Skocz do zawartości
IGNORED

Fonica gs475 z czym to zgrać?


Audiofuntastic
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Słuchałem, słuchałem i słuchałem tej MF101 i... zmieniłem na tego stylusa RS3 i ... mieliście rację dużo lepsza jakość, choć nie wykluczone, ze to eliptyk. Z rezonansem ramienia sie jeszcze pobawię, bo dorwałem kartę muzyczną z taniego gramofonu na USB z wkładką piezo i oprogramowaniem Audacity, niestety jest to sama karta wypatroszona, bez zasilacza. Jak ogarnę zasilacz to coś pomierzymy cyfrowo i porównamy z analogowymi pomiarami. Taka karta dzwiękowa to świetna sprawa może być nie tylko do gramofonu, a po podłączeniu dobrego mikrofonu to można by i głośniki badać. Yhy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Audiofuntastic napisał:

po podłączeniu dobrego mikrofonu to można by i głośniki badać

Po co kombinować, jeśli jest gotowiec?

Opisałem tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Cześć. Powalczyłem nieco z tym sprzętem, w zasadzie od storny poprawnego działania. Miałem problem z obrotami, trochę były niestabilne, trzeba było w trakcie je regulować, ale to wyeliminowałem zakładając na T3 radiator z miedzianej blaszki, taki od stabilizatora napięcia, trochę trzeba go było dopasować. Sprzężyłem termicznie cienką aluminiową blaszką pastą i termokurczem T5 i T4, trochę obróciłem dekielek silniczka(szczotki względem komutatora) dla osoągnięcia jak nawiększego momentu obrotowego(zdaje się fabrycznie był źle złożony) regulacji dokonałem na baterii paluszku 1,5V. I założyłem nowy potencjometr, w schemacie jest 2,2k założyłem 1k, dzięki temu regulacja jest precyzyjniejsza, kosztem zakresu. Ostania rzecz jaka mnie wnerwia to warczący transformator, co prawda nie wpływa na odtwarzanie, ale gdy ramię jest w spoczynku(gramofon wyłączony ramieniem) to on tam cały czas warczy, szczególnie w nocy wyraźnie go słychać. Pasowałoby dobudować jakiś wyłącznik przy ramieniu, żeby odłączał zasilanie bezpośrednio z sieci, może jakiś przekaźnik, optotriak czy jakiś inny system. Dorzucam schemat dla jasności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A i udało mi sie dorwać do zestawu Wzmacniacz PW9014, ale nie znam stanu więc na razie czeka na przegląd, w finale te 3 klocki mają grać z Tonsil perfect 150 które też mam. A i jeszcze jedna sprawa, musze przyznać, że mieliście rację, sprzęt trzeba jednak dopracować po swojemu. Pozdro.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Audiofuntastic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W latach 80-tych rozwiązałem problem buczenia od trafa zasilającego poprzez wyrzucenie trafa poza obudowę. Proste i skuteczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten transformator nie buczy w głośnikach, tylko sam w sobie warczy jak spawarka, to w nocy jest dość dokuczliwe, poza tym marnuje się energia. Trzeba sprzęt wyłączać z gniazdka. Wyjęcie go poza obudowę nic tu nie da.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie jest to koszerne 😉 rozwiązanie dla miłośnika Unitry, ale na pewno znajdziesz

ciche trafo o zbliżonym U wyjściowym i to już na 230 V - pewnie trzeba z 18 V.

Wtedy są dwie możliwości - albo osadzić w poprzednim miejscu, albo poza ....

Ten pewnie nieco za słaby:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmn... rozważę zwłaszcza, że nie są drogie. Tylko nadal będę musiał go wyłączać z sieci, na dłuższe postoje, bo jednak ninimalne ryzyko/zagrożenie jest. Dziwnie fonica to rozwiązała, mało ekonomicznie.

....

Ech.... teraz zauważyłem, że PW9014 ma z tyłu 3 gniazda, wyłączając wzmacniacz gramofon też zostanie odłączony z sieci.👍

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Audiofuntastic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można spróbować wyciszyć transformator przez nasączenie rdzenia olejem, proponuję silnikowy, po rozgrzaniu transformatora do ok 50°C, żeby był gorący, ale nie parzył. Skropić olej na gorąco, by lepiej wpłynął pomiędzy blaszki, wytrzeć do sucha i gotowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa dyskusja. Mam ten gramofon, kupiony w czasach gdy takie sprzęty walały się w tzw bomisach za psie grosze.

Przede wszystkim warto zastapić diodę D1 normalnym mostkiem, chyba Autor wątku tego nie wspominał albo nie zauważyłem. Niestety w tym celu trzeba poprzecinać i przearanżować prowadzenie mas, dostroic potencjometry obrotów do pierwotnych napięć, jest w tym troche roboty ale na pewno zarówno silnik jak i transformator nie będą tak wyć. Poza tym w swoim zainstalowałem jeszcze wyłącznik sieciowy aby trafo nie było pod napięciem cały czas.

