Jump to content
IGNORED

Jakie kondensatory dla wstęgi

raiwan
 Share

Recommended Posts

Temu się pytałem o podział, bo wstęga co u Ciebie siedzi Fountek NeoCD3.0, nie lubi za niskich podziałów, 3500 jest ok.

Te tweetery mają niezłą górkę między 1kHz-2kHz, np. tutaj konstruktor zaleca zastosowanie zwrotnicy 4 rzędu aby się jej pozbyć, a u Ciebie jak widzę jest 2 rzędu. Tutaj jest wykres pomiary Fountek NeoCD3 i schematy zwrotnicy 

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Poproś może moderatora o przeniesienie tematu do działu DIY może ktoś podpowie w jakim kierunku iść, czy warto modyfikować zwrotkę/oddać do fachowca, czy może nowe porobić, a może sprzedać kolumny.

Panasonic DVD-S53(coaxial)/Xonar ST(coaxial)-->Nostromo 5H(OPA2134) + regulator głośności DIY na ALPS RK168 + Hegel H200 po modzie końcówka mocy (kondy Auricap XO + Audio Note Kaisei) + Audio Physic Yara Evolution(SB Acoustics 29RDC)

6 godzin temu, raiwan napisał:

Witam

Sprawdziłem i te dźwięki, które tak mnie denerwują wychodzą z wysokotonowego. Jest on po prostu za nisko odcięty na dole i gra średnie, które brzmią jakby z tuby lub trąbki. Do tego nie jest przesunięty fazowo i jak dobrze myślę to nachodzą na siebie fale wysokiego ze średnim. Czy jak dam kondensator o pojemności na przykład 6,8 uF zamiast tego 15 uF to odetnę wysokotonowy wyżej? Średniotonowy ma też w torze 6,8 uF więc teoretycznie powinno być dobrze?

Na ile potrafię, popatrzyłem na schemat Twojej zwrotki, to żądany efekt osiągniesz raczej przez zmniejszenie konda szeregowego 3,9uF np. na 2,7uF. I wtedy trzeba by było zmniejszyć tego konda 6,8uF na midwooferze i nie wiem czy też cewki by nie było trzeba dać mniejszej. Może @robert19091990 mnie wspomoże, bo to dużo lepszy fachowiec ode mnie.

Jak samemu ruszać to by się przydał dedykowany mikrofon do pomiarów i komp z darmowym programem do pomiarów Holmimpulse.

Jest on po prostu za nisko odcięty na dole i gra średnie, które brzmią jakby z tuby lub trąbki.

Też się zastanawiam czy on jest w pełni sprawny, na obu kolumnach taki sam efekt?

Czy jak dam kondensator o pojemności na przykład 6,8 uF zamiast tego 15 uF to odetnę wysokotonowy wyżej?

Te kond 15uF jest od stłumienia tej górki między 1kHz a 2kHz, danie mniejszego przesunie to tłumienie w górę pasma i będzie jeszcze gorzej.

Edited by Prewwit

Panasonic DVD-S53(coaxial)/Xonar ST(coaxial)-->Nostromo 5H(OPA2134) + regulator głośności DIY na ALPS RK168 + Hegel H200 po modzie końcówka mocy (kondy Auricap XO + Audio Note Kaisei) + Audio Physic Yara Evolution(SB Acoustics 29RDC)

Bez pomiarów niczego sensownego nie doradzę. 

Każda zmiana wartości o ile uspokoi jakąś część pasma o tyle może rozjechać zgranie faz i będzie to wyraźnie słyszalne. 

Podział dla wstęgi 3500Hz z tak stromym filtrowaniem i korektorem impedancji nie powinien wprowadzać zniekształceń ze strony wstęgi. Być może charakter głośnika już taki jest. 

Z góry wybaczcie za wprowadzenie Was w błąd

To nie wysokotonowy robi ten problem tylko średniotonowy. 

Tak to jest jak mechanik bierze się za naprawę auta bez sczytania błędów z komputera. Bez pomiarów rzeczywiście ciężko będzie coś cokolwiek zdziałać.

Wykres średniotonowego: 

Hidden Content

Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zrobiłem dziś porównanie dla pewności. Podłączyłem wysokotonowy z XTZ do średniego i niskiego Jamo i nie było w ogóle tego efektu dziwnego wokalu, ani trochę, czyli wysokotonowy gra bardzo dobrze. Postawiłem po prostu dwie kolumny obok siebie i zmieniłem połączenie na terminalach.  

Podłączyłem wysokotonowy Jamo do średniotonowego w XTZ i efekt wokalu jak przez trąbkę był zauważalny od razu choć nie tak bardzo już jak w połączeniu z wysokotonowym w XTZ, gra w miarę dobrze i ma nawet już ocieplony dźwięk. W jamo ten wysokotonowiec jest cięty od 2500 HZ a w XTZ od 3500 Hz.

