Skocz do zawartości
IGNORED

Moja adaptacja pokoju - chwalę się i rozkminiam dół pasma :)


Piotr Goldys
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tzn. nie wiem gdzie powinienem je w takim razie dac, bo staly w rogach / za kolumnami. Raczej zgodnie ze sztuka. Bardziej bliskie prawdy wydaje sie wiec stwierdzenie, ze wlasnie do walki z basem - bardziej sprawdzaja sie ustroje membranowe/rezonansowe itp. Moj wczesniejszy post mial miec bardziej walory ostrzegawcze, zeby nikt nie pomyslal tak jak ja - "A zrobie sobie kilka ustrojow z welny, dam w katy pokoju / za kolumny i bas przestanie dudnic.." A tu guzik 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, GT napisał:

Tzn. nie wiem gdzie powinienem je w takim razie dac, bo staly w rogach / 

No właśnie, w rogach, czyli tam gdzie jest największe ciśnienie akustyczne i najmniejszy ruch powietrza będącego nośnikiem fal akustycznych, szczególnie jeśli mówimy o zakresach niskich częstotliwości. A pianki i wełna działają właśnie na cząstki powietrza będące w ruchu.

Tak więc rogi to nie są najlepsze miejsca dla tego typu ustrojów, chociaż tradycyjnie się je tam stosuje bo przeważnie nikt nie ma wiedzy, możliwości lub po prostu nie chce zabierać przestrzeni pokoju stawiając ścianę z pianek dalej od rogu 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, GT napisał:

Tzn. nie wiem gdzie powinienem je w takim razie dac, bo staly w rogach / za kolumnami. Raczej zgodnie ze sztuka. Bardziej bliskie prawdy wydaje sie wiec stwierdzenie, ze wlasnie do walki z basem - bardziej sprawdzaja sie ustroje membranowe/rezonansowe itp. Moj wczesniejszy post mial miec bardziej walory ostrzegawcze, zeby nikt nie pomyslal tak jak ja - "A zrobie sobie kilka ustrojow z welny, dam w katy pokoju / za kolumny i bas przestanie dudnic.." A tu guzik 🙂

Kolumny przestaw i byc może miejsce odsłuchowe, nie ma skuteczniejszego rozwiązania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.09.2021 o 09:21, avilla napisał:

No właśnie, w rogach, czyli tam gdzie jest największe ciśnienie akustyczne i najmniejszy ruch powietrza będącego nośnikiem fal akustycznych, szczególnie jeśli mówimy o zakresach niskich częstotliwości. A pianki i wełna działają właśnie na cząstki powietrza będące w ruchu.

Coś mi to zdanie niepoprawnie wyszło ze składnią i brzmi nie tak jak powinno.

powinno być: 

No właśnie nie w rogach. W rogach jest największe ciśnienie ….

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, MarcinStereo napisał:

Przerabiałem takie pudła w rogach i w zakresie basu nic nie zmieniły DSP to jest przyszłość jeżeli chcesz słuchać muzyki a nie wsłuchiwać się w nagrania to DSP jest dla ciebie.

 

DSP jest pomocne do ogólnego poprawienia przebiegu pasma, ale nie poprawi za bardzo dołków w charakterystyce wynikających z efektów modowych pomieszczenia.

Poza tym im mocniej używasz korekcji DSP do eliminacji konkretnych górek powstałych od modów tym mocniej zawężasz miejsce poprawnego odsłuchu po korekcji. Owszem, możesz bardzo poprawić odsłuch, ale wtedy będzie to działać tylko w konkretnym miejscu np. Tylko w konkretnym fotelu, którego nie będziesz w ogóle przesuwać. W efekcie odsłuch poza wspomnianym fotelem może być mocno zniekształcony i gorszy niż bez DSP.

Tak więc moim zdaniem DSP jak najbardziej na tak, ale raczej do ogólnego kształtowania charakterystyki i poprawy przebiegu z kolumn niż do niwelowania problemów związanych z pomieszczeniem.

14 godzin temu, MarcinStereo napisał:

Przerabiałem takie pudła w rogach …

@MarcinStereo Tak z ciekawości to co to były za pudła i kto je skonstruował?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Sam skonstruowałem na podstawie wytycznych kolegi który twierdził ze problemy z basem znikną były podobne do tych z postów wyżej niestety straciłem tylko czas i pieniądze dużo lepszy efekt pojawił się po lekkim wytłumieniu części ścian pianką lekko falowaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
[mention=83886]MarcinStereo[/mention]DSP jest pomocne …


Ja to widze troche inaczej.
Funkcje DSP nie ograniczaja sie do uzycia EQ. Inne dwie bardzo wazne wazne funkcje to dowolnego typu filtry i opoznienia. I wlasnie te dwie funkcje mozna efektywnie uzyc do zwalczania problemow akustyki wnikajacych z modow pomieszczenia.

Jak juz powyzej opisane, przy uzyciu EQ mozemy zredukowac peaki ale nie dipy, a ta redukcja jest ograniczona do okreslonego miejsca w pomieszczeniu.

Ale…

Zastanowmy sie nad tym, co jest pierwotna przyczyna tych wszystkich modow. Odpowiedz jest prosta: ODBICIA

Fala dzwiekowa odbita od scian (tylna, boczne, sufit, podloga) naklada sie na fale bezposrenia i powoduje powstanie peakow i dipow.

Dla uproszczenia, dalsze wywody ogranicze do rozpatrywania tylko przedniej i tylnej sciany.
Zielona: fala bezposrednia
Czerwona: fala odbita.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czyli jesli udalo by mi sie wyeliminowac ta fale odbita, rozwiazal bym problem modow. Nie ma odbic -> nie ma modow -> nie ma peakow i dipow i mamy rownomierny rozklad poziomu SPL w calym pomieszczeniu, a nie tylko w jednym miejscu!

