Skocz do zawartości
IGNORED

Fantasy, science fiction, thriller, groza, przygoda, sensacja, kryminał. Książki które czytamy dla rozrywki.


McGyver

Rekomendowane odpowiedzi

Zacząłem w połowie lat '70 ubiegłego wieku gdy sympatyczna pani bibliotekarka w podstawówce poleciła mi jakąś powieść słynnego Janusza Zajdla. Obowiązkowo był też Stanisław Lem na czele ze znakomitym "Niezwyciężonym". 
Wówczas też ojciec kupił mi zeszytowe wydania opowiadań o Sherlocku Holmesie Conan Doyle'a. 
Był też Edgar Allan Poe i Howard Phillips Lovecraft, nie mogło także zabraknąć Roberta Ervina Howarda. 
Zostało mi do dziś, w wolnych chwilach, we wszelkiego rodzaju poczekalniach i podczas podróży chętnie czytam co fajniejsze książki z w/w gatunków (i nie tylko). 
Wy też tak macie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko lajkujecie, ale nic nie piszecie. No to na zachętę, niedawno w sklepie spożywczym kupiłem sobie (za sztukę taniej niż za czteropak) książki Mroza "Behawiorysta" i "Iluzjonista" z tej serii:
dc085fcd7a3377b24dd1e435728bbdff.jpg
Trzeciej części pt. "Ekstremista" nie było. Pewnie ktoś już spożył. 

Kupiłem też serię zakopiańską "Ekspozycja",  "Przewieszenie", "Trawers" oraz dwie pozycje z serii Seweryn Zaorski "Listy zza grobu", "Głosy z zaświatów". Trzeciej części "Szepty spoza nicości" nie było.  
Za siedem książek zapłaciłem mniej niż za jedną flaszkę dyskontowego single malta bez oznaczenia wieku. 
Czyta się to bardzo dobrze, w sam raz na wakacyjną lekturę jak się pogoda popsuje. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez McGyver
babol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, McGyver napisał:

Tylko lajkujecie, ale nic nie piszecie. No to na zachętę, niedawno w sklepie spożywczym kupiłem sobie (za sztukę taniej niż za czteropak) książki Mroza "Behawiorysta" i "Iluzjonista" z tej serii:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Trzeciej części pt. "Ekstremista" nie było. Pewnie ktoś już spożył. 

Kupiłem też serię zakopiańską "Ekspozycja",  "Przewieszenie", "Trawers" oraz dwie pozycje z serii Gerard Edling "Listy zza grobu", "Głosy z zaświatów". Trzeciej części "Szepty spoza nicości" nie było.  
Za siedem książek zapłaciłem mniej niż za jedną flaszkę dyskontowego single malta bez oznaczenia wieku. 
Czyta się to bardzo dobrze, w sam raz na wakacyjną lekturę jak się pogoda popsuje. 

Znam, niezły styl i co ważne, wie o czym pisze. Lubię szczególnie serię z Chyłką.

Ze skandynawskich autorów Henning Mankell, Jo Nesbo, Stieg Larsson.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Philip Marlowe. Kiedyś Chandlera znałem na wyrywki niemalże. Fantasy nie czytam, nie toleruję. Teraz audiobooki do poduszki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, papageno napisał:

Ze skandynawskich autorów (...)

Mrozowi też zdarzyło się podszywać pod skandynawa  OVE LØGMANSBØ. 

30 minut temu, papageno napisał:

Philip Marlowe.

Też czytywałem. Jednak najlepszy filmowy Marlowe IMO to nie Bogart, a Robert Mitchum.
vxpXR16tCm8i10pfGUl1qWJ14Fe.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez McGyver
foto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, McGyver napisał:

Mrozowi też zdarzyło się podszywać

To chyba nieuniknione przy takiej płodności literackiej. Ok. 40 pozycji do tej pory:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubie czytać książki po kilka razy , wynajdując coraz to nowe smaczki.Na szczycie są Alistair McLean i Prachett właśnie za te smaczki językowe, treść schodzi na drugi plan

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, papageno napisał:

Fantasy nie czytam, nie toleruję.

