Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  118 członków

Ayon Klub
IGNORED

Odtwarzacz CD-1SX i porównanie z serią CD-1 marki Ayon CD-1, CD-1S, CD-1SC a CD-1SX Podobieństwa i różnice.


LJ3
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

Zainteresowałem się Ayon CD-1SX, gdyż ma zaletę praktyczną, możliwość bezpośredniego podłączenia do końcówki mocy - praca jako preamp. Czyli oszczędność i potencjalnie lepsze brzmienie.

Proszę o wypowiedzi na temat innych odtwarzaczy serii CD-1 marki Ayon.

Najbardziej interesują mnie jakie są podobieństwa, a szczególnie różnice, między poprzednimi modelami CD-1, CD-1S, CD-1SC a ostatnim CD-1SX. CD-1SC występował w dwóch wersjach.

Według pojawiających się opinii, seria CD-1 jest warta zachodu i pokazuje klasę w brzmieniu Ayona. Twierdzenie, że między 07 a 01s jest przepaść, może być prawdziwa. Ale jak jest w przypadku poszczególnych modeli serii CD-1? 

Wiadomo, że poszczególne modele pojawiały się jako następcy poprzedników. Według opinii zamieszczonych w testach ostatni model CD-1SX wyraźnie odstaje od poprzedników. Czy to prawda, czy marketing? 

Czy odtwarzacz CD-1SX w porównaniu z wcześniejszymi konstrukcjami jest przełomowy? 

Czy Ayon CD-1SX to zupełnie inny odtwarzacz od pozostałych modeli w serii 1? To wynika z dostępnych testów. 

Nie chodzi tu tylko o budowę, wyposażenie ale przede wszystkim o brzmienie. 

Jeżeli ktoś próbował wymiany lamp na inne, też proszę o podzielenie się doświadczeniami. 

Zamieszczam jeden z dostępnych w sieci opisów modelu CD-1SX.

Cytat:

"wyposażonym w zaawansowaną technologię, np. wyrafinowany układ wyjściowy na lampach 6H30 i wysokiej klasy przetwornik cyfrowo-analogowy. CD-1sx to zupełnie nowy poziom odtwarzania muzyki o wybitnej żywiołowości, naturalnym cieple, wybitnej dynamice, charakteryzujący się również niesamowitą jakością budowy. To jeden z najlepszych odtwarzaczy CD z wyjściem lamowym, jaki jest dostępny na rynku.

W stosunku do poprzedniego modelu zmianie uległa sekcja cyfrowa. Teraz przez asynchroniczne wejście USB możemy doprowadzić z komputera sygnał PCM o częstotliwości próbkowania do 192 kHz, a także sygnał DSD (SACD). Rozbudowano również układ zasilania lamp końcowych, z jeszcze lepszym dławikiem i lepszymi kondensatorami polipropylenowymi – w zasilaniu tej sekcji tej nie ma żadnych kondensatorów elektrolitycznych! Urządzenie jest nieco wyższe i sprawia jeszcze lepsze wrażenie niż jego poprzednik. Istotną różnicą jest wyposażenie „sx” w całkowicie analogowy, zbalansowany przedwzmacniacz liniowy. Możemy dzięki temu podłączyć odtwarzacz bezpośrednio do końcówki mocy bez obawy o straty, występujące w układach z cyfrową regulacją siły głosu. CD-1sx może być prawdziwym centrum dowolnego systemu audio lub audio-wideo.

Lampowy układ wyjściowy pracujący z triodami w czystej klasie A – zarówno dla wyjścia RCA, jak i XLR.

Wszystkie przedwzmacniacze i odtwarzacze CD Ayona oparte są na pracujących w czystej klasie A układach typu single-ended. Im krótsza jest ścieżka sygnału, tym mniejsze prawdopodobieństwo degradacji sygnału i zakłóceń o różnym pochodzeniu, w tym pochodzących od samych przewodów. Nawet na płytkach drukowanych ścieżki są maksymalnie krótkie." 

