Skocz do zawartości
IGNORED

Pierwszy system stereo analogowy


Sofokles
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem prosić was o poradę odnośnie zakupu sprzętu. Po kilku latach słuchania tranzystorów i okresowych kontaktów z lampami dojrzałem do zakupu swojego pierwszego sytemu analogowego. Poszukuję wzmacniacza lampowego, A- klasowego, najlepiej chyba SET, do tego wysokoskutecznych kolumn- z racji na niewielki rozmiar pomieszczenia, raczej monitory oraz gramofonu i ew. przedwzmacniacza do niego. Pokój 15m2, bez specjalnego przygotowania akustycznego. Słucham bluesa oraz jazzu. Chciałbym ciepły, płynny dźwięk, wybrzmienia. Z racji na na rodzaj słuchanej muzyki raczej z dobrze kontrolowanym, nie "misiowatym" basem i gęstą średnicą. Nie musi mieć jakiejś dużej mocy bo nie zamierzam odkręcać głośności na maks. Budżet ok 20-22 tyś

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Sofokles napisał:

Poszukuję wzmacniacza lampowego, A- klasowego, najlepiej chyba SET, do tego wysokoskutecznych kolumn- z racji na niewielki rozmiar pomieszczenia, raczej monitory

Dlaczego chcesz wysokoskuteczne kolumny? 
Ponadto "wysokoskuteczne" i "monitory" to się ze sobą kłóci. 

 

24 minuty temu, Sofokles napisał:

oraz gramofonu i ew. przedwzmacniacza do niego.

Ile obecnie posiadasz płyt winylowych?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że przy poszukiwaniu całego systemu konieczna będzie jednak wizyta w dobrym salonie audio aby dokonać choćby wstępnej selekcji. Nie upierałbym się z góry na rodzaj konstrukcji wzmacniacza lampowego - skupmy się przede wszystkim na brzmieniu. Zacząłbym od wzmacniacza gdyż to on będzie sercem systemu. Zwróć uwagę na takie konstrukcje jak Haiku Selene 6550, Unison Research SImply Italy czy Fezz Audio Mira Ceti 2A3. To muzykalne wzmacniacze, które potrafią zagrać bardzo dobrze przy niewielkich poziomach głośności. Mają nasyconą i gęstą średnicę (zwłaszcza Haiku oraz Unison) łagodną ale selektywną górę oraz dobrze kontrolowany bas. Posłuchaj ich z w miarę neutralnymi kolumnami, wybierz lidera i przejdziemy do odsłuchu kolumn. Gramofon i preamp to już na sam koniec... W takim metrażu fajne byłyby np. Klipsch Heresy ale to już wybiegami do przodu 🙂

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, McGyver napisał:

Dlaczego chcesz wysokoskuteczne kolumny? 
Ponadto "wysokoskuteczne" i "monitory" to się ze sobą kłóci. 

Przy wzmacniaczu tranzystorowym to bym się tym nie przejmował ale niska moc lampy to co innego. Wiem, że nie ma dużo modeli takich monitorów, stąd proszę o podpowiedzi, kolumny podłogowe wydają mi się za duże na tak mały metraż.

10 godzin temu, McGyver napisał:

Ile obecnie posiadasz płyt winylowych?

Żona stała się nie dawno właścicielką kolekcji kilkudziesięciu, dlatego to nasza wspólna decyzja o zakupie takiego toru. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Sofokles
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Sofokles napisał:

Wiem, że nie ma dużo modeli takich monitorów, stąd proszę o podpowiedzi, kolumny podłogowe wydają mi się za duże na tak mały metraż.

Ja pytałem dlaczego chcesz wysokoskuteczne kolumny?

 

3 minuty temu, Sofokles napisał:

Żona stała się nie dawno właścicielką kolekcji kilkudziesięciu

A chociaż wiadomo w jakim stanie są te winyle? 
Wątpię czy dla zaledwie kilkudziesięciu winyli warto ponosić koszty budowy systemu gramofonowego. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, McGyver napisał:

Ja pytałem dlaczego chcesz wysokoskuteczne kolumny?

Odtwarzacz lampowy małej mocy-co jest niestety jest ich słabością, będzie miał duży problem przy niskiej skuteczności kolumn w ogóle z ich napędzeniem i kontrolą basu.

19 minut temu, McGyver napisał:

A chociaż wiadomo w jakim stanie są te winyle? 
Wątpię czy dla zaledwie kilkudziesięciu winyli warto ponosić koszty budowy systemu gramofonowego. 

Akurat te płyty są w bardzo dobrym stanie, to pamiątka rodzinna, niestety gramofon był niedostępny. W dzieciństwie żona słuchała płyt gramofonowych, teraz zamierza sukcesywnie powiększać kolekcję- nie zamierzam jej odradzać, tylko sprawić przyjemność budową systemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Sofokles napisał:

Odtwarzacz lampowy małej mocy-co jest niestety jest ich słabością, będzie miał duży problem przy niskiej skuteczności kolumn w ogóle z ich napędzeniem i kontrolą basu.

