Jump to content
IGNORED

Zakupy z Chin na ebay i aliexpress po wprowadzeniu op艂aty vat

Arkadix
 Share

Recommended Posts

Witajcie 馃檪

Czy kto艣 z Was sprowadza艂 ju偶 elektronik臋/cz臋艣ci z Chin poprzez ebay lub aliexpress po wprowadzeniu op艂at VAT ?

Jak to si臋 w praktyce odbywa ? Jak p艂aci si臋 VAT i ewentualnie c艂o ?

Ile orientacyjne trzeba dop艂aci膰 do zakup贸w za 50 USD, 200 USD, 1000 USD ?

Czy s膮 jakie艣 problemy z odbiorem takich zakup贸w, na przyk艂ad trzeba chodzi膰 do urz臋du celnego ?

Za wszelkie informacje jak to si臋 odbywa W PRAKTYCE z g贸ry dzi臋kuj臋 :-)

pozdrawiam

Arkadix

• Moderatorzy
15 minut temu, Arkadix napisa艂:

Czy kto艣 z Was sprowadza艂 ju偶 elektronik臋/cz臋艣ci z Chin poprzez ebay lub aliexpress po wprowadzeniu op艂at VAT ?

Nie "po wprowadzeniu op艂at VAT" bo te zawsze teoretycznie by艂y, tylko po wprowadzeniu bezwzgl臋dnego ich egzekwowania.聽
Tak, sprowadza艂em.聽

17 minut temu, Arkadix napisa艂:

Jak to si臋 w praktyce odbywa ? Jak p艂aci si臋 VAT i ewentualnie c艂o ?

Zwyczajnie. Przelewem, paypalem, kart膮...

17 minut temu, Arkadix napisa艂:

Ile orientacyjne trzeba dop艂aci膰 do zakup贸w za 50 USD

23%

18 minut temu, Arkadix napisa艂:

Czy s膮 jakie艣 problemy z odbiorem takich zakup贸w, na przyk艂ad trzeba chodzi膰 do urz臋du celnego ?

Nie. Tylko poczta polska dolicza sobie jaki艣 idiotyczny haracz oko艂o 8z艂. W dobie konkurowania z Inpostem kt贸ry dogada艂 si臋 z Chi艅czykami jest to ze strony poczty idiotyczne posuni臋cie.

20 minut temu, Arkadix napisa艂:

Za wszelkie informacje jak to si臋 odbywa W PRAKTYCE z g贸ry dzi臋kuj臋 馃檪

Aliexpress wy艣wietla ceny brutto, i tyle p艂acisz.聽
Ebay wy艣wietla ceny netto. Dopiero po dodaniu do koszyka, tu偶 przed zap艂at膮 zobaczysz cen臋 brutto.聽
1:0 dla Aliexpress.

Kontakt na maila w moim profilu.

• Moderatorzy
7 minut temu, Arkadix napisa艂:

A w jaki spos贸b p艂aci si臋 te 8z艂 poczcie polskiej ?聽 Do 艂apy listonoszowi ?

Nie wiem i nie chc臋 wiedzie膰, odk膮d to wprowadzili zamawiam tylko z dostaw膮 Inpostem do paczkomatu. I innym sugeruj臋 to samo. Skoro poczta ma samob贸jcze pomys艂y, to niech si臋 zmierzy z ich skutkami.

1 minut臋 temu, McGyver napisa艂:

Nie wiem i nie chc臋 wiedzie膰, odk膮d to wprowadzili zamawiam tylko z dostaw膮 Inpostem do paczkomatu. I innym sugeruj臋 to samo. Skoro poczta ma samob贸jcze pomys艂y, to niech si臋 zmierzy z ich skutkami.

Dok艂adnie, PP to r贸wnia pochy艂a do samozaorania!聽

1 minut臋 temu, McGyver napisa艂:

Nie wiem, ale zamawiam przez poczt臋 i jak si臋 da do paczkomatu. Ostatnio kupi艂em na allegro kondensatorki i okaza艂o si臋, 偶e z Chin. Dosta艂em smsa, 偶e spoza Unii, 偶e ewentualnie VAT itp. Tymczasem pan kurier z poczty przy okazji du偶ej paczki przywi贸z艂 kopert臋 z dwoma "zagregowanymi" chi艅skimi przesy艂kami, jedna z allegro, druga normalnie z Ali. Bez dop艂at.聽

nagrywamy.com

• Moderatorzy
4 minuty temu, przemak napisa艂:

Nie wiem, ale zamawiam przez poczt臋 i jak si臋 da do paczkomatu. Ostatnio kupi艂em na allegro kondensatorki i okaza艂o si臋, 偶e z Chin. Dosta艂em smsa, 偶e spoza Unii, 偶e ewentualnie VAT itp. Tymczasem pan kurier z poczty przy okazji du偶ej paczki przywi贸z艂 kopert臋 z dwoma "zagregowanymi" chi艅skimi przesy艂kami, jedna z allegro, druga normalnie z Ali. Bez dop艂at.聽

Bo na allegro wy艣wietla si臋 cena brutto.

