Jump to content
IGNORED

SACD, czyli DSD z płyty w moim zestawie

Slaviola
 Share

Recommended Posts

Witam. 

Ja z kolejnym tematem. Otóż, chciałbym w jakiś sposób odtwarzać płyty SACD w swoim zestawie. Aktualnie jedynym odtwarzaczem jakiego posiadam, to Xbox Series X, jednak dopiero muszę sprawdzić, czy w ogóle odtwarza SACD (dzisiaj dostałem płytkę, więc wieczorem sprawdzę), chodź domyślam się że nie. 

Druga sprawa to mój amplituner, który natywnie nie odtwarza DSD, tylko dekoduje do PCM 24bit (tak wyguglałem z sieci). 

Czyli teraz pewnie jeśli chciałbym mieć natywne DSD w swoim zestawie, to musiałbym kupić dedykowany odtwarzacz SACD, lub jakiś Blu-Ray który jest w stanie to zrobić (np. Sony UBP-X1100ES). 

Sam amplituner też wymagał by wymiany pewnie, no bo jeśli natywnie nie wspiera DSD, to dźwięk nie będzie taki "jaki powinien"... 

Dsd to taki bezsensowny format, że aż się dziwię, że cieszy się popularnością. Dawno powinien zginąć w zapomnieniu. Dziwne też, że w wojnie systemów padł lepszy, bardziej uniwersalny i kompatybilny, gęsty PCM. Mam u siebie od lat multiformstowca Denona, DVD 1940, którego używam do płyt innych, jak cd. Co ciekawe, SACD u mnie nie nie występuje, ale dvd-audio by się trochę znalazło. Odtwarzacz jest podłączony do wzmacniacza stereo, więc problem odtwarzania wielokanałowego mnie nie dotyczy. Detekcja sygnału stereo jest w odtwarzaczu.

23 minutes ago, porlick said:

Dsd to taki bezsensowny format, że aż się dziwię, że cieszy się popularnością. Dawno powinien zginąć w zapomnieniu. Dziwne też, że w wojnie systemów padł lepszy, bardziej uniwersalny i kompatybilny, gęsty PCM. Mam u siebie od lat multiformstowca Denona, DVD 1940, którego używam do płyt innych, jak cd. Co ciekawe, SACD u mnie nie nie występuje, ale dvd-audio by się trochę znalazło. Odtwarzacz jest podłączony do wzmacniacza stereo, więc problem odtwarzania wielokanałowego mnie nie dotyczy. Detekcja sygnału stereo jest w odtwarzaczu.

Czyli Tobie dokładnie chodzi o DVD-AUDIO? 

Godzinę temu, Slaviola napisał:

Czyli Tobie dokładnie chodzi o DVD-AUDIO? 

Odtwarzacze wielosystemowe (także te blueray, które były tworzone z myślą o audio) obsługują oba formaty, i dvd-audio, i sacd. Chodziło mi też, że dvd-audio (PCM) walcząc z sacd (DSD) był lepszy i bardziej kompatybilny, a niestety, przegrał. 

W systemie mam już staruszka, DVD 1940, ale nie przykładając wagi do odtwarzania filmów, nie mam parcia na blu-raya. Taki odtwarzacz jak mój, możesz kupić za 150-300 zł, a z gęstymi formatami na płytach radzi sobie zaskakująco dobrze. (Znaczy, z dvd-a, bo w tym formacie mam płyty, a nie mam sacd, to się za bardzo nie mogę wypowiadać o odtwarzaniu tego formatu przez mój odtwarzacz.)

3 godziny temu, Slaviola napisał:

Czyli teraz pewnie jeśli chciałbym mieć natywne DSD w swoim zestawie, to musiałbym kupić dedykowany odtwarzacz SACD, lub jakiś Blu-Ray który jest w stanie to zrobić (np. Sony UBP-X1100ES). 

Tak, aby słuchać płyt SACD musisz kupić SACD player.

Mam inne zdanie, niż kolega Porlick, na temat formatu SACD. Mam trochę takich płyt, ostatnio kupiłem sobie parę tytułów w tym formacie. Hybrydowe płyty SACD,to wg.mnie coś wspaniałego,bo mamy tam warstwę CD i SACD - dla każdego coś miłego. Do tego często są zapisane tam ścieżki wielokanałowe, które bardzo lubię.

Cenię ten format właśnie za uniwersalność,bo odtworzymy te płyty na każdym odtwarzaczu. Nawet jeśli nasze źródło nie czyta SACD,to przecież odczyta warstwę CD. Wyjątkiem są płyty SACD jednowarstwowe - te odtworzymy tylko na playerze SACD.

