Skocz do zawartości
IGNORED

Monopole czy bipole jako tylne kolumny w systemie 7.2 ?


T

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejne pytanie, do Szanownych 🙂

Mianowicie jestem w trakcie ustawiania i wieszania kolumn w nowym KD i nurtuje mnie kwestia tylnych głośników 🙂 W poprzednim kinie miałem system 5.2 gdzie wszystkie kolumny były takie same dokładnie, wszystkie tradycyjne monopole 🙂 Niestety z racji na to ze było dość wąsko, nagle wzrosty głośności w bocznych kolumnach były bolesne dla siedzących blisko nich 🙂 Dla tego zmieniłem boczne na dipole, ALE chce tez dołożyć dwa tylne głośniki aby mieć system 7.2 🙂 Mam już kupione także dipole Klipsch RP-502S w tym celu, ale im więcej czytam tym więcej mam wątpliwości czy to dobry pomysł 🙂 A ze ich jeszcze nie rozpakowałem, mogę wymienić na RP-600M i je powiesić z tylu 🙂 Nie mam doświadczenia z systemem 7.2, więc pytanie do tych co maja:

Mieliście okazje porównać bezpośrednio dipole z monopolami jako tylne głośniki ? Będę wdzięczny za opinie, tym bardziej z pierwszej ręki 🙂 I na jakiej wysokości testowaliście ? Rożne rzeczy wyczytałem i tez mam z tym zagwozdkę a nie chce dziur wiercić niepotrzebnie w nowej ścianie 🙂

Dziękuje z góry za rady 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie tylko bipolarne na tył. Co do wysokości to będziesz miał mnóstwo propozycji. Ja testowałem u siebie i najlepiej wypadło mi tak, że górna krawędź kanapy to dolna krawędź kolumny. Zanim jednak wywiercisz dziury w scianach to potestuj na różnych wysokościach. Możesz również zamontować na tej samej wysokości co boczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś przygodę z kinem domowym. Wróciłem do stereo, ale napalony na KD, robilem przeróżne doświadczenia z polem tylnym i również byłbym za dipolami, bo wieszając po 2 satelitami, (dupkami do siebie) podłączone w przeciwfazie, efekty były najlepsze- równo rozproszony dźwięk, bez łatwej lokalizacji miejsca, skąd dochodzi. Głośniki wisiały u mnie trochę wyżej, jak proponowa kolega, bo ok 1,8m, za to daleko od kanapy (ok3,5m), więc kąt, z którego dochodził dźwięk, był podobny. Ważne, by głośniki tylne nie były w pobliżu słuchacza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mission 77ds zaleca właśnie 1.8 od podłogi.  Miałem , bardzo sobie chwalę , tą wysokość 

W niskich pomieszczeniach , proponowali montaż pod sufitem  (odwrotnie) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez max720
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, T napisał:

Nie mam doświadczenia z systemem 7.2, więc pytanie do tych co maja:

 

15 godzin temu, T napisał:

Dla tego zmieniłem boczne na dipole

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

15 godzin temu, T napisał:

I na jakiej wysokości testowaliście ? Rożne rzeczy wyczytałem i tez mam z tym zagwozdkę a nie chce dziur wiercić niepotrzebnie w nowej ścianie

 

ATMOS2.thumb.JPG.5cc4de7986fc1acf093bc8790223f550.JPG

 

