Skocz do zawartości
IGNORED

beton architektoniczny


Strielok
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, Butler napisał:

Wydaje mi się (nie dopytywałem) że taka kanapka gipsowa na stelażu z gumą w środku skutecznie bas pochłonie.

Z tą gumą to mam nadzieję, że taki żart. Guma to jeden z gorszych materiałów w akustyce. Możesz nią co najwyżej wyciszyć pomieszczenie od hałasu na zewnątrz, a wewnątrz nic nie daje.

Przecież są gotowe rozwiązania do zastosowań w akustyce. Po co tak kombinować, bo ktoś tam powiedział?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez qbakos

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie planowałem robić prof pomiarów, ale mnie tym zaintrygowałeś. Od 26 mam urlop i w tym czasie przez dwa tygodnie będę wykonywać większość prac. Dasz namiar na taki mikrofon?

16 minut temu, qbakos napisał:

Z tą gumą to mam nadzieję, że taki żart. Guma to jeden z gorszych materiałów w akustyce. Możesz nią co najwyżej wyciszyć pomieszczenie od hałasu na zewnątrz, a wewnątrz nic nie daje.

Nie, nie żart. Będzie sklejona wewnątrz płyt gipsowych. Ona nie ma służyć jako tako do akustyki pomieszczenia, tylko zatrzymać/pochłonąć dźwięki. Z tego co zrozumiałem jest skuteczna na niskie częstotliwości przez swoją wysoką masę własną. Ona ma wyciszyć pokój tak żebym nie słyszał jak syn męczy jakiegoś Fortnite na Xboxie z odpalonymi subwoferami o mocy większej niż moje całe AGD w domu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Butler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz o macie typu SEMAG FD-1? taka guma nie ma właściwości pochłaniania od pochłaniania jest na wełna guma może izolować nie pochłaniać.

Jeśli mam być szczery to zrobienie ścianki nie wiele ci da bo pozostaną dźwięki przenoszone bocznymi ścianami :)

Coś tam wiem bo izolowałem sypialnię od sąsiada wełna + dwa razy gk akustik plus.

Co uzyskałem? rozmów w środku nocy totalnie nie słuchać, odgłosu chrapania, rur wody, pieca centralnego buczenia zero.

Muzyka? głośna bas? poprawa 1000% jak wcześniej bas walił po uszach bo ściany wpadały w rezonans tak teraz tak jedna ściana nie wpada i nie ma już boom boom.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, kupiłem taką 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  ,z tym że z jednej strony sklejona z gumą 3mm i to w tej chwili mam przymocowane bezpośrednio do wszystkich ścian i do sufitu. Sufit to między belkami wełna szklana 100mm+100mm, na gumowych podkładkach przykręcona do belek na całość płyta OSB (ta frezowana), i na to ta mata przyklejona i przytwierdzona dla pewności z pomocą stelaży by jak najmniej wiercić otworów. Teraz będę budować stelaż na podwieszaną "kanapkę", na koniec przyklejone będą ustroje jak pisałem wcześniej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Butler napisał:

Nie planowałem robić prof pomiarów, ale mnie tym zaintrygowałeś. Od 26 mam urlop i w tym czasie przez dwa tygodnie będę wykonywać większość prac. Dasz namiar na taki mikrofon?

Najprostszy w uzyciu jest UMIK-1 i do tego program REW. W youtube znjdziesz wiele tutoriali, jak sie tym poslugiwac

 

Z ponizszego potrzebujesz tylko poczatek (8min, konfiguracja i pomiar)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, qbakos napisał:

To chyba logiczne, że porównujemy ścianę i płytę z tego samego materiału...

nie, nie porównujemy. Nie masz żadnych danych na temat budynku, ścian czegokolwiek a ja wyraźnie napisałem o jakie budownictwo chodzi.

9 godzin temu, qbakos napisał:

Takie płyty musiałyby być bardzo nierówne i mieć perforację - wtedy miałyby jakiś sens w akustyce, ale czegoś takiego chyba nikt nie robi.

Nie chodzi o rozpraszanie ani pochłanianie.

9 godzin temu, qbakos napisał:

Nie ma czegoś takiego jak zero barier dla niskich częstotliwości,

w takim razie powiedz mi co w przedmiotowym przykładzie jest barierą dla basu, zakładamy sztandarowe wykończenie bez fermacell, wim etc. Tylko konkretnie.

