Skocz do zawartości
IGNORED

Karta dźwiękowa z Dolby


gimza
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie poszukuje karty muzycznej do PC na USB do Windowsa tak, żebym mógł np. słuchać ścieżki dźwiękowej Dolby oglądajac Netflixa.

Karta by musiała mieć analagowe wyjścia (RCA, mini jack?) tak żebym mógł podłączyć to bezpośrednio pod końcówki mocy.

I drugi warunek musi umożliwić klasyczny setup głośników w kinie (odległość do kolumn, wielkość, miksy kanałow, itd.)

Budżet plus minus kilkaset złotych...

Jakby ktoś miał jakąś sugestie to niech da znać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Creative skończył się wiele lat temu - przerośnięte oprogramowanie, brak innowacyjności. Lepiej Xonar albo może poszukaj jakieś DACa z obsługą 5.1 - możesz się uśmiać, ale poszukaj też jakiegoś ampli 5.1 z wejściem USB - zagra o wiele lepiej (!!!) niż taka karta i będzie miał więcej kodeków - tyle, że zajmie dużo miejsca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Ja mam troche pokręcony setup, amplituner musiałby być z wyjściami preout.

Powiedźcie czy takie coś zadziała:

1. Laptop z Win10 do ogladania Netflixa w jakimś tam ichniejszym Dolby.

2. Kupuje coś takiego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

3. Podłaczam sobie tego Xonara 2 parami RCA/jacków do końcówek mocy stereo. Nie mam centralnego głośnika.

I teraz pytanie: to software tego Xonara ogarnia setup kina domowego?

 

Instrukcja na ten temat milczy. Niby można podłaczyć 4 głośniki, ale żeby coś więcej ustawić to nie widzę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę aby gdzieś było napisane, że ta karta obsługuje dźwięk Dolby

Szukaj kart z opisem jak poniżej:

Wspierane właściwości

dźwięk przestrzenny                      tak (8kanałowe analogowe)

dźwięk przestrzennytak                 (Dolby® Digital 5.1 surround sound i DTS® pass-through)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.10.2021 o 15:34, AndrewK-1978 napisał:

Nie widzę aby gdzieś było napisane, że ta karta obsługuje dźwięk Dolby

Szukaj kart z opisem jak poniżej:

Wspierane właściwości

dźwięk przestrzenny                      tak (8kanałowe analogowe)

dźwięk przestrzennytak                 (Dolby® Digital 5.1 surround sound i DTS® pass-through)

Dzięki za odpowiedź. Uświadomiłeś mnie właśnie, że większość kart obsługuje Dolby Digital Live, a z tego co rozumiem na nic mi się to nie przyda.

Jedyną karta jaką znalazłem z Dolby Digital i wyjściami analagowymi do wzmacniacza to Sound Blaster X7 w cenie 1400 PLN...

Do tego chyba jeszcze potrzebowałym Netflixa w planie Premium.

Chyba sobie odpuszczę 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...
W dniu 14.10.2021 o 12:54, gimza napisał:

Dzięki za odpowiedź. Uświadomiłeś mnie właśnie, że większość kart obsługuje Dolby Digital Live, a z tego co rozumiem na nic mi się to nie przyda.

Tu jakieś ciężkie nieporozumienie.. DD czy dts to systemy kompresji dźwięku. Jeśli chcesz wsadzić kabelek z takim źródłem do amplitunera, amplituner musi mieć w sobie kostkę która rozumie ten kodek, zdekoduje go, rozdzieli na 5 czy ileś tam kanałów, wyśle do dac-ów dla każdego kanału itp. A w komputerze zamiast tej kostki używasz software który zdekoduje ten strumień i prześle w postaci odrębnych kanałów do poszczególnych dac-ów w karcie muzycznej. 

Karta muzyczna dostaje sygnał w postaci sygnałów PCM dla każdego kanału. 

Z wyjątkiem sytuacji, gdy chcesz z PC wysłać dźwięk wygenerowany w PC i zakodowany do DTS czy DD żeby go odtworzyć w amplitunerze, bo wtedy karta musi zakodować ten strumień.

Więc każda karta muzyczna wielokanałowa umie wydawać dźwięk 5 czy 7 kanałowy, bo dostaje softwarowo zdekodowany dźwięk. 

Ergo - co nie kupisz, będzie dobrze, bo stream będzie zdekodowany w oprogramowaniu, a do karty dotrze po prostu odpowiednia ilość kanałów. 