Dramatem tutaj jest ta regulacja potencjometrem, wszystko pływa. Poza tym ciekawa sprawa z tym talerzem, mój jest też niecentryczny, widze pływanie obrotów w obie strony co daje się słyszeć niestety. Obejrze swoj, pewnie tez mam takie zadziory. W ogóle to chcę u siebie popracować nad tymi obrotami, niestety wciąż brak czasu. Mój gramofon wciąż czeka w składziku na wenę i moce przerobowe. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może twój gramofon to tak jak moja kaseta produkt poza gatunkowy czyli odpad poprodukcyjny przekazany do sprzedaży za niższą cenę?fa5612464d92ed86b943f6ae1c414612.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, lofix napisał:

Przede wszystkim warto zastapić diodę D1 normalnym mostkiem, chyba Autor wątku tego nie wspominał albo nie zauważyłem. Niestety w tym celu trzeba poprzecinać i przearanżować prowadzenie mas...

Ja wspominałem przy okazji opisu przeróbek GS464. Z masą nic nie trzeba robić. Po prostu wystarczy podłączyć mostek pomiędzy transformatorem a wejściem napięcia wtórnego na płytkę tak, by plus poszedł na diodę, a minus na masę. Nawet zworka zamiast D1 nie jest zbytnio potrzebna.

Poza tym, po założeniu nowego potencjometru obrotów, oraz ze sprawną- nie zaczernioną, żarówką czujnika obrotów, a także, choć z grubsza wyważonym talerzem, pływanie obrotów jest pomijalne. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.11.2021 o 18:25, lofix napisał:

Przede wszystkim warto zastapić diodę D1 normalnym mostkiem,

Przy obecnym stanie pracy gramofonu, nie widzę takiej potrzeby. Jedynie warkot trafa jest wkurzający, Wcześniej pisałem, że nie słychać go w głośnikach, przyznaje się bez bicia, troszeczkę słychać. Jak słucham głośniej to w przerwach minimalnie warczy, przy cichym słuchaniu jest to niezauważalne.

Patrzyłem po aukcjach, są modele z czarną pokrywą, i teraz nie wiem czy to radosna twórczość właścicieli, czy szczyt desgnu foniki, czarna klapa nietransparentna? Lofix jaką masz pokrywkę?

Tu przykład

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Audiofuntastic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były robione z czarną pokrywą, te ostatnie wersje. Nie wyobrażam sobie czegoś takiego w domu. 🤮

4 godziny temu, Audiofuntastic napisał:

Przy obecnym stanie pracy gramofonu, nie widzę takiej potrzeby.

A ja tak. Co z tego, że normalnie kręci, jeśli masz zakłócenia? Prostowanie dwupołówkowe, to mniejsze tętnienie na wejściu zasilacza i gładsze napięcie, a co za tym idzie- mniej zakłóceń i lepszą stabilizacja napięcia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale tam jest stabilizator na T1, jedynie do silnika brane jest zasilanie sprzed T1 ale silnik pracuje przy U=3V (zależne od obrotów) na T3 jest duży spadek, i dużo ciepła się wydziela, jak silnik jest słaby to obroty będą jeździć. Mogę wam nagać film, po kilku minutach od włączenia obroty się stabilizują i nic się nie rozjeżdża. Moim skromnym zdaniem nie ma potrzeby wkładania tam mostka, ale jak kto chce. ten transfomator warczący jest wkurzający i chyba zatopię go w czymś, ale olej to nie bardzo widzę, może jest jakaś zalewa co zasycha?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...
W dniu 23.11.2021 o 09:19, Audiofuntastic napisał:

Przy obecnym stanie pracy gramofonu, nie widzę takiej potrzeby. Jedynie warkot trafa jest wkurzający, Wcześniej pisałem, że nie słychać go w głośnikach, przyznaje się bez bicia, troszeczkę słychać. Jak słucham głośniej to w przerwach minimalnie warczy, przy cichym słuchaniu jest to niezauważalne.

Patrzyłem po aukcjach, są modele z czarną pokrywą, i teraz nie wiem czy to radosna twórczość właścicieli, czy szczyt desgnu foniki, czarna klapa nietransparentna? Lofix jaką masz pokrywkę?

Tu przykład

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mam czarną. Jak kupowałem były do wyboru czarne i przezroczyste (czarna jest malowaną przezroczystą). W czasach gdy to kupowałem (chyba rok 1992-3) winyl był przeżytkiem, wiec taka czarna pokrywa miała ten przeżytek ukrywać. Teraz kupiłbym z przezroczystą. Ten przeżytek kosztował chyba obecne 20zł, walały się w kartonach na stercie w sklepie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

To jest mechanizm z Thorensa TD180 mk1 lub mk2 - półautomat (mk2 był już całkowicie spolonizowany włącznie z pokrywą, zawiasami i stopami od fonikowskich GS-ów).