8 godzin temu, qbakos napisał:

Z tą gumą to mam nadzieję, że taki żart. Guma to jeden z gorszych materiałów w akustyce.

spokojnie.. jeszcze wszystko przed Tobą, ktoś na forum chwalił styropian..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, fetek napisał:

w takim razie powiedz mi co w przedmiotowym przykładzie jest barierą dla basu, zakładamy sztandarowe wykończenie bez fermacell, wim etc. Tylko konkretnie.

Konkretnie to by trzeba było pomierzyć, co pewnie xajas Ci zaraz powie. Z teorii to ja wiem tylko tyle, że wszelkie ustrojstwa typu sufit podwieszany z pustką lub wełną w środku mocno pochłania niskie częstotliwości, przez co możesz go mieć niedobór w stosunku do reszty pasma, jeśli pomieszczenie nie jest dodatkowo akustycznie dostosowane. Drewniane deski też potrafią wchłonąć do 0,2 pasma przy 125Hz przy niewielkim wpływie na resztę pasma. O dziwo sklejka jest jeszcze lepsza (0,42 przy 125Hz i 0,21 przy 250Hz) - to jest mega dobry wynik, tylko nie zawsze pożądany.
Nie wiem co rozumiesz przez "barierę dla basu", bo piszesz ogólnikami, ale jeśli chodzi Ci o pochłanianie to nawet najlepsze pułapki basowe mają wynik rzędu 0,6-0,7 dla najniższych pasm (poza tym one są strojone na konkretną częstotliwość dla której są najbardziej skuteczne), więc całkowicie nie dasz rady wyeliminować jego odbić, co przy reszcie pasma nie jest żadnym problemem.
 

13 godzin temu, Butler napisał:

Z tego co zrozumiałem jest skuteczna na niskie częstotliwości przez swoją wysoką masę własną.

Uwierz mi to nic nie da. Nie wszystko co ma dużą masę i gęstość jest dobrym materiałem w akustyce. Wywal tą gumę i zostaw pustą przestrzeń - efekt będzie o wiele lepszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez qbakos

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, qbakos napisał:

Uwierz mi to nic nie da. Nie wszystko co ma dużą masę i gęstość jest dobrym materiałem w akustyce. Wywal tą gumę i zostaw pustą przestrzeń - efekt będzie o wiele lepszy.

Nie rozumiem... Albo nie czytasz co napisałem, albo to ja nie umiem pisać 🙂 Na stelażu (izolowanym podkładakami gumowymi) przykręcam dwie warstwy płyt kartongips. Pomiędzy nimi daję gumę 3mm. Taka kanapka. Żadnej pustej przestrzeni w tym obszarze nie robię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Uwierz mi to nic nie da. Nie wszystko co ma dużą masę i gęstość jest dobrym materiałem w akustyce. Wywal tą gumę i zostaw pustą przestrzeń - efekt będzie o wiele lepszy.

Mysle, ze podajac powyzej wartosci wspolczynnika absorbcji cos tam zle interpretujesz. Co to znaczy „pochlonie 0,2 pasma przy 125Hz“ ?

Ile pochlonie, czyli o ile spadnie poziom glosnosci odbic w zakresie 125Hz, nie mozesz wyliczyc bezposrednio z tego parametru tego materialu, bo to zalezy jeszcze od innych parametrow, jak np. powierzchnia pokryra tym materialem.

Czyli moze byc ze, masz mod/peak 20dB, a te drewniane pokrycie zredukuje go tylko o 5dB i pozostanie ci peak 15dB

Albo

Masz pulapke basowa pojemnosci 100l strojona na 50Hz i majaca „wspolczynnik absorbcji“ dla 50Hz ok. 0,6

Masz peak przy 50Hz 15dB. Pulapka zredukuje go o 2dB, bo jest mala. Pozostanie Peak 12dB.
Pulapka wielkosci 300l ale z tym samym wspolczynnikiem 0,6 moze zredukuje ten mod o 4dB, bo jest wieksza. Ale nadal pozostanie peak 11dB

Itd.

To sa wszystko tylko przykladowe liczby.


Same powyzsze cyferki nie nie mowia nic o tym, o ile de facto ktore odbicia w ktorym zakresie zostana zredukowane o ile dB, i czyli w efekcie, jak zmieni sie przebieg pglosu w calym zakresie czestotliwosci

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli najlepiej bylo by rzeczywiscie najpierw, przed przebudowa zrobic pomiar, by sprawdzic ktore zakresy czestotliwosci sa krytyczne, a potem, w miare "postepu robot", sprawdzac czy te adaptacje cos zmieniaja i to we wlasciwym zakresie.

Przyklad (w uproszczeniu)

jesli mam niski poglos przy srednicy, to nie ma sensu wieszac pianek na srednice, zasmiecac optycznie pomieszczenie, wydawac kase na pianki i powiekszac roznice w poziomie poglosu srednicy w porownaniou do reszty pasma. 