A ten napis: 

W dniu 12.10.2021 o 15:34, AndrewK-1978 napisał:

dźwięk przestrzennytak                 (Dolby® Digital 5.1 surround sound i DTS® pass-through)

oznacza że karta potrafi wygenerować dla amplitunera strumień w postaci DD i przesłać DTS. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.10.2021 o 15:38, micwoj napisał:

Tu jakieś ciężkie nieporozumienie.. DD czy dts to systemy kompresji dźwięku. Jeśli chcesz wsadzić kabelek z takim źródłem do amplitunera, amplituner musi mieć w sobie kostkę która rozumie ten kodek, zdekoduje go, rozdzieli na 5 czy ileś tam kanałów, wyśle do dac-ów dla każdego kanału itp. A w komputerze zamiast tej kostki używasz software który zdekoduje ten strumień i prześle w postaci odrębnych kanałów do poszczególnych dac-ów w karcie muzycznej. 

Karta muzyczna dostaje sygnał w postaci sygnałów PCM dla każdego kanału. 

Z wyjątkiem sytuacji, gdy chcesz z PC wysłać dźwięk wygenerowany w PC i zakodowany do DTS czy DD żeby go odtworzyć w amplitunerze, bo wtedy karta musi zakodować ten strumień.

Więc każda karta muzyczna wielokanałowa umie wydawać dźwięk 5 czy 7 kanałowy, bo dostaje softwarowo zdekodowany dźwięk. 

Ergo - co nie kupisz, będzie dobrze, bo stream będzie zdekodowany w oprogramowaniu, a do karty dotrze po prostu odpowiednia ilość kanałów. 

A ten napis: 

oznacza że karta potrafi wygenerować dla amplitunera strumień w postaci DD i przesłać DTS. 

Czy aby na pewno?, W jakim celu każda taka karta muzyczna posiada procesor dźwięku?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jakieś tam filtry i efekty ma pozaszywane. Opóźnienia kanałów, filtry suba, sumowanie wielu kanałów na stereo czy wręcz przeciwnie, jakieś echa itp. 

Kurcze. No puszczasz film z dvd na komputerze i co, słyszysz dźwięk czy nie? Na dvd jest zakodowany w dd. Znaczy masz jakiś kawałek softu który rozkodowuje ci ten sygnał, choćbyś nawet miał kartę stereo na USB za 3,99pln albo muzealnego Ess czy sb16 nie obsługująca nawet duplexu, jak to kiedyś bywało. 

Jak masz MP3 to potrzebujesz karty muzycznej która ma sprzętowe dekodowanie, czy wystarczy zainstalować winampa żeby posłuchać muzyki? To się niczym nie różni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No gra Tobie to DVD na wszystkim, bo każda karta muzyczna jaką znam ma stereo😀

Jak oglądam Netflixa teraz na Win10, to też mam dźwięk na wzmacniaczu słuchawkowym Hifimana, który o Dolby nie nawet słyszał.  Jest tak jak mówisz, że software to przemieli do stereo.

Tak samo doczytałem, że Dolby Digital Plus z Netfixa obrabia/rozumie Win10 i wysyła to do karty muzycznej jaka by tam nie była zainstalowana.
ALE pytanie czy karty obsługujące Dolby Digital Live (cokolwiek to jest) umieją taki setup robić jak dla Dolby Digital. Pamietajmy, że te znaczki z Dolby kosztują majątek i dlatego nikt tego nie dorzuca w gratisie na prawo i lewo.  

Ogladalem te manuale do kart za 500-600 stow i nie do końca jestem przekonany. Są tryby 5.1, 7.1, virtual/ turbo virtual,hunter mody,scout mody do FPS i cholera co wie jeszcze, ale ja np. potrzebuje zrobić sobie 4.0 i poustawiać odległości i opóźnienia.

