Skocz do zawartości
IGNORED

Co stało się z audiostereo? | Temat o wszystkim i niczym


5z0p3n

Rekomendowane odpowiedzi

22 minuty temu, xetras napisał:

Adaptacja i ćwiczenie - takie określenie pasowałoby bardziej.

 

10 minut temu, xetras napisał:

W światku Hi Fi jednak rzadko korzysta się z naukowej terminologii.

Przecież raczej to hobbistyczny obszar, dlatego miejsce na własne spostrzeżenia również jest.

Dlatego audiofile używają często w takiej sytuacji określenia "osłuchanie", "osłuchany" ... w gruncie rzeczy chodzi mz o to samo. Czyli wytworzenie w mózgu odpowiednich wzorców które stanowią następnie punkt odniesienia przy ocenie jakości dźwięku czy porównaniach systemów. Trzeba mieć punkt odniesienia na którego podstawie dokonujemy oceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, szpakowski napisał:

Czyli wytworzenie w mózgu odpowiednich wzorców które stanowią następnie punkt odniesienia przy ocenie jakości dźwięku czy porównaniach systemów. Trzeba mieć punkt odniesienia na którego podstawie dokonujemy oceny.

Jak najbardziej.

Dlatego już mi nie przeszkadza termin "muzykalność", który jest używany przez redakcję "HiFi i Muzyka" przy ich opisach sprzętu audio. Z reguły tam są muzycy i te wzorce mają.

O ile wiem z laboratorium pomiarowego nie korzystają mimo to całkiem rzetelnie podchodzą do ocen.

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, xetras napisał:

Dlatego już mi nie przeszkadza termin "muzykalność", który jest używany przez redakcję "HiFi i Muzyka" przy ich opisach sprzętu audio. Z reguły tam są muzycy i te wzorce mają.

Wzorce każdy ma swoje, a "muzykalność" to nie cecha sprzętu, a wypadkowa brzmienia, akustyki i kaprysu. Weź pod pachę Tannoy Mercury M1 i zapytaj czy grają muzykalnie w klubie miłośników B&W.

11 godzin temu, MariuszZ. napisał:

Tylko, że wyrównanie głośności z pominięciem wyrównania zakresu dynamiki...

Ja p... po to wyrównujesz głośność, aby sprawdzić czy różnią się dynamiką. 

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, McGyver napisał:

Jak już wyrównasz głośność i dynamikę, to jeszcze wyrównaj barwę. A potem jeszcze stereofonię.... 

Proponuję wyrównać poziom głośności z całym jej dobrostanem okołodynamicznym w tym bezwzględnie poziom szumu, nie rozkład harmonicznych, czy balans. 

Zabawa poziomem szumu realizowana jest standardowo przez masteringowców i jakoś nikt nie kwęka. Ditheringiem maskuje się zniekształcenia harmoniczne i błędy kwantyzacji powstałe w procesie konwersji C/A. 

Mam wrażenie, że totalnie się mijamy w rozumieniu zagadnienia ale tak jak napisałeś, jeżeli jeden ze wzmacniaczy miałby przekoszony balans kanałów to trzeba wyrównać potkiem balans do porównania, i tak jeżeli chcesz ocenić barwę wzmacniacza, a nie balans tonalny to jeżeli miałby potencjometr tonu to należałoby wyrównać żeby porównać czy wychwycić różnice barwy brzmienia wzmacniaczy 😉

11 minut temu, szymon1977 napisał:

Ja p... po to wyrównujesz głośność, aby sprawdzić czy różnią się dynamiką. 

Ty nie p... tylko czytaj że zrozumieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, notoryczny napisał:

 Nigdy nie pomyślałbym, że słuchanie muzyki jest takie skomplikowane.

Ponieważ kiedy zamiast jej słuchać, odsłuchuję się sprzęt stetoskopem, jest to nie tylko skomplikowane, ale wręcz chyba nawet niemożliwe 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, notoryczny napisał:

Nigdy nie pomyślałbym, że słuchanie muzyki jest takie skomplikowane.