Dlatego moim zdaniem lepiej wydac 100€ na mikrofon niz 100€ na zbedne pianki🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jego pomiary byly max proste do zinterpretowania -> olbrzymi peak na basie.
Ale stwierdzil ze tak lubi, wiec nie trzeba nic robic.

Ja lubie pomiary, ale tylko po to, by zainicjowac wlasciwe zmiany i poprawki.
Jesli nie chce / nie jestem gotow cos zmienic, to nie potrzebuje pomiarow.
Pomiary to narzedzie, jak mlotek.
Nie kupuje mlotka po to, by miec mlotek
Mlotek kupuje po to, by wbijac gwozdzie
Celem jest wbity gwozdz a nie posiadanie mlotka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, qbakos napisał:

Z teorii to ja wiem tylko tyle, że wszelkie ustrojstwa typu sufit podwieszany z pustką lub wełną w środku mocno pochłania niskie częstotliwości

By pochłaniać niskie częstotliwości musimy mieć minimum 30-40 cm wełny a i to może nie wystarczyć, po za tym skuteczność wełny za przegrodami czy przy ścinach jest niska.

Niekontrolowane stosowanie wełny może spowodować wyrywy w wyższym paśmie.

8 godzin temu, qbakos napisał:

Drewniane deski też potrafią wchłonąć do 0,2 pasma przy 125Hz przy niewielkim wpływie na resztę pasma. O dziwo sklejka jest jeszcze lepsza (0,42 przy 125Hz i 0,21 przy 250Hz) - to jest mega dobry wynik, tylko nie zawsze pożądany.

ręce opadają... efekt zależy od gatunku i obróbki, lita deska np z dębu zachowa się drastycznie inaczej niż np deska sosnowa czy świerkowa. Sklejka może pełnić rolę membrany a to zupełnie inna historia.

 

9 godzin temu, qbakos napisał:

Nie wiem co rozumiesz przez "barierę dla basu", bo piszesz ogólnikami, ale jeśli chodzi Ci o pochłanianie to nawet najlepsze pułapki basowe mają wynik rzędu 0,6-0,7 dla najniższych pasm (poza tym one są strojone na konkretną częstotliwość dla której są najbardziej skuteczne)

W poprzednich postach wyraźnie napisałem że nie chodzi o pochłanianie tylko działanie zupełnie odwrotne. Specjalnie się nie rozpisuje byś nie miał problemów ze zrozumieniem ale widać jedno krótkie zdanie to dla Ciebie za dużo.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, fetek napisał:

W poprzednich postach wyraźnie napisałem że nie chodzi o pochłanianie tylko działanie zupełnie odwrotne. Specjalnie się nie rozpisuje byś nie miał problemów ze zrozumieniem ale widać jedno krótkie zdanie to dla Ciebie za dużo.

Napisałem przecież, że w pomieszczeniach jak opisałeś problem może być z niedoborem basu i dlaczego. Wystarczy ogarnąć resztę pasma, żeby go wyrównać, co jest o wiele łatwiejsze niż walczyć z basem. Nie wiem gdzie widzisz jakieś problem i czego znów nie rozumiesz? Jeśli niskie są pochłaniane przez samo pomieszczenie to jest sytuacja marzenie.

14 godzin temu, fetek napisał:

By pochłaniać niskie częstotliwości musimy mieć minimum 30-40 cm wełny

Odpowiem po Twojemu... g..o prawda. Wełna jest do niczego przy tłumieniu basu, bo działa zbyt szeroko, a na niskie i tak działa najsłabiej. Wytłumisz sobie wszystko, a kupa najniższych częstotliwości i tak zostanie.
A wełna za przegrodami akurat jest dosyć skuteczna, szczególnie w połączeniu z perforowaną powierzchnią, o tym też pisałem... Dlatego jak już robić sufit podwieszany to powinna być przemyślana konstrukcja, bo akustycznie może bardzo dużo wnieść dobrego.

14 godzin temu, fetek napisał:

efekt zależy od gatunku i obróbki, lita deska np z dębu zachowa się drastycznie inaczej niż np deska sosnowa czy świerkowa.

Kolejne problemy fetka... a jakie to ma znaczenie? Chcesz mieć dokładniejsze dane, ściągasz tabele dla drewna i masz tam każdy typ deski wyliczony dla różnych grubości.

18 godzin temu, xajas napisał:

Mysle, ze podajac powyzej wartosci wspolczynnika absorbcji cos tam zle interpretujesz. Co to znaczy „pochlonie 0,2 pasma przy 125Hz“ ?