No dobrze. Kupię sobie dedykowany SACD player, jednak by słuchać muzykę w pełnym formacie DSD, no to i tak musiałbym zmienić amplituner, który nie dekoduje tego formatu. Może zainwestuje w nowy ampli (np. Marantz SR8012, lub nowszy, acz słabszy model SR7015), a by nie kupować drogiego odtwarzacza SACD, kupić odtw. Blu-Ray, np. Sony UBP-X800M2, który nie ma DACa, jednak odtwarza SACD. Wtedy tylko szedłby czysty sygnał od odtw., a resztą zajmie się Marantz, który natywnie wspiera DSD, dzięki DACom ESS Sabre. 

Dobrze kombinuje? 

• Administratorzy
13 minut temu, Slaviola napisał:

Tak, oczywiście HDMI puści sygnał DSD, jednak to od amplitunera chyba zależy jak zdekoduje ten sygnał. 

Na necie czytałem (strikte o ampli Anthema), że nie dekoduje DSD, i leci PCM, podajże 24-bity.

No chyba że Ktoś mnie naprostuje bo nie mam racji... 😉

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tak piszą na internetach. Sprzęt owy sygnał musi obsługiwać.

Do samego zamysłu między PCM i DSD to wygląda to tak.

image.png

Hidden Content

Hidden Content

15 minut temu, Espectro napisał:

Hidden Content

Tak piszą na internetach. Sprzęt owy sygnał musi obsługiwać.

Do samego zamysłu między PCM i DSD to wygląda to tak.

image.png

Wszystko się zgadza, ale o ile dobrze zrozumiałem kolegę, to jemu zależy aby odtwarzać natywnie DSD z dźwiękiem wielokanałowym. A tutaj jest potrzebny odtwarzacz, który zdekoduje i analogowo prześle 5.1 do ampli, albo ampli natywnie dekodujące.

Hidden Content

Hidden Content

• Administratorzy
Teraz, Marcinus napisał:

Wszystko się zgadza, ale o ile dobrze zrozumiałem kolegę, to jemu zależy aby odtwarzać natywnie DSD z dźwiękiem wielokanałowym. A tutaj jest potrzebny odtwarzacz, który zdekoduje i analogowo prześle 5.1 do ampli, albo ampli natywnie dekodujące.

Dokładnie. Ostatnie wpisy także dotyczyły czy kupienie samego odtwarzacza pozwoli na przesłanie i dekodowanie sygnału przez aktualny sprzęt. A odpowiedz jest dość ogólna. 

Miłego dnia.

1 godzinę temu, Slaviola napisał:

jednak odtwarza SACD. Wtedy tylko szedłby czysty sygnał od odtw., a resztą zajmie się Marantz, który natywnie wspiera DSD

+1

Posted (edited)

Wydaje mi się, że właśnie nie każdy amplituner dekoduje DSD. Według internetów, Anthemy właśnie tego nie robią. A żeby mieć natywne DSD, to sam odtwarzacz nic mi nie da, bo amplituner i tak zrobi downmix do 24/96 (podajże). Nawet nie wiem czy puści wtedy 5.1 (natywne SACD/DSD), czy zrobi stereo. 

Edited by Slaviola

• Administratorzy
Teraz, Slaviola napisał:

Wydaje mi się, że właśnie nie każdy amplituner dekoduje DSD. Według internetów, Anthemy właśnie tego nie robią. A żeby mieć natywne DSD, to sam odtwarzacz nic mi nie da, bo amplituner i tak zrobi downmix do 24/96 (podajże). Nawet nie wiem czy puści wtedy 5.1 (natywne SACD/DSD), czy zrobi stereo. 

No niestety. Czasami żeby przejść na jedną technologie trzeba wymienić cały sprzęt. Sam swego czasu walczyłem z tymi specyfikacjami które twierdziły że wspierają ale okazuje się ze w najniższej jakości dopiero po przyniesieniu do domu. 

Aktualnie odpuściłem i zbieram na coś lepszego i na wymianę całego zestawu. 

13 minut temu, Slaviola napisał:

Chyba że się znajdzie bardziej zaawansowany odtwarzacz, który będzie dekodował dźwięk wielokanałowy DSD i wypuszczał coxialem każdy kanał.

• 2 weeks later...

Po co kombinować, wystarczy laptop , lub stacjonarny komp z wyjściem  HDMI ( nie wiem czy po optyku pójdzie , nie testowałem) i programik , odtwarzacz Foobar 2000 . Bez problemu odtwarza pliki SACD z dźwiękiem wielokanałowym DTS . Taka mała uwaga ,że do odtwarzania SACD  nie może być aktywny korektor graficzny w nim i głośność ma być na maksa.

W dniu 5.10.2021 o 17:49, porlick napisał:

Nie rozumiesz, w jakim celu powstał ten format.