No niektórzy całkiem się w tym pogubili. Zamiast słuchać muzyki liczą zera po przecinku w pomiarach lub robią ślepe testy 😉

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, szymon1977 napisał:

Podałem dziedzinę naukową, której istnienie pomijasz.

 

Widzisz, dla niektórych taka angelologia czy hamartiologia jako działy dogmatyki teologii też są dziedzinami poważnej nauki. Piszą z tego doktoraty, traktaty naukowe a nawet uzyskują profesury.

Cóż to więc jest nauka? Odpowiedz łaskawco, proszę.

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, javor napisał:

...zamiast jej słuchać...

 

8 minut temu, MariuszZ. napisał:

Zamiast słuchać muzyki...

Poważnie myślicie, że zrozumienia techniki audio przeszkadza w słuchaniu muzyki? Bo ja myślę, że pomaga w wyborze systemu.

-----

5 minut temu, rochu napisał:

...dla niektórych...

A co mnie czyjeś kaprysy?

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, szymon1977 napisał:

A co mnie czyjeś kaprysy?

Podałem przykład dziedziny wiedzy, który jak mniemam jest istotny dla przeszło miliarda ludzi na świcie. A ty nazywasz to kaprysem.

Jeżeli by przyjąć za miarę istotności danej dziedziny wiedzy, liczbę osób których mogłaby ona dotyczyć, to właśnie taka psychoakustyka mogłaby być nazwana "kaprysem" bo dotyczy ona może ciebie, Lecha i kilku soliterów na tym forum, a zatem ranga jej zawierałaby się poniżej np. takiej radiestezji czy raportów o UFO.

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Seyv napisał:

A jak jednocześnie słucha pięć osób siedzących w różnych miejscach i każdy ma identyczne spostrzeżenia, to co to jest, zbiorowa halucynacja? 

To bardzo prawdopodobne, opinie pisane mają bardzo silne oddziaływanie na następnych "testujących".

17 godzin temu, slawek.xm napisał:

kiedy Ty zaczniesz je wyciągać zamiast uparcie trzymać się bezsensownej argumentacji???

Nie sądzę żeby argumenty przedstawiane przeze mnie były bezsensowne, ale skoro tak uważasz to już trudno.

16 godzin temu, Seyv napisał:

Poza tym skoro słyszę to bez względu czy tak jest czy mi się tylko wydaje dla mnie niewiele to zmienia. I żadne testy techniczne nie są mi potrzebne, tylko co najwyżej zmiana leków

To już indywidualna decyzja każdego hobbysty, czy chce poznać przyczynę słyszenia różnic czy nie. W moim przypadku jestem za wyjaśnianiem przyczyn powstawania różnic, technicznym wyjaśnianiem. Argument że nauka jeszcze wszystkiego nie odkryła jest słabe, zwłaszcza w domenie słuchu ludzkiego. 

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, rochu napisał:

...przykład dziedziny wiedzy...

Nie.

11 minut temu, Lech36 napisał:

To już indywidualna decyzja każdego hobbysty, czy chce poznać przyczynę słyszenia różnic czy nie.

Tak.

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Lech36 napisał:

Argument że nauka jeszcze wszystkiego nie odkryła...

To nie argument a tylko możliwa opcja. Ale ta opcja pojawia się dopiero, gdy pojawiają się naukowo potwierdzone obserwacje praktyczne, które są sprzeczne z aktualną wiedzą teoretyczną. Ale tego nie wytłumaczysz komuś, kto porównanie systemu aktualnego ze wspomnieniem poprzedniego, traktuje jak porównanie dwóch systemów.

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem:

Samo rozpoznawanie głośności dla wysokich tonów z powodu nierównomierności wrażenia zawodzi.

Co do pozostałych kryteriów porównań podejrzewam że może być jeszcze trudniej.