Tak się wszędzie podaje współczynnik absorpcji. Wartość 1 oznacza, że całe pasmo przy danej częstotliwości jest pochłaniane, 0 że materiał wszystko odbija. Podałem po prostu wartość z tabeli. Nie wiem jakie ma to przełożenie na dB, jakoś mnie to nie interesowało. I tak jak piszesz, to są wartości orientacyjne, żeby wiedzieć jak dany materiał ma wpływ na akustykę i co warto zastosować, a czego nie. Do dokładniejszych wyników trzeba zrobić pomiary.

 

20 godzin temu, Butler napisał:

Na stelażu (izolowanym podkładakami gumowymi) przykręcam dwie warstwy płyt kartongips. Pomiędzy nimi daję gumę 3mm. Taka kanapka. Żadnej pustej przestrzeni w tym obszarze nie robię.

No a właśnie powinieneś :) Wyrzuć tą gumę i zastąp ją powietrzem... prościej już nie potrafię napisać. Tylko 3 mm to za mało, czym większy odstęp od ściany typ lepszy efekt. Możesz też dać wełnę i efekt będzie jeszcze lepszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez qbakos

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, qbakos napisał:

No a właśnie powinieneś 🙂 Wyrzuć tą gumę i zastąp ją powietrzem... prościej już nie potrafię napisać. Tylko 3 mm to za mało, czym większy odstęp od ściany typ lepszy efekt. Możesz też dać wełnę i efekt będzie jeszcze lepszy.

Przecież będzie odstęp od ściany bo kanapka będzie na stelażu 🙂 Tak, będzie wełna która wypełni stelaż.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, qbakos napisał:

Odpowiem po Twojemu... g..o prawda. Wełna jest do niczego przy tłumieniu basu, bo działa zbyt szeroko, a na niskie i tak działa najsłabiej. Wytłumisz sobie wszystko, a kupa najniższych częstotliwości i tak zostanie.

😁 widocznie ludzie, którzy problemy poniżej 40hz rozwiązali odpowiednią aplikacją wełny i uzyskali praktycznie wzorcowy przebieg są skończonymi debilami.

5 godzin temu, qbakos napisał:

A wełna za przegrodami akurat jest dosyć skuteczna, szczególnie w połączeniu z perforowaną powierzchnią, o tym też pisałem... Dlatego jak już robić sufit podwieszany to powinna być przemyślana konstrukcja, bo akustycznie może bardzo dużo wnieść dobrego.

Skuteczność jest mizerna, działa tu podobna zasada jak w przypadku najprostszej pułapki z 10 cm pustką powietrzną. Mimo że jesteś pierdoła filozof to jeszcze do pewnych etapów nie dotarłeś a z uwielbieniem wełny byłbym bardzo ale to bardzo ostrożny. 

5 godzin temu, qbakos napisał:

Kolejne problemy fetka... a jakie to ma znaczenie? Chcesz mieć dokładniejsze dane, ściągasz tabele dla drewna i masz tam każdy typ deski wyliczony dla różnych grubości.

Biorąc pod uwagę że drewno ma naturalne właściwości rezonowania i przenoszenia wdzięku to bardzo duże. Podłoga, nawet w postaci "paneli" potrafi wyeliminować bass ale do tego pewno jeszcze nie dotarłeś.

Specem od tabelek i filozofowania jesteś Ty

5 godzin temu, qbakos napisał:

Napisałem przecież, że w pomieszczeniach jak opisałeś problem może być z niedoborem basu i dlaczego. Wystarczy ogarnąć resztę pasma, żeby go wyrównać, co jest o wiele łatwiejsze niż walczyć z basem. Nie wiem gdzie widzisz jakieś problem i czego znów nie rozumiesz? Jeśli niskie są pochłaniane przez samo pomieszczenie to jest sytuacja marzenie.

🤣 serio ? zanim coś napiszesz pomyśl bo znowu robisz z siebie pośmiewisko. 

 

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemy z basem ponizej 40Hz 

1 godzinę temu, fetek napisał:

😁 widocznie ludzie, którzy problemy poniżej 40hz rozwiązali odpowiednią aplikacją wełny i uzyskali praktycznie wzorcowy przebieg są skończonymi debilami.

Mozna to rozwiazac welna, ale chcial bym widziec, jak gruba warstwe welny trzeba by zaaplikowac, aby zadzialala ponizej 40Hz. A piszac "zadzialala" nie mam na mysli obnizenie poziomu modow/odbic o 2-3dB, tylko o znacznie wiecej, bo 2-3dB w przypadku modow sa smiechu warte.