Jego głównym celem nie był format stereo tylko format wielokanałowy.

Format stereo DSD został na siłę wypromowany.

Zapewne po to, aby zarobić na potencjalnych głupcach :-), którzy po raz n-ty polecą i kupią ten sam materiał stereo.

Używam SACD i DVD-Audio głównie do ścieżek wielokanałowych i nie wyobrażam sobie słuchać płyt z wielokanałowym dźwiękiem w okrojonym formacie stereo.

Powoli coś tam wypuszczają na BLUERay-Audio ale niestety to mały margines wydawniczy.

Niestety na kupnie dobrego zestawu wielokanałowego wykłada się prawie każdy potencjalny nabywca.

Dedykowane pomieszczenie tylko do muzyki + wielokanałowy sprzęt to ~ 1 mln złotych

Jak to się ma do pokojowych klitek do wszystkiego z kombajnami LG :-)

Lepszy gorszy i tak w kółko bez końca, ludzie zacznijcie słuchać muzyki, a nie formatów, kabli i czystej sinusoidy w gniazdku.

16 minut temu, djedryk napisał:

Dedykowane pomieszczenie tylko do muzyki + wielokanałowy sprzęt to ~ 1 mln złotych

A co ma tu windować tak kosztorys? Za 100000zł można złożyć od zera (surowych ścian) całkiem porządną domową salę kinową. Dlaczego do muzyki ma kosztować x10?

Amp - Denon AVC-X4700H; Końcówka mocy - ATOLL AM 200se; FL/FR - 2x Klipsch RP6000F; C - Klipsch RP504C; SL/SR 2x Klipsch THX-502-L; SBL/SBR - 2x Klipsch PRO-250RPW ; TFL/TFR/TRL/TRR 4x Klipsch PRO-18RC; sub 2x SVS-SB3000

Bo to święta MUZYKA.

Tu wszystko kosztuje X10.

28 minut temu, djedryk napisał:

Jego głównym celem nie był format stereo tylko format wielokanałowy.

To zrozumiałe. Co na to poradzę, że mam gdzieś wielokanał, bo wystarcza mi stereo, z którego można mniejszym kosztem uzyskać wysoką jakość dźwięku. Problem w tym, że niektóre płyty mam w dvd-audio i też muszę je na czymś posłuchać.

Ale poważnie-sorry, system za melona to nonsens.

1 minutę temu, porlick napisał:

Bo to święta MUZYKA.

Tu wszystko kosztuje X10.

To zrozumiałe. Co na to poradzę, że mam gdzieś wielokanał, bo wystarcza mi stereo, z którego można mniejszym kosztem uzyskać wysoką jakość dźwięku. Problem w tym, że niektóre płyty mam w dvd-audio i też muszę je na czymś posłuchać.

Jakbyś zrozumiał o co chodzi  tak naprawdę w mixie, siadł za konsoletą nagrał kilka ścieżek, wtedy nie dzieliłbyś muzyki na formaty.

Przekaz stereofoniczny  zawsze będzie górował nad monofonicznym. To samo się tyczy wyższości  formatu wielokanałowego nad stereofonicznym.

16 ścieżek dźwiękowych na wielu śladach zawsze będzie górowało jakością  nad formatem wielokanałowym.

43 minuty temu, djedryk napisał:

Jakbyś zrozumiał o co chodzi  tak naprawdę w mixie, siadł za konsoletą nagrał kilka ścieżek, wtedy nie dzieliłbyś muzyki na formaty

Napisz, GDZIE dzielę muzykę na formaty?

Dzielę formaty, na lepsze i gorsze. DSD uważam np za gorszy od PCM, ale to nie ma nic do muzyki. Jeśli coś mam wydane na CD, a co innego na dvd-a, to słucham z jednakową przyjemnością, w d...ie mając format i tylko co najwyżej płytę wkładam do innego odtwarzacza.

Za konsoletą też nie usiądę, bo to nie moja brocha. Jestem konsumentem, nie producentem.

Nigdy nie miałem wcześniej styczności z wielokanałową muzyką, jedynie kino. Ale byłem u kumpla na początku roku jak zakończył salkę kinową 7.1.2 i "połknąłem" koncert Hans Zimmer Live in Praga w pełnym Atmos. Coś pięknego...

Edited by Butler

Amp - Denon AVC-X4700H; Końcówka mocy - ATOLL AM 200se; FL/FR - 2x Klipsch RP6000F; C - Klipsch RP504C; SL/SR 2x Klipsch THX-502-L; SBL/SBR - 2x Klipsch PRO-250RPW ; TFL/TFR/TRL/TRR 4x Klipsch PRO-18RC; sub 2x SVS-SB3000