Jump to content
IGNORED

Ten wredny i leniwy bas . Dlaczego mój system go nie łyka ? Co jest przyczyną.

Wojtek 1959
 Share

Recommended Posts

40 minut temu, xajas napisał:

Tak

Nie. Zapomniałeś o wpływie bliskich ścian na początkową głośność. 

W polu wolnym masz 0 dB, głośnik przy ścianie to +3dB, w narożniku +6dB. Poza tym są jeszcze dźwięki odbite od dalszych ścian. 

Kubatura pomieszczenia jednak nie jest w tym przypadku istotna.

Nie. Zapomniałeś o wpływie bliskich ścian na początkową głośność. 
W polu wolnym masz 0 dB, głośnik przy ścianie to +3dB, w narożniku +6dB. Poza tym są jeszcze dźwięki odbite od dalszych ścian. 
Kubatura pomieszczenia jednak nie jest w tym przypadku istotna.

To nie ma nic wspolnego z tematem. Rownie dobrze mozesz wsadzic ten sam przetwornik do obudowy tubowej i tez w ten sposob zmieni sie jego „glosnosc“

Pomieszczenie owszem wpływa na propagację dźwięku. Odsyłam do danych ile w ostatecznej mocy docierającej do słuchacza stanowią fale odbite...

Ale bas rozprzestrzenia się nieco inaczej ze względu na długość fali. Tu zwracam uwagę na pojęcie "basu falowego" w wolnej przestrzeni i wielkich pomieszczeniach i "basu ciśnieniowego" w małych pomieszczeniach. 

• Moderatorzy
W dniu 7.10.2021 o 20:50, porlick napisał:

Jasne, że się da. Słyszałeś o urządzeniu "bass-shaker"?

Rozważam przykręcenie ustrojstwa do sufitu, bo mnie sąsiad/współwłaściciel nieruchomości wkürwíä ☹️

Kontakt na maila w moim profilu.

No właśnie, zabawa :)

Zrobiłem przed chwilą prostą przeliczankę wymiaru membrany głośnika niskotonowego na jej powierzchnię:
Średnica Powierzchnia
8 in 50 in2
10 in 78,5 in2
12 in 113 in2
15 in 176,7 in2
18 in 254,5 in2

Co z tego wynika wprost? Że pomijając inne różnice w pracy głośników w zależności od ich rozmiaru, jak możliwa amplituda wychylenia, dwa głośniki 8" mają podobną powierzchnię do jednego 12" a dwa głośniki 12" mają razem powierzchnię taką jak jeden 18".

A z tego można wysnuć wniosek, że słupki mogą grać dobrze w niskim paśmie w warunkach do których są dedykowane czyli w domu.
I nie jest to patologia, tylko jedno z dostępnych rozwiązań, które albo komuś pasują albo nie.

20 godzin temu, msankowski napisał:

Co z tego wynika wprost? Że pomijając inne różnice w pracy głośników w zależności od ich rozmiaru, jak możliwa amplituda wychylenia, dwa głośniki 8" mają podobną powierzchnię do jednego 12" a dwa głośniki 12" mają razem powierzchnię taką jak jeden 18".

Jest taka koncepcja w budowie ZG. Sam zresztą w zamierzchłych czasach zrobiłem w zakresie nisko-średnio-tonowym matrycę 3x3 z jakich Tonsilowych 16cm... 

W zakresie niskiego basu miałoby top sens. Natomiast zwiększanie powierzchni promieniowania w zakresie średnim nie jest trafioną koncepcją. Jestem zwolennikiem punktu a nie plamy dźwiękowej.

W dniu 7.10.2021 o 19:47, msankowski napisał:

Człowiekowi który kupił sobie duży samochód może się wydawać, że dzięki temu stał się większy. Z głośnikami widać jest podobnie.

Słyszalność dźwięków o danej częstotliwości zależy od poziomu energii akustycznej wypromieniowanej w rozważanej przestrzeni. Dlatego słyszalność niskich częstotliwości jest funkcją zarówno wielkości głośnika jak i wielkości pomieszczenia.

Membrana głośnika 18" drgając z amplitudą 1cm poruszy więcej powietrza i wygeneruje więcej energii akustycznej niż membrana głośnika 10" wychylająca się o ten sam 1cm. Ale trzy głośniki 10" pracujące synchronicznie mogą dostarczyć więcej energii niż ten 18".

To nieprawda że w głośniku mniejszym jakieś cewki szorują, tylko wymuszenie drgań membrany poniżej częstotliwości rezonansowej wymaga po prostu odpowiedniego wysterowania i ma swoje granice.