 

Jak seria CD -1 wypada w waszych zestawach? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

 

Jak widać wakacje w pełni.  

Po kilkukrotnym odsłuchu "jedynki" zauważyłem, że lampy 6H30, stosowane przez Ayona, grają raczej "mało lampowo". "Wada" wielu lamp z nowej produkcji. 

Jakie lampy można zastosować w zamian 6H30 Ayona? 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

 

W dniu 28.07.2021 o 14:13, LJ3 napisał:

 

"Przeleciałem" kilka opisów i rzuciło mi się jedno porównanie, że CD-1SX to "odpowiednik" CD-2, a ściślej, jego godny następca, czyli łącznik między CD-1S, 1SC a CD-3. 

Wasze zdanie?

 

Już model Ayon CD-1S, rzekomo, powstał na bazie droższego CD-2.

Jednak każdy nowy model ma coś, czego nie ma inny, starszy. Np. CD-2 ma wyjścia XLR, a CD1S ich nie ma. Gdzieś trzeba było zaoszczędzić, 1S był znacznie tańszy. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.08.2021 o 12:36, LJ3 napisał:

 

Jak widać wakacje w pełni.  

Po kilkukrotnym odsłuchu "jedynki" zauważyłem, że lampy 6H30, stosowane przez Ayona, grają raczej "mało lampowo". "Wada" wielu lamp z nowej produkcji. 

Jakie lampy można zastosować w zamian 6H30 Ayona? 

 

 

O ile zdążyłem się zorientować, zamiennikiem dla 6H30P (6N30) jest inna sowiecka lampa - 6N6P. 

Jednak 6N6P to byłby krok w tył, jeżeli chodzi o uzyskane efekty dźwiękowe, więc raczej bez sensu.

Inna lampa, często stawiana w jednym szeregu z 6H30P to ECC99. Uwaga! Lamp tych nie można zamieniać bez ingerencji w układ i bez zmiany punktu pracy lampy.  

Jedynym sensownym zamiennikiem dla lamp są inne 6H30P. 

Bardzo dobrą renomę mają lampy Reflector 6H30p-DR ale są dość żadkie i drogie, a co za tym idzie, należy uważać na podróbki.  Wiadomo, że za NOS-y z reguły trzeba zapłacić sporo, choć warto...

Obecnie stosowana w CD Ayon lampa 6H30 to prawdopodobnie lampa z nowej produkcji ale i tak nie ma zbyt dużego wyboru jeśli chodzi o współczesną produkcję. Z NOS-ami też trudno jeśli chodzi o wybór i dostępność.

Na stronie highfidelity.pl można znaleźć wpis, że lampa 6H30p-DR do niedawna była nie do zdobycia, bo w Rosji gdzie ją opracowano i produkowano, była używana, do połowy lat dziewięćdziesiątych, do budowy urządzeń podsłuchowych, nasłuchowych itd. W innym miejscu wyczytałem, że produkowane były w fabryce Reflector. W 1992 roku fabryka została zamknięta, więc produkcja 6H30H-DR została wstrzymana. 

W połowie lat 90 pan Victor Khomenko, założyciel i właściciel firmy Balanced Audio Technologies (BAT), zaadoptował nieznaną do tej pory małą rosyjską lampę z podwójną triodą, aby zaktualizować swój przedwzmacniacz VK50 do wersji SE, czyli 6H30-DR. BAT twierdzi, że kupił cały zapas wszystkich istniejących lamp, starej wojskowej wersji DR i używał ich w produkcji wzmacniaczy. 

Reflector Plant został kupiony przez Amerykanów w 1999 roku i wznowiono produkcję 6H3. Wczesne lampy były bardzo słabej jakości, nie osiągnęły akceptowalnego poziomu aż do około 2004 roku. Po tym czasie nowa produkcja 6H30 jest dobrej jakości. 

