Skocz do zawartości
IGNORED

Telewizor 65" 2021 co wybrać


Music&Hi-Fi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

Planuję zakup telewizora 65" i chciałbym poradzić się Was co wybrać. Budżet to max, absolutny max to 8-9 tys. Zależy mi na bezawaryjności, naturalnym obrazie ("oczojebne" kolory i kontrast to niepożądane cechy!). Wiem, prawie wszystko można ustawić, ale najlepiej jakby ładnie świeciło już na firmowych ustawieniach. Najnowsze technologie mile widziane. OLED czy Direct LED? Andoid TV czy niekoniecznie? Samsunga już mówię z góry, że nie chcę...
Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi i sugestie.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kup sobie Plazme Panasonica 65 nie wyjechaną i olej te dzisiejsze trupy typu qled led lcd oled to w temacie porządnego obrazu 

VT30 , 50 , 60 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez arti_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

W twoim budżecie dobry obraz to oled np od LG.

Jednak zapomnij przy tej technologii, że nie ryzykujesz żadnych problemów ze zużyciem panela.

Więc super kolory ale możliwe powidoki i wypalenia. Możliwe, ale niepewne. Twoje ryzyko.

Chcesz spokój a tolerujesz wady ldc to właśnie spadła w okolice 5,5 cena 65 LG923, a w twoim budżecie to pewnie znajdziesz 75 cali

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czego używasz TV? Filmy, telewizja (np. informacyjna), komputer, konsola?

Czy pomieszczenie jest jasne i jak jest usytowany TV względem okien?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem przed kupnem i na pewno będę chciał zobaczyć jak wygląda Philips Mini-LED 9506. Szukam 75", ale 65” będzie ~ 7999zł więc w Twoim budżecie. Za miesiąc/dwa mają się pojawić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Butler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@Music&Hi-Fi

Biorąc pod uwagę Twoje oczekiwania sprecyzowane w pierwszym wpisie oraz założony budżet - popieram to, co napisał @stench: zainteresuj się LG Nano90. 65" możesz mieć za ok. 5500 zł, nawet 75" kosztuje ok. 7500 zł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bobcat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.07.2021 o 15:05, felix napisał:

Do czego używasz TV? Filmy, telewizja (np. informacyjna), komputer, konsola?

Czy pomieszczenie jest jasne i jak jest usytowany TV względem okien?

Witam!

Tak, zapomniałem o tym wspomnieć. Oglądam głównie sport i filmy, żadnych gier. Umieszczenie tv będzie w salonie 28m. na przeciwko okien, z boku wyjście na taras. Jak już wspominałem zależy mi na naturalnym obrazie, jaskrawe kolory i podbity kontrast niepożądany. Z góry wielkie dzięki za pomoc!

Teraz już mogę zdradzić moje typy na chwilę obecną...? Myślę, że tak... Co Wy na to...?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Ja brałbym to:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

lub to

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sony to android ,lg to webos, zależy co ci bardziej odpowiada. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dzień bez muzyki dniem straconym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w domu 4 letniego  65 cali led Sony z Androidem. I nigdy więcej by tego ruchu nie powtórzył. Telewizor się zawiesza, android często muli, potrzebne są restarty.  Bardzo kłopotliwy i powolny. Pozostałe LG,  które mam są bezproblemowe pomimo zdecydowanie niższej ceny niż Sony. Jak dla mnie porażka. Dałem za niego kilka lat temu 6kPLN. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ART LOUDSPEAKERS DECO 10+LECTOR AUDIO (CDP707+ZOE+VM200+EDISON230)+ ROSE RS250+SAP RELAXA+PURIST AUDIO DESIGN + OYAIDE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to dla mnie trochę zaskakujące, bo ja mam oleda ag8 z 19 roku i nic takiego nie zaobserwowałem. Z pewnością od tamtego czasu dużo zostało poprawione. Niemniej lg to też super tv i do tego masz teraz bardzo dobrą cenę na niego. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dzień bez muzyki dniem straconym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekac, az spadna ceny na

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

U nas zupelnie „swierzy“ na rynku

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, xajas napisał:

Poczekac, az spadna ceny na

QN91 kosztuje 7800, więc mieści się w budżecie. Tyle, że autor zaznaczał w pierwszym poście, że nie chce Samsunga.

14 godzin temu, Music&Hi-Fi napisał:

Oglądam głównie sport i filmy, żadnych gier. Umieszczenie tv będzie w salonie 28m. na przeciwko okien, z boku wyjście na taras. Jak już wspominałem zależy mi na naturalnym obrazie, jaskrawe kolory i podbity kontrast niepożądany.

OLED ma niższą jasność niż LED. Może to stanowić problem w jasnych pomieszczeniach, stąd moje pytanie.

Jeżeli ilość światła padającego na TV jest duża i ogólnie pomieszczenie jest jasne, to lepiej wziąć coś miniLED. Tyle, że odrzucając Samsunga masz mały wybór. Obecnie chyba tylko TCL ma sensowne miniLED, chyba że poczekasz na nowe wynalazki LG i Philipsa. Mają podobno wejśćna rynek w tym lub następnym miesiącu, więc w sumie długo czekać nie musisz.

