Skocz do zawartości
IGNORED

Buduję sobie jaskinię do zabawy


Butler

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć drodzy forumowicze.

Nie chciałem robić osobnego wątku więc podpinam się pod temat.

Mam do Was pytanie odnośnie "co mogło się spierni...."

Sprzęt mój to dwa klocki monobloki DIY tranzystor,połączone z przedwzmacniaczem  Meixing Mingda MC-7R - fajnie do gra ale nadszedł pewien dzień kiedy zachciało mi się podmienić kable głośnikowe i nic nie było by w tym dziwnego kiedy kable masz no name a instalujesz Audioquest Midnight 3 i tutaj był pewien niuans,którego nie przewidziałem bo kable są "bi-wiring" a kolumny mają porty na dwa wejścia i zwyczajnie po instalacji i przesuwaniu kolumn mogłem zrobić zwarcie kabli.Jakie objawy spytacie ano końcówki grają tak samo głośno jak grały wcześniej,nie ma charczenia czy trzasków ale są niestety na wysokich partiach ciężko mi w słowach opisać metalicze echo,lub taki przester wręcz jak z mikrofonu.Do tego zaobserwowałem,że chyba efekt jest większy jak końcówki pochodzą dłużej czyli się rozgrzeją.

Diagnoza końcowe tranzystory do wymiany???

Za wszelkie rzeczowe info będę wdzięczny.

Tymczasem pozdrawiam Rafał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.10.2021 o 13:13, MjuSIC napisał:

Cześć drodzy forumowicze.

Nie chciałem robić osobnego wątku więc podpinam się pod temat.

Mam do Was pytanie odnośnie "co mogło się spierni...."

Sprzęt mój to dwa klocki monobloki DIY tranzystor,połączone z przedwzmacniaczem  Meixing Mingda MC-7R - fajnie do gra ale nadszedł pewien dzień kiedy zachciało mi się podmienić kable głośnikowe i nic nie było by w tym dziwnego kiedy kable masz no name a instalujesz Audioquest Midnight 3 i tutaj był pewien niuans,którego nie przewidziałem bo kable są "bi-wiring" a kolumny mają porty na dwa wejścia i zwyczajnie po instalacji i przesuwaniu kolumn mogłem zrobić zwarcie kabli.Jakie objawy spytacie ano końcówki grają tak samo głośno jak grały wcześniej,nie ma charczenia czy trzasków ale są niestety na wysokich partiach ciężko mi w słowach opisać metalicze echo,lub taki przester wręcz jak z mikrofonu.Do tego zaobserwowałem,że chyba efekt jest większy jak końcówki pochodzą dłużej czyli się rozgrzeją.

Diagnoza końcowe tranzystory do wymiany???

Za wszelkie rzeczowe info będę wdzięczny.

Tymczasem pozdrawiam Rafał.

Podpinanie się pod temat ma sens jeżeli w jakimkolwiek stopniu się z nim łączy. W Twoim przypadku nie ma nic wspólnego. Prędzej wzbudzisz niechęć niż uzyskasz pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.10.2021 o 13:13, MjuSIC napisał:

kable są "bi-wiring" a kolumny mają porty na dwa wejścia i zwyczajnie po instalacji i przesuwaniu kolumn mogłem zrobić zwarcie kabli.

Bi-wiring czy bi-amping? Jeśli to pierwsze to zwarcie nie powinno zaszkodzić, bo oboma paramami idzie ten sam sygnał.

Po Twoim opisie wygląda na zaśniedziałe przekaźniki. Miałem kiedyś podobne objawy właśnie na wysokich tonach, czasem nawet na chwilę całkowicie zanikał dźwięk. Przeczyścić przekaźniki i wszystko wraca do normy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klocki w torze audio skompletowane. SVS SB-3000 wszyscy znają, nawet ich nie wypakowuję z kartonów. Ale THX-502-L pokusiłem się obejrzeć i spróbować ułożyć w obudowie DIY. Kilka fotek poniżej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

IMG_20211006_225619.jpg

IMG_20211006_225722.jpg

IMG_20211006_225743.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj oj oj. Dobrze to wygląda.
Nie wiem czy już pisałeś.
Będziesz chciał skorzystać z profesjonalnej kalibracj systemy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zastanawiałem się jeszcze nad tym poważnie. Ale zanosi się na to że nie ma innej opcji, tak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Butler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)
2 godziny temu, Butler napisał:

Ale THX-502-L pokusiłem się obejrzeć i spróbować ułożyć w obudowie DIY.