W betonowych pomieszczeniach peaki 15-20dB nie sa rzadkoscia, wiec korekcja o 2-3dB to kropla w morzu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, xajas napisał:

Mozna to rozwiazac welna, ale chcial bym widziec, jak gruba warstwe welny trzeba by zaaplikowac, aby zadzialala ponizej 40Hz. A piszac "zadzialala" nie mam na mysli obnizenie poziomu modow/odbic o 2-3dB, tylko o znacznie wiecej, bo 2-3dB w przypadku modow sa smiechu warte.

W betonowych pomieszczeniach peaki 15-20dB nie sa rzadkoscia, wiec korekcja o 2-3dB to kropla w morzu. 

na dość znanym zagranicznym forum jest przykład walki z modem w okolicach 30hz, jeśli mnie pamięć nie myli mowa była o 50cm wełny na dwóch ścinach.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, fetek napisał:

na dość znanym zagranicznym forum jest przykład walki z modem w okolicach 30hz, jeśli mnie pamięć nie myli mowa była o 50cm wełny na dwóch ścinach.

Kretynizm do kwadratu. I wychodzi kto tu jest teoretyk-filozof. Od razu daj metr wełny, co się będziesz ograniczał. Paneli z wełny powyżej 10 cm praktycznie się nie stosuje z wiadomych względów, a jakie one mają właściwości to sobie sam przeczytaj. Nie mam zamiaru Cię edukować.

3 godziny temu, fetek napisał:

Mimo że jesteś pierdoła filozof to jeszcze do pewnych etapów nie dotarłeś a z uwielbieniem wełny byłbym bardzo ale to bardzo ostrożny. 

Dotarliśmy do etapu, gdzie zaczynasz sam sobie zaprzeczać, żeby nakręcać dyskusję. Dla mnie to wystarczy...

2 godziny temu, xajas napisał:

A piszac "zadzialala" nie mam na mysli obnizenie poziomu modow/odbic o 2-3dB, tylko o znacznie wiecej, bo 2-3dB w przypadku modow sa smiechu warte.

Bo do tego stosuje się strojone pułapki basowe we wszystkich rogach pomieszczeń, a nie wali wszędzie wełne, która przetłumi pomieszczenie, a problem z basem nadal pozostanie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, qbakos napisał:

Kretynizm do kwadratu. I wychodzi kto tu jest teoretyk-filozof. Od razu daj metr wełny, co się będziesz ograniczał. Paneli z wełny powyżej 10 cm praktycznie się nie stosuje z wiadomych względów, a jakie one mają właściwości to sobie sam przeczytaj. Nie mam zamiaru Cię edukować.

Dotarliśmy do etapu, gdzie zaczynasz sam sobie zaprzeczać, żeby nakręcać dyskusję. Dla mnie to wystarczy...

Bo do tego stosuje się strojone pułapki basowe we wszystkich rogach pomieszczeń, a nie wali wszędzie wełne, która przetłumi pomieszczenie, a problem z basem nadal pozostanie. 

Z tym kretynizmem bym uwazal 😉

Wzgledy mi sa nie wiadome. Sam stosuje panele 20cm (mam pokryta CALA SCIANA frontowa!!!) i to bezproblemowo dziala (bez przetlumienia, a przebieg tlumienia w calym zakresie pasma powyzej 100Hz mam ZNAKOMITY!! i absolutnie rownomierny)

 

Mialem tez pulapki basowe strojone do modow, ale je wywalilem, bo byly malo skuteczne. Aby byly skuteczne, musialy by byc gigantyczne i wcale nie mniejsze niz ta metrowa welna 

Czy robiles juz samemu takie ustrojstwa?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, xajas napisał:

Wzgledy mi sa nie wiadome. Sam stosuje panele 20cm

Dla mnie 20 cm to jest już za dużo, nie mówiąc już o pół metra. Wiadomo, że wszystko można zastosować, ale to nie znaczy, że jest to dobre rozwiązanie, bo ktoś tak zrobił i to opisał na zagranicznym forum. Powyżej 100Hz możesz mieć równo jak stół, bo tak właśnie działa wełna, ale poniżej już nie, a tam najczęściej są problemy. Jeśli w pomieszczeniu powiedzmy masz peak na 40 czy 50Hz, stosując taką wełnę tylko wzmacniasz te peaki, bo tłumisz resztę pasma.