Oczywiście to się tyczy odtwarzania Dolby ATMOS 

Pozdrawiam AM

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolby w swoich zaleceniach ma napisane że wszystkie głośniki otoczenia (segment wysokotonowy) mają być na mniej więcej H1=1,2 metra nad podłogą, boczne i tylne surround dopuszcza się montować trochę wyżej, ale maksymalnie H2=H1x1,25. Skoro opieram się o system opracowany przez Dolby, więc to ich zalecenia są dla mnie tymi którymi się kieruję. Odmienne instrukcje montażu traktuję jako niewiarygodne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Robię sobie salkę kinową 7.1.4 i gabaryty pokoju oraz pozycja odsłuchu bardzo zbliżone do Twoich. Na boczne i tylne kupiłem instalacyjne Klipsch Reference PRO-250RPW LCR. Montować je będę pionowo a nie jak na fotce. Nie chciałem standardowych głośników bo pozycja do najbliższego miejsca odsłuchu zbliżyła by się do wartości poniżej 1m, ponadto cenię sobie że nie będę trącał ich ręką/barkiem/głową/ jak będę przechodził za sofą i obok niej. Zresztą, cały pokój przechodzi kapitalny remont więc bez problemu mogę sobie pozwolić na takie pomysły.

 

447884330_KlipschReferencePRO-250RPWLCR.thumb.PNG.6785ede2e9fc52684bf8c4c148b32212.PNG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Butler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Butler napisał:

Nie chciałem standardowych głośników bo pozycja do najbliższego miejsca odsłuchu zbliżyła by się do wartości poniżej 1m, ponadto cenię sobie że nie będę trącał ich ręką/barkiem/głową/ jak będę przechodził za sofą i obok niej

Mam podobne pomieszczenie i podobny problem, LCR to jedyne sensowne wyjście.

3 godziny temu, Butler napisał:

Dolby w swoich zaleceniach

problem w tym że nikt tego nie czyta... wszystko można uprościć do zasady "na wysokości uszu" ale nawet ludzie słuchający stereo mają z tym problem.

3 godziny temu, Butler napisał:

Montować je będę pionowo a nie jak na fotce

odwracając głośnik rujnujesz zgodność akustyczną i fazową

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Butler napisał:

Skoro opieram się o system opracowany przez Dolby, więc to ich zalecenia są dla mnie tymi którymi się kieruję. Odmienne instrukcje montażu traktuję jako niewiarygodne.

Robię sobie salkę kinową 7.1.4 i gabaryty pokoju oraz pozycja odsłuchu bardzo zbliżone do Twoich. Na boczne i tylne kupiłem instalacyjne Klipsch Reference PRO-250RPW LCR. Montować je będę pionowo a nie jak na fotce. Nie chciałem standardowych głośników bo pozycja do najbliższego miejsca odsłuchu zbliżyła by się do wartości poniżej 1m, ponadto cenię sobie że nie będę trącał ich ręką/barkiem/głową/ jak będę przechodził za sofą i obok niej. Zresztą, cały pokój przechodzi kapitalny remont więc bez problemu mogę sobie pozwolić na takie pomysły.

Alez ze mnie gluptok, ze nie pomyslalem zeby isc do zrodla i posluchac sie ich rad, w sensie Dolby 🙂 Dzieki 🙂

Ja na razie wieszam na scianach, ale jak juz ogarne akustyke i bede pewien lokalizacji, to tez pomysle o instalacyjnych aby je zamocowac w scianie 🙂 Jeden mam dokaldnie na wejsciu, wiec nie za ciekawie 🙂 To co mam zamiar jeszcze zrobic to powiesic kierunkowe zaraz pod bipolami i posluchac co lubie lepiej 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez T

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje piknie za porady wszystkim 🙂

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, fetek napisał:

...odwracając głośnik rujnujesz zgodność akustyczną i fazową

Domyślnie się je w pionie montuje jak u mnie, także luz 🙂 Poziomo też widziałem w różnego dość zaawansowanych systemach, ale wyłącznie jako centralny.

18 minut temu, T napisał:

Jeden mam dokaldnie na wejsciu, wiec nie za ciekawie 🙂

Jak by tu napisać... No ja żeby nie mieć "kolizji" z zaleceniami Dolby to drzwi o 80cm przestawiam 😄

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Butler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)
6 godzin temu, Butler napisał:

mają być na mniej więcej H1=1,2 metra nad podłogą

Tylko trzeba zaznaczyć że chodzi o wysokość głośnika wysokotonowego. Bo niektórzy mogą pomyśleć ze chodzi o dół kolumny na wysokości 120 cm od podłogi. 