Mechanizm był także w Fonica GS473 na drewnianej mocno wyfrezowanej plincie z plastikową ramką osłaniającą talerz oraz w GS 500/700 dostosowanym stylistycznie do wieży Diora serii ssl 500/700

Oraz w plastikowej obudowie GS 475 sprzedawanej także jako Wega 122 na rynku rosyjskim - to jest już model z początku lat 90. (może 1993 rok?).

GS 473, 475, 500, 700, miały wkładki Mf104 lub Mf105

Thorens TD180 widziałem z wkładkami Stanton 500 mkIII lub Audiotechnica AT3600L - obecnie dostępna bardziej AT VM95.

AT3600L jest dobrym geometrycznie zamiennikiem wkładek Fonica Mf

Myślę, że max co mu jest sens jeszcze założyć to Ortofon od OM5 do Red albo AT do VM540ML .

Ta plastikowa obudowa GS475 jest mniej problematyczna od drewnianych plint Foniki, które były z płyty wiórowej oklejanej HDF - potrafiły się rozsychać i wyginać. Plastikowa obudowa powinna być trwalsza, choć też pewnie wymaga jakiegoś dodatkowego wytłumienia i dociążenia.

Tu informacja na temat fonikowskich Thorensów: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Żeby nie wpędzać w niepotrzebne podniecenie, te Thorensy TD180 i TD280 na częściach Foniki to nie były żadne wybitne urządzenia. Sam dół skali cenowej w ofercie gramofonów Thorensa. A ich cena w połowie lat 90 na wyprzedażach z upadłej Foniki wynosiła ok. 800-900 zł, natomiast za TD280 w komisie z lepszą wkładką wołali nawet do 2tys.zł.. Wtedy GS 475 / Wega 122 można było kupić za 200-400 zł. Te ceny 25 lat temu były wysokie jak na ówczesne płace Polaków - pensja minimalna wynosiła wtedy tj w 1995 roku ok. 280-330 zł / mc i większość ludzi zarabiała tak badziewnie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.08.2021 o 18:24, porlick napisał:

Pozostaw MF100, ale z igłą od Wamataudio (zamiennik do Tenorela). Jest lepszej jakości, jak oryginały z Foniki. Czerwony-Fonica, drugie zdjęcie- Wamat.

 

Niestety czytałem opinie o tej igle od Tenorela, że jest to tania podróba pasująca od MF101 do Mf104 ale tylko tak z grubsza. Tenorel ma jeszcze igłę eliptyczną teoretycznie pasującą do tych wkładek Fonica. Istotniejsze jest, że igły Tenorela choć pasują geometrycznie, to wcale nie muszą pasować mechanicznie.

W dodatku widziałem je za cenę całej wkładki AT3600L, więc gdzie sens wymiany igły?

W dniu 6.09.2021 o 18:09, porlick napisał:

Jak się trochę pobawię GSem, trochę go odświeżę, poprzerabiam i usprawnię (już ma zmiany w zasilaniu i stroboskopie oraz nowy, dużo lepszy przewód sygnałowy), ktoś inny się będzie cieszył gramofonem lepszym, jak z fabryki wyszedł. 😁👍 Jeszcze muszę go ożenić z OMB10, to dopiero będzie czad!

 

Nie bądź samolubny i przedstaw schematy oraz omów te zmiany. Mam takiego GSa tyle ze 461 w stalowej plincie, części od drewnianego ze dwa ramiona ze trzy talerze. Sporo części mechanicznych w nim powymieniałem żeby zminimalizować niedoskonałości wykonania. Elektryki nie ruszałem. Z kablem miałem spore problemy, nadal szukam jakiegoś niskopojemnościowego, do tego trzeba zmieniać prowadzenie mas w ramieniu. Jest z tym trochę zabawy a efekt niewiadomy.

a tu film o naprawie GS 475

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, juro7 napisał:

Niestety czytałem opinie o tej igle od Tenorela, że jest to tania podróba pasująca od MF101

Bzdury ktoś wypisuje. To igła pasująca do wkładek PARZYSTYCH. Nieparzyste mają mniejszych rozmiarów rurkę, więc do 101 zamienna igła nie wejdzie. Ponadto, w niektórych parzystych również należy delikatnie podciąć górna krawędź, bo magnes trochę mocniej wystaje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była ocena na alledrogo kupujących od tego Wamatu. Nie wiem czy "parzystych" czy nie - nie pamiętam ale mieli na stronie tylko jedną igłę sferyczną i znalazłem w necie tylko jedną eliptyczną dedykowaną do wkładek Mf. Generalnie to badziew raczej niewarty zakupu, bo chcą od 75 zł do 150 zł za tego eliptyka. Za tyle kupuje się podstawową wkładkę AT albo najtańszego Ortofona

Te wkładki, które wyliczałem powyżej zamykają się w cenie do 1000 zł. ale już się warto zastanowić czy jest sens montażu na gramofonie Fonica bez żadnych przeróbek sterowania. Chyba raczej nie warto dawać wkładki w cenie powyżej 300 zł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez juro7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.