W moim domowym studio mam monitory bliskiego pola i sub 10" oraz pareset kg wełny mineralnej w rogach na ścianach i suficie. Ten sub, który ma specyfikowane 3dB pasmo pracy od 20Hz potrafi w tym niedużym pomieszczeniu wydobyć mnóstwo basu, pracując na połowie mocy.

Ale do dużego salonu, w którym podstawowe głośniki mają woofery 12" muszę dodać mocy w niskim paśmie, bo jest jej za mało. Ale nie poszedłem w suba 15 czy 18" ale w dwa aktywne 12". Nie zależy mi na masywnym basie do hip-hopu i drgających ścianach ale przede wszystkim na dobrej reprezentacji basu instrumentów akustycznych, w szczególności basu jazzowego.

W katedrze oliwskiej (6km od mojego domu) kiedy organy pracują niskimi rejestrami gra cały kościół. Część wrażeń odbierasz uszami a część "tyłkiem". Tego się nie da odtworzyć w domu. Również dlatego że się tego nie da nagrać. Mikrofony podlegają podobnym ograniczeniom jak głośniki...

Ale do dużego salonu, w którym podstawowe głośniki mają woofery 12" muszę dodać mocy w niskim paśmie, bo jest jej za mało. Ale nie poszedłem w suba 15 czy 18" ale w dwa aktywne 12". Nie zależy mi na masywnym basie do hip-hopu i drgających ścianach ale przede wszystkim na dobrej reprezentacji basu instrumentów akustycznych, w szczególności basu jazzowego. 

Ile masz wzmacniaczy do sterowania głośnikami ? 

Czy masz tylko 1 wzmacniacz + dwie kolumny w podstawowym zestawieniu ? 

Dlaczego pytam . Najłatwiej jest przebudować system tak aby pracował w tri ampingu . Rozdział częstotliwości wysokie to kolumny z głośnikami do 8 lub 10 ' + twittery średnie to kolumny z 12 ' cali , niskie kolumny z 15 ' - tak mam u siebie . Można poprzestać na bi ampingu i wtedy 12 ' sterujesz z niskich częstotliwości a resztę z wysokich . Na początek polecił bym ci procesor głośnikowy DCX 2496 Behringera żeby móc łatwo podzielić pasmo od wejścia końcówek mocy . Wtedy dobór tonów niskich , średnich wysokich dobierasz procesorem i mocą w samych końcówkach . Najprościej to kupić jakiś korektor , może być DEQ 2496 też Behringera. Ja używam do tego staruszka Ulta Q T 1951 też Begringera . Fakt , że to co napisałem pruje cały system całkowicie i trzeba zmienić prawie wszystko po stronie kolumn . Ale to jedyna droga jak chce się poprawić brzmienie .

No tak , Rozpędziłem się trochę . Mam rozumieć że masz aktywny SUB ? To zmienia trochę postać rzeczy . Możesz go regulować głośnością . Jeśli masz aktywny zestaw głośnikowy to pozostaje na początek korektor jeśli nie masz korekcji . Jeśli to ciebie nie zadawala to tak jak pisałem wyżej . Procesory głośnikowe nadają się też do aktywnych kolumn , sam rozważam zmianę na aktywne kolumny u siebie w miejsce pasywnych .

Edited by Wojtek 1959

Ale to jedyna droga jak chce się poprawić brzmienie.

Skąd bierze się Twoje przekonanie, że to co zrobiłeś u siebie stanowi jakąś uniwersalną receptę i "jedyną drogę?

Zwrotnice cyfrowe nie wnoszą do systemu samych zalet. Konwertery a/c i c/a nie są transparentne, zwłaszcza te niedrogie o których napisałeś. Tak sobie myślę, że pomiędzy muzykiem a słuchaczem powinny być tylko dwa dobre konwertery: jeden a/c w studio nagrań i drugi c/a u słuchacza.

A na dzisiaj moje doświadczenia wskazują, że nie bi-amping, nie cyfrowe korektory, nie głośniki za góry złotówek ale adaptacja akustyczna wniosła do mojego odbioru muzyki najwięcej. W dobrze zaadaptowanym pomieszczeniu mogę subwoofer zestroić z podstawowymi głośnikami "na ucho" i gra to razem poprawnie dla wszystkich rodzajów muzyki których słucham. A bez adaptacji zawsze pozostaje coś "nie halo", do poprawy.

Z moich niewielkich doświadczeń wynika, że bas ( prawidłowy, z atakiem i melodią,

ale bez kompresji ) pojawił się w pokoju po zmianie ustawienia kolumn ze ściany

długiej na krótką. Fakt, że jest pewna dysproporcja 😉 niecałe 3 na 5,5 m.