 

6 godzin temu, Butler napisał:

boczne i tylne surround dopuszcza się montować trochę wyżej, ale maksymalnie H2=H1x1,25

Przestudiowałem jeszcze raz zalecenia Dolby i według nich i tego co podałeś to jest racja z tym że dochodzą jeszcze do tego kąty nachylenia kolumn w stronę słuchacza😉 a o tym zapomniałeś poinformować😞 nie zmienia to faktu że u mnie będą boczne na wysokości 120x1,25= 150 cm. Wydaje mi się że będzie to trochę za wysoko ale przy trzech osobach w jednym rzędzie każdy będzie dobrze wszystko słyszał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, długi89 napisał:

Tylko trzeba zaznaczyć że chodzi o wysokość głośnika wysokotonowego.

Chodzi o główną oś odsłuchu kolumny tzw. (sweet spot) i nie zawsze (choć najczęściej) znajduje się ona na wysokości wysokotonowego, czasem jest pomiędzy nim a głośnikiem srednio-nisko tonowym (firmy lepszych kolumn a zwłaszcza monitorów studyjnych podają takie informacje). Dodatkowo osobiście nie widzę kina bez kolumn z "szerokim kątem pokrycia" (waveguide).

Pozdrawiam AM

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Audiomono
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

@Audiomono ciężko o to co piszesz u większości firm, ja wychodzę z założenia jeżeli jest układ d’Apolito to biorę wysokotonowy za wyznacznik punktu środka.   U mnie w Focal-u wysokotonowy jest ciutkę niżej niż środek. Ale i tak wziąłem jego jako wyznacznik. Drugie co wziąłem pod uwagę to wielkość ekranu tz wysokość. Wyczytałem w internecie że kolumny frontowe powinny znajdować się na wysokosci 2/3 ekranu. 

Do właściciela tematu powieś Dipole na wysokości 150cm ale biorąc wysokotonowy za wyznacznik. Natomiast tylne zastosuj monopole z tym że większe niż te dipole. Na stronie Dolby pisze że boczne ( u ciebie Dipole ) powinny być mniejszej skuteczności niż tylne ( u Ciebie monopole )

Szkoda że nie idziesz w Atmos. Ale rozumiem,  większość woli lepsze 5.1/7.1 niż marne 5.1.4/7.1.4 No chyba że fundusz nie ogranicza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, długi89 napisał:

jeżeli jest układ d’Apolito

Prawdziwych kolumn d'Apollito możesz policzyć na palcach- to, że jest układ symetryczny, nie znaczy, że jest d'Apollito, bo to bardzo szczególny przypadek układu symetrycznego. żeby go tak nazwać, musi spełniać szereg wymagań związanych z podziałem pasma, fazą, itp. Bardzo trudno spełnić te wymagania i z reguły kolumny w układzie d"Apollito są dość rzadko spotykane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, długi89 napisał:

@Audiomono Szkoda że nie idziesz w Atmos. Ale rozumiem,  większość woli lepsze 5.1/7.1 niż marne 5.1.4/7.1.4 No chyba że fundusz nie ogranicza

Dzieki, kiedys bedzie Atmos, ale musial bym w obecnejc chwili zmieniac amplituner, razem z wzmakiem do dodatkowych kanalow to kolo 20k dodatkowe, za uzywane (AVR 850 + 4 kanalowy wzmacniacz) 🙂 Na razie wiec celuje w porzadne 7.2, a jak obecny ampli wyzionie ducha, wtedy zrobie Atmos 🙂