Nowe lampy są dziś dostępne w dwóch wersjach: 'Sovtek' 6H30 pi EB i 'Electro Harmonix' 6H30 pi EH 'goldpin'. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomniane lampy 6H30 z nowej produkcji są dostępne w sklepie https://sklep.lampyelektronowe.pl/ 

Linki do nich: 

ze złoconymi nóżkami 

https://sklep.lampyelektronowe.pl/?255,6h30pi-eh-gold

Wojskowy wypust, o przedłużonej żywotności EB rus., EW pl. - bodajże do 10 000 h  

https://sklep.lampyelektronowe.pl/?256,6h30pi-ew-sovtek 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Słuchałem pare razy 1s, 1sc przez jakis czas mialem, a 1sx raz ale za to w porównaniu bezpośrednim do 1sc. 
 

Między najstarszym modelem 1s a nowszymi czyli 1sc i 1sx jest wyraźna różnica na korzyść tych drugich. 
 

Jeśli dobrze kojarzę Model 1sc ma inny laser niż 1sx. W SC jest drogi i dosyć awaryjny mechanizm lasera, uszkodzeniu ulega grzybek talerza płyty, który po lekkim przesunięciu nie daje laserowo skalibrować wiązki. Naprawa to parę stówek, na nowy laser który wytrzyma 5 lat. W wersji SX jest laser jakiejś popularnej firmy (sanyo?) jest znacznie tańszy i łatwiej dostępny. 

W dniu 20.08.2021 o 21:41, san-sui napisał:

 

Już model Ayon CD-1S, rzekomo, powstał na bazie droższego CD-2.

Jednak każdy nowy model ma coś, czego nie ma inny, starszy. Np. CD-2 ma wyjścia XLR, a CD1S ich nie ma. Gdzieś trzeba było zaoszczędzić, 1S był znacznie tańszy. 

 

 

simple-events.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.08.2021 o 00:45, plastik1989 napisał:

Słuchałem pare razy 1s, 1sc przez jakis czas mialem, a 1sx raz ale za to w porównaniu bezpośrednim do 1sc. 
 

Między najstarszym modelem 1s a nowszymi czyli 1sc i 1sx jest wyraźna różnica na korzyść tych drugich. 
 

Jeśli dobrze kojarzę Model 1sc ma inny laser niż 1sx. W SC jest drogi i dosyć awaryjny mechanizm lasera, uszkodzeniu ulega grzybek talerza płyty, który po lekkim przesunięciu nie daje laserowo skalibrować wiązki. Naprawa to parę stówek, na nowy laser który wytrzyma 5 lat. W wersji SX jest laser jakiejś popularnej firmy (sanyo?) jest znacznie tańszy i łatwiej dostępny. 

 

@ plastik 

Dziękuję za porównanie Cd 1s z 1sc i 1sx. 

 

Może ktoś z osłuchanych w 1sc i 1sx też się odezwie i napisze czy te modele grają porównywalnie, czy też nie. To ważne, gdyż ceny tych modeli używanych znacznie się różnią. Interesuje mnie który z modeli gra jaśniej, bardziej szczegółowo, bardziej muzykalnie itd. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
W dniu 29.08.2021 o 20:28, LJ3 napisał:

@ plastik 

Dziękuję za porównanie Cd 1s z 1sc i 1sx. 

 

Może ktoś z osłuchanych w 1sc i 1sx też się odezwie i napisze czy te modele grają porównywalnie, czy też nie. To ważne, gdyż ceny tych modeli używanych znacznie się różnią. Interesuje mnie który z modeli gra jaśniej, bardziej szczegółowo, bardziej muzykalnie itd. 

 

 

Ceny sie różnią bo sx moze byc znacznie nowszy od sc, różnica moze wynieść kilka lat, a to przekłada sie na żywotność. 1sx zostal zamieniony na model cd10 i chyba to mialo miejsce rok temu, wiec co świeższe sx powinny byc jeszcze na gwarancji. 
Nie wiem jak teraz sie plasują ceny, ale pol roku temu jak pamietam to model sc 6-7 tys a sx kolo 9 tys. Mówię o idealnym stanie technicznym. 