Np. rozróżnianie podstawy tonalnej wielotonu harmonicznego od szumu lub niepożądanego w przekazie zakłócenia, które byłoby wskazane do pozbycia się go (np. filtrem środkowo zaporowym).

56 minut temu, szymon1977 napisał:

techniki

Ma być służebna wobec preferencji estetycznych.

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, rochu napisał:

Jak nie...

Bo sam napisałeś

Godzinę temu, rochu napisał:

dla niektórych

co wklucza znaczenie ogólne.

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Lech36 napisał:

opinie pisane mają bardzo silne oddziaływanie na następnych "testujących".

Bzdura!

Zwykle ich nie rozumiem.

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Lech36 napisał:

To już indywidualna decyzja każdego hobbysty, czy chce poznać przyczynę słyszenia różnic czy nie. W moim przypadku jestem za wyjaśnianiem przyczyn powstawania różnic, technicznym wyjaśnianiem. 

Lechu. Z szacunku do Ciebie i reszty, których ciekawość poznania przyczyn słyszenia różnic od strony technicznej jest tak fundamentalnym celem, kieruję prośbę do moderacji tego forum o zakładkę pod nazwą np. „Audio Technika”. Chyba nie zaprzeczysz, że to dobry pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, slawek.xm napisał:

jeśli jego autorytet przestaje prezentować jedynie słuszne dla Lecha poglądy

zostaje potraktowany jednoznacznie np

To jest stwierdzony fakt, nie zmienia to niczego z poprzednich spostrzeżeń. Jeżeli osoba taka jak prowadzący R.S. stwierdza że coś słyszy a nie jest ciekawy dlaczego tak się dzieje to znaczy że zaczyna oscylować w kierunku voodoo. To oczywiście nic złego, ale od człowieka o takim poziomie ciekawości technicznej jak w/w oczekiwał bym trochę głębszego potraktowania tematu niż krótkim stwierdzeniem audiofilskim "ja słyszę". 

5 minut temu, javor napisał:

Lechu. Z szacunku do Ciebie i reszty, których ciekawość poznania przyczyn słyszenia różnic od strony technicznej jest tak fundamentalnym celem, kieruję prośbę do moderacji tego forum o zakładkę pod nazwą np. „Audio Technika”. Chyba nie zaprzeczysz, że to dobry pomysł?

Widzę że audiofile nie przepadają za dyskusją o audio na płaszczyźnie techniki. To dziwne bo przecież to jest techniczne hobby.

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam coś :

wrażliwość, tak jak i wrażenia i czucie (choćby równowagi albo odcieni) jest przecież zmienne.

7 minut temu, Lech36 napisał:

Jeżeli osoba taka jak prowadzący R.S. stwierdza że coś słyszy a nie jest ciekawy dlaczego tak się dzieje...

Gdyby publikował dłuższe wideo, wtedy bym ich nie oglądał.

8 minut temu, Lech36 napisał:

przecież to jest techniczne hobby

Intuicja też jest przydatna.

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, javor napisał:

...kieruję prośbę do moderacji tego forum o zakładkę pod nazwą np. „Audio Technika”. Chyba nie zaprzeczysz, że to dobry pomysł?

Pomysł nie jest zły, ale techniczne podejście jest na Forum tak mało popularne, że wystarczy wątek Audio-mity. Za to dziwi mnie dlaczego moderacja nie przekierowała tam kilku nadaktywnych anty-technicznych, a teb wątek przeniosła tutah i zmieniła mu tytuł. W efekcie pierwotny temat dyskuaji zaginął... ale nie moja to sprawa, więc piszę o tym, o czym wszyscy piszą.

BTW Hiend-owcy i DIY-owcy swoje działy mają, z pewnością przydałby się dział dla samozwańczych audiofilów, którzy nie chcą swojego szczęścia konfrontować z szarą rzeczywistością audioJanuszy. Co myślisz o "Biżuteria audio, czyli dopieszczanie brzmienia systemu"?

