Skocz do zawartości
IGNORED

Poprawa akustyki w małym pokoju


vacbc
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie forumowiczów. 

Ten wątek jest troszeczkę kontynuacją innego starego mojego wątku 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) . Jednakże zmieniłem miejsce zamieszkania, więc tamten wątek musiałem porzucić - a nowe miejsce to nowe i inne problemy.

Jedno z pomieszczeń w mieszkaniu jest moim biurem, a co za tym idzie miejscem odsłuchowym. Jest to pokój o wymiarach mniej więcej 307x311. Proszę o obejrzenie załącznika, tam zamieściłem rzut jak to wygląda.

Patrząc od prawego górnego rogu, są tam drzwi wejściowe, krótka wnęka a następnie widać miejsce odsłuchu. Na kolor czerwony zostały oznaczone kolumny podstawkowe(Elac debut 2.0 b6.2), które stoją na biurku. W dolnym prawym rogu znajduje się szafa. Od razu zaznaczę, są to dość tanie meble, nie są one masywne ani grube.

Jak widać pokój jest słabo umeblowany i raczej to się nie zmieni. Pierwszym ogromnym problemem był pogłos, z metalicznym przydźwiękiem. Problem w bardzo dużym stopniu rozwiązałem poprzez umieszczenie na ścianach gąbki tłumiącej. Na ścianie przede mną, czyli za głośnikami znajduje się arkusz 1x2m, zaczynający się na wysokości biurka. Na ścianie za mną są przymocowane dwa takie arkusze które zakrywają niemal całą ścianę. Teraz jeżeli chodzi o tony średnie i wysokie, jest na poziomie akceptowalnym przeze mnie.

Teraz przejdę do głównego problemu, bardziej popularnego - czyli problem z basem. Ogólnie bas jest "pusty", stopa brzmi  jakbym uderzał ręką w kartonowe pudełko, ale też jednocześnie dudniący, poniżej opiszę szczegółowo.

1) Na wysokości biurka jak i trochę przed nim czyli tam gdzie siedzę mam bardzo podbitą częstotliwość 120hz. Aby Wam to zobrazować zrobiłem bardzo amatorski, nieprofesjonalny test. Decybelomierz z telefonu w miejscu odsłuchu/w okolicach biurka pokazuje ok 16dB wyższy poziom dźwięku(dla tych 120hz) niż w pozostałych miejscach. Tak samo wypuklenie łatwo można zobaczyć dla tej częstotliwości przy analizowaniu widma akustycznego dla białego/różowego szumu. Jako że problem występuje tylko i wyłącznie w okolicach biurka, zgaduje że ono jest sprawcą. Nie ukrywam, bardzo mi to przeszkadza w odsłuchu. Aby rozwiązać ten problem, pomyślałem o stworzeniu rezonatora Helmholtza. Jako że WAF jest dość niski, oraz że problem występuje ogólnie na małej przestrzeni bym był w stanie zrobić jeden. Tylko, nie wiem czy jeden zdałby egzamin.

2) Do rozwiązania razem z pierwszym problemem, lub zaraz po jest ogólna zbyt mała ilość basu z częstotliwości poniżej 65hz. Na ucho łatwo wychwycić, że schodząc co 5hz bas jest słyszalny w różnych miejscach w pokoju, głównie przy ścianach w rogach gdzie powstają mody, niestety często bardzo słabo w miejscu odsłuchowym. Dodatkowo małe pomieszczenie podbija ogólną głośność tonów średnich i wysokich co w ogólnym rozrachunku może dać złudzenie braku tonów niskich.

3) Skuteczność kolumn spada diametralnie poniżej 45hz, przez co często mi brakuje niskich rejestrów, które wiem że powinny być, np na poziomie 30hz.

Co do rozwiązania pierwszego problemu zaproponowałem użycie rezonatora Helmholtza. Jednak drugiego problemu nie rozwiąże tym sposobem, ponieważ nie będę w wstanie wstawić kolejnych dwóch lub więcej strojonych np na częstotliwość 50hz.

Więc w celu rozwiązania wszystkich problemów w jakimś tam stopniu, na pewno nie idealnym pomyślałem nad zakupem miniDSP + subwoofera. Z użyciem mikrofonu pomiarowego bym był w stanie jakoś zapanować nad dźwiękiem w miejscu odsłuchowym. Dodatkowo może ten jeden rezonator dla tych 120hz.

