Jump to content
IGNORED

Zasilacz do gramofonu i przedwzmacniacza

kieron
 Share

Recommended Posts

Od jakiegoś czasu myślę o dokonaniu drobnego upgradu systemu Pro-Ject Debut Carbon + ifi iphono (1 edycja). Pomyślałem o wymianie zasilania. Obecnie oba urządzenia mają dedykowane zasilacze od producentów. Ostatnio rzucił mi się w oczy ifi ipower x, który był zachwalany przy "zenach", pytanie czy do mojego iphono się nada ? I co doradzicie w przypadku gramofonu? Dzięki z góry za pomoc.

Zasilacz gramofonowy służy do zasilania silnika napędu. Jeśli gramofon nie jest wyposażony we wbudowany przedwzmacniacz, jego wymiana na dźwięk i tak nie ma żadnego wpływu.

(Chyba, że zasilacz jest zepsuty i tak mocno sieje zakłóceniami, że przedostają się do toru audio, ale to inna sprawa.)

Witaj @kieron ,

osobiście sugeruję zasilacz od Pana Tomka Szuby - "TOMANEK" . Okres wykonania to 2-3 dni . Specjalnie dedykowane do konkretnego urządzenia . Osobiście korzystam z tych zasilaczy do przedwzmacniacza Pro-Ject  ( nawet kolory diody są idealnie dopasowane ) oraz do gramofonu podobnego jak RPM-5 . Można wybrać z tańszych wersji lub bardziej zaawansowanych .

Można także zamówić jeden zasilacz , z dwoma "odczepami" dla przedwzmacniacza i gramofonu .

Pozdrawiam Uprzejmie - Marcin .

Edited by Maarcin

51 minut temu, porlick napisał:

Zasilacz gramofonowy służy do zasilania silnika napędu. Jeśli gramofon nie jest wyposażony we wbudowany przedwzmacniacz, jego wymiana na dźwięk i tak nie ma żadnego wpływu.

(Chyba, że zasilacz jest zepsuty i tak mocno sieje zakłóceniami, że przedostają się do toru audio, ale to inna sprawa.)

Czyli rozumiem, że jeżeli wymieniać to w ifi iphono bo w gramofonie nie ma sensu? 

49 minut temu, Maarcin napisał:

Witaj @kieron ,

osobiście sugeruję zasilacz od Pana Tomka Szuby - "TOMANEK" . Okres wykonania to 2-3 dni . Specjalnie dedykowane do konkretnego urządzenia . Osobiście korzystam z tych zasilaczy do przedwzmacniacza Pro-Ject  ( nawet kolory diody są idealnie dopasowane ) oraz do gramofonu podobnego jak RPM-5 . Można wybrać z tańszych wersji lub bardziej zaawansowanych .

Można także zamówić jeden zasilacz , z dwoma "odczepami" dla przedwzmacniacza i gramofonu .

Pozdrawiam Uprzejmie - Marcin .

Nad tomankiem się mocno zastanawiam, ale najpierw chciałem się popytać w gronie specjalistów 😉 może po prostu są gotowe rozwiązania, które się sprawdzają...

Szanowny @kieron ,

w moim przypadku , tak przy przedwzmacniaczu , jak i gramofonie wystąpiła ogromna różnica w brzmieniu .

Akurat "Tomane" , idealnie dopasowuje parametry zasilania do wymaganych w urządzeniach .

Pewnym "gotowym" rozwiązaniem są np. zasilacze Keces Audio ... pytanie tylko , czy są "dopasowane" do parametrów urządzeń , które mają zasilać ?

Pozdrowienia - Marcin .

... w zasilaniu sekcji RIAA słyszalnie lepiej od klasycznych zasilaczy sprawuje się zasilanie akumulatorowe. Wadą jest gabaryt takiego ,, zasilacza ,, , chociaż patrząc na wielkość zasilaczy np od Tomanka to już niekoniecznie😊.

Sam stosuję bateryjkę akumulatorów 2 X 12 V/7 Ah i jak na razie na powrót do krzemu nie mam ochoty.

Godzinę temu, Maarcin napisał:

w moim przypadku , tak przy przedwzmacniaczu , jak i gramofonie wystąpiła ogromna różnica w brzmieniu

Silniczek ładniej bzyczał ???

A może- jak pisałem wcześniej, miałeś zepsuty zasilacz impulsowy, który siał zakłóceniami?

Sprawny zasilacz napędu nie ma żadnego wpływu na dźwięk.

🙂 ... dobre !

Szanowny @porlick ... raczej ładniej bzyka !

Nie wiem jak to zadziałało - pewnie tak jak z kablami zasilającymi - sceptycy ich nie słyszą ... inni ... aż za bardzo .

Teoretycznie , nie powinno wnieść zmiany ... a jednak wniosło . ( Jak z przysłowiowym bąkiem i jego skrzydłami ) .

Pozdrowienia .

W dniu 6.09.2021 o 11:48, porlick napisał:

A problem trzmiela został już wyjaśniony naukowo.

wreszcie coś ciekawego , można prosić linka

To nie szydera , ja na serio.

lepsze zasilanie napędu - brak zmian

wymiana zasilacza impulsowego w pre - warta uwagi , może nie z racji zmiany brzmienia , a eliminacji zakłóceń.

16 minut temu, bolo_senor napisał:

wreszcie coś ciekawego , można prosić linka

Jakis czas temu czytałem, choć już nie pamiętam gdzie, że "brakującą siłę nośną" odkryto, badając warstwę przypowierzniową opływającego trzmiela powietrza, która zamiast się rozpraszać na turbulencje, kierowana jest pod owada. Pomagają w tym włoski na ciele, działając trochę jak klapy i skrzela płata samolotu. Jakby trzmiela ogolić, to rzeczywiście miałby zbyt małe skrzydła, by latać. 😁

23 minuty temu, bolo_senor napisał:

wymiana zasilacza impulsowego w pre - warta uwagi , może nie z racji zmiany brzmienia , a eliminacji zakłóceń

Przerabiałem ten temat w DACu. Zasilacz z kompletu (w chwilach ciszy) było słychać, jak cicho świergocze. Po wymianie na prosty, stabilizowany na 7812, cisza totalna.

27 minut temu, bolo_senor napisał:

lepsze zasilanie napędu - brak zmian

Nie sądzę, by w zasilaczu zmieniało się napięcie wyjściowe na tyle, by pływały obroty. Tu sprawnego zasilacza bym nie ruszał. Jedynym sensownym powodem zmiany byłoby zakłócanie.