IMG_20211006_225619.jpg

IMG_20211006_225722.jpg

 

U mnie tez beda Klipsch-e z tym że na wszystkich kanałach dolnych 504-L i również wylądują w skrzynce DIY

ps. Mogłeś iść we wszystkie głośniki instalacyjne THX od Klipscha wmontowane w Ścianę. Natomiast do odsłuchu stereo wybrałbym inne kolumny wolnostojące. Wtedy obyło by się bez tej szafki pod tv/ekranem. Mam nadzieje że do Grudnia skończysz. Z chęcią wpadł bym na odsłuch/pokaz😊

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, długi89 napisał:

Mogłeś iść we wszystkie głośniki instalacyjne THX od Klipscha wmontowane w Ścianę

Może i mogłem, ale cena mnie wówczas odstraszyła. Nie planowałem w ogóle THX stawiać, absolutnie uznałem że to poza moim zasięgiem. Tak jak pisałem, teraz miała być druga para PRO-250RPW LCR, ale dostałem ofertę na kompatybilny wielkościowo THX-502-L - 1700zl sztuka (oraz THX-504-L - 2500zl sztuka), więc się zdecydowałem. 504 za duże, miałbym kłopot bo zaraz pod jednym surroundem mam instalację do grzejnika. W teorii mógłbym dać je na fronty, ale to musiałbym mieć ekran transparentny akustycznie... Generalnie więc nie ma już tematu.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)
1 godzinę temu, Butler napisał:

504 za duże, miałbym kłopot bo zaraz pod jednym surroundem mam instalację do grzejnika.

Te jako przód ( lewy, centralny, prawy )

1 godzinę temu, Butler napisał:

ale to musiałbym mieć ekran transparentny akustycznie

Nie musiałbyś, przecież nie masz ekranu od ściany do ściany, oraz do samej podłogi..

1 godzinę temu, Butler napisał:

Generalnie więc nie ma już tematu.

Nie No luzik😉 wtrąciłem tylko trzy grosze🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, długi89 napisał:

Nie musiałbyś, przecież nie masz ekranu od ściany do ściany, oraz do samej podłogi..

Ekran z napinaczami ma ponad 3m szerokości i mam go odsuniętego od tylnej ściany około 40cm żeby szafka wisząca z centralem i suby nie wychodziły przed szereg. Cała ściana 4m, zerkam na projekt i montując 504 w ścianach za ekranem nawet w samych narożnikach fala dźwiękowa ledwo by sięgała centralnego punkt odsłuchu, reszta kanapy po przeciwnej stronie by była zasłonięta.

Przyznam że nie chciałbym wywracać teraz wszystkiego do góry nogami żeby wszędzie THX zamontować, będę konsekwentny w pierwotnym planie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Butler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)
7 godzin temu, Butler napisał:

Ekran z napinaczami ma ponad 3m szerokości

Jest to powierzchnia aktywna czy tyle ma całość ?  

 

7 godzin temu, Butler napisał:

mam go odsuniętego od tylnej ściany około 40cm żeby szafka wisząca z centralem

No właśnie, gdyby tej szafki nie było ekran byłby tylko z 10 cm od tylnej ściany ( wystarczająco miejsca na TV ) wiec i tez by to wyglądało inaczej 

a teraz sam zobacz ekran masz na 40 cm od ściany tylnej, wyobraź sobie że bafle wall z subwooferami zajęła by 30 cm, miałbyś w tedy wszystko pochowane ( suby- DIY, cały front, mógłbyś tez zrobić po bokach regały na płyty czy coś innego których by nie było by widać ) akustycznie tez mógłbyś więcej podziałać mając taka przestrzeń do wykorzystania. Ale to jest moje myślenie, moja wizja jak ja bym zrobił, tył bym zostawił tak jak sobie zaplanowałeś jedynie przód bym zmienił. 


ps. Fajne jest to że jako jedyny w chwili obecnej pokazujesz krok po kroku co robisz… 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, długi89 napisał:

Jest to powierzchnia aktywna czy tyle ma całość ?

Kaseta ma około 3,1m. Powierzchnia aktywna 250cm, + czarne ramki + napinacz to jakieś 2,9-3,0m. Jeszcze go nie rozwijałem.

4 minuty temu, długi89 napisał:

Ale to jest moje myślenie, moja wizja jak ja bym zrobił, tył bym zostawił tak jak sobie zaplanowałeś jedynie przód bym zmienił. 