20 minut temu, Arkadix napisa艂:

A w jaki spos贸b p艂aci si臋 te 8z艂 poczcie polskiej ?聽 Do 艂apy listonoszowi ?

Tak listonoszowi na miejscu, albo zostawia avizo i trzeba dyma膰 na poczt臋.

Poczta Polska to ju偶 w og贸le jaja sobie robi z klient贸w. Pomijaj膮c ich haracz, b艂臋dnie nadali komunikat w systemie przez co urz膮d celno- skarbowy doliczy艂 mi nies艂usznie op艂at臋 (kod ioss) podany z automatu zwalnia z tej op艂aty gdy偶 robi to nadawca. Z艂o偶y艂em reklamacje przez stron臋 PP i odpisali, 偶e komunikat w systemie nie zosta艂 nadany poprawnie przez co naliczyli op艂at臋(opr贸cz haraczu 8,50 z艂 kt贸ry przy w/w kodzie nie powinien mie膰 miejsca).

10 minut temu, McGyver napisa艂:

Cortes rozja艣ni艂 nieco jak wygl膮da kwestia tego haraczu.

Tu wklejam info ze strony poczty:

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj si臋, aby zobaczy膰 tre艣膰 (mo偶liwe logowanie za pomoc膮 )

Kupi艂em 3 p艂yty cd na dodaxie. Od ka偶dej poczta skasowa艂a po 8,5szt a do tego urz膮d celny i tu ciekawostka od jednej z p艂yt naliczy艂 op艂at臋 celno-skarbow膮 (vat).

Z艂o偶y艂em skarg臋 poprzez stron臋 poczty, gdy偶 pr贸ba za艂atwienia sprawy przez infolini臋 graniczy z cudem (brak kompetencji i wiedzy pracownika z kt贸rym rozmawia艂em po oko艂o 20 minutach oczekiwania w kolejce na zg艂oszenie).

Dosta艂em odpowied藕 listown膮 z kt贸rej nic nie wynika poza przedstawieniem informacji jak na stronie poczty kt贸re wcze艣niej sobie przeczyta艂em. Podali jedynie kt贸ry urz膮d celny mnie skasowa艂 na podstawie omy艂ki poczty. Swoich praw mog臋 dochodzi膰 z UC gdzie nie idzie si臋 oczywi艣cie dodzwoni膰. Napisa艂em maila z za艂膮cznikiem wygenerowanego zg艂oszenia celnego (PZC) ze strony poczty polskiej. Zobaczymy co odpisz膮.

Skontaktowa艂em si臋 r贸wnie偶 z dodaxem i uzyska艂em informacje, i偶 kod IOSS umieszczony na kopercie jest potwierdzeniem uiszczenia op艂at (vat+c艂o) przez nadawc臋 (dodax). Wed艂ug nich nie powinienem ponosi膰 偶adnych dodatkowych op艂at.

聽A poczta polska twierdzi, 偶e po zmianie przepis贸w jest zobowi膮zana do obligatoryjnego przes艂ania przesy艂ek do kontroli celnej聽 i op艂ata 8,5 z艂/szt. wynika z cennika op艂at dodatkowych pp. Za przeproszeniem g....o mnie to obchodzi skoro wszystkie op艂aty s膮 uregulowane to moim skromnym zdaniem powinni przesy艂k臋 dostarczy膰 bezpo艣rednio do mnie jako adresata. W przypadku w膮tpliwo艣ci i przesy艂ki do kontroli celnej niech koszty ponosi na rzecz pp urz膮d celny a nie biedny Kowalski.

Strach pomy艣le膰 w skali kraju ile jest takich przypadk贸w.

W czerwcu kupowa艂em drobn膮 elektronik臋, VAT by艂 doliczany w momencie kupna i by艂o to wyszczeg贸lnione. 79268dc7d513354652d8f29f0776bd65.jpg3b6aaac3a64c0d0f50889250a262ab47.jpg

P贸藕niej co艣 zmienili, VAT ie by艂 uwzgl臋dniony osobno, tylko by艂 dorzucony do kwoty zakupowej towaru b06aa2963f0b50e1013245247f954bbc.jpg1ab8272fda0c68471481b180351b6c48.jpg

Jak do tej pory nic mi nie przysz艂o do uregulowania dodatkowej p艂atno艣ci VAT czy op艂at celnych.
Jedynie PP gdy wysy艂a do mnie link z SMS o planowanym dor臋czeniu, tam widnieje pobierz po艣wiadczenie zg艂oszenia celnego. 70916d5aadea67b9541eb9ade1c66fae.jpg

Po pobraniu dokumentu wychodzi 偶e po dopiero po dor臋czeniu system wygeneruje warto艣膰 dodatkowych op艂at celno podatkowych, poczta co艣 nie bardzo wie co ma robi膰, poniewa偶 po dw贸ch miesi膮cach w dokumencie nie ma nic co wskazywa艂oby na dodatkowe op艂aty.

Jak dla mnie, zakupy na Ali i dodatkowe op艂aty podatkowe s膮 uiszczane w momencie zakupu.