Drugie doświadczenie dotyczy zamierzchłych czasów grania w kapeli:

bas organowy na dedykowanej kolumnie był świetnie słyszany i podziwiany

przez kolegów "na papierosie" po opuszczeniu przez nich budynku w którym graliśmy.

Fakt, że nieduża budowla na działkach, ale sądzę, że dla większości częstotliwości

dolnego pasma akustycznego ma to równorzędne znaczenie.

Czyli ostatecznie - gabaryt albo też przekątna pozwala na dobry bas.

Stąd pewnie dużo lepsze brzmienie w kościołach; przynajmniej dołu pasma ...

... i zamiast IV RP jest PRL II

13 godzin temu, msankowski napisał:

Zwrotnice cyfrowe nie wnoszą do systemu samych zalet. Konwertery a/c i c/a nie są transparentne, zwłaszcza te niedrogie o których napisałeś. Tak sobie myślę, że pomiędzy muzykiem a słuchaczem powinny być tylko dwa dobre konwertery: jeden a/c w studio nagrań i drugi c/a u słuchacza.

Nie ma nic "za darmo" 🙂

Ale co sie liczy, to koncowy bilans "pros/cons"

BTW. Sa tez takie zwrotnice cyfrowe, ktore akcepuja na wejscia sygnal cyfrowy, wiec ta wstepna konwersja a/c jest zbedna.

Ale czy akurat to jest krytyczne, o tym mam inne zdanie :-)  

Edited by xajas

40 minut temu, audioburak napisał:

bas organowy na dedykowanej kolumnie był świetnie słyszany i podziwiany

przez kolegów "na papierosie" po opuszczeniu przez nich budynku w którym graliśmy.

Fakt, że nieduża budowla na działkach, ale sądzę, że dla większości częstotliwości

dolnego pasma akustycznego ma to równorzędne znaczenie.

Czyli ostatecznie - gabaryt albo też przekątna pozwala na dobry bas.

Stąd pewnie dużo lepsze brzmienie w kościołach; przynajmniej dołu pasma ...

Mysle ze najwyzszy czas zejsc z tej chmurki nr.7 na ziemie i zapomniec te bezsensowne odniesienia do muzyki organowej odbieranej w kosciele.

Czy chcecie system audio (nawet za pierdyliony EUR) mierzyc z taka konstrukcja?

To jak porownywanie muchy z jumbojetem ;-)

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

4742a55aa0a0a40722164e1be6ba2195.jpg

Hidden Content

Hidden Content

Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edited by xajas

To zapodaj - do czego odnosić nasze poszukiwania dobrego basu.

Dla mnie to słuchawki i właśnie nawa, bo z kolei bardzo źle wspominam koncert

Breakout'ów w auli. Brak oddechu uciskaniem przepony i drżenie ławki, ale jak

dla mnie bas, jego melodia i atak były niemal zupełnie niesłyszalne.

A w chałupie - owszem - "Since I'v be ..." Zeppelinów słucham z przyjemnością.

... i zamiast IV RP jest PRL II

28 minut temu, audioburak napisał:

Dla mnie to słuchawki i właśnie nawa, bo z kolei bardzo źle wspominam koncert

Breakout'ów w auli. Brak oddechu uciskaniem przepony i drżenie ławki, ale jak

dla mnie bas, jego melodia i atak były niemal zupełnie niesłyszalne.

A w chałupie - owszem - "Since I'v be ..." Zeppelinów słucham z przyjemnością.

Ja mysle, ze wiekszosc osob myli "koncerty" z organami i ma bledne oczekiwania. Systemy naglosnieniowe takich koncertow raczej nie sa tak koncypowane, by odtwarzac 16Hz 😉

Popatrz na charakterystyki takich estradowych subwooferow 21" (gdzie osiagaja Max SPL). 

Tak, cisnienie zapiera dech w plucach, ale z subbasem nie ma to nic wspolnego.

Kazdy dobry domowy subwoofer ma "nizsze zejscie" 😉

Hidden Content

28 minut temu, audioburak napisał:

To zapodaj - do czego odnosić nasze poszukiwania dobrego basu.

Dla mnie dobry bas to:

1. od 25Hz

2. ZROWNOWAZONY w calym zakresie pasma (bez dipow i peakow!!!)

3. nie komprymowany w calym (dla mnie uzytecznym) zakresie glosnosci 

Najwiekszym wyzwaniem jest Nr.2

Edited by xajas