Jump to content
IGNORED

Akustyka - temat równie ważny jak odpowiedni dobór sprzętu, kolumn i akcesoriów.


Q21

Recommended Posts

Jak pewnie większość osób czytających teraz te słowa, również jesteśmy zapalonymi entuzjastami dobrego dźwięku. Chcemy cieszyć się muzyką, jak najwierniej odpowiadającą temu, co wytworzyła wyobraźnia artysty i kompozytora.

W pogoni za idealnym przekazem, wertujemy branżowe pisma, prowadzimy wielogodzinne dyskusje z innymi entuzjastami, a także wspieramy się poradami specjalistów. Testujemy kolejne konfiguracje sprzętu i odsłuchujemy w salonach.

W końcu udaje nam się złożyć upragniony zestaw.  Cieszymy się nim w domu do momentu, w którym opadają pierwsze emocje i okazuje się, że pomimo tych wszystkich starań, nie gra on tak samo jak w salonie lub u znajomych, czegoś nam brakuje.

Często zapominamy o tym, że ostatnią,  bardzo ważną i dość złożoną, składową brzmienia naszego zestawu jest nasze pomieszczenie. Jest to o tyle skomplikowana kwestia, że właściwie każdy element budowy i wyposażenia naszego pokoju odsłuchowego jest istotny. Począwszy od wielkości, poprzez proporcje, aż do użytych w wykończeniu  materiałów, na elementach wystroju kończąc. Możemy próbować znaleźć idealne ustawienie naszego zestawu, tak, aby cieszyć się najlepszym dźwiękiem, ale w większości przypadków będzie to niewystarczające, a czasami wręcz trudne do zrealizowania lub mocno zaburzające designe przestrzeni, w której zamierzamy słuchać muzyki. Na szczęście mamy prężnie działającą gałąź nauki, która pomaga nam zrozumieć jak zachowuje się dźwięk i co możemy zrobić, żeby sprawiał nam jeszcze więcej frajdy.

Akustyka, bo o niej mowa, jest jedną z najstarszych dziedzin fizyki. Pierwsze informacje z jej zakresu pojawiały się już 3000 lat p.n.e. W aspekcie naszych rozważań, najistotniejszy będzie jednak pewien konkretny dział- mianowicie akustyka fizyczna. Zajmuje się ona zagadnieniami związanymi z generowaniem i rozchodzeniem się dźwięku. Istotne będą dla nas trzy najważniejsze mechanizmy: absorpcja, rozpraszanie i dyfrakcja. Nasze pomieszczenie, o ile nie jest kompletnie puste, ma wszystkie te zdolności. Kwestią problematyczną pozostaje jednak brak kontroli nad tymi mechanizmami. Ratunkiem w takiej sytuacji pozostaje adaptacja akustyczna naszej przestrzeni. Jest to proces, który rozpoczyna się precyzyjnymi pomiarami, polegającymi na zbadaniu wszystkich właściwości akustycznych naszego pokoju.

W dużym uproszczeniu wygląda to tak: za pomocą analizera audio i mikrofonów pomiarowych mierzymy czas pogłosu, odnotowujemy które częstotliwości wybijają się ponad inne (często ma to związek m.in z falami stojącymi w pomieszczeniu, które stosunkowo łatwo obliczyć), szukamy pierwszych odbić dźwięku od ścian i przystępujemy do tworzenia odpowiedniej adaptacji. To, co staramy się uzyskać, to wyrównanie poziomu częstotliwości docierających do nas w punkcie odsłuchu i skrócenie czasu pogłosu.

W tym celu wykorzystujemy wspomniane już wcześniej mechanizmy, stawiając lub wieszając w newralgicznych punktach ustroje akustyczne. W zależności od pożądanego efektu będziemy pochłaniać wybrane pasma absorberami np. dudniące, niskie częstotliwości - pułapkami basowymi. Dla średnich i wysokich wybierzemy klasyczne absorbery, które poprzez zmniejszanie odbić, minimalizują również pogłos.

Jeśli zdecydujemy się wykonać adaptację bez niezbędnych pomiarów, stosując wyłącznie pochłanianie, dość łatwo o efekt przetłumienia pomieszczenia, które staje się wtedy martwe akustycznie. Aby tego uniknąć, stosuje się dyfuzory (zwykle do wyższych zakresów częstotliwości). Mają one za zadanie rozpraszać i załamywać fale dźwiękowe, w taki sposób, aby nie docierały one do naszych uszu bezpośrednio po odbiciu od ściany.

Warto również nadmienić, że istnieją także rozwiązania pośrednie, które pozwalają na pochłanianie części i jednoczesne odbijanie reszty pasma, np. pochłanianie średniego i odbicie wysokiego. 

Każdy z wyżej wymienionych ustroi akustycznych ma własną charakterystykę, istnieje również możliwość zbudowania ich i dostrojenia pod konkretny zakres częstotliwości, oraz różne opcje wykończenia ułatwiające wtopienie ich w wystrój pomieszczenia.

Zachęcamy do eksperymentów, uprzedzając jednocześnie, że niestety jest to długa i żmudna droga. Warto zaprosić do swojego domu specjalistę, który dokona pomiarów i stworzy konkretną, spersonalizowaną dla Państwa potrzeb, ofertę adaptacji akustycznej oraz pomoże przy instalacji. Pozwoli to znacznie skrócić drogę do celu, którym jest niczym niezmącona radość z odsłuchów.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą produktów firmy Mega-Acoustic na stronie www.Q21.pl w dziale akustyka TUTAJ, jak również do konsultacji z naszymi specjalistami pod numerem telefonu: 517 943 464.

Salon audio-video Q21
Pabianice, Reymonta 12
Tel. (42) 213 01 66
www.Q21.pl

akustyka.png

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Link to comment

Tak kolega, który zajmuje się akustyką i pomiarami jest obecnie na urlopie, ale w przyszłym tygodniu wraca i będzie można kontaktować się w tej sprawie.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.