A co do glosnikow, kompletna zmiana planow 🙂 Poczytalem, posluchalem nieco rad, dowiedzialem sie jakie kolumny moge zmiescic w budzecie i rezygnuje zupelnie z bipoli i tych Klipschy co mam 🙂 Beda wszystkie takie same kolumny, 6 x 
Klipsch THX 502-L i Klipsch THX 504-L na centralny 🙂 Podobna kasa a typowe kinowe kolumny 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)
23 minuty temu, T napisał:

a jak obecny ampli wyzionie ducha, wtedy zrobie Atmos 🙂

Tylko w tedy będziesz musiał opuścić tylne głośniki, No chyba ze masz sufit wysoki na 270 cm to w tedy co innego🙂 a co do ampli to oby nie tak szybko😉 No chyba że słyszałeś już u kogoś innego jak to gra i masz parcie na ten Atmos. Ja właśnie dopiero zaczynam budowę pokoju kinowego, idzie to wolno bo poświęcam tylko 2-3 h w weekend ale mam czas na to wiec mi się tak nie śpieszy😊

27 minut temu, T napisał:

Beda wszystkie takie same kolumny, 6 x Klipsch THX 502-L i Klipsch THX 504-L na centralny 🙂 Podobna kasa a typowe kinowe kolumny 🙂

Brawo podjęcia właściwej decyzji, ja się zastanawiałem nad Klipschem THX 504-L i Kef z serii THX ale nigdzie ich nie ma by odsłuchać wiec wybór padł na Focal IW6LCR x 5 sztuk dół i górne Focal IW6 x 4 sztuki🙂 które słyszałem w akcji i wiem jak grają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, długi89 napisał:

Tylko w tedy będziesz musiał opuścić tylne głośniki, No chyba ze masz sufit wysoki na 270 cm to w tedy co innego🙂 a co do ampli to oby nie tak szybko😉 No chyba że słyszałeś już u kogoś innego jak to gra i masz parcie na ten Atmos. Ja właśnie dopiero zaczynam budowę pokoju kinowego, idzie to wolno bo poświęcam tylko 2-3 h w weekend ale mam czas na to wiec mi się tak nie śpieszy😊

Brawo podjęcia właściwej decyzji, ja się zastanawiałem nad Klipschem THX 504-L i Kef z serii THX ale nigdzie ich nie ma by odsłuchać wiec wybór padł na Focal IW6LCR x 5 sztuk dół i górne Focal IW6 x 4 sztuki🙂 które słyszałem w akcji i wiem jak grają

Mam nadzieje ze ampli pochodzi jeszcze nieco, wiec na razie Atmosa odkladam na bok 🙂I absolutnie rozumiem,u mnie tez sie ciagnie o wiele dluzej niz bym chcial 🙂 No ale co zrobic, takie mozliowsci 🙂

Co do Klipschy niestety nie ma gdzie posluchac, acz moja logika jest taka ze skoro RP graja spoko w kinie, to THXy specjalnie robione pod to powinny lepiej 🙂 Mam dobry deal na nie wiec jak by sie okazalo ze klapa, w co nie wierze, to po prostu je sprzedam 🙂 Acz nie sadze aby tak bylo 🙂

W momencie jak moge je dac w sciany na plasko to zrobie tak jak zaleca dolby - czyli boczne 1,2mx1.2 a tylne na poziomie przednich 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)
32 minuty temu, T napisał:

czyli boczne 1,2mx1.2 a tylne na poziomie przednich 🙂

Nie rób tego błędu, daj tylne tez na tej samej wysokości… Aha co do 502 i 504 dałbym wszystkie siedem kanałów te same, a to dlatego że 504 potrzebują więcej mocy ze względu na konstrukcje, 502 potrzebują mniej watów wiec szybciej będą grały głośniej. Niby korekcja wyrówna poziomy ale ampli się troszeczkę będzie pocił pod tym centralnym no i im głośniej tym centralny będzie bardziej w tyle z poziomem natężenia… to są moje domysły wiec się nimi nie sugeruj. No chyba że ktoś to potwierdzi ze tak jest w tedy bym do tego inaczej podszedł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, długi89 napisał:

Nie rób tego błędu, daj tylne tez na tej samej wysokości… Aha co do 502 i 504 dałbym wszystkie siedem kanałów te same, a to dlatego że 504 potrzebują więcej mocy ze względu na konstrukcje, 502 potrzebują mniej watów wiec szybciej będą grały głośniej. Niby korekcja wyrówna poziomy ale ampli się troszeczkę będzie pocił pod tym centralnym no i im głośniej tym centralny będzie bardziej w tyle z poziomem natężenia… to są moje domysły wiec się nimi nie sugeruj. No chyba że ktoś to potwierdzi ze tak jest w tedy bym do tego inaczej podszedł

W sensie tylne tak wysoko jak boczne ? Dolby sugeruje aby dac wszystkie na poziomie uszu, lub max x1.2 wyzej. Boczne musze dac inaczej siedzacy zaslonia sobie na wzajem, ale tylne jak beda nizej to wszyscy beda slyszec. W sumie moge przetestowac, choc moge ui zaufac Dolby, oni raczej kumaja 😄

Co do 504, tak na prawde kupilem 8 502 bo nie mieli 504, wiec beda albo wszystkie 502 z tego dwa na centralny, albo sprzedam dwa 502 i dokupie osobno 504, zobacze jeszcze 🙂 Wzmak spokojnie pociagnie te kolumny, mialem Magnepany duze podlaczone jako L/R i duze JBLe jako reszte i dawal rade 🙂 Teraz na Klipsch RP daje glosnosc na 50 i juz jest wystarczajaco, ponad 100W na kanal robi swoje 🙂 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Butler napisał:

Domyślnie się je w pionie montuje jak u mnie, także luz 🙂 Poziomo też widziałem w różnego dość zaawansowanych systemach, ale wyłącznie jako centralny.

nie sprawdziłem, faktycznie masz rację. Dziwne że ktoś montuje go jako central, przecież tam się nic nie zgadza.

58 minut temu, T napisał:

lub max x1.2 wyzej. Boczne musze dac inaczej siedzacy zaslonia sobie na wzajem, ale tylne jak beda nizej to wszyscy beda slyszec. W sumie moge przetestowac, choc moge ui zaufac Dolby, oni raczej kumaja 😄

też tak myślałem, powiesiłem wyżej z lekkim pochyleniem i była lipa.

Im bliżej siedzimy tym bardziej musimy się przyłożyć, zwłaszcza że jesteśmy na granicy "sumowania dźwięku"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)
1 godzinę temu, fetek napisał:

przecież tam się nic nie zgadza.

Jesteś pewien na 100% ? I nie chodzi mi tutaj o umiejscowienie( poziomo czy pionowo ) 

 

1 godzinę temu, fetek napisał:

i była lipa.

W jakim sensie lipa? Bo nie rozumiem🤔

 

1 godzinę temu, fetek napisał:

zwłaszcza że jesteśmy na granicy "sumowania dźwięku"

Mówisz o jednym miejscu siedzącym czy wielu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, fetek napisał:

nie sprawdziłem, faktycznie masz rację. Dziwne że ktoś montuje go jako central, przecież tam się nic nie zgadza.

też tak myślałem, powiesiłem wyżej z lekkim pochyleniem i była lipa.

Im bliżej siedzimy tym bardziej musimy się przyłożyć, zwłaszcza że jesteśmy na granicy "sumowania dźwięku"

Z tego co pamietam to wszystkie Klipsche instalacyjne w tej konfiguracji, przynajmniej obecne modele, sa L/C/R. Przy tych ktore ja kupilem (THX 502-L) producent twierdzi ze moga byc mocowanie i poziomo i pionowo.