A Wy jakie macie opinie, propozycje? Pozdrawiam serdecznie 

rzut.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Audiomono napisał:

DAC USB + Dobre słuchawki

Pozdrawiam AM

Tak, jakość dźwięku wtedy będzie najodpowiedniejsza, lecz w swojej pracy dość często korzystam ze słuchawek, więc czasami mam dosyć trzymania ich na głowie. Po stokroć preferuje słuchanie muzyki z kolumn, które niedawno co zakupiłem do tego celu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup paczkę wełny i daj na przednią ścianę pod tą gąbkę - zmniejszy to może pokój o te 5-10cm, ale pomoże. Od sufitu do podłogi, co tam 😉 w folii albo agrowłówkninie, oczywiście można ładniej. 

Nie wiadomo, z czego grasz, jeżeli z komputera, to warto spróbować, są dobre darmowe rozwiązania albo bardzo sensowne płatne. Jeżeli nie z komputera, to chociaż warto spróbować z darmowymi komputerowymi, żeby wiedzieć, czy o to chodzi. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Więc tak, jestem w trakcie tworzenia amatorskiego mikrofonu pomiarowego. Zostało mi niewiele do zrobienia bo w sumie tylko obudowa do niego. Wkładka WM61-A i AVT 2728.

Dopiero ucze się REW, postanowiłem pochwalić się tym co zrobiłem. Pomiar w miejscu odsłuchowym, mikrofon w miejscu głowy. To co widać na wykresie SPL (górki) pokrywa się mniej więcej z kalkulatorem modów. Czyli ~65hz i ~120hz z czego ta druga częstotliwość niesamowicie przeszkadza. 

Ogólnie, basu jest stanowczo za mało, mam tu na myśli częstotliwości pokroju 40-50hz. Sam bas jest dudniący, wyjący, jakby mulisty i bardzo płytki. W poprzednim mieszkaniu też trochę narzekałem na za małą ilość tonów niskich, ale za to brzmiał bardzo przyjemnie, nic nie było aż tak uwypuklone. Po prostu było o niebo lepiej.

Proszę zerknijcie na pomiary. Jeszcze nie za bardzo umiem odczytywać RT60 - jakie wartości powinny być. Wydaje mi się że dużo mniejsze.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

SPL.jpg

Waterfall.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy biurko musi stac pod sciana?
Jesli nie, to czy zastanawiales sie nad czyms takim?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie gwarantuje, ze to lepiej brzmi, ale sprobowac warto, nic nie kosztuje

Dawniej mialem taki Setup i byl niezly

Mialem tez setup z subwooferem pod biurkiem przed nogami, to bylo super

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zrodlem jest PC?

Jesli tak, to mozesz zainstalowac Equalizer APO i skorygowac te ekstremalne podbicia 65Hz i 130Hz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, xajas napisał:

Czy zrodlem jest PC?

Jesli tak, to mozesz zainstalowac Equalizer APO i skorygowac te ekstremalne podbicia 65Hz i 130Hz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Najlepsze rozwiązanie do PC, nie dość że wszystko mające to jeszcze bez utraty jakości. 

Co do mikrofonu, warto kupić Umika, nie dość że skalibrowany, to jeszcze ma wbudowany interfejs USB i nie potrzebujesz wzorca SPL

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, xajas napisał:

Czy biurko musi stac pod sciana?
Jesli nie, to czy zastanawiales sie nad czyms takim?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Raczej musi, uwarunkowane jest to tym, że mam szafę i większy stolik - w tak małym pomieszczeniu ciężko zagospodarować miejsce, ale myślę nad zmianami. Ogólnie na biurku mam sporo elektroniki, więc i metry przewodów które muszę być zasłonięte, biurko i ściana to umożliwia a gdy będę niemal na środku pokoju wszystko będzie widoczne.

Mógłbym sobie pozwolić na odsunięcie biurka o 30cm od ściany, w tym głośników jak i miejsca odsłuchowego - niestety pomiary wyszły niemal identycznie jak przy aktualnym ułożeniu.

Ale ale..  z ciekawości ustawiłem się z kolumną na przeciwległej ścianie, jak odbicie lustrzane. Tutaj mamy krótszą odległość pomiędzy ścianami jak i jeszcze szafę która aktualnie może wpływać na pomiar, ale może jest to jakiś punkt zaczepienia do przemeblowania.