Edytowane przez plastik1989

simple-events.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, plastik1989 napisał:

Ceny sie różnią bo sx moze byc znacznie nowszy od sc, różnica moze wynieść kilka lat, a to przekłada sie na żywotność. 1sx zostal zamieniony na model cd10 i chyba to mialo miejsce rok temu, wiec co świeższe sx powinny byc jeszcze na gwarancji. 
Nie wiem jak teraz sie plasują ceny, ale pol roku temu jak pamietam to model sc 6-7 tys a sx kolo 9 tys. Mówię o idealnym stanie technicznym. 

W necie znalazłem ceny nowych (sklepowe?) dla ostatnich modeli 1SX to ok. 15 - 16 k PLN, a 10 S (signature?) to ok 20 - 24 k PLN. Z wyprzedaży można było dostać taniej o ok 2 - 3 k PLN, więc ceny  używanych 2-4 letnich, niższe o 20 - 30% nowych, wydają się uzasadnione. 

Szkoda tylko, że nic nie można znaleźć na portalach handlowych i ewentualnie odsłuchać. 

Skoro nie jest wystawiany lub szybko przejmowany przez zainteresowanych może oznaczać, że to niezły sprzęt. Wart zainteresowania?. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
19 minut temu, LJ3 napisał:

W necie znalazłem ceny nowych (sklepowe?) dla ostatnich modeli 1SX to ok. 15 - 16 k PLN, a 10 S (signature?) to ok 20 - 24 k PLN. Z wyprzedaży można było dostać taniej o ok 2 - 3 k PLN, więc ceny  używanych 2-4 letnich, niższe o 20 - 30% nowych, wydają się uzasadnione. 

Szkoda tylko, że nic nie można znaleźć na portalach handlowych i ewentualnie odsłuchać. 

Skoro nie jest wystawiany lub szybko przejmowany przez zainteresowanych może oznaczać, że to niezły sprzęt. Wart zainteresowania?. 

 

 

Bardzo uogólniając to moim zdaniem 70% jakości uzyskasz z 1sc, 75% z 1sx, 90% z CD10 i 100% CD10 signature. Jak widzisz różnice jakościowe w dźwięku nie są olbrzymie (przynajmniej tak to widzę). To produkty, które od lat na rynku funkcjonowały i każdy nowa seria wnosiła delikatne poprawki - nie ma mowy o jakiś rewolucjach. Natomiast ceny rosną jak wszędzie... Więc jeśli zależy Ci na najlepszej relacji cena/jakość to ja proponuje używany 1sc/1sx w zależności co trafi się pierwsze. Jeśli miałbyś znacznie większy budżet to próbowałbym ustrzelić używanego CD35 dopiero on daje bardzo wyraźny progres dźwiękowy. 

Modeli CD1 Ayona sprzedało się bardzo dużo, sporo jest tego na rynku, przejrzyj aukcje dokładniej ostatnio nawet coś mi się rzuciło w oczy, tylko nie pamiętam gdzie to było. 

Edytowane przez plastik1989

simple-events.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
45 minut temu, LJ3 napisał:

 

Używany CD35 by się marzył. Kiedyś widziałem ale to spory wydatek. O ile pamiętam, był w cenie nowego 10 Signature.  😗

 

Czy 1SC ma możliwość używania go jako DAC i jako pre? 

 

Ten który ja miałem miał. Jako DAC sprawdzał się bardzo dobrze, jako PREAMP nie było źle, ale oddzielne, dedykowane urządzenie lepiej by się sprawdziło. DACa można traktować jako pełnoprawne urządzenie, a preamp jako miły dodatek. 

 

simple-events.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ plastik1989 

Dziękuję za ważne informacje. 

Czy próbowałeś łączyć CD 1SC, 1SX z końcówką tranzystorową, czy lampową? Jaką? 

Słuchałem kilkukrotnie 1SX z końcówkami tranzystorowymi. Dla mnie grają te zestawy dość "jasno". Poza tym uważam, że w konfiguracji z tranzystorem nie słychać lampowego "wykończenia" CeDeka.  

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
11 godzin temu, LJ3 napisał:

@ plastik1989 

Dziękuję za ważne informacje. 