Skoro wysokotonowy Jamo teoretycznie gra od 2500 Hz, a średniotonowy w XTZ do 3500 Hz i ten efekt wokalu (jakby z tzw. szczekaczki) jest dużo mniej słyszalny już to można wywnioskować na logikę, że w XTZ jest dołek między 2000 a 3500 Hz bo inaczej jakby była górka na średniotonowym XTZ w okolicy 2000 do 3500 Hz to by ten efekt się wzmocnił. 

Jak gra sam średniotonowy to ten efekt jest już nie do zniesienia, wokal aż dudni w uszach. Można porównać to do tego jak ktoś mówi przez szczekaczkę w naszą stronę z małej odkegłości.

Staram się o pożyczenie od kogoś sprzętu do pomiaru lub pomiaru u jakiegoś lokalnego producenta kolumn. Jak nie to się wkurzę i kupie sobie jakiś podstawowy zestaw. 

Od razu zapytam, czy może coś być nie tak z moimi średniotonowymi Seas Excel? Na przykład przez sławną korozję? To, że te są pomalowane na czarno nie oznacza, że coś ich nie berze już powoli 😞

Dodam, że gdy odwrócę fazę w wysokotonowym w XTZ to jest ogólnie poprawa, ale dalej słychać ten dziwny wokal, jakby zamiast śpiewu każdy wokalista darł japę 🙂

Jest sens próby poprawy tego, czy lepiej od razu budować nową zwrotnicę taką jak powinna być w nowej wersji mk2 dla tej obudowy? Może lepiej zaczekać do nowego roku i będzie możliwość zamówienia zwrotnic z wersji Mk3 już z tego co twierdzą serwisanci tej firmy?

Zadam też pytanie takie, czy może to być efekt nadmiernie wytłumionej komory dla średniotonowego? Jest tam na aż siłę upchana jakaś wata

Hidden Content

Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edited by raiwan

2 godziny temu, raiwan napisał:

Zrobiłem dziś porównanie dla pewności. Podłączyłem wysokotonowy z XTZ do średniego i niskiego Jamo i nie było w ogóle tego efektu dziwnego wokalu, ani trochę, czyli wysokotonowy gra bardzo dobrze. Postawiłem po prostu dwie kolumny obok siebie i zmieniłem połączenie na terminalach.  

Podłączyłem wysokotonowy Jamo do średniotonowego w XTZ i efekt wokalu jak przez trąbkę był zauważalny od razu choć nie tak bardzo już jak w połączeniu z wysokotonowym w XTZ, gra w miarę dobrze i ma nawet już ocieplony dźwięk. W jamo ten wysokotonowiec jest cięty od 2500 HZ a w XTZ od 3500 Hz.

Skoro wysokotonowy Jamo teoretycznie gra od 2500 Hz, a średniotonowy w XTZ do 3500 Hz i ten efekt wokalu (jakby z tzw. szczekaczki) jest dużo mniej słyszalny już to można wywnioskować na logikę, że w XTZ jest dołek między 2000 a 3500 Hz bo inaczej jakby była górka na średniotonowym XTZ w okolicy 2000 do 3500 Hz to by ten efekt się wzmocnił. 

Powiem szczerze że za bardzo nie łapię, co tu się wydarzyło🙂 Tweetery podłączyłeś jakoś średniotonowe?

Staram się o pożyczenie od kogoś sprzętu do pomiaru lub pomiaru u jakiegoś lokalnego producenta kolumn. Jak nie to się wkurzę i kupie sobie jakiś podstawowy zestaw. 

Wiesz jak nie masz sprzętu pomiarowego i to wszystko kompletować, plus zdobyć wiedzę co i jak, przeprojektować zwrotnicę, tak samo wymaga  wiedzy, to dużo łatwiej tobie będzie poczekać w kolejce do tego fachowca co pisałeś i niech to ogarnie. Bo możesz wydać kasę, porobić pomiary, a z powodu braku wiedzy efekt będzie mizerny. Tutaj jak ruszysz zwrotnicę na średniotonowych, to tak samo będzie trzeba porobić zmiany z tweeterem, aby się to wszystko ładnie zgrało i była zgodność fazowa. Osobiście sam bym się tego nie podjął się .

Jest sens próby poprawy tego, czy lepiej od razu budować nową zwrotnicę taką jak powinna być w nowej wersji mk2 dla tej obudowy? Może lepiej zaczekać do nowego roku i będzie możliwość zamówienia zwrotnic z wersji Mk3 już z tego co twierdzą serwisanci tej firmy?

Jak przetworniki te same, litraż obudowy, długości rurek bass reflex, to chyba najlepsze opcja dla Ciebie.

Zadam też pytanie takie, czy może to być efekt nadmiernie wytłumionej komory dla średniotonowego? Jest tam na aż siłę upchana jakaś wata

Nie, po to się ją daje za średniotonowy, aby grał  lepiej.

Edited by Prewwit