Teraz robiłem pomiar tylko z jednej kolumny, czyli dwa pomiary. Raz kolumna w jednym miejscu raz kolumna w drugim. W jednym miejscu uwypukla mi się 45hz co "pozytywnie" wpływa na odsłuch, bo chociaż pojawił się jakiś bas.

Pomiary w screenie, wykresy:

1. CZERWONY - aktualne miejsce odsłuchowe

2. NIEBIESKI - OBICIE LUSTRZANE kolumna1

3. ZIELONY - ODBICIE LUSTRZANE kolumna2

4 CZARNY - suma zrobiona z odbić lustrzanych.

Jest tu chyba lepiej, co do górek można je zmniejszyć za pomocą EQ

19 godzin temu, xajas napisał:

Czy zrodlem jest PC?

Laptop, a czasami dwa różne - jeden z którego głównie korzystam ma zainstalowanego linuxa, nie znalazłem tam zadowalającego mnie rozwiązania.  Dlatego jestem skłonny kupić miniDSP, którego też będę mógł wykorzystać do innych celów, czy w przyszłości z niego wyprowadzić sygnał na subwoofer.

18 godzin temu, marcinmarcin napisał:

Co do mikrofonu, warto kupić Umika, nie dość że skalibrowany, to jeszcze ma wbudowany interfejs USB i nie potrzebujesz wzorca SPL

Tak, planuje zakupić Umika, ale w przyszłości. Jak na razie do celów bardzo amatorskich, nauki podstaw to co mam mi jeszcze wystarcza 🙂

Ogólnie, chce dodać że w całym pomieszczeniu, gdy się mówi wokal jest przebarwiony właśnie w niskich tonach, czuć/słychać że rezonansują i długo zanikają. Oznacza to, że czas pogłosu ok 1s dla tych 130hz jest zbyt wysoki? ile powinien wynosić w takim pomieszczeniu jak moje? Poprawnym rozwiązaniem był by np rezonator Helmholtza strojony na tą częstotliwość?

Dziękuje za zainteresowanie tematem! 😆

standard_plus_lustro.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje (aktualne) rozwiazanie twojego problemu

Biurko stoi 40cm od sciany (od kotary).
Miedzy biurkiem a sciana (de facto pol-na-pol pod biurkiem) stoi Lowboard (niski regal)
Na tym regale czyli za biurkiem stoja glosniki (podlogowki). Odbior jest niezly
Na tym regale lezy elektronika, kable i inne duperele niewidoczne od strony pokoju.
Jesli mozesz, zorganizuj na probe maly aktywny subwooferek i postaw go tez na ten regal pod biurkiem.
Jesli zrodlem jest PC, KONIECZNIE wyprobuj Equalizer APO.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) IMG_7855.thumb.jpg.d310401eaa36847788e6c131bebd296d.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, xajas napisał:

Jesli zrodlem jest PC, KONIECZNIE wyprobuj Equalizer APO.

Linux, ciekawe czy jest odpowiednik Apo, może jakieś rozszerzenie do Alsa? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, marcinmarcin napisał:

inux, ciekawe czy jest odpowiednik Apo, może jakieś rozszerzenie do Alsa? 

Tak są, tylko w laptopie są 1 - wbudowane głośniki i 2 - gniazdo jack które jest wyjściem słuchawkowym i wejściem mikrofonowym. Rozwiązania na Linuxa działają tak, że dodają nową kartę dźwiękową/wyjście audio(na dzień dobry dostępne jest wyjście dla wbudowanych głośników oraz dla jack). Przez to miałem kilka drażniących problemów. Ogólnie to działa tak, że domyślnie działają wbudowane głośniki, gdy wepnie się jacka wybiera się jedną z trzech możliwości: 1. słuchawki, 2. słuchawki z mikrofonem, 3. mikrofon. Podczas przepinania, wybierania opcji tego co zostało wpięte potrafiło zgubić mi ustawienia, raz działało raz nie, albo nawet Alsa się zawieszała. Nie działała regulacja głośności i pewnie jakieś inne rzeczy. Część problemów dało się naprawić, albo jakoś obejść, ale podobno dobrze i stabilnie to działa w PC, gdy masz osobne wyjście na słuchawki i osobne wejście na mikrofon i nie ma tych systemowych trybów przełączania gniazda. Porzuciłem dalszą zabawe z tym.