Czy próbowałeś łączyć CD 1SC, 1SX z końcówką tranzystorową, czy lampową? Jaką? 

Słuchałem kilkukrotnie 1SX z końcówkami tranzystorowymi. Dla mnie grają te zestawy dość "jasno". Poza tym uważam, że w konfiguracji z tranzystorem nie słychać lampowego "wykończenia" CeDeka.  

 

 

 

Na pewno z tranzystorowym Mark Levinson 332 oraz chyba jeszcze próbowałem z Dan D'Agostino Momentum (starsza S200). Z ML było średnio, spadek dynamiki, dziwny bas - raz za dużo raz za mało, sucha średnica. Po przejściu na dedykowany pre ML i użycie Ayona tylko jako CD znaczna poprawa. Z Danem próbowałem go łączyć z kilkoma źródłami z pominięciem pre i na 99% (jeśli mnie pamięć nie myli) z tym Ayonem też były próby. Każde podejście do tej końcówki mocy po 2h kończyło się odpuszczeniem tematu, nie ma co się za nią zabierać bez sensownego preampa z XLR.  

Natomiast podpięcie pod lampową końcówkę mocy Unison Reserach simply845 ( w zasadzie to integra, ale tak na prawdę to końcówka mocy z potencjometrem na wejściu czyli pasywką) dawało już dobre efekty. 

Wszystkie te próby robiłem z modelem 1SC, ale nie sądzę by z 1sx było lepiej. Być może dobrze radziłby sobie CD35 który ma 2 pary lamp, oddzielne od DACa i oddzielne od PRE - jego słyszałem bezpośrednio spiętego z końcówką mocy Accuphase P7100 i to grało już bardzo ciekawie. 

simple-events.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 lata później...

Upłynęło sporo czasu ale nie był to czas zmarnowany. Zmieniały się elementy systemów.  Od źródła, przez pre, wzmacniacze mocy do głośników. 

Wszystko w temacie odtwarzaczy Ayon serii CD-1 jest zawarte wyżej i obszernie omówione przez kolegę @ plastik1989, któremu jeszcze raz dziękuję za podzielenie się wiedzą. 

Mogę jednoznacznie stwierdzić, że Ayon CD-1SX to najlepsza jednostka spośród tu omawianych modeli CD-1, 1s, 1sc i 1sx. Czas robi swoje. Kolejne konstrukcje są ulepszane, udoskonalane. Stają się bardzo uniwersalne i, co ważne, pozwalają na wiele zastosowań. Przewyższa niektóre starsze, wyższe modele. Gra bardzo "nowocześnie". Bez szczególnego wpływu na brzmienie pozostałych elementów systemu. Zamiana pre, wzmacniacza mocy, czy głośników, w systemie, jest bardziej "czytelna". 

Dobre CD, dobry DAC i (niezłe?) pre w jednym, to plusy dodatnie modelu 1SX w tym porównaniu. 

Ayon CD-1SX sprawdza się bardzo dobrze w różnych systemach. Sporo, w przystosowaniu do danego systemu, daje możliwość korzystania z dwóch opcji filtra:

1 - pozwala na złagodzenie dźwięku. Lekko wygładza górę i dół pasma. 

2 - pozwala na wyostrzenie dźwięku. Poprawia konturowość. Doskonale sprawdza się w "analogowo" grających, starszych systemach. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie. 

Czy ktokolwiek wie jakie lasery, przetworniki optyczne, transporty znajdują się w modelach CD Ayon? 

Proszę podzielić się wiedzą. 

Udało mi się ustalić, ze: 

AYON CD-1  -  Laser Sony KSS-213Q 

AYON CD-1s - ?? 

AYON CD-1sc  - ??

AYON CD-1sx  - ??

AYON CD-2  - ??

AYON CD-3 - Laser Sony KSS-213Q 

AYON CD-5  - Philips CD-Pro 2 (VAU1254) 

 

Czy w AYON CD-1sx jest mechanizm Sanyo DV34 SF HD850 HD65? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.