Jest sens w tym co piszesz. Ja jednak od początku planowałem klasyczne kolumny jako uniwersum dla muzyki i kina i tego się trzymam. Doceniam że niektórzy chowają wszystkie głośniki w ścianach tak, że nie wiadomo nawet jaki to system. Na pewno świetne wrażenie daje otoczenie dźwiękiem i dezorientacja skąd on tak naprawdę się bierze. Super. Ja po prostu mam trochę inny cel. Dałem instalacyjne surroundy wyłącznie w celach praktycznych, całkowicie schowane w ścianach dają o wiele większą swobodę poruszania się w tym niewielkim 18m pokoju. Klasyczne kolumny na przodzie to dla mnie spełnienie wizji którą miałem od samego początku, celowo mają dominować na frontach, wywoływać swoim wyglądem uśmiech na mojej twarzy, tworzyć klimat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak sobie zapuścisz muzykę w stereo na te kolumny plus 2x SB 3000, to będzie banan na twarzy.
Rozważył bym tylko dodatkową końcówkę mocy na fronty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anglia teraz poza unią, na stacjach paliwowych kolejki więc wszystko do nich tam trochę później dociera hehe 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Anthem MRX1140 KlipschRP280F RP450 RP500M SVS PB3000 Canton865  Atmos7.4.4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wymiana wszystkiego w pokoju, to wszystkiego. Nowe okno więc zamontowane, ledwo przytomny i zmęczony, ale zadowolony bo udało się to ogarnąć we dwie osoby bez pomocy ekipy zewnętrznej. 🙂 Kupiłem internetowo kilka miesięcy temu z 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  , teraz w końcu się zmobilizowałem wymienić te "stare" (15 lat?) na nowe. Specjalnie zamówiłem z akustyczną szybą która jednocześnie jest antywłamaniową, jednego jednak nie wziąłem pod uwagę. Stare okno po zdjęciu ważyło 50kg. Nowe 127kg!!! We dwójkę nie mogliśmy go przenieść w całości dalej jak 1-2 metry, ile &^%$ poleciało to lepiej nie pytajcie. Jeszcze rolety zewnętrzne i wewnętrzne - Obrałem sobie cel kupić obie elektrycznie i zgrać je z triggerem projektora tak by się opuszczały razem z ekranem. 

VSG 44.2/16/VSG PLTH. XN 33.1 Rw=42 dB IDEAL 8000 CLASSIC LINE

 

Okno.PNG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.10.2021 o 01:52, długi89 napisał:

ps. Mogłeś iść we wszystkie głośniki instalacyjne THX od Klipscha wmontowane w Ścianę. Natomiast do odsłuchu stereo wybrałbym inne kolumny wolnostojące. Wtedy obyło by się bez tej szafki pod tv/ekranem. Mam nadzieje że do Grudnia skończysz. Z chęcią wpadł bym na odsłuch/pokaz😊

trudno pogodzić dwa systemy, mi to nie wyszło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed końcem roku obrałem sobie za cel kupno TV 75" na ścianę za ekranem projekcyjnym. Ma być wykorzystany do grania na konsoli, "zwykłego" oglądania codziennych treści, nawet filmy czy bajki. Obstawiam że nie zawsze będziemy mieli ochotę na kino pełną gębą w egipskich ciemnościach przy projektorze. Moim faworytem jest od momentu zapowiedzi Philips 75PML9506. Właśnie się pojawił w ofertach. Ma ktoś na jego temat coś do powiedzenia? Budżet określam na 10k, zakładam że w czarny piątek czy w okresie międzyświątecznym uda się zbić conieco bo na razie kosztuje 11,5k.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Butler napisał:

Przed końcem roku obrałem sobie za cel kupno TV 75" na ścianę za ekranem projekcyjnym. Ma być wykorzystany do grania na konsoli, "zwykłego" oglądania codziennych treści, nawet filmy czy bajki. Obstawiam że nie zawsze będziemy mieli ochotę na kino pełną gębą w egipskich ciemnościach przy projektorze. Moim faworytem jest od momentu zapowiedzi Philips 75PML9506. Właśnie się pojawił w ofertach. Ma ktoś na jego temat coś do powiedzenia? Budżet określam na 10k, zakładam że w czarny piątek czy w okresie międzyświątecznym uda się zbić conieco bo na razie kosztuje 11,5k.

 od dłuższego czasu branża mówi że sprzęt będzie droższy, poluj na promocje

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystawiłem nieużywane Klipsch PRO-250RPW LCR na sprzedaż. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) . Z użytkownikami forum na pewno ponegocjuję.

Jak pisałem wcześniej, kupiłem "zamiennik" Klipsch THX 502-L wyłącznie z powodu braku dostępności drugiej pary 250. Zdecydowałem się kupić kolejny zestaw 502, będą zgodnie się komponować w kanałach SL, SR oraz SBL, SBR.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Butler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak zwykle, z wielkiej chmury mały deszcz, albo mżawka nawet 😉 Marcin nie obrażaj się ale zaczynasz z wielkim hukiem "BUDUJĘ KINO!!" a kończysz dwa miesiące później "przy okazji oświadczam że rezygnuje z Kina" po czym kupujesz 48cali z grajbelką :)) to jak tu się nie dziwić takim komentarzom, pozdrawiam i zyczę owocnych poszukiwań kina itp w koncu czasem chodzi o to zeby gonic kroliczka a nie go złapać 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Anthem MRX1140 KlipschRP280F RP450 RP500M SVS PB3000 Canton865  Atmos7.4.4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, RAF77 napisał:

No nic tam.
Przynajmniej ja i Butler będziemy mieć pamiątki po twoim kinie "artefakty" emoji2.png.

Ty będziesz miał artefakty z 9400 a ja będę się cieszył z 4100 JVC. Tyle w temacie!!! 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 12

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.