Jeżeli natomiast ilość światła padającego na TV nie jest duża, ewentualnie oglądasz głównie wieczorem lub masz rolety i możesz zaciemnić pomieszczenie, to bierz LG C1 i się nie zastanawiaj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
4 minuty temu, felix napisał:

QN91 kosztuje 7800, więc mieści się w budżecie. Tyle, że autor zaznaczał w pierwszym poście, że nie chce Samsunga.

Za 8 kpln można poszukać 75 cali spełniający oczekiwania założyciela wątku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, stench napisał:

Za 8 kpln można poszukać 75 cali spełniający oczekiwania założyciela wątku.

Ale chyba tylko Nano. Pytanie, czy to spełni oczekiwania jeżeli chodzi o jakość obrazu.

MiniLEDa 75" w tej cenie chyba nie kupisz.

6 minut temu, xajas napisał:

Chyba sa rozne QN91. Mowisz o modelu 2021?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez felix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, felix napisał:

Ale chyba tylko Nano. Pytanie, czy to spełni oczekiwania jeżeli chodzi o jakość obrazu.

Spełni. Poczytaj uważnie  wymogi założyciela wątku. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, felix napisał:

MiniLEDa 75" w tej cenie chyba nie kupisz.

Autor szuka jednak 65", więc MiniLED jak najbardziej w zasięgu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Bobcat napisał:

Spełni. Poczytaj uważnie  wymogi założyciela wątku. 

No ja nie byłby tego taki 100% pewny jak Ty. Może niech jednak autor oceni samemu porównując kilka TV?

Wymagania są określone w sposób bardzo ogólny, choć rzeczywiście na ich podstawie można wykluczyć Samsungi, które nie mają naturalnego obrazu.

2 minuty temu, Butler napisał:

Autor szuka jednak 65", więc MiniLED jak najbardziej w zasięgu.

Wiem, że w zasięgu. Odpowiadałem stenchowi, który proponował 75", a to już nie byłby miniLED w tym budżecie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, felix napisał:

Może niech jednak autor oceni samemu porównując kilka TV?

Oczywiście. Dlatego powinien zapoznać się z całą ofertą dostępną na rynku. W tym także z umiłowanym przez Ciebie OLED-em oraz darzonym przez Ciebie niechęcią NanoCell. I sam powinien podjąć decyzję co mu najbardziej odpowiada.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Bobcat napisał:

W tym także z umiłowanym przez Ciebie OLED-em oraz darzonym przez Ciebie niechęcią NanoCell.

Skończ już chłopie, bo to od dawna jest nudne i żałosne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, felix napisał:

Skończ już chłopie, bo to od dawna jest nudne i żałosne.

Przecież jest funkcja "Ignoruj".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.07.2021 o 17:44, arti_ napisał:

kup sobie Plazme Panasonica 65 nie wyjechaną i olej te dzisiejsze trupy typu qled led lcd oled to w temacie porządnego obrazu 

VT30 , 50 , 60 

 

Przesadzasz. U Matki stoi plasna Vt 50 i czerń jest porównywalna do mojego OLED LG z 2017` (po kalibracji). Plasma za to żre prąd jak komp z RTX3080... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plazma zużywa tyle prądu,  jakie w danym momencie są sceny ( jasne , ciemne )

A , ile prądu pobiera OLED , gdy leci HDR ? Możesz , to zmierzyć ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, max720 napisał:

A , ile prądu pobiera OLED , gdy leci HDR ? Możesz , to zmierzyć ? 

OLED, podobnie jak plazma, zużywa prąd w zależności od sceny. Dla 65" to max 400W według tabliczki znamionowej. W Teście RTINGS dla LG G1 zmierzone max ok. 200W.

Przy czym nie wiem czemu niby porównywać plazmę z OLED w HDR, jeżeli plazma zdaje się nie obsługuje takich trybów.

Generalnie polecanie komuś, kto szuka nowego telewizora i ma budżet 8-9k, prawie 10 letniej używanej plazmy, jest dziwnym pomysłem delikatnie mówiąc...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Przede wszystkim to na rynku nie ma dostępnych plazm z sensownymi przebiegami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.07.2021 o 19:09, artur 1984 waw napisał:

Przesadzasz. U Matki stoi plasna Vt 50 i czerń jest porównywalna do mojego OLED LG z 2017` (po kalibracji). Plasma za to żre prąd jak komp z RTX3080... 

