Jump to content
IGNORED

Modyfikacja Jamo 7.6 (d570)


Recommended Posts

Witam

Po wielu próbach usprawnienia tych kolumn i dalszego braku satysfakcji z dźwięku co raz bardziej przymierzam się do wymiany przetworników w paśmie środka i wysokich. 

W Jamo 7.6 (to samo co d570) nie tylko problem stanowi wysokotonowiec, ale także i średniotonowe. Po podłączeniu wysokich z innych kolumn nic nie dało, tylko wysokich przybyło. Tak samo średnie z innych kolumn podłączone z wysokimi z Jamo.

Mam monitory DIY zbudowane z bardzo dobrych przetworników Dego. Są to głośniki z przeznaczeniem do auta, ale producent zaznaczył, że także do domowego sprzętu Hi Fi. Chcę wykorzystać te przetworniki do przeróbki tych moich nieszczęsnych Jamo. Chcę to zrobić, ponieważ te Dego dużo lepiej grają niż Jamo mimo braku niskich tonów, ale jak się połączy to z niskimi z Jamo to efekt mega, lecz czegoś brakuje, ale o tym zaraz. Do przeróbki przemawiają do mnie jeszcze trzy rzeczy - same te głośniki kosztują więcej niż kolumny Jamo, mają już gotowe zwrotnice no i nisko średnio tonowy dostosowany jest do małych obudów - winisd wyliczył mi zamkniętą obudowę już od 3 litrów, czyli do tych jamo do przedniej przegrody idealne wręcz. 

Wokal, czystość, klarowność, scena i stereo potrafią zaskoczyć. Brakuje jednak jakby dołu średnich lub jak kto woli góry niskich. Teraz moje pytanie:

- czy jak zrobię taką przeróbkę to dać nisko tonowy bez odcięcia, żeby współpracował ze średnim tworząc wtedy system 2.5 drożny (mniej więcej jak na schemacie poniżej, daje drugi aktualny schemat Jamo dla porównania)?
- Dego mają pasmo od 55 Hz lecz rezonans Fs na 72.39 Hz a częstotliwość liniową od 85 do 2300 Hz - trzeba je odcinać na dole? Nie słyszałem żadnych zniekształceń nawet przy głośnym słuchaniu?
- czy warto dawać lepszy niskotonowy też? W tych Jamo jest przeznaczony tylko na najniższe tony do 150 Hz, ale jak go puszczę wyżej to może być już różnie. 

Jamo i Dego mają bardzo zbliżoną efektywność (88 i 87 dB) więc nie muszę się martwić o duże różnice w głośności. Zawsze można podbić wysokie lub ściszyć na zwrotnicy. 

 

2,5 drozna niskie.jpg

 

Jamo oryginale.jpg

Edited by raiwan
Link to post
Share on other sites

Jeszcze pytanie o przeciw fazę? Teraz w Jamo jest tak, że wysokie ze średnimi podłączone plus pod masę i tylko niskie grają w zgodzie plus do plusa. Tu te Dego są podłączone w zgodzie z fazą plus do plusa średnie i wysokie. 

Jak to później podłączyć?

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock podczas używania strony.

Zarejestrowani użytkownicy mogą wyłączyć ten komunikat.