2 godziny temu, xajas napisał:

Mialem tez pulapki basowe strojone do modow, ale je wywalilem, bo byly malo skuteczne. Aby byly skuteczne, musialy by byc gigantyczne

Czy ja wiem... te dostępne w sprzedaży wcale nie są takie gigantyczne. Poza tym w rogu pomieszczenia dużo lepiej wpasować taką pułapkę, niż wykładać ścianę taką ilością wełny. To po prostu lepiej wygląda i nie zabiera cennego miejsca, nie mówiąc już o skuteczności.
I tak w przypadku większości pomieszczeń bez pomierzenia ich i zastosowania EQ się nie obejdzie.

2 godziny temu, xajas napisał:

Czy robiles juz samemu takie ustrojstwa?

Nie chciałoby mi się w to bawić, wolę gotowe i pomierzone rozwiązania. Mam jedną taką pułapkę, bo niestety tylko tyle udało mi się zmieścić. Założenia były inne, ale wiadomo, że jak przychodzi do realizacji to bez kompromisów się nie obejdzie. Czy to działa? Nie wiem na ile, ale ogólnie niskie częstotliwości ogarnąłem, a ponoć nie mam pomieszczenia sprzyjającemu dobrej akustyce. Peaki które miałem nie były bardzo duże - 6-7 dB jeśli dobrze pamiętam, więc z EQ dało się to jakoś opanować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez qbakos

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, qbakos napisał:

Dla mnie 20 cm to jest już za dużo, nie mówiąc już o pół metra. Wiadomo, że wszystko można zastosować, ale to nie znaczy, że jest to dobre rozwiązanie, bo ktoś tak zrobił i to opisał na zagranicznym forum. Powyżej 100Hz możesz mieć równo jak stół, bo tak właśnie działa wełna, ale poniżej już nie, a tam najczęściej są problemy. Jeśli w pomieszczeniu powiedzmy masz peak na 40 czy 50Hz, stosując taką wełnę tylko wzmacniasz te peaki, bo tłumisz resztę pasma.

Czy ja wiem... te dostępne w sprzedaży wcale nie są takie gigantyczne. Poza tym w rogu pomieszczenia dużo lepiej wpasować taką pułapkę, niż wykładać ścianę taką ilością wełny. To po prostu lepiej wygląda i nie zabiera cennego miejsca, nie mówiąc już o skuteczności.
I tak w przypadku większości pomieszczeń bez pomierzenia ich i zastosowania EQ się nie obejdzie.

Nie chciałoby mi się w to bawić, wolę gotowe i pomierzone rozwiązania. Mam jedną taką pułapkę, bo niestety tylko tyle udało mi się zmieścić. Założenia były inne, ale wiadomo, że jak przychodzi do realizacji to bez kompromisów się nie obejdzie. Czy to działa? Nie wiem na ile, ale ogólnie niskie częstotliwości ogarnąłem, a ponoć nie mam pomieszczenia sprzyjającemu dobrej akustyce. Peaki które miałem nie były bardzo duże - 6-7 dB jeśli dobrze pamiętam, więc z EQ dało się to jakoś opanować.

Rozumiem, ze dla ciebie 20cm to zaduzo, bo nie masz na to miejsca, ale to nie znaczy jest to generalnie bez sensu i kretynizmem 😉

To ze dostepne w sprzedazy pulapki sa male, nie znaczy ze skutecznie dzialaja. A jesli nie dzialaja to mimo ze lepiej wygladaja i zajmuja mniej miejsca, sa bezuzyteczne.

Zlap za mikrofon i zrob porownanie z taka pulapka i bez, a potem pokaz porownawcze pomiary (RT60, Waterfall, przebieg charakterystyki), to zobaczymy, na ile byly uzyteczne.

Wszystkie inne porownania "na ucho" i relacje o dzialaniu i "ogarnieciu" problemu nie traktuje powaznie.

BTW

EQ jest BARDZO pomocne, ale eliminuje tylko peaki, a nie dipy, a te sa niemalze jeszcze bardziej upierdliwe

Co to znaczy "gotowe pomierzone rozwiazania"?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, xajas napisał:

Rozumiem, ze dla ciebie 20cm to zaduzo, bo nie masz na to miejsca, ale to nie znaczy jest to generalnie bez sensu i kretynizmem

Zmniejszanie sobie pomieszczenia w ten sposób nie jest zbyt rozsądne, nie uważasz? Tym bardziej, że są dużo skuteczniejsze rozwiązania.

19 godzin temu, xajas napisał:

To ze dostepne w sprzedazy pulapki sa male, nie znaczy ze skutecznie dzialaja. A jesli nie dzialaja to mimo ze lepiej wygladaja i zajmuja mniej miejsca, sa bezuzyteczne.