A co do bocznych, musza byc wyzej aby wszyscy slyszeli, inaczej bedzie bez sensu dla paru osob siedzacych pomiedzy. Dam najnizej jak sie da, ale zapewne ze 30cm powyzej poziomu uszu beda musialy byc. Usiadzemy w cztery dorosle osoby i bedziemy patrzec czy widac wysokotonowe 🙂 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, T napisał:

A co do bocznych, musza byc wyzej aby wszyscy slyszeli, inaczej bedzie bez sensu dla paru osob siedzacych pomiedzy. Dam najnizej jak sie da, ale zapewne ze 30cm powyzej poziomu uszu beda musialy byc. Usiadzemy w cztery dorosle osoby i bedziemy patrzec czy widac wysokotonowe 🙂 

Wszystko z głową i będzie cacy, istotne że jesteśmy świadomi kompromisów. Najgorzej jak ktoś w ogóle lekceważy jakiekolwiek zalecenia i robi wg. własnego widzimisię "bo ładnie wygląda". Są też tacy co mimo właściwych rad życzliwych osób reagują agresją i obelgami jakoby lepiej wiedziały jak ma być - to dopiero absurd. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, T napisał:

Z tego co pamietam to wszystkie Klipsche instalacyjne w tej konfiguracji, przynajmniej obecne modele, sa L/C/R. Przy tych ktore ja kupilem (THX 502-L) producent twierdzi ze moga byc mocowanie i poziomo i pionowo.

To jest fizycznie niemożliwe, zwłaszcza jeśli masz więcej zespołów. Dla przykładu kolumna umieszczona poziomo nigdy nie zgra się fazowo i akustycznie z kolumnami pionowymi. Odwracając kolumnę dodatkowo zmieniasz osie

7 godzin temu, T napisał:

A co do bocznych, musza byc wyzej aby wszyscy slyszeli, inaczej bedzie bez sensu dla paru osob siedzacych pomiedzy.

teoretycznie masz rację, praktycznie dźwięk poleci nad głową. Nie kierujesz się sweet pointem jak ktoś wspominał tylko wysokimi tonami, które są kierunkowe i kolokwialnie mówiąc muszą Tobie wpaść w ucho.

Ogólnie temat jest ciężki, zwłaszcza jeśli mamy tylko metr, z jednej strony masz osobę, za plecami masz zagłówek i bądź tu mądry. Dlatego jak wspominałem wyżej, postaw / przyklej na taśmę i przetestuj potem zamontuj, odbiór może być drastycznie różny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, fetek napisał:

To jest fizycznie niemożliwe, zwłaszcza jeśli masz więcej zespołów. Dla przykładu kolumna umieszczona poziomo nigdy nie zgra się fazowo i akustycznie z kolumnami pionowymi. Odwracając kolumnę dodatkowo zmieniasz osie

teoretycznie masz rację, praktycznie dźwięk poleci nad głową. Nie kierujesz się sweet pointem jak ktoś wspominał tylko wysokimi tonami, które są kierunkowe i kolokwialnie mówiąc muszą Tobie wpaść w ucho.

Nie znam sie na tyle zeby dyskutowac o tym, cytuje ino producenta ktory zapewnia ze te konkretnie THX 502-L graja dokladnie tak samo w pionowej czy poziomej orientacji 🙂 Ogladalem kiedys tez wyklad jakiegos speca w temacie, ktory tlumaczyl ze sredniej klasy centralne glosniki w konfiguracji "sredni-wysoki-sredni" (czyli wiekszosc) maja "dziury" w kryciu i ze w centralnym miejscu dialog jest dobry i czysty a po przesunieciu sie w lewo czy prawo juz nie za bardzo 🙂 I ze rada na to jest postawienie kolumny pionowo (jesli jest opcja) bo tego typu konfiguracje maja bardziej wyrownane krycie w pionie niz w poziomie 🙂 Wiem chyba gdzie to slyszalem, zaraz wkleje jak znajde 🙂 

Prosze bardzo, 54 minuta:
 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

Chcesz robić dołek montując tylnie niżej niż boczne? Przecież tak nie można! Jak to będzie wyglądało? Samolot leci na wprost nas, przelatuje bokiem nad uchem, zaś z tylu jest już na wysokości uszu. Bez urazy ale tylnie powinny być na tej samej wysokości co boczne które mogą być wyżej niż fronty x1,25

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na prawde i tak musi byc nizej, bo beda pionowo wiec sie nie zmieszcza pod klimatyzacja z tylu 🙂 Ale z tego co czytalem wysokosc tylnych glosnikow nie jest tak krytyczna ze wzgledu na to ze uszy do tylu nie slysza zbytnio kierunkowo 🙂 W sumie moge sobie sprawdzic nizej i wyzej, ale cos czuje ze nie uslysze wielkiej roznicy 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

Dziwnie, ja montuje Focal IW6LCR na wysokości 150 cm od podłogi do wysokotonówki , nad nią jest jeszcze średniotonowy 100mm i 170mm niskotonowy i się tymi głośnikami za bardzo nie przejmuje, pod wysokotonowym jest jeszcze głośnik 170 mm i jego tez nie biorę za wyznacznik. Dla mnie jest nim wysokotonowy. I tak samo powinno być u Ciebie wysokotonowy za wyznacznik, reszta nie ważna. Tył i boki na tej samej wysokości czyli 150 cm a przód to 120 cm. Tak ja to odczytuje z strony Dolby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, T napisał:

dobry i czysty a po przesunieciu sie w lewo czy prawo juz nie za bardzo 🙂 I ze rada na to jest postawienie kolumny pionowo

To przecież normalne- każdy układ symetryczny ustawiony w poziomie ma BARDZO wąski kąt propagacji dźwięku. Co innego w pionie- wtedy kąt ten jest taki, jak dla pojedynczego głośnika średnioniskotonowego, a więc dość szeroki, zwłaszcza dla mniejszych głośników. Stąd w pierwszych, PRAWDZIWYCH systemach THX, gdy jeszcze nie złagodzili wymagań, wszystkie kolumny były pionowe, często z podwójnymi kopółkami wysokotonowymi (pierwszy system B&W), lub nawet potrójnymi (KEF) dla zawężenia kąta pionowego. Później te normy nazwano THX ULTRA. 

4 minuty temu, długi89 napisał:

Dla mnie jest nim wysokotonowy

A powinien być środek układu sredni- wysoki.

Moim zdaniem, jeśli już muszą być w kinie kompromisy, najlepiej sprawdzą się głośniki koncentryczne, bo są wyjątkowo odporne na problemy z kątem propagacji dźwięku.

Sam "przerabiałem" różne kolumny centralnej i najlepiej sprawdził się central na koaxialu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, długi89 napisał:

Dziwnie, ja montuje Focal IW6LCR na wysokości 150 cm od podłogi do wysokotonówki , nad nią jest jeszcze średniotonowy 100mm i 170mm niskotonowy i się tymi głośnikami za bardzo nie przejmuje, pod wysokotonowym jest jeszcze głośnik 170 mm i jego tez nie biorę za wyznacznik. Dla mnie jest nim wysokotonowy. I tak samo powinno być u Ciebie wysokotonowy za wyznacznik, reszta nie ważna. Tył i boki na tej samej wysokości czyli 150 cm a przód to 120 cm. Tak ja to odczytuje z strony Dolby

No wlasnie nie do konca, wedle wklejonego powyzej diagramu (wklejam raz jeszcze) Dolby prawi ze tylne i boczne powinny byc na tej samej wysokosci co przednie, lub maksymalnie x1,25 🙂 Do tego czytalem na audioholiocs chyba ze tylne nie sa tak wazne, bo ucho nie slyszy kierunkowo do tylu, parenascie cm nie powinny wiec zrobic roznicy 🙂 Jak tak sobie teoretyzuje, boczne dam na 1,5m zeby ludki slyszaly wszystkie a tylne nieco nizej bo klimatyzacja przeszkadza i tak 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 13

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.