Wzmacniacz. 
Nie, nie jest to prawdą. To stereotyp. Urban legend. A w rzeczywistości z powodzeniem można zbudować znakomicie (i całkiem głośno) grający zestaw ze wzmacniaczem lampowym i kolumnami o przeciętnej lub nawet niższej niż przeciętna efektywności. 
Ja sam takieg zestawu używam. Lampowy wzmacniacz SET o mocy 6W (ie, to nie pomyłka, sześć watów) plus kolumny na powszechnie uznawanych za trudne do napędzenia Scan-Speakach, o efektywności 86dB.  Gra to w pomieszczeniu prawie 30m2. Od wielu lat nie zmieniłem tego zestawienia, bo jego brzmienie w każdym aspekcie jest wysoce satysfakcjonujące. 

 

14 minut temu, Sofokles napisał:

W dzieciństwie żona słuchała płyt gramofonowych, teraz zamierza sukcesywnie powiększać kolekcję- nie zamierzam jej odradzać, tylko sprawić przyjemność budową systemu.

Rozumiem, z tym się nie dyskutuje. Jeżeli to ma grać na poziomie nie gorszym niż CD to przygotuj się na koszty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@McGyverpodobno waty lampowe to co innego niż te z tranzystora, prawda to?

Nawet takie lampki jak,2A3 dają radę. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

biorąc pod uwagę Twoje potrzeby zwróciłbym uwagę na wzmacniacz lampowy Unison Research Preludio ( ewentualnie jeśli dźwięk ma być szybszy a dół pasma bez dłuższych wybrzmień to Unison Research Simply Italy ). Do tego kolumny Unison Research Max Mini, które bez problemu odnajdą się w 15mkw. W kwestii gramofonu, ponieważ jak zaznaczyłeś zaczynasz dopiero swoją przygodę, wybrałbym coś prostszego aby nie umniejszać budżetu na wzmacniacz i kolumny. Z biegiem czasu za sprawą lepszej wkładki czy też przedwzmacniacza będziesz mógł rozwijać ten temat. Proponowałbym spojrzeć na przykład na Duala CS518 z wkładką Ortofon 2M-Red. 

Jeśli chciałbyś posłuchać takiego zestawienia zapraszam serdecznie, z chęcią przygotujemy odsłuch.

Pozdrawiam,

Michał

Zapraszamy na odsłuchy i do wypożyczeń - www.natemataudio.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka wzmacniaczy Pathosa może uderzyć w Twoje potrzeby. Są to ocieplone i przyjemne w odsłuchu. Dla mnie, bardzo udane konstrukcje w starym stylu. Godne polecenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, McGyver napisał:

Jeżeli to ma grać na poziomie nie gorszym niż CD to przygotuj się na koszty.

Czyli, jak rozumiem, winyl/analog z definicji gra gorzej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, vh napisał:

Czyli, jak rozumiem, winyl/analog z definicji gra gorzej?

Nie. 
Ale uzyskanie sensownrgo dźwięku z winylu jest dużo droższe niż uzyskanie sensownego dźwięku z cyfry.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, vh napisał:

Czyli gra niewarta świeczki

Tego nie przesądzam. Motywacje mogą być różne. 
Ale jeżeli kogoś interesuje muzyka i jej jakość, a nie otoczka, to najefektywniej jest inwestować w cyfrę. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, McGyver napisał:

uzyskanie sensownrgo dźwięku z winylu jest dużo droższe niż uzyskanie sensownego dźwięku z cyfry.

Obawiam się, że definicja "sensownego dźwięku" w Twoim i moim przypadku może być trochę skrajna, zważywszy nasz staż i podeszły wiek. Masz oczywiście rację: u mnie analog już w zasadzie poszedł w odstawkę, ale kiedy grał na poziomie zbliżonym do toru cyfrowego, sama wkładka kosztowała niemal tyle, co DAC.

Ale my jesteśmy po....nymi audiofilami! Tymczasem nasz Kolega chce zrobić przyjemność żonie i niekoniecznie muszą oboje przeżywać audiofilskie rozterki. 

Proponuję jakiś pozytywny programy pomocy dla Kolegi @Sofokles. 20 tysięcy to w normalnym świecie dużo pieniędzy i da się za to kupić fajny sprzęt do grania muzyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

“That which can be asserted without evidence can be dismissed without evidence.” (Christopher Hitchens).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, McGyver napisał:

Ale jeżeli kogoś interesuje muzyka i jej jakość, a nie otoczka, to najefektywniej jest inwestować w cyfrę. 

Też mi tak podpowiada intuicja. Wygoda też nie jest bez znaczenia (żonglowanie płytami to dla mnie średniowiecze).

Rozwala mnie, że ostatnio w necie zaczęły się pojawiać ripy z winyli do FLAC. Absurd totalny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez vh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.