No trochę pojechałeś z tym brakiem skuteczności. Poczytaj jak ludzie się o nich wypowiadają. Pomiary pomieszczeń też znajdziesz jeśli dobrze pogrzebiesz.

19 godzin temu, xajas napisał:

Zlap za mikrofon i zrob porownanie z taka pulapka i bez, a potem pokaz porownawcze pomiary (RT60, Waterfall, przebieg charakterystyki), to zobaczymy, na ile byly uzyteczne.

Wiedziałem, że w końcu dojdziemy do tego miejsca 😉 Nie pokażę, bo pomiary robiłem po swojemu i mniej profesjonalnym sprzętem. Już kiedyś o tym pisaliśmy i to krytykowałeś... Mogę wysłać nastawy z EQ dla każdego kanału jeśli to coś da.

19 godzin temu, xajas napisał:

EQ jest BARDZO pomocne, ale eliminuje tylko peaki, a nie dipy, a te sa niemalze jeszcze bardziej upierdliwe

Dipy u mnie były tak wąskie, że nie opłacało się ich eliminować. Kompletnie nie słychać braku tych kilku Hz w paśmie.

19 godzin temu, xajas napisał:

Co to znaczy "gotowe pomierzone rozwiazania"?

Nie mogę chyba robić reklamy, ale poszukaj np. pułapki Vicoustic Vari Bass. Masz też pomiary dla różnych nastaw. Jak dla mnie świetne rozwiązanie.

I jeszcze dodatkowo coś takiego jako ciekawostka... jak dobrze zrobiony sufit podwieszany może zadziałać na niskie częstotliwości. Brak trochę pomiarów dla pasma poniżej 125 Hz, ale można się domyślić, że nie będzie tam od razu gwałtownego spadku.
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 15.07.2021 o 15:33, qbakos napisał:

Powyżej 100Hz możesz mieć równo jak stół, bo tak właśnie działa wełna, ale poniżej już nie, a tam najczęściej są problemy. Jeśli w pomieszczeniu powiedzmy masz peak na 40 czy 50Hz, stosując taką wełnę tylko wzmacniasz te peaki, bo tłumisz resztę pasma.

Tak to nie działa w żadnej konfiguracji. Pomijam fakt że wzorcowy przebieg nie jest płaski.

W dniu 15.07.2021 o 15:33, qbakos napisał:

Dla mnie 20 cm to jest już za dużo,

a kogo to obchodzi ? od kiedy rozmawiamy o Tobie ?

W dniu 15.07.2021 o 15:33, qbakos napisał:

Czy ja wiem... te dostępne w sprzedaży wcale nie są takie gigantyczne. Poza tym w rogu pomieszczenia dużo lepiej wpasować taką pułapkę, niż wykładać ścianę taką ilością wełny. To po prostu lepiej wygląda i nie zabiera cennego miejsca, nie mówiąc już o skuteczności.
I tak w przypadku większości pomieszczeń bez pomierzenia ich i zastosowania EQ się nie obejdzie.

 duże RH są mało skuteczne, optymalny limit to okolice 70litrów, żaden RH ani EQ nie wyeliminuje pogłosu. Jeśli walczymy z długą falą to nie narożniki a ściany i to najlepiej tylne.

W dniu 15.07.2021 o 11:30, qbakos napisał:

Kretynizm do kwadratu. I wychodzi kto tu jest teoretyk-filozof. Od razu daj metr wełny, co się będziesz ograniczał. Paneli z wełny powyżej 10 cm praktycznie się nie stosuje z wiadomych względów, a jakie one mają właściwości to sobie sam przeczytaj. Nie mam zamiaru Cię edukować.

Panelami 5-10cm nawet z pustką nie walczysz o bas tylko marnujesz czas. Dla Ciebie kretynizm dla innych dobre granie, zostań w swoim ciasny ale własnym świecie.

BTW dałem 70cm

11 godzin temu, qbakos napisał:

Zmniejszanie sobie pomieszczenia w ten sposób nie jest zbyt rozsądne, nie uważasz?

a czemu nie ? skoro jest miejsce to czemu go nie wykorzystać ?  ludzie robiąc salki kinowe często poświęcają więcej niż 10cm i to na każdej ścianie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, fetek napisał:

Tak to nie działa w żadnej konfiguracji.

No wcale... po raz kolejny odsyłam do poczytania artykułów, forów, czego tam chcesz. Wytłumienie jednego zakresu wzmacnia ten niewytłumiony. Przecież to jest prosta matematyka. Wytłumacz w takim razie jak to działa, jeśli nie tak?

4 godziny temu, fetek napisał:

żaden RH ani EQ nie wyeliminuje pogłosu.