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, szymon1977 napisał:

zapytaj czy grają muzykalnie w klubie miłośników

To akurat nazywa się: uprzedzenie lub inaczej : resentyment.

Jest nieobiektywną i niepraktyczną cechą.

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, xetras napisał:

Gdyby publikował dłuższe wideo, wtedy bym ich nie oglądał.

A ja bym oglądał. To moje hobby i jestem ciekawy wyjaśnień technicznych, ale może jestem inny i nie pasuję do świata wiary szeroko pojętej. 

31 minut temu, xetras napisał:

Intuicja też jest przydatna.

Zgadza się, ale w tym hobby jest też dużo a nawet za dużo wiary w swój słuch. Oczywiście nie wszystkich to dotyczy. Niektórzy konstruktorzy kolumn wierzą głównie w pomiary, ale cóż pewnie każde hobby ma wiele sprzeczności/kontrowersji w sobie. 

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolę skondensowany temat.

Filmów publikuje sporo i tak można wyszukać szczegóły.

Działka domowego  odtwarzania nagrań to tylko część zagadnień a i tak jest mocno "interdyscyplinarna".

W skondensowanej formie obywa się bez ględzenia i powtarzania treści z innych tematów.

Odsyłacz !...  Bez niego nie ma życia.

Bo... i audio i wideo i akustyka i elektrotechnika i architektura ....

(Przecież ściana żelbet i ściana cegła lub płyta z wypełniaczem inaczej brzmią).

Nie ma sposobu żeby wszystkie szczegóły uwzględniać w opisie.

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, notoryczny napisał:

 Nigdy nie pomyślałbym, że słuchanie muzyki jest takie skomplikowane.

Różnice brzmienia generowane przez sprzęt to nie jest słuchanie muzyki, to czysto techniczne hobby 🙂. Słuchanie muzyki to zupełnie inne hobby, ale mające dużo wspólnego z tym pierwszym 😉.

26 minut temu, xetras napisał:

W skondensowanej formie obywa się bez ględzenia i powtarzania treści z innych tematów.

Też lubię skondensowane formy tłumaczenia, one szybciej trafiają do adwersarzy, ale nie zawsze.

27 minut temu, xetras napisał:

(Przecież ściana żelbet i ściana cegła lub płyta z wypełniaczem inaczej brzmią).

Zgadza się, inaczej tłumi płyta G-K samodzielnie a inaczej po ułożeniu na niej warstwy wełny mineralnej/szklanej.

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, xetras napisał:

To akurat nazywa się: uprzedzenie lub inaczej : resentyment.

Nie kolego, to jest po prostu własny gust. Dla jednego w jego akustyce muzykalne są Tannoy Mercury M1, a dla drugiego w jego akustyce B&W607. A jak się zbierze grupka miłośników tych pierwszych, to drugie uznają za g... i tyle z tej Twojej "muzykalności".

 

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu spotyka się nauka z wrażeniami ze słuchu. Na razie się żegnam, bo muszę iść w teren.

 

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, xetras napisał:

I tu spotyka się nauka z wrażeniami ze słuchu.

Cały czas się spotyka, tylko niektórzy wolą mówić o słuchu ignorując wiedzę naukową o słuchu.

21 minut temu, xetras napisał:

Na razie się żegnam, bo muszę iść w teren.

Pora na spacer z pieskiem?

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, szpakowski napisał:

Czyli wytworzenie w mózgu odpowiednich wzorców które stanowią następnie punkt odniesienia przy ocenie jakości dźwięku czy porównaniach systemów. Trzeba mieć punkt odniesienia na którego podstawie dokonujemy oceny.

"Wzorce" wytwarzane w mózgu są nietrwałe, czasem nawet bardzo nietrwałe. Ciekawe jak by wyglądały wzorce z Sevre pod Paryżem gdyby je oprzeć tylko o ludzki mózg 😉.

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 16

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.