Jump to content
IGNORED

Projekt obudowy do głośnika 25cm


Recommended Posts

Witam, kolega ostatnio kupił głośnik dibeisi g1001 4ohm 25cm i przyszedł do mnie z zapytaniem jaką obudowę do niego skręcić, widział i słyszał już wcześniej moje kolumienki sklecone totalnie na oko, które grają nawet spoko, więc przyszedł się mnie poradzić, a ja niestety nie miałem jeszcze do czynienia z takimi dużymi głośnikami, wklepaliśmy parametry z opakowania do win isd i wyszły cuda, paczka zamknięta w okolicach 300l xD, trochę to chyba za dużo do głośniczka 25cm średnicy, stąd nasuwa mi się pytanie, czy ktoś miał kiedyś podobny głośnik i wie mniej więcej w jaką obudowę go wsadzić, żeby zagrał sensownie na max swoich możliwości? Zaproponowałem mu 30l zamkniętą i nie wiem czy będzie ok, czy nie, gdzieś na youtube gostek ma paczkę ok 33l strojoną na 28hz do tego właśnie głośnika, sensowne jest takie strojenie do tych niezbyt potężnych głośników?

Edited by adasionator1020
Link to post
Share on other sites

Parametry tych glosnikow to zupełna loteria. Należałoby je zmierzyć, ale nawet po ich zmierzeniu i zaprojektowaniu obudowy, nie spodziewałbym się dobrego grania. Głośnik zapewne ma wysoką wartość dobroci Qts, co składnia do obudowy zamkniętej, ale raczej sporych rozmiarów.

W obudowie BR prawdopodobnie będzie problem z dudnieniem w wyniku wysokiej dobroci głośnika. Być może jej znaczne wytłumienie i niskie strojenie pozwoli ten efekt nieco zniwelować.

 

  • Thanks 1
Link to post
Share on other sites
8 minut temu, porlick napisał:

A mógł kupić choćby jakiegoś Stxa-przynajmniej parametry T-S by się z grubsza zgadzały. Albo zapytać ZANIM kupił...

Dokładnie, mi tu wszyscy odradzili wyroby czekoladopodobne i się tego nie czepiam, po dłuższym przemyśleniu doszedłem do wniosku, że nie chce mi się lepić czegoś z czego być może nie będzie pożądanego efektu, lepiej już trochę grosza odłożyć i kupić coś w miarę pożądnjejszsgo ale zobaczymy jaki da efekt ten głośnik, pomogę mu skrzynkę ukręcić, docelowo ma mu grać w aucie, po zmierzeniu miejsca w którym ma być zamontowany, wychodzi, że obudowa może mieć max 30l netto przy grubości ścianki 18mm, chyba powinno starczyć, jak będzie słabo to zawsze będzie mógł sobie dobrać jakiś lepszy głośnik 25cm do tej skrzynki, na pewno jest jakiś głośnik, który by się do takiej skrzynki nadawał.

Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, adasionator1020 napisał:

po dłuższym przemyśleniu doszedłem do wniosku, że nie chce mi się lepić czegoś z czego być może nie będzie pożądanego efektu, lepiej już trochę grosza odłożyć i kupić coś w miarę pożądnjejszsgo

No właśnie-nie lepiej kupić używanego suba?Na olx jest tego od metra,od 150-400zł-do wyboru,do koloru i niektóre ze wzmacniaczem w komplecie.

  • Like 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock podczas używania strony.

Zarejestrowani użytkownicy mogą wyłączyć ten komunikat.