Skocz do zawartości
IGNORED

Raspberry PI (Linux) + APTX + APTX HD + LDAC


luso
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

TL;DL Opis mówiący jak użyć RaspberryPi jako odbiornik'a bluetooth obsługującego kodeki APTX, APTX HD i LDAC.

 

Ostatnio rozglądałem się za transmiterem bluetooth, który wspiera przyzwoity kodek podczas transmisji strumienia audio. Oczywiście takie urządzenia istnieją, ich ceny zaczynają się od kilku set złotych i mają dodatkową wadę w postaci tego, że zajmują cenne wejście w DAC'ku jeśli chcemy osiągnąć przyzwoitą jakość dźwięku. Dodatkowo takie urządzenie zajmuje miejsce i wymaga zasilania. Więc zacząłem się zastanawiać czy moje Raspberry Pi nie mogło by służyć jako takie urządzenie. Optymizmem nie napawał mnie fakt tego, że oprogramowanie typu Volumio nie obsługuje kodeków APTX, APTX HD czy LDAC. Z drugiej strony mój laptop z Ubuntu jest się w stanie połączyć bez problemu ze słuchawkami bezprzewodowymi z wykorzystaniem kodeka APTX. Mi się marzyło, aby mój laptop lub telefon był w stanie wysyłać strumień audio skompresowany przy pomocy przyzwoitego kodeka do mojego Raspberry PI podłączonego przez DAC'ka do zestawu stereo.

Aktualnie mojego Raspberry PI używam jako odtwarzacza sieciowego do Deezera HiFi. Niestety ze względu na zamknięte API Deezera HiFi, żaden open sourceowy odtwarzacz go nie wspiera. Na szczęście Deezer HiFi (podobnie jak Amazon Music HD, itd.) może być odtwarzane przez przeglądarkę internetową, która działa na Raspberry Pi. Do Raspberry nie musi być podłączony monitor, do jego kontroli można wykorzystać komputer lub smartfon wraz z klientem VNC. Raspberry Pi pracuje pod kontrolą Raspberry Pi OS

Więc co należy zrobić, aby zmienić Raspberry Pi w odbiornik bluetooth ze wsparciem dla APTX, APTX HD czy LDAC? Zacząłem od wskazówek zamieszczonych w filmie:

Nie rozumiem kilku wskazówek w nim zawartych, do których się nie stosuję. Dotyczą one konfiguracji PulseAudio i resamplingu. Na moim Raspberry stosuje następujące parametry związane z resamplingiem (a w zasadzie jego brakiem):

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powyższa konfiguracja dotyczy pliku /etc/pulse/daemon.conf

Po wykonaniu powyższych operacji zyskuję odbiornik bluetooth, który korzysta z kodeka SBC. Jestem w stanie stremować do niego dźwięk z smartfonów (testowałem na dwóch) oraz laptopów działających pod kontrolą Linux lub Windows. Aby dodać wsparcie dla bardziej zaawansowanych kodeków można się posłużyć kodem umieszczony, na GitHubie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) . Ten moduł działa bardzo dobrze ze stacjonarnym laptopem z procesorem intela. W takim przypadku użycie jest bardzo proste ponieważ można skorzystać ze zbudowanej wersji modułu (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ). Dla Raspberry Pi OS zbudowane wersja modułu nie istnieje, więc trzeba zbudować go samemu. Na szczęście opis na GitHub'ie dotyczący budowania modułu jest bardzo dobry. Na Raspbery Pi brakuje tylko kilka opcjonalnych pakietów w wersji developerskiej, więc można je pominąć. Poza tym "build" jest bezproblemowy.

Po zbudowaniu modułów jestem w stanie nawiązać połączenie bluetooth pomiędzy moim telefonem a Raspberry PI z wykorzystaniem kodeka APTX HD, co pokazuje załączony obrazek. Połączenie pomiędzy laptopem z Windows i Raspberry Pi jest nadal możliwe, nie wiem jaki kodek jest używany. Tymczasem mój laptop z Linux nie jest w stanie dłużej nawiązać połączenia przez bluetooth z Raspberry Pi. Coś mocno jest nie tak. Na laptopie zachodzi poważny błąd w momencie nawiązywania połączenia (segmentation fault z bibliotek odpowiedzialnych za obsługę bluetooth). Więc osiągnąłem połowiczny sukces.

 

 

aptxhd.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez luso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.