Warto wiedzieć że fantasy to nie tylko Conan Barbarzyńca, Frodo Baggins i Harry Potter. To także imć Myszkowski wraz z kompanem imć Szczurowieckim z powieści "Charakternik" Jacka Piekary, szlachcic z Rzeczypospolitej tuż po śmierci Jana III. Polecam, myślę że Ci się spodoba. 
Jednocześnie odradzam lekturę gorliwie wierzącym. Może ich przyprawić o palpitacje serca 😜
charakternik-b-iext66633373.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam również "Łzy diabła" Magdaleny Kozak, kapitalne batalistyczne political fiction umieszczone w fantastyczno-naukowej scenerii. 
lzy-diabla.jpg
Autorka zaliczyła dwie tury na misjach w Afganistanie, więc wie o czym i jak pisać. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czytam jak mam czas, a to oznacza, że tylko w czasie urlopu 🙂 Pakuję kilkanaście książek i wchłaniam. Oprócz "klasyki" ( Ludlum, MacLean, Cussler ) uwielbiałem książki  Serge Jacquemard'a. W szczególności serię o Harrym Schulzu 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, seniortelefono napisał:

uwielbiałem książki  Serge Jacquemard'a. W szczególności serię o Harrym Schulzu 🙂

Graba. Ja też. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od paru lat przede wszystkim Jack Reacher 😉

Sporo czytam i właśnie takie rzeczy, z wyłączeniem fantasy bo nie trawię. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, przemak napisał:

Przeczytałem też chyba większość prlowskich kryminałów 😉

Z jakim skutkiem? 😜
BTW, jeżeli Joanna Chmielewska jest PRL-owska, to ja też sporo tego czytałem. "Wszystko czerwone" i "Całe zdanie nieboszczyka" są kapitalne. Ale chyba najwięcej PRL-owskiego klimatu mają "Wszyscy jesteśmy podejrzani", słynny "Lesio" i "Klin". 
A jak już jesteśmy przy kryminale z PRL to nie sposób pominąć znakomitej powieści z lat '50 ubiegłego wieku "Zły" Leopolda Tyrmanda. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złego zaliczyłem dopiero niedawno- ak on się mógł do tej pory przede mną uchować???

A z fantastyki, to całe cykle o Diunie, Herberta i Enderze, Carda. Tego ostatniego autora cenię wyjątkowo wysoko za nieszablonowe widzenie świata. Zwłaszcza granicy, czy raczej styku świata naszego i zaświatów- "Zadomowienie", "Szkatułka", "Zagubieni chłopcy".

A na naszym podwórku hołd oddaję "Wielkiemu Grafomanowi", jak sam się określa, a czytam wszystko, co obecnie wyjdzie spod jego pióra- zwłaszcza historie o bimbrowniku- egzorcyście. 😄

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrażasz mnie tym pytaniem. 😉

Nie czytałem tylko Pana Samochodzika, którego parę części popełnił pod pseudonimem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, porlick napisał:

Nie czytałem tylko Pana Samochodzika, którego parę części popełnił pod pseudonimem.

Muszę sprostować:

Tę całą masę książeczek o Panu Samochodziku, które się ukazały po śmierci Nienackiego - nie wydłubano z zapomnianych szuflad pisarza.

Kupa ludzi, umiejąca trzymać długopis w garści, rzuciła się na tworzenie nowych historii o "Panu Tomaszu" (mając zresztą zgodę spadkobierców). 

Te twory nie mają nic wspólnego (no - prawie nic) z oryginalnymi, podstawowymi i tymi "właściwymi"🤪.

 

Nie straciłeś absolutnie niczego, nie czytając tych koszmarków.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak sądzę, choć styl AP daje nadzieję, że jego wypociny są w tym gronie powyżej średniego poziomu.

Za to kiedyś przerobiłem wszystkie części spod ręki Nienackiego.