Wiem, że moje zastosowanie jest niszowe, ale amplitunera nie kupię, bo sporo kasy musiałbym dać, żeby to dobrze grało😀

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korekta pomieszczenia to właściwość sterownika karty dźwiękowej. Mam płytę główną z układem Realtek coś tam coś tam z możliwością podpięcia głośników 7.1. Korzystam z głośników 5.1 i w zakładce Korekta pomieszczenia sterownika karty ustawiam odległości oraz wzmocnienie dla każdego z głośników. Poprzednia płyta główna z dźwiękiem 7.1 miała identyczne możliwości. W opisie płyty głównej nie ma ani słowa o DD czy DTS bo dekodowaniem dźwięku zajmuje się software odtwarzający filmy w moim przypadku VLC.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, przmor napisał:

to właściwość sterownika karty dźwiękowej. Mam płytę główną z układem Realtek coś tam coś tam z możliwością podpięcia głośników 7.1. Korzystam z głośników 5.1 i w zakładce Korekta pomieszczenia sterownika karty ustawiam odległości oraz wzmocnienie dla każdego z głośników.

Zgoda, możesz użyć sterownika karty, nie wiem na ile dzieje się to w sofcie a ile w hardware karty. Ale pamiętaj, że tyle samo albo i znacznie wiecej możesz zrobić w sofcie, choćby masz kombajn Apo equ który pozwala ci nadawać praktycznie dowolne filtry czy routing. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem Sound Blastera X3. Z tego co widzę, apka Sound Blaster Command potrafi ciut więcej od Asusowego odpowiednika. Można ustawić dowolną ilość głośników z/bez suba, wielkość głośników, odległość, głośność. Potrafi wysłać przez SPDIF Dolby Digital Live, ale po co to nie wiem😀 Nie wiem czy amplitunery coś takiego obsługują.

@micwoj Ta apka ciekawa, ale moim priorytetem jest brak jakichkolwiek filtrów😀 W tym Sound Blasterze też jest milion ulepszaczy, żeby marketingowa papka lepiej brzmiała. Niby jest tryb Direct, zobaczymy...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez gimza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, gimza napisał:

wielkość głośników, odległość, głośność

Przecież opóźnienia to też filtr 🙂 a co to ta wielkość głośników to ja nie wiem... Filtr górnoprzepustowy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka tam "magia" się dzieje to strach pomyśleć, ale z tego co widziałem jak wybierzesz głośniki "tower" to znika ustawienie crossover, czyli jest tak jak być powinno.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Używam od paru miesięcy tego Sound Blastera i może napiszę parę słów. Użytkuję go z laptopem Windows 10, końcówkami mocy i odtwarzam Netflixa. Generalnie urządzenie udane - robi to co do niego należy, aplikacja sterująca chyba potrafi wszystko co normalny amplituner - poza kalibracją oczywiście. 

Z minusów:

- parę drobnych bugów softwarowych w Sound Blaster Commanderze

- końcówki mocy trzeba załączać dopiero po całkowitym zbootowaniu urządzenia - w przeciwnym wypadku z głośników dochodzą jakieś trzaski

- no i najpoważniejsza wada jakość dźwięku nie porywa. Nie wiem czy to ustawienia Windowsa, Sound Blastera czy może Netflix taki po prostu jest. Efekty surround są zrobione znakomicie, wszelkie przejścia bardzo dobrze oddane, ale brakuje sceny dźwiękowej, jakieś całościowej aury filmu. Wszystkie efekty brzmią jak pojedyncze dźwięki, muzyka podczas oglądania też jest jakaś totalnie oderwana od reszty. Nic tutaj się nie klei, brakuje całości. Miałem okazję porównać filmy dostępne na Netflix, które mam na płytach BLURAY odtwarzanach przez Oppo, na identycznym setupie wzmacniaczy i głośników-no różnica jest taka jak między sokiem malinowym, a sokiem z maliną w składzie 1%. Oczywiście ceny urządzeń są nieporównywalne. Może za jakiś czas będę miał okazję zrobić porównanie z jakaś inną platformą streamingową, jestem ciekaw co z tego wyjdzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez gimza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.01.2022 o 22:15, gimza napisał:

no i najpoważniejsza wada jakość dźwięku nie porywa. Nie wiem czy to ustawienia Windowsa, Sound Blastera czy może Netflix taki po prostu jest.

Chyba nikt mądry ci tu nie odpowie. Może być każde z trzech, może być suma.

 

Drugie możesz najłatwiej skonfigurować, wyłączyć wszystkie ulepszacze, zwiększyć rozdzielczość bitową (albo i próbkowanie, nie wiem na co ten SB pozwala). Pogłośnić cyfrowo na max. Więcej raczej nie zrobisz.  

A możesz ten BD obejrzeć sobie na komputerze? Wykluczyłbyś źródło. 