 

20 godzin temu, xajas napisał:

Jesli zrodlem jest PC, KONIECZNIE wyprobuj Equalizer APO.

Odpaliłem PC'ta, wgrałem APO i - działa super, udało mi się diametralnie poprawić dźwięk. Pozbyłem się tych strasznych górek i nawet wycisnąłem trochę niższego basu. Jednak na co dzień nie mam możliwości korzystania z tego oprogramowania 😞 

 

20 godzin temu, xajas napisał:

Biurko stoi 40cm od sciany (od kotary).
Miedzy biurkiem a sciana (de facto pol-na-pol pod biurkiem) stoi Lowboard (niski regal)
Na tym regale czyli za biurkiem stoja glosniki (podlogowki). Odbior jest niezly

Myślę o tym, na pewno poprawi to odbiór, stereo będzie lepsze, jednak nie wpływa to pozytywnie na bas w moim przypadku.

20 godzin temu, xajas napisał:

Jesli mozesz, zorganizuj na probe maly aktywny subwooferek i postaw go tez na ten regal pod biurkiem.

Niestety nie mam jak ogarnąć subwooferka, ale skłoniło mnie to do pewnych testów. 

Latałem po pokoju z jedną kolumną stawiając ją na podłodze, imitując że jest to subwoofer.  Robiłem pomiary w miejscu odsłuchowym, słuchałem i odkryłem że jest najbardziej równy wykres i najlepiej brzmi gdy stoi po mojej lewej stronie, przy ścianie niemal że po środku długości pokoju.  Tak jak kończy się biurko, tam zaczynał by stać subwoofer. Tam są najmniejsze górki i spadki. Może to by było dobre miejsce na subwoofer? Za pomocą dsp w miarę wyrównam ch-kę, wyrównam czasowo, fazowo. A gdy zakupię subwoofer, to z nim polatam po pokoju i sprawdzę raz jeszcze.

Jakie jest Wasze zdanie?

A później pewnie będę myślał o jakiś abosorberach..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jestesmy o krok do przodu, to cieszy

Dlaczego nie mozesz ogarnac subwooferka? Przeciez mozesz go podlaczyc rownolegle do zestawow glosnikowych (wejscie High-Level).

Na twoim miejscu od razu bym to wyprobowal, jako pierwsze z najwyzszym priorytetem
Wstaw go pod biurko, przed nogami pod sciana, miedzy glosnikami.

Sprobuj zorganizowac taki, ktory ma plynna zmiane fazy. Dzieki temu mozesz go dobrze dopasowac do Elacow

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, xajas napisał:

No to jestesmy o krok do przodu, to cieszy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I mnie też! Dzięki wielkie 🙂

18 godzin temu, xajas napisał:

Dlaczego nie mozesz ogarnac subwooferka? Przeciez mozesz go podlaczyc rownolegle do zestawow glosnikowych (wejscie High-Level).

Niestety takiego nie posiadam, nie mam nawet od kogo pożyczyć. Czytam, zastanawiam się jaki finalnie zastosować, wtedy taki zakupie (zawsze mam 14dni na zwrot) albo do testów wypożyczę ze sklepu.

18 godzin temu, xajas napisał:

Na twoim miejscu od razu bym to wyprobowal, jako pierwsze z najwyzszym priorytetem emoji3.png
Wstaw go pod biurko, przed nogami pod sciana, miedzy glosnikami.

Oczywiście że tak spróbuję, poszukam najlepszego miejsca 😄

18 godzin temu, xajas napisał:

Sprobuj zorganizowac taki, ktory ma plynna zmiane fazy. Dzieki temu mozesz go dobrze dopasowac do Elacow

oraz:

W dniu 24.08.2021 o 21:32, marcinmarcin napisał:

Linux, ciekawe czy jest odpowiednik Apo, może jakieś rozszerzenie do Alsa? 

Znalazłem eq do linuxa który u mnie jako tako działa poprawnie. Niestety eq jest tylko 10 punktowy. Nawet pomógł, ale nie osiągnę tego co z Apo. Dodatkowo wprowadza delikatne opóźnienie. To opóźnienie (bufor) resetuje się podczas zmiany głośności i wprowadza trzaski, trochę irytują. Powalczę jeszcze z konfiguracją bardziej rozbudowanego eq, może zadziała poprawnie, a jeżeli nie...

to cały czas myślę nad miniDSP, zwykłym 2x4

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.