Oczywiście, że nie wyeliminuje. EQ stosujesz na końcu łańcucha, jeśli nie da się już nic więcej zrobić poprawiając akustykę, a wtedy pogłos przeważnie jest już ogarnięty.

4 godziny temu, fetek napisał:

a kogo to obchodzi ? od kiedy rozmawiamy o Tobie ?

No to jest świetne... Rozumiem, że tylko Ty masz prawo wygłaszać tutaj swoje opinie i one są nie do podważenia, bo tak powiedziałeś. Możesz nawet zapchać całe pomieszczenie wełną... kto komu zabroni? A na razie zostańmy przy tym, że Ty uważasz tak, a ja inaczej. Na szczęście w akustyce można na wiele sposobów dojść do tego samego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez qbakos

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, qbakos napisał:

No wcale... po raz kolejny odsyłam do poczytania artykułów, forów, czego tam chcesz. Wytłumienie jednego zakresu wzmacnia ten niewytłumiony. Przecież to jest prosta matematyka. Wytłumacz w takim razie jak to działa, jeśli nie tak?

Odpowiedź na Twoje pytanie już padła, sam ją udzieliłeś. To nie jest matematyka tylko fizyka a działanie wełny jest nieprzewidywalne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie uwazam, ze 20cm welny pomniejsza pomieszczenie i zajmuje wiecej miejsca, niz inne gdybym, mial adoptowac pomieszczenie, ktore powinno kulturalnie wygladac, to pokryl bym np cala frontowoa sciane do pewnej wysokosci welna, przod obciagnal bym, kulturalnym, estetycznym materialem w kolorze sciany, powyzej welny zamontowal bym poleczke do stawiania dupereli, i nawet nikt by sie nie zorientowal, co to jest. I na pewno wyglada to lepiej niz rezonatory, paneliki, basstrapy i inne ustrojstwa masakrujace optyke pomieszczenia

.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie interesuje mnie, co ludzie wypisuja o skutecznosci w internecie. Ludzie wypisuja ze slysza, jak trawa rosnie
Ja wierze tylko w „czarno na bialym“ -> pomiary. Wszystko inne to akrobatyka wokalna. Pomiarow nie widzialem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy ze „zaden RH ani EQ nie zredukuje poglosu“? A co robi rezonator? Czy rezonator (pochlaniajac fale akustyczne) nie redukuje odbic czyli redukuje poglos?

BTW.

A tutaj widac, jak EQ zredukowalo czas poglosu ponizej 100Hz, np. dla 40Hz z ponad 1s na 0,55s (po lewej bez EQ)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Widac tez, ze 20cm welny wcale nie wzmocnilo peakow w zadnym innym zakresie i nic nie przetlumilo caly przebieg poglosu powyzej 100Hz pozostaje niemalze absolutnie gladki na poziomie 250ms
Ktora „matematyka“ pokazuje jak to „wzmocnienie“ dziala.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, xajas napisał:

Widac tez, ze 20cm welny wcale nie wzmocnilo peakow w zadnym innym zakresie i nic nie przetlumilo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) caly przebieg poglosu powyzej 100Hz pozostaje niemalze absolutnie gladki na poziomie 250ms
Ktora „matematyka“ pokazuje jak to „wzmocnienie“ dziala.

No dobrze, ale mieszasz różne rzeczy. Pokazujesz wykres po zastosowaniu wełny (i nie wiem co tam jeszcze pochłaniającego masz w pomieszczeniu) na co nałożyłeś EQ i wyszło całkiem nieźle. Ale wykres bez stosowania żadnego EQ, tylko sama wełna pokazuje już niezły peak gdzieś na 30 Hz. Robiłeś takie same pomiary bez wełny? Bo jestem gotowy się założyć, że ten peak byłby już częściowo przykryty pozostałym pasmem. O tym właśnie pisałem...

A działanie wełny wcale nie jest nieprzewidywalne, bo każda została akustycznie pomierzona. Ale jak tą wełnę plus inne pochłaniacze, rozpraszacze, meble i całe wyposażenie wstawisz do konkretnego pokoju to już efekt może być nie do końca do przewidzenia - za dużo zmiennych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten peak jest skorygowany w tej chwili tylko przez EQ a pozniej przez DBA (bez ptrzeby uzycia EQ). Welna tej grubosci dziala w moim wypadku od 100Hz

Teraz widzisz, jaka wielkosc maja takie peaki ponizej 100Hz -> 15-20dB.

Zapomnij skutecznosc takich pianek/basstrapow albo RH ustawionych w katach. Tego nie skoryguja, never ever

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.