Co to za oppo, nie da się podłączyć do komputera?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, micwoj napisał:

Chyba nikt mądry ci tu nie odpowie. Może być każde z trzech, może być suma.

Drugie możesz najłatwiej skonfigurować, wyłączyć wszystkie ulepszacze, zwiększyć rozdzielczość bitową (albo i próbkowanie, nie wiem na co ten SB pozwala). Pogłośnić cyfrowo na max. Więcej raczej nie zrobisz.  

A możesz ten BD obejrzeć sobie na komputerze? Wykluczyłbyś źródło. 

Co to za oppo, nie da się podłączyć do komputera?

Ehhh PC Audio trudny temat wbrew pozorom. Co się dało wyłączyłem na samym początku...

W sumie nie pomyślałem, żeby obejrzeć BD na kompie tak, żeby dźwięk obrobił Sound Blaster. Szkoda, że moje Oppo 95 nie ma wejścia optycznego (tylko wyjście), bo mógłbym z Sound Blastera wysłać strumień Dolby.

Oppo mogę połączyć z kompem tylko po HDMI. Ale HDMI w kompie to wyjście nie wejście? Czyli się nie da?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OPPO95 to ten BD player BDP95? Nie idzie go w żaden sposób użyć jako dac? Dobrze byłoby obejrzeć stream przez system który ci odpowiada, miałbyś odpowiedź czy to nie wina strumienia. On jakąś sieć ma, nie da się puścić wprost netflixa i zobaczyć czy też masz to wrażenie, czy jest OK?

HDMI w komputerze to wyjście chyba, że dokupisz kartę do zgrywania wideo, ale to raczej rzadkość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.01.2022 o 22:15, gimza napisał:

Miałem okazję porównać filmy dostępne na Netflix, które mam na płytach BLURAY odtwarzanach przez Oppo, na identycznym setupie wzmacniaczy i głośników-no różnica jest taka jak między sokiem malinowym, a sokiem z maliną w składzie 1%.

Czego oczekujesz od platformy streamingowej? Tam dźwięk ma przepływność maksymalnie 640 kb/s. Na płycie Blu-Ray jest średnio 4 do 10 Mb/s. To zazwyczaj więcej niż ma obraz i dźwięk na Netfliksie razem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, micwoj napisał:

OPPO95 to ten BD player BDP95? Nie idzie go w żaden sposób użyć jako dac? Dobrze byłoby obejrzeć stream przez system który ci odpowiada, miałbyś odpowiedź czy to nie wina strumienia. On jakąś sieć ma, nie da się puścić wprost netflixa i zobaczyć czy też masz to wrażenie, czy jest OK?

HDMI w komputerze to wyjście chyba, że dokupisz kartę do zgrywania wideo, ale to raczej rzadkość.

Tak to ten. Moje Oppo ma już chyba z 8-9 lat, apki nie są updatowane, sieć ma, ale nie da się tam Netflixa puścić.

 

1 godzinę temu, retha napisał:

Czego oczekujesz od platformy streamingowej? Tam dźwięk ma przepływność maksymalnie 640 kb/s. Na płycie Blu-Ray jest średnio 4 do 10 Mb/s. To zazwyczaj więcej niż ma obraz i dźwięk na Netfliksie razem.

Wiedziałem, że jest źle z tym Netflixem, ale nie, że aż tak😀 Dobrze, że więcej kasy w to nie włożyłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, gimza napisał:

Tak to ten. Moje Oppo ma już chyba z 8-9 lat, apki nie są updatowane,

Jak mnie to w gotowych urządzeniach wkur... Fajny sprzęt, mógłby jeszcze długie lata posłużyć ale tak jest wykonany żeby był maksymalnie zamknięty, producent uznaje że dość zarobił na starym modelu i go softwarowo uśmierca. 

Masz na pokładzie fajnego daca wielokanałowego, ale praktycznie skorzystasz z niego wyłącznie wkładając płytę, lub dysk, nic innego ci nie zostało. A co za problem byłoby wyposażyć w dodatkowe odbiorniki... 

 

Anyway, włóż BD do komputera i zobacz czy jest jepiej. Napisz, ciekaw jestem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, micwoj napisał:

Anyway, włóż BD do komputera i zobacz czy jest jepiej. Napisz, ciekaw jestem.

No nie da rady. Mam tylko napęd DVD 😀 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez gimza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.