No to jak wyeliminowac albo przynajmniej zredukowac te odbicia?

Typowe rozwiazania to rozwiazania „pasywne“ w formie absorberow czyli te ogolnie znane pianki, welna, pulapki basowe typu rezonatory Helmholtza, rezonatory plytowe,… itp.

IMG_7165.thumb.png.bbcd8064b9c6e1bf25c2b122af9a2fee.pngIMG_7166.thumb.png.ed620e02582b33d076499fe2ba53ecf3.png

Aly czy to jest jedyna mozliwosc absorbowania fali bezposredniej docierajacej do tylnej sciany i eliminowanie odbicia od tej sciany?

NIE

Mozemy uzyc tak zwanych aktywnych pulapek. Taka aktywna pulapka to nic innego jak zwykly glosnik, ktory dziala tak samo jak przedni glosnik, ale stoi na przeciwleglej scianie, dziala w przeciwfazie w stosunku do tego przedniego, jest opozniony i ograniczony w pasmie do wymaganego zakresu. Dzieki temu ten tylny glosnik „polyka“ fale bezposrednia docierajaca do tylnej sciany i zapobiega jej odbiciu („polknieta“ fala nie moze sie odbic).

IMG_7168.thumb.png.0f8d14b8a79a25e18e731620f90d7208.png

I tutaj powracamy do uzycia DSP. To wlasnie odpowiednio dobrane filtry i opoznienia realizowane za pomoca DSP umozliwiaja to „polykanie“ fali bezposredniej przez ten „inteligentnie“ wysterowany tylny glosnik.
I do tego nie potrzeba zadnych EQ!
I to eliminuje nie tylko peaki ale takze dipy
I to dziala w calym pomieszczeniu, a nie tylko w jednym miejscu
I to jest jedna z najwiekszych zalet uzycia dwoch subwooferow zamiast jednego.
I to jest to, co ja uzywam zamiast wielkich, szpetnych i malo efektywnych skrzyn poustawianych po katach.
A calosc nazywa sie DBA

Niestety wiekszosc towarzystwa nadal mysli, ze dwa subwoofery sa po to, by bylo „glosniej“ i „nizej“

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, Xajas, pełna zgoda. Ale dla mnie DBA to jednak już nie jest „czyste DSP” tylko coś więcej - to aktywne tłumienie 🙂 

Poza tym, umówmy się - tylko tacy fanatycy jak Ty mają na tyle czasu, kasy, pomyślunku i możliwości, aby coś takiego zmajstrować w pomieszczeniach mieszkalnych. Ja sam też niestety nie mam czasu i możliwości (mój młody już prawie chodzi i wkłada paluchy we wszystko co ciekawie wygląda, więc większość „zabawek audio” jest zwinięta i poupychana w szufladach lub wysoko na półkach), choć chętnie bym się czymś takim pobawił. 
 

Miłej nocy wszystkim!
 

13 godzin temu, MarcinStereo napisał:

Sam skonstruowałem na podstawie wytycznych kolegi który twierdził ze problemy z basem znikną były podobne do tych z postów wyżej niestety straciłem tylko czas …

To przynajmniej wrzuć jakieś fotki/opis tego co zrobiłeś - w celu edukacyjnym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym, umówmy się - tylko tacy fanatycy jak Ty mają na tyle czasu, kasy, pomyślunku i możliwości, aby coś takiego zmajstrować w pomieszczeniach mieszkalnych.

Kasy nie trzeba wiele, ale ta reszta sie zgadza

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
7 godzin temu, avilla napisał:

Nie no, Xajas, pełna zgoda. Ale dla mnie DBA to jednak już nie jest „czyste DSP” tylko coś więcej - to aktywne tłumienie 🙂 

Poza tym, umówmy się - tylko tacy fanatycy jak Ty mają na tyle czasu, kasy, pomyślunku i możliwości, aby coś takiego zmajstrować w pomieszczeniach mieszkalnych. Ja sam też niestety nie mam czasu i możliwości (mój młody już prawie chodzi i wkłada paluchy we wszystko co ciekawie wygląda, więc większość „zabawek audio” jest zwinięta i poupychana w szufladach lub wysoko na półkach), choć chętnie bym się czymś takim pobawił. 
 

Miłej nocy wszystkim!
 

To przynajmniej wrzuć jakieś fotki/opis tego co zrobiłeś - w celu edukacyjnym.

Po moich wyczynach nie ma śladu bo wstyd było by coś takiego pokazać,co do opisu to były to słupy  wykonane z metalowych stelaży do płyt gipsowych z pułkami coś na wzór regału umieszczone w dwóch rogach wypełnione gąbkami poukładane niezbyt ciasno,ich wysokość 2,70m prawie pod sam sufit końcowy efekt słaby nie wiem czy cokolwiek to wniosło ale po tej przygodzie ścianę przed sobą i za sobą wytłumiłem i od razu wszystko się uspokoiło teraz tylko muszę DSP skorygować górki na basie i to będzie koniec przygody z pomieszczeniem.

Co prawda po wykładzie Xajasa zacząłem rozmyślać o DBA ale to jednak nie na moje warunki mieszkalne i kieszeń🙃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie kieszeni.

Te dwa subwoofery kosztowaly mnie €200.

Jeden przetwornik to €50 + troche pazdzierzu. Do tego DSP + Prosta koncowka mocy (juz za €250)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) IMG_7960.jpgIMG_7959.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.