Aż  tak idealnie to nie jest, choć sam mam jeszcze 50 ST60 i sobie bardzo chwalę, to jedyna plazma która ma czerń niemal jak Oled to ostatnie wypusty Pioneera Kuro (LX 5090/6090 i Krp 500/600) po ingerencji w menu serwisowe i ustawienie napięć, choć nawet fabrycznie kontrast mają świetny, trochę lepszy od Panasonica. Kupiłem ostatnio rodzicom w dobrym stanie bo się im spieprzył LCD. Obraz nadal super, nie ma porównania do żadnych LCD (łącznie z QLED ubiegłorocznym i nie tylko), nie ma zupełnie żadnego "green ghostingu", bardziej wytrzymały jeśli idzie o powidoki od Panasa,  tylko ma inne wady - ciężki kloc z grubymi ramkami, oraz grzeje się mocniej od Panasów, co teraz w lecie jest uciążliwe, nie ma też upłynniacza dla sygnału z normalnej tv, o ile ktoś się już przyzwyczaił do idealnej płynności i "teatru" (ja tak i mi to trochę przeszkadza). Za to na sygnale 24p jest obraz płynny, także do filmów z płyt te plazmy to nadal super wybór i mega obraz, mimo upłuwu czasu i braku HDR, 4k. Ale nadrabiają czym innym. Kolory, ostrość (nawet tylko w 1080p), naturalność, kontrast. No i można kupić za małe pieniądze. Przeżyją 3 oledy albo lepiej, pod względem trwałości. 

W dniu 12.07.2021 o 12:17, stench napisał:

Przede wszystkim to na rynku nie ma dostępnych plazm z sensownymi przebiegami.

A co to znaczy sensowny w przypadku plazmy, gdy nadal świeci jasno, nie ma wypaleń ani powidoków ? Chyba nie ma dramatu jak w przypadku oled, gdzie po 2 latach powypalane permamentnie ramki po menu. 

W dniu 8.07.2021 o 10:44, felix napisał:

Wymagania są określone w sposób bardzo ogólny, choć rzeczywiście na ich podstawie można wykluczyć Samsungi, które nie mają naturalnego obrazu.

Nie wiem czy naturalny czy nie, ale każdy tv można ustawić pod kątem kolorów, temperatury itd. Samsung niczym kompletnie nie różni się od innych. Chyba że chodzi o fabryczne tryby, ale to na każdym są zwykle fatalne. Wybrałem 3 Samsungi dla rodziny i ustawiłem im jak się dało, świecą bardzo dobrze. W 100% naturalny obraz to tylko z plazmy, ale dobrze ustawionego LCD też da się oglądać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez don111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.07.2021 o 19:49, Music&Hi-Fi napisał:

Tak, zapomniałem o tym wspomnieć. Oglądam głównie sport i filmy, żadnych gier. Umieszczenie tv będzie w salonie 28m. na przeciwko okien, z boku wyjście na taras. Jak już wspominałem zależy mi na naturalnym obrazie, jaskrawe kolory i podbity kontrast niepożądany. Z góry wielkie dzięki za pomoc!

Najlepiej OLED, przynajmniej kontrastem się nacieszysz na filmach. Na LCD moim zdaniem nie ma sensu wydawać więcej niż 5 tys., pewnego pułapu jakościowego nie przeskoczysz, chyba że jakiś mega duży ten tv  (75"+) i wymyślili coś nowego, co świeci lepiej i ma kontrast lepszy (może to mini led ? nie znam)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, don111 napisał:

Chyba nie ma dramatu jak w przypadku oled, gdzie po 2 latach powypalane permamentnie ramki po menu. 

Piszesz to w taki sposób, jakby każdy OLED był wypalony po 2 latach. Gdyby tak było, to już dawno nie byłoby tych TV na rynku.

25 minut temu, don111 napisał:

Nie wiem czy naturalny czy nie, ale każdy tv można ustawić pod kątem kolorów, temperatury itd. Samsung niczym kompletnie nie różni się od innych.

Przeczytaj test neoQLED na HDTVPolska. Generalnie chodzi o to, że Samsung nawet po kalibracji automatycznie próbuje "upiększać" obraz podbijając jasność i kolory i nie da się tego wyłączyć.

"Samsung już od kilku generacji prezentuje w ten sposób materiał o szerokim zakresie dynamiki po to, by dać wrażenie lepszego (jaśniejszego) obrazu niż ma konkurencja. Realna walka powinna rozgrywać się jednak o jasności szczytowe, a nie o sztuczne rozjaśnianie tego co nie powinno “bić po oczach” w filmie. Wielka szkoda, że takie pompowanie obrazu ma miejsce na flagowcu QN95A. Jego możliwości pozwoliłyby uzyskać naprawdę wysoką notę za obraz HDR, jednak tutaj sztuczne podbicie obrazu jest tak mocne, że zmuszony jestem odjąć w tej kategorii punkty. Obraz jest nie tylko zbyt jaskrawy, ale także często pozbawiony kontrastowości i przyjmuje dziwne nasycenia (np. kolory czerwone idą w róż, lub niebieskie w morski)."

"Decydując się na kalibrację jesteśmy w stanie polepszyć sytuację do pewnego stopnia. Poziomy jasności da się do pewnego stopnia wyrównać, podobnie jak i kolory. Nadal jednak od referencyjnej reprodukcji dzieli niemała przepaść."


Źródło:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.