kHz robi się różnica między kanałami). Trochę to mylące w ocenie.

Generalnie, bez możliwości porównania z oryginałem, i to tylko w postaci spektrum (drugi obrazek) to trudno byłoby stwierdzić jednoznacznie, że to mp3.

Obydwa obrazki to oczywiście ten sam plik audio.

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.05.2021 o 13:16, fozzie napisał:

Obydwa pliki naprawdę bezstratne mogą się różnić między sobą np. masteringiem i wtedy różnica między nimi pokaże wyraźnie, że się różnią, ale nie pokaże dlaczego się różnią.

Czyli mam rozumieć, że każda wytwórnia może sama nałożyć swój własny Mastering? Przecież jeśli utwór jest w wersji Master to nie przeprowadza się go ponownie, poza tym utwór na ogół "podpisany" jest pod jedną wytwórnię no chyba, że mamy do czynienia z wersją remastered ale takowe rzadko się spotyka. Ewentualnie ludzie biorą mp3 konwertują do flac i jakoś dodają szum? Popraw mnie jeśli się mylę bo chcę się doinformować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, marek.pap napisał:

Takiego pliku mp3 jeszcze nie widziałem. Wątpliwe, żeby były dostępne w sieci.
Ustawiając najwyższe parametry konwersji, nigdy nie udało mi się uzyskać pasma powyżej 20kHz.

W przypadku enkodera "lame" opcje "--preset extreme" lub "-V 0" nie uaktywniają filtra dolnoprzepustowego: https://wiki.hydrogenaud.io/index.php/LAME#Recommended_settings_details

Przykładowo:

mp3.thumb.png.566f79ec86f3e69594619283aa4876b5.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, marek.pap napisał:

Takiego pliku mp3 jeszcze nie widziałem. Wątpliwe, żeby były dostępne w sieci.
Ustawiając najwyższe parametry konwersji, nigdy nie udało mi się uzyskać pasma powyżej 20kHz.

1677381333_01.APerfectCircle-ThePackage.mp3.thumb.png.cecdf69d6e184e27426e0b263db5e6be.png

To wystarczy. Już masz pasmo do 20 kHz i już byłby problem (bez możliwości porównania z oryginałem) z jednoznacznym określeniem czy to mp3, czy nie mp3. Mam mnóstwo oryginalnych płyt z pasmem do 20 kHz. Nie każdy oryginał ma pasmo do 22 kHz. Mam również płyty z pasmem niższym od 20 kHz i wtedy wszystkie programy analizujące stwierdzają, że to kompresja stratna.

6 godzin temu, kopyto napisał:

Czyli mam rozumieć, że każda wytwórnia może sama nałożyć swój własny Mastering? Przecież jeśli utwór jest w wersji Master to nie przeprowadza się go ponownie, poza tym utwór na ogół "podpisany" jest pod jedną wytwórnię no chyba, że mamy do czynienia z wersją remastered ale takowe rzadko się spotyka. Ewentualnie ludzie biorą mp3 konwertują do flac i jakoś dodają szum? Popraw mnie jeśli się mylę bo chcę się doinformować.

W tej chwili mastering robi się przy każdej gówno wartej okazji. Mimo, że nikt nie chce ich robić, bo to koszty, bo to czas, ale i tak przy każdej nadarzającej się okazji robią nowy mastering. Chodzi o to, żeby ponownie sprzedać stary materiał w nowej, odświeżonej wersji.

Na marginesie, na dodatek, w dzisiejszych czasach pojawiło się dodatkowe niebezpieczeństwo. Może być tak, że każdy dostawca streamingu ma swoją własną wersję remasterowaną. Ale to już trochę inny temat, nie tutaj.

Edytowane przez fozzie

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, fozzie napisał:

Na marginesie, na dodatek, w dzisiejszych czasach pojawiło się dodatkowe niebezpieczeństwo. Może być tak, że każdy dostawca streamingu ma swoją własną wersję remasterowaną. Ale to już trochę inny temat, nie tutaj.