Ze współczesnych kryminałów polecam też serię o radcy kryminalnym Abell'u z Wolnego Miasta Gdańska spod pióra Krzysztofa Bochusa. To "czarny kryminał" z dużą dawką przemocy, ale tego należy spodziewać się po tamtym miejscu i czasie.

W dodatku Bochus to mój ziom. 😁

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko opery kosmiczne o gwiazdach.

Np. "Gwiazdy moje przeznaczenie".*

I jeszcze filmy z kosmiczną obsadą gwiazdorską 🙂

Takie skojarzenie przydarzyło mi się - akurat męczę 3 część trylogii Żuławskiego.

*Alfred Bester chyba pisał ją podczas nasilenia propagandy wojennej, czyli to przy okazji satyra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xetras
poprawka

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gully Foyle me nazwisko, z Ziemi moje pochodzenie, kosmos czarny moim domem, gwiazdy- moje przeznaczenie.

Poczytaj cykl o chaosie Collina Capp'a. Spodoba Ci się.

16 minut temu, xetras napisał:

Tylko opery kosmiczne o gwiazdach.

W "Broni chaosu" był taki cytat: "traktuj gwiazdy łagodnie, mała, może ocaleją..."

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, porlick napisał:

gwiazdy- moje przeznaczenie

To było dobre.

Z "klasyki" został tylko Dick. Lema już nie trawię, za dużo słów...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z fantasy zaliczyłem też polską lekturę obowiązkową- Trylogię Husycką.

(O Wiedźminie nawet nie ma po co pisać.)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno pewien ciekawy wydawca wznowił kilka książek tego pana :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nawet nie wiedziałem że Wiktor Zawada to był jego pseudonim.

(Przygodówka - dla małolatów).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

Anna Brzezińska i saga o Zbóju Twardokęsku oraz Opowieści z Wilżyńskiej Doliny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, McGyver napisał:

Jednak najlepszy filmowy Marlowe IMO to nie Bogart, a Robert Mitchum.

O! Już wiem, czemu mi od rana chodzi po głowie Dobrowolski. Też nie był zły, jako Marlowe. No i gdy pił w filmie myszowatą - była to prawdziwa łycha, a nie herbata.

🤪

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fantasy: GRR Martin,Jack Vance,JRR Tolkien,Paul Anderson Roger Zelazny,polskie fantasy -chyba większość jaka się pojawiła,wiadomo Sapkowski,Komuda,Kres,Piekara,Ziemiański ,Grzędowicz,Pilipiuk ,Dębski,kryminał to na pewno Jo Nesbo,z polskich : Marek Krajewski,(świetny cykl o Eberharcie Mocku) Miłoszewski,Żulczyk, science fiction to nie mam co wyliczać bo lista będzie za długa...jestem fanem tego gatunku🙂

świetnymi pozycjami na lato będą też książki historyczne,jak np całe cykle Bernarda Cornwella ,aruriański,wojny wikingów,albo cykl Filary Ziemi K Folleta

3 godziny temu, porlick napisał:

Abell'u z Wolnego Miasta Gdańska spod pióra Krzysztofa Bochusa.

następne w kolejce🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji - dziwi mnie, że filmowcy rzadko brali się za Chmielewską.

"Skradziona kolekcja" była całkiem sensacyjna, przy okazji oczywiście również groteskowa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, szpotek73 napisał:

Kres

Kres skurczysyn w połowie cyklu "Księga Całości" wypiął się na czytelników i powiedział że dalszego ciągu nie będzie bo mu się odwidziało pisanie. To powinno być karane co najmniej pręgierzem na konwentach. 

4 minuty temu, xetras napisał:

"Skradziona kolekcja" była całkiem sensacyjna, przy okazji oczywiście również groteskowa.

I nie była ekranizacją tylko dość luźną inspiracją. 
Podobnie "Lekarstwo na miłość" mocno odbiega od literackiego pierwowzoru którym był "Klin".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 13

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.