A potem mamy debaty o graniu dezzera,tidal czy spotify.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, marek.pap napisał:

W jakim programie jest możliwe takie ustawienie?

Ja odpowiem za siebie, może danadam zna lepsze programy. Ja używałem i nadal czasami używam graficznej nakładki na lame.exe, która się nazywa RazorLame. Tam można w polu poleceń wpisywać presety typu np. extreme, a można też swoje ustawienia kodera wpisywać, można wybierać spośród ustawień dostępnych w programie i one wtedy automatycznie zostają umieszczone w linii poleceń.

Edytowane przez fozzie

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marek.pap napisał:

Pobrałem i uruchomiłem RazorLame. Niestety nie ma możliwości kodowania plików flac. Sprawdziłem wersje 1.1.5 i 1.2.0.

Nie, plików flac nie można przekodować, tylko wav, bo, jeżeli się nie mylę, to lame.exe czyta tylko wav.

Przekodowanie z plików flac na mp3 można zastosować w foobarze. Wybierasz pliki do skonwertowania, klikasz Convert->..., w nowym oknie Convert Setup klikasz na Output format. W oknie Choose output file format klikasz na dole na Add New. W nowym oknie, z listy rozwijanej wybierasz na Custom. Pojawią się możliwości własnego ustawienia dowolnego kodeka, również lame.

PS. Drobna uwaga. Po wybraniu Custom pojawiają się opcje dla ostatnio włączonego kodeka, czyli jeżeli ostatnio na liście rozwijanej był wavpack, to po wybraniu Custom pojawią się opcje dla kodeka wavpack. Czyli najpierw na liście rozwijanej trzeba ustawić mp3 (lame) i dopiero wtedy wybrać Custom.

Mam nadzieję, że to jest czytelne, bo operacja w rzeczywistości jest prosta.

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem jak przekodować pliki flac na mp3. Problemem jest konieczność używania dwóch programów. Mam bibliotekę nagrań w formacie flac. Jeśli mam zamiar otrzymać pliki mp3 mogę to zrobić jednym programem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, fozzie napisał:

Nie jest to takie proste 😉 🙂

Poniżej dobrze zrobiona mp3 320kbps.

320.thumb.jpg.28e018362113968a8db8362a60638223.jpg 320spectral.thumb.jpg.7f0b632e0f1fa66c69d53b095a329d21.jpg

Na pierwszym wykresie widać linię podwójną, bo w lewym kanale jest dużo więcej wysokich częstotliwości (od ok. 5kHz robi się różnica między kanałami). Trochę to mylące w ocenie.

Generalnie, bez możliwości porównania z oryginałem, i to tylko w postaci spektrum (drugi obrazek) to trudno byłoby stwierdzić jednoznacznie, że to mp3.

Obydwa obrazki to oczywiście ten sam plik audio.

W jaki sposób zrobiłeś ten plik?
Kombinowałem z różnymi ustawieniami RazorLame i nie udało mi się uzyskać pliku mp3 o spektrum powyżej 20kHz. Jako plik wyjściowy miałem wav 24/96 (spektrum  pow. 30kHz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, marek.pap napisał:

W jaki sposób zrobiłeś ten plik?
Kombinowałem z różnymi ustawieniami RazorLame i nie udało mi się uzyskać pliku mp3 o spektrum powyżej 20kHz. Jako plik wyjściowy miałem wav 24/96 (spektrum  pow. 30kHz).

Jakiś czas temu zauważyłem, że nowsze wersje kodeka lame (nie pamiętam od jakiej wersji to się zaczęło) lepiej się zachowują przy ustawieniach VBR, to są domyślne ustawienia w foobarze. Na końcu, niby najlepsza jest wersja CBR 320 kbps, ale tam wychodzi to słabo, bo nowsze wersje kodeka gorzej się zachowują przy ustawieniach CBR. Na dodatek niektórych filtrów nie można wyłączyć w nowszych wersjach kodeka.

Starsze wersje kodeka lame lepiej się zachowywały przy ustawieniach CBR. Powyższy przykład, niestety, dokładnie nie pamiętam jak robiłem, ale na pewno była to wersja lame 3.90.3, czyli bardzo stara. Ustawienia własne w RazorLame, być może podobne do tych:

 -b 320 -m s -h -q 0 --noath -k

ale głowy bym za to nie dał. Całkiem możliwe, że inne ustawienia mogą być jeszcze lepsze, ale ja nie zajmowałem się tym więcej.

Edytowane przez fozzie

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, marek.pap napisał:

W jakim programie jest możliwe takie ustawienie?

Nie specjalnie wiem. Jak potrzebuję to używam bezpośrednio z linii poleceń na Linuksie.

36 minut temu, marek.pap napisał:

Kombinowałem z różnymi ustawieniami RazorLame i nie udało mi się uzyskać pliku mp3 o spektrum powyżej 20kHz.

Znalazłem jakiś przegląd opcji tego programu, możliwe że jedno z tych zadziała:

  • w zakładce VBR zaznaczyć "Enable Variable Bitrate", następnie ustawić Quality na 0
  • w zakładce Expert zaznaczyć "Only use custom options" i w polu "Custom options" wpisać: -V 0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, marek.pap napisał:

Niestety przy tych ustawieniach jest gorzej. Chyba z nową wersją Lame 3.100 nie da rady.

Plik 24/96, Vivaldi: Recitative and Aria from Cantata RV 679, A

ściągnięty z 2L free test bench: http://www.2l.no/hires/, bezpośredni link do pliku, 16 MB: http://www.lindberg.no/hires/test/2L-056_03_stereo_96kHz.flac

RazorLame 1.1.5a, lame 3.100

Ustawienia CBR:
lame_cbr.thumb.png.7b4aef013b5a95b4cbfecf200b6ff835.png

Ustawienia VBR:
lame_vbr.thumb.png.753592f48a2ad9afa1eb7a24a05c36af.png

Spek, kolejno oryginał, CBR, VBR:
out_spek.thumb.jpg.2f4051e2ca5e265bffd922df7df84d59.jpg

Jeszcze dla porównania SoX, który wydaje się pokazuje trochę więcej, ale nie wiem skąd różnica. Kolejno oryginał, CBR, VBR:
out_sox.thumb.jpg.5fa6eee159333819ffc5b812a02bfac9.jpg

Edytowane przez danadam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przy takich ustawieniach osiągałem najlepsze rezultaty. Ale spek nie pokazuje nic powyżej 20kHz. Ten wykres dla SoX wydaje się mało wiarygodny. Dla 250kb/s pokazuje wyższe pasmo niż dla 320kb/s.
Mam pytanie, czym różni się "Joint Stereo" od "Stereo" w ustawieniach "Mode"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, marek.pap napisał:

Ten wykres dla SoX wydaje się mało wiarygodny. Dla 250kb/s pokazuje wyższe pasmo niż dla 320kb/s.

To jeszcze spectrum z Audacity 🙂 (uwaga, bo zakres na skali pionowej się trochę różni):
spectrum_cbr.thumb.png.d5847a879a595e374bd2b26bfcaffb31.png spectrum_vbr.thumb.png.6f255613a22be2fa70de2924a3d8e32c.png

4 godziny temu, marek.pap napisał:

Mam pytanie, czym różni się "Joint Stereo" od "Stereo" w ustawieniach "Mode"?

Przy "Stereo" dane z obu kanałów są kodowane osobno. "Joint Stereo" uaktywnia tryby kodowania, które wykorzystują podobieństwa między kanałami do zwiększenia efektywności kompresji. Na przykład kodowana jest część wspólna i różnica obu kanałów. Dzięki temu dane, które występują w obu kanałach na raz (zwykle na przykład wokal) są kodowane tylko raz.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Joint_stereo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sadzicie o takich programach jak "Losless audio checker"? Nie daje miarodajnych wyników? Nie zdazylo mi sie zeby dla oryginalnie zgranego albumu z polki pokazal ze to mp3-jka. A albumy z niepotwierdzonych zrodel - to notorycznie wybrakowane 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.05.2021 o 08:45, GT napisał:

A co sadzicie o takich programach jak "Losless audio checker"? Nie daje miarodajnych wyników? Nie zdazylo mi sie zeby dla oryginalnie zgranego albumu z polki pokazal ze to mp3-jka. A albumy z niepotwierdzonych zrodel - to notorycznie wybrakowane 😄

Raz wyeksportowałem mp3 320 w Abletonie i pokazało CDDA 100 czy tam 95%. Nie pamiętam czy użyłem w tedy ditheringu. Teraz próbuje i już nie działa.

W dniu 28.05.2021 o 14:08, marek.pap napisał:

Sprawdziłem plik z Tidala za pomocą Losless audio checker. Nie wiem, co o tym sądzić.

 

Zrzut ekranu 2021-05-28 14.05.48.png

Ja już tego programu nie używam bo często pokazywał sprzeczne wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, kopyto napisał:

Raz wyeksportowałem mp3 320 w Abletonie i pokazało CDDA 100 czy tam 95%. Nie pamiętam czy użyłem w tedy ditheringu. Teraz próbuje i już nie działa.

Ja już tego programu nie używam bo często pokazywał sprzeczne wyniki.

Ale posiadasz fizycznie plytke CD, ktora zripowales do WAV / FLAC i audiochecker wyplul info "upsampled", jakis przyklad konkretnej plyty/pliku? Ja dalej kupuje plyty CD tych ciekawszych albumow i wszystkie ripuje do plikow i nie zdarzylo mi sie zeby audiochecker wyplul sprzeczny wynik dla albumu ktory fizycznie posiadam w rekach, co o czyms swiadczy. Za to pliki z "neta" - notorycznie wybrakowane... polecam kazdemu sprawdzic w praktyce ;))) mozna sie zdziwic.  

Edytowane przez GT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, GT napisał:

Ale posiadasz fizycznie plytke CD, ktora zripowales do WAV / FLAC i audiochecker wyplul info "upsampled", jakis przyklad konkretnej plyty/pliku? Ja dalej kupuje plyty CD tych ciekawszych albumow i wszystkie ripuje do plikow i nie zdarzylo mi sie zeby audiochecker wyplul sprzeczny wynik dla albumu ktory fizycznie posiadam w rekach, co o czyms swiadczy. Za to pliki z "neta" - notorycznie wybrakowane... polecam kazdemu sprawdzic w praktyce ;))) mozna sie zdziwic.  

W sumie masz racje, musiałem jakieś trefne pliki mieć bo na CD'kach tylko jeden utwór pokazał ale to pewnie zwykłe niedociągnięcie.

Ogólnie zauważyłem straszne problemy w utworach typu ambient, pianino bo tam instrumenty nie sięgają tak wysoko albo w utworach gdzie autor celowo obciął częstotliwości. W tedy trzeba się już domyślać.

Edytowane przez kopyto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.06.2021 o 12:52, GT napisał:

Za to pliki z "neta" - notorycznie wybrakowane... polecam kazdemu sprawdzic w praktyce ;))) mozna sie zdziwic.  

Może przyczyną jest taki fakt (cytat z innego wątku):
"Tidal jak większość serwisów streamingowych ma po prostu max -1dBTP, co oznacza, że choćby z tego powodu jest cichszy od zwykłych płyt o conajmniej 1dB, nawet jak spełnia